Dzisiaj jest 7 lis 2024, 21:14

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: ODROID C-1
Post: 24 sty 2015, 16:28 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 9 kwie 2010, 23:28
Posty: 14176
Lokalizacja: Warszawa
ODROID C-1 jest jedną z wielu platform dostępnych w ofercie Hardkernel - koreańskiej firmy produkującej podobne urządzenia pod wspólną nazwą ODROID. Jego pierwotna cena (35 dolarów) dość szybko przekonała portale internetowe do okrzyknięcia go co najmniej zamiennikiem Raspberry Pi, choć tak prawdę mówiąc te płytki różnią się w wielu punktach. Czy cena tego urządzenia będzie miała przełożenie na jego popularność - zobaczymy w przyszłości; na razie przybliżę czytelnikom z czym w ogóle mamy do czynienia i co dzięki niej możemy osiągnąć.

Obrazek

Obrazek

Rozmiarowo płytka jest taka sama jak RPi-B+ (85 x 56mm). Znajdziemy na niej:
- czterordzeniowy procesor Amlogic S805 (4x Cortex-A5 z NEON/VFP), taktowany 1.5GHz
- procesor graficzny gpu Mali-450 (wsparcie dla OpenGL ES 2.0/1.1 dla linuksa i androida)
- 1GB pamięci ram (DDR3)
- 1 x złącze ethernet RJ45 (10/100/1000Mbps)
- 4 x złącza USB 2.0
- 1 x złącze microUSB OTG
- 1 x odbiornik podczerwieni (IR)
- 1 x port microHDMI (typ D - audio i video)
- 40 pinowe złącze z sygnałami GPIO/I2C/SPI/UART/ADC
- złącze eMMC 4.5 (HS200)
- złącze kart microSD (UHS-1)
- złącze zasilana 5V (DC - jack)
- złącze szeregowe (uart)
- zegar czasu rzeczywistego (choć bez baterii na płytce, do tego trzeba zakupić lub samodzielnie podłączyć dedykowanym złączem zwykłą 3V bateryjkę)
- dwukolorowe diody LED od portu etehrnet i zasilania

Obrazek

Czego płytka zaś nie ma:
- interfejsu WiFi
- interfejsu BT
- złącza SATA do podłączenia dysku
- wbudowanej pamięci stałej

Zwłaszcza ostatni punkt może zaniepokoić - w przeciwieństwie do innych rozwiązań sam system operacyjny trzeba dostarczyć na zewnętrznym nośniku.

Producent płytki udostępnia głównie dwa systemy: linuksa w postaci Ubuntu 14.04 oraz Androida w wersji 4.4.2 (KitKat). Do działania jako "zwykły" komputer potrzeba zatem dodatkowego nośnika z systemem (albo w postaci karty microSD albo nośnika eMMC), podłączonej klawiatury i myszy na USB oraz kabla HDMI do podłączenia monitora lub TV. Całość uruchamia się dość szybko (zależy to oczywiście też od szybkości nośnika, dlatego zalecany jest szybki eMMC) i ukazuje się odpowiedni system praktycznie gotowy do pracy. Samo przygotowanie karty microSD nie jest problematyczne, wszystko zostało ładnie opisane na wiki projektu (UWAGA: obrazy są spakowane, przed nagraniem nośnika należy je najpierw rozpakować).

Producent zatroszczył się o dodatkowe programy - np. w Ubuntu mamy specjalny program "ODROID utility" (źródła są dostępnie publicznie na githubie) który umożliwia wstępną konfigurację systemu - zmianę rozdzielczości po HDMI, aktualizację systemu i kernela do najnowszych wersji, rozszerzenie systemu na cały nośnik, instalację odtwarzacza multimedialnego czy zmianę nazwy hosta. Jest to naprawdę dobre rozwiązanie, bo po paru kliknięciach i restarcie mamy kompletnie skonfigurowane środowisko. Szybkość działania ubuntu raczej przyjemnie zaskakuje - całość działa płynnie, dobrze reaguje na ruchy myszy i pisane na klawiaturze. Samo uruchamianie aplikacji zaś silnie zależy od szybkości nośnika - na mojej karcie microSD Hama 16GB uruchomienie zwykłej przeglądarki internetowej zajmowało ok 5s, uruchomienie systemu - ok minuty.

Obrazek

Obrazek

Oczywiście wsparcie dla linuksa w różnorodnej postaci niesie za sobą także możliwość uruchomienia innych programów typu: Kodi (dawne XBMC) i zamiana urządzenia w odtwarzacz multimedialny (tym bardziej że port podczerwieni jest dostępny od razu na płytce i da się nim sterować program odtwarzacza) czy OpenMediaVault i zamiana płytki w pełnokrwisty NAS (choć oczywiście ograniczony nośnikiem czy portami usb, bo złącza SATA do dysku nie znajdziemy na tej płytce).

Obrazek

Android zaś jest osobną kompilacją zrobioną przez Hardkernel. Przy pierwszym uruchomieniu wita nas symbol androda który wykonuje samodzielną instalację systemu. Później następuje reboot i ukazuje się prawie zwykły, prawie goły Andorid w wersji 4.4.2, pozbawiony jakichkolwiek nakładek i dodatków (licencjonowanych) od google. Jeżeli używamy andoida do innych celów to taka wersja nam wystarczy, jeżeli nie - to powinnyśmy zacząć od instalacji aplikacji google: http://forum.odroid.com/viewtopic.php?f=51&t=40. Standardowo znajdziemy też aplikację "ODROID utlity". Producent trochę zmodyfikował wygląda tego androida - na pasku przycisków znajdziemy dodatkowe ikony związane z głośnością, wyłączenia systemu i zrobienia zrzutu ekranu. W ustawieniach znajdziemy zaś np. wsparcie dla ethernetu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Android bardziej się "zacina" na tym urządzeniu i na tej samej karcie microSD niż Ubuntu. Dało się pracować, ale czasami system potrafił zaliczyć kilku sekundowe zwiechy i myślał nad czymś. Zdarzyło mu się także kilka razy zresetować po instalacji aplikacji googlowych - na zakładaniu konta, na instalacji aplikacji ze sklepu.

Dla amatorów elektroniki i szeroko pojętego sterowania przeznaczone jest 40pinowe złącze zawierające sygnały gpio, różne magistrale i przetworniki. Umożliwia tym samym zastosowanie płytki jako centralnego punktu do sterowania czymkolwiek - robotem, mechanizmem automatyki czy jako element inteligentnego domu. W sieci można znaleźć wiele filmików prezentujących urządzenie, jego testy i próby realizacji projektów z jego wykorzystaniem. Nie jesteśmy oczywiście osamotnieni po zakupie płytki - producent udostępnia specjalnie forum jej poświęcone (zresztą podobnie jak dla innych swoich produktów), na którym użytkownicy mogą dzielić się swoimi opiniami i mogą otrzymać pomoc. Forum to jest aktywne, nie jest tylko kolejnym miejscem "bo tak wypadało", więc w razie problemów wiadomo gdzie szukać pomocy. Producent udostępnia także swój własny ODROID Magazine.

Zasilanie płytki to 5V, zalecany jest zasilacz o wydajności prądowej 2A z wtykiem 2,5/0,7mm (standardowy spotykany w starszych typach tabletów). Po drobnych przeróbkach płytki możliwe jest także zasilanie z microUSB, możliwe jest także dodanie zewnętrznego wyłącznika zasilania. Zużycie energii wynosi ok 1,7 - 2,5W (przy karcie microSD i braku podłączonych zewnętrznych interfejsów).

Cena w Polsce tej płytki to ok 200-250zł (dwu krotność tego ile kosztuje za granicą), ale należy pamiętać że jest to sama płytka. Do tego należy doliczyć także koszt karty microSD lub jeszcze lepiej nośnika eMMC (bo jest szybszy), ew. koszt zasilacza i obudowy, a także niezbędnych interfejsów zewnętrznych typu karta WiFi na usb czy bluetooth. Interfejsy te możemy kompletować osobno, ale są one także dostępne w sklepie Hardkernel - zasilacze, kable HDMI, moduły 8/16/32/64GB eMMC z linuksem i androidem, karty microSD, dedykowane obudowy w różnych kolorach, kable usb, kamery, bluetooth, wifi, wyświetlacze, baterie do RTC czy piloty. Do początkowych zabaw może przydać się zestaw "C Tinkering Kit" (dodatkowe 16 USD), zawierający złącze 40pinowe, pole montażowe, zestaw przewodów połączeniowych, rezystory, diody i przełączniki.

Pierwsze wrażenie: małe i tanie. W porównaniu do opisywanego przeze mnie Cubietruck - strasznie pozbawione interfejsów, choć znów jego cena przemawia za używaniem w projektach które tych interfejsów nie potrzebują. Pełne schematy, źródła, szereg gpio, przetworniki, dostępny linux, aktywne fora użytkowników - to naprawdę może wpłynąć na popularność urządzenia. Jeżeli zdecydujemy się na użycie karty pamięci - należy pamiętać żeby była to marka, dobrej jakości karta. W sieci jest wiele opinii o problemach ze startem urządzenia na kartach wątpliwej jakości,
Jeżeli miałbym wybierać - to Ubuntu/Debian, ogólnie linux - tak, jak najbardziej, poproszę. Android - nie, dziękuję jeszcze poczekam. Na androidzie zachowywał się mało responsywne i gdybym dostał tą płytę z domyślnie zainstalowanym Androidem to chyba w ogóle nie chciał bym jej testować (choć może było to spowodowane jakością karty microSD). A tak możliwość wyboru daje nam szerokie pole do popisu.
Nie zapomnijmy że ODROID to nie tylko model C-1 ale także kilka innych, równie ciekawych platform. Choć już cenowo nie jest tak różowo.

Prezentacja produktu:





Strona producenta: http://www.hardkernel.com/main/products/prdt_info.php
Wiki: http://odroid.com/dokuwiki/doku.php?id=en:odroid-c1
Schemat płytki: http://dn.odroid.com/homebackup/odroid- ... 401107.pdf

Testy wydajności

CPU, na teście cpubench. Dla porównania wyniki z popularnych TP-LINKów.

mem  pi    e    float version OS          Device CPU CPU Freq
1.0s  4.7s  4.5s 0.0s      ubuntu  14.04  odroid c-1 AMLOGIC S805 1.5GHz
2.8s  8.1s  8.0s 0.5s      openwrt r18948 TP-Link TL-WR1043ND Atheros AR9132 rev 2 400MHz
2.1s  5.3s  4.4s 0.3s      openwrt r34185 TP-Link TL-WDR3600  Atheros AR9344 rev 2 560MHz


Openssl, wydajność płytki pod Ubuntu (domyślna konfiguracja):

root@odroid:~# openssl speed rsa1024
Doing 1024 bit private rsa's for 10s: 2242 1024 bit private RSA's in 10.00s
Doing 1024 bit public rsa's for 10s: 40259 1024 bit public RSA's in 10.00s
OpenSSL 1.0.1f 6 Jan 2014
built on: Wed Oct 15 17:50:23 UTC 2014
options:bn(64,32) rc4(ptr,char) des(idx,cisc,16,long) aes(partial) blowfish(ptr)
compiler: cc -fPIC -DOPENSSL_PIC -DOPENSSL_THREADS -D_REENTRANT -DDSO_DLFCN -DHAVE_DLFCN_H -DL_ENDIAN -DTERMIO -g -O2 -fstack-protector --param=ssp-buffer-size=4 -Wformat -Werror=format-security -D_FORTIFY_SOURCE=2 -Wl,-Bsymbolic-functions -Wl,-z,relro -Wa,--noexecstack -Wall -DOPENSSL_BN_ASM_MONT -DOPENSSL_BN_ASM_GF2m -DSHA1_ASM -DSHA256_ASM -DSHA512_ASM -DAES_ASM -DGHASH_ASM
                  sign    verify    sign/s verify/s
rsa 1024 bits 0.004460s 0.000248s    224.2   4025.9
root@odroid:~# openssl speed rsa2048
Doing 2048 bit private rsa's for 10s: 329 2048 bit private RSA's in 10.01s
Doing 2048 bit public rsa's for 10s: 10570 2048 bit public RSA's in 9.98s
OpenSSL 1.0.1f 6 Jan 2014
built on: Wed Oct 15 17:50:23 UTC 2014
options:bn(64,32) rc4(ptr,char) des(idx,cisc,16,long) aes(partial) blowfish(ptr)
compiler: cc -fPIC -DOPENSSL_PIC -DOPENSSL_THREADS -D_REENTRANT -DDSO_DLFCN -DHAVE_DLFCN_H -DL_ENDIAN -DTERMIO -g -O2 -fstack-protector --param=ssp-buffer-size=4 -Wformat -Werror=format-security -D_FORTIFY_SOURCE=2 -Wl,-Bsymbolic-functions -Wl,-z,relro -Wa,--noexecstack -Wall -DOPENSSL_BN_ASM_MONT -DOPENSSL_BN_ASM_GF2m -DSHA1_ASM -DSHA256_ASM -DSHA512_ASM -DAES_ASM -DGHASH_ASM
                  sign    verify    sign/s verify/s
rsa 2048 bits 0.030426s 0.000944s     32.9   1059.1
root@odroid:~# lsmod
OpenSSL 1.0.1f 6 Jan 2014
built on: Wed Oct 15 17:50:23 UTC 2014
options:bn(64,32) rc4(ptr,char) des(idx,cisc,16,long) aes(partial) blowfish(ptr)
compiler: cc -fPIC -DOPENSSL_PIC -DOPENSSL_THREADS -D_REENTRANT -DDSO_DLFCN -DHAVE_DLFCN_H -DL_ENDIAN -DTERMIO -g -O2 -fstack-protector --param=ssp-buffer-size=4 -Wformat -Werror=format-security -D_FORTIFY_SOURCE=2 -Wl,-Bsymbolic-functions -Wl,-z,relro -Wa,--noexecstack -Wall -DOPENSSL_BN_ASM_MONT -DOPENSSL_BN_ASM_GF2m -DSHA1_ASM -DSHA256_ASM -DSHA512_ASM -DAES_ASM -DGHASH_ASM
The 'numbers' are in 1000s of bytes per second processed.
type             16 bytes     64 bytes    256 bytes   1024 bytes   8192 bytes
md5               7173.49k    23717.70k    60847.19k    99644.76k   122544.13k
sha1              7252.23k    21061.99k    46278.31k    66309.12k    75866.11k
des cbc          15894.85k    16787.01k    17020.76k    17086.12k    17104.90k
des ede3          5928.79k     6055.94k     6091.35k     6100.31k     6103.04k
aes-128 cbc      32328.92k    35199.32k    36502.53k    36861.61k    36967.77k
aes-192 cbc      28175.37k    30703.13k    31480.15k    31680.17k    31741.27k
aes-256 cbc      25216.90k    27222.81k    27832.32k    27989.67k    28035.75k
sha256            8323.46k    18973.40k    33579.52k    41615.36k    44736.51k
sha512            4081.09k    16302.72k    24113.24k    33455.45k    37746.01k
                  sign    verify    sign/s verify/s
rsa 2048 bits 0.029499s 0.000916s     33.9   1091.6
                  sign    verify    sign/s verify/s
dsa 2048 bits 0.008897s 0.010593s    112.4     94.4

(porównajcie z Cubietruck: viewtopic.php?p=34945#p34945)

Multimedia

Standardowo w Ubuntu zainstalowany jest Kodi. Działa płynnie i bez problemu pozwala na odtwarzanie materiałów. Na jednym z powyższych screenshotów możecie zobaczyć obciążenie procesora dochodzące do 100%, ale wynikało to z tego, że zrzut ekranu robiłem będąc podłączony przez VNC - stąd też duże obciążenie związane jeszcze z transmisją obrazu przez sieć.

Do testów wykorzystałem trzy pliki multimedialne:

* test1.mp4

Był to odcinek jednego z popularnych seriali w mp4 w standardowej rozdzielczości (720x404) i równie nikczemnej jakości:

General
Complete name                            : test1.mp4
Format                                   : MPEG-4
Format profile                           : Base Media
Codec ID                                 : isom
File size                                : 304 MiB
Duration                                 : 46mn 46s
Overall bit rate mode                    : Variable
Overall bit rate                         : 910 Kbps
Encoded date                             : UTC 2015-01-17 03:01:31
Tagged date                              : UTC 2015-01-17 03:01:31

Video
ID                                       : 2
Format                                   : AVC
Format/Info                              : Advanced Video Codec
Format profile                           : High@L3.1
Format settings, CABAC                   : Yes
Format settings, ReFrames                : 5 frames
Codec ID                                 : avc1
Codec ID/Info                            : Advanced Video Coding
Duration                                 : 46mn 46s
Source duration                          : 46mn 46s
Bit rate                                 : 773 Kbps
Maximum bit rate                         : 3 656 Kbps
Width                                    : 720 pixels
Height                                   : 404 pixels
Display aspect ratio                     : 16:9
Frame rate mode                          : Constant
Frame rate                               : 23.976 fps
Color space                              : YUV
Chroma subsampling                       : 4:2:0
Bit depth                                : 8 bits
Scan type                                : Progressive
Bits/(Pixel*Frame)                       : 0.111
Stream size                              : 259 MiB (85%)
Source stream size                       : 259 MiB (85%)
Writing library                          : x264 core 144 r2525 40bb568
Encoding settings                        : cabac=1 / ref=5 / deblock=1:0:0 / analyse=0x3:0x113 / me=umh / subme=8 / psy=1 / psy_rd=1.00:0.00 / mixed_ref=1 / me_range=16 / chroma_me=1 / trellis=1 / 8x8dct=1 / cqm=0 / deadzone=21,11 / fast_pskip=1 / chroma_qp_offset=-2 / threads=24 / lookahead_threads=3 / sliced_threads=0 / nr=0 / decimate=1 / interlaced=0 / bluray_compat=0 / constrained_intra=0 / bframes=3 / b_pyramid=2 / b_adapt=2 / b_bias=0 / direct=3 / weightb=1 / open_gop=0 / weightp=2 / keyint=250 / keyint_min=23 / scenecut=40 / intra_refresh=0 / rc_lookahead=50 / rc=crf / mbtree=1 / crf=19.0 / qcomp=0.60 / qpmin=0 / qpmax=69 / qpstep=4 / ip_ratio=1.40 / aq=1:1.00
Encoded date                             : UTC 2015-01-17 02:25:06
Tagged date                              : UTC 2015-01-17 03:01:32
Matrix coefficients                      : BT.709

Audio
ID                                       : 1
Format                                   : AAC
Format/Info                              : Advanced Audio Codec
Format profile                           : LC
Codec ID                                 : 40
Duration                                 : 46mn 46s
Bit rate mode                            : Variable
Bit rate                                 : 132 Kbps
Maximum bit rate                         : 176 Kbps
Channel(s)                               : 2 channels
Channel positions                        : Front: L R
Sampling rate                            : 48.0 KHz
Compression mode                         : Lossy
Stream size                              : 44.3 MiB (15%)
Encoded date                             : UTC 2015-01-17 03:01:31
Tagged date                              : UTC 2015-01-17 03:01:32


* test2.mp4

To już kilkudziesiecio sekundowy wycinek z filmu HD (1920x800)

General
Complete name                            : test.mp4
Format                                   : AVI
Format/Info                              : Audio Video Interleave
File size                                : 16.0 MiB
Duration                                 : 30s 30ms
Overall bit rate                         : 4 467 Kbps
Writing application                      : MEncoder 1.1-4.8
Writing library                          : MPlayer

Video
ID                                       : 0
Format                                   : AVC
Format/Info                              : Advanced Video Codec
Format profile                           : High@L4.0
Format settings, CABAC                   : Yes
Format settings, ReFrames                : 4 frames
Codec ID                                 : H264
Duration                                 : 30s 30ms
Bit rate                                 : 2 926 Kbps
Width                                    : 1 920 pixels
Height                                   : 800 pixels
Display aspect ratio                     : 2.40:1
Frame rate                               : 23.976 fps
Color space                              : YUV
Chroma subsampling                       : 4:2:0
Bit depth                                : 8 bits
Scan type                                : Progressive
Bits/(Pixel*Frame)                       : 0.079
Stream size                              : 10.5 MiB (66%)

Audio
ID                                       : 1
Format                                   : PCM
Format settings, Endianness              : Little
Format settings, Sign                    : Signed
Codec ID                                 : 1
Duration                                 : 30s 0ms
Bit rate mode                            : Constant
Bit rate                                 : 1 536 Kbps
Channel(s)                               : 2 channels
Sampling rate                            : 48.0 KHz
Bit depth                                : 16 bits
Stream size                              : 5.49 MiB (34%)
Alignment                                : Aligned on interleaves
Interleave, duration                     : 501 ms (12.00 video frames)
Interleave, preload duration             : 500 ms


* test3.MTS

Materiał z kamery HD, Blueray Video, 1920x1080, o bardzo dużym bitrate.

General
ID                                       : 0 (0x0)
Complete name                            : 00013.MTS
Format                                   : BDAV
Format/Info                              : Blu-ray Video
File size                                : 47.9 MiB
Duration                                 : 17s 192ms
Overall bit rate mode                    : Variable
Overall bit rate                         : 23.4 Mbps
Maximum Overall bit rate                 : 24.0 Mbps

Video
ID                                       : 4113 (0x1011)
Menu ID                                  : 1 (0x1)
Format                                   : AVC
Format/Info                              : Advanced Video Codec
Format profile                           : High@L4.0
Format settings, CABAC                   : No
Format settings, ReFrames                : 2 frames
Format settings, GOP                     : M=2, N=12
Codec ID                                 : 27
Duration                                 : 17s 240ms
Bit rate mode                            : Variable
Bit rate                                 : 22.2 Mbps
Maximum bit rate                         : 22.6 Mbps
Width                                    : 1 920 pixels
Height                                   : 1 080 pixels
Display aspect ratio                     : 16:9
Frame rate                               : 25.000 fps
Color space                              : YUV
Chroma subsampling                       : 4:2:0
Bit depth                                : 8 bits
Scan type                                : Interlaced
Scan order                               : Top Field First
Bits/(Pixel*Frame)                       : 0.428
Stream size                              : 45.6 MiB (95%)

Audio
ID                                       : 4352 (0x1100)
Menu ID                                  : 1 (0x1)
Format                                   : AC-3
Format/Info                              : Audio Coding 3
Mode extension                           : CM (complete main)
Format settings, Endianness              : Big
Codec ID                                 : 129
Duration                                 : 17s 280ms
Bit rate mode                            : Constant
Bit rate                                 : 256 Kbps
Channel(s)                               : 2 channels
Channel positions                        : Front: L R
Sampling rate                            : 48.0 KHz
Bit depth                                : 16 bits
Compression mode                         : Lossy
Delay relative to video                  : -40ms
Stream size                              : 540 KiB (1%)

Text
ID                                       : 4608 (0x1200)
Menu ID                                  : 1 (0x1)
Format                                   : PGS
Codec ID                                 : 144
Duration                                 : 16s 775ms
Delay relative to video                  : -40ms


Wszystkie trzy pliki odtwarzały się bez problemu, nie było zaciąć i problemów z dźwiękiem. Najbardziej zdziwił mnie plik trzeci, bo na nim potrafiły wykładać się niektóre "sprzętowe" odtwarzacze Video dostępne w sprzedaży na rynku. Tu takiego problemu nie było.

Sieć
Test na iperfie 2.0.5, ta sama wersja na obu stronach, prosto z oficjalnego repozytorium. Serwerem był laptop z procesorem Intela i5 z gigabitowym ethernetem, klientem - ODROID C-1. Adresy ip były ustawione na stałe na interfejsach, urządzenia bezpośrednio spięte firmowym kablem.
# iperf -s
------------------------------------------------------------
Server listening on TCP port 5001
TCP window size: 85.3 KByte (default)
------------------------------------------------------------
[ ID] Interval       Transfer     Bandwidth
[  5] local 192.168.1.166 port 5001 connected with 192.168.1.100 port 51852
[  5]  0.0-10.0 sec   398 MBytes   334 Mbits/sec
[  4] local 192.168.1.166 port 5001 connected with 192.168.1.100 port 51853
[  4]  0.0-10.0 sec   387 MBytes   324 Mbits/sec
[  5] local 192.168.1.166 port 5001 connected with 192.168.1.100 port 51854
[  5]  0.0-10.0 sec   397 MBytes   332 Mbits/sec



Android
Wydatności androida niestety nie byłem wstanie zrobić. Samo Antutu nie pozwalało się zainstalować ze sklepu, zaś ręczna instalacja pakietu kończyła się albo komunikatem o niemożliwości instalacji (ot tak sobie) lub resetem urządzenia. Sprawdziłem zaś działanie w grze - klasyka w postaci Angry Birds działa bez zarzutu, Dead Trigger 2 nie chciał się zainstalować z powodu błędu 911.

Obrazek

Obrazek

----

Sprzęt do zabawy wypożyczył użytkownik tipsntrix, za co bardzo dziękuję.

_________________
http://eko.one.pl - prawie wszystko o OpenWrt


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: ODROID C-1
Post: 24 sty 2015, 17:14 
Offline
Użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 lut 2012, 21:24
Posty: 2093
Lokalizacja: Warszawa
Takie coś do wszystkiego i do niczego. Ot, kolejny klon z lepszymi podzespołami. Na plus cena, ale nie przy zakupie u nas.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: ODROID C-1
Post: 24 sty 2015, 17:23 
Offline
Użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lis 2012, 20:24
Posty: 431
Lokalizacja: Wojnicz
@obsy możesz jeszcze sprawdzić przykładowy plik mkv: http://www.cccp-project.net/beta/test_f ... sample.mkv, czy nie ma artefaktów ? Na RPi wiem że ma problem z hi10p.

_________________
Turris Omnia 2GB
WR1043ND


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: ODROID C-1
Post: 24 sty 2015, 17:27 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: 16 sie 2012, 04:14
Posty: 708
obsy pisze:
(...)
Najbardziej zdziwił mnie plik trzeci, bo na nim potrafiły wykładać się niektóre "sprzętowe" odtwarzacze Video dostępne w sprzedaży na rynku. Tu takiego problemu nie było.

To chyba nie powinno akurat dziwić, ze względu na prosty fakt - jeżeli kodek jest dobrze wspierany przez sprzęt - tym samym jeżeli sterowniki do ogólnie "video" są dobrze napisane - można i należy się tego spodziewać - ta sama sytuacja zresztą co w normalnych PC.
Poza tym może "wygłoszę herezję", ale z osobistych spostrzeżeń używania ubuntu stwierdzam tylko jeden fakt - najbardziej dopracowana współpraca z czymkolwiek pod kątem video spośród wszystkich dystrybucji linuxa i nie tylko (np. na Fedorze z założenia zawsze jest gorzej po mimo własnościowych sterowników instalowanych z zewnętrznych repo czy samemu - porównywalnie lub deko lepiej jest tylko na gentoo, ale za dużo roboty przy tym jak dla mnie) - niejednokrotnie filmy lepiej kumają na ubuntu, niż na specjalizowanych programach w windows 8.1 WMC z teoretycznie lepiej dopracowanymi kodekami i sterownikami do wszelkiego "video". I chyba mamy identyczną sytuację w tym "maluchu".

EDIT:
Tylko brak SATA powstrzymał mnie przed zakupem...szkoda też, że ramu nie dali opór na ten procek - 2 GB ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: ODROID C-1
Post: 24 sty 2015, 20:07 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 9 kwie 2010, 23:28
Posty: 14176
Lokalizacja: Warszawa
DarioX7 pisze:
@obsy możesz jeszcze sprawdzić przykładowy plik mkv: http://www.cccp-project.net/beta/test_f ... sample.mkv, czy nie ma artefaktów ? Na RPi wiem że ma problem z hi10p.

Odtwarza w spowolnionym tempie. Artefaktów nie ma, ale chyba to już ponad jego siły żeby płynnie leciało.

_________________
http://eko.one.pl - prawie wszystko o OpenWrt


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: ODROID C-1
Post: 24 sty 2015, 20:36 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: 16 sie 2012, 04:14
Posty: 708
Czyli nie pozostaje nic innego, jak i w wielu podobnych konstrukcjach kodować wszystko na x265 - raz, że mniejsza waga, a 2, że przy porównywalnej lub mniejszej szybkości bitrate jakość obrazu identyczna, a i czasem lepsza - jak stosunek kompresji jest większy, niż 2,5:1 i najlepiej jak remux z oryginalnego HEVC (chociaż zupełnie niekoniecznie - może być robiony też ze zwykłego 1080p AVC x264 z, w porywach, stosunku kompresji 10:1 - bitrate potrafi wtedy zlecieć nawet trzykrotnie w dół - hehe).


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: ODROID C-1
Post: 24 sty 2015, 20:59 
Offline
Użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lis 2012, 20:24
Posty: 431
Lokalizacja: Wojnicz
obsy pisze:
DarioX7 pisze:
@obsy możesz jeszcze sprawdzić przykładowy plik mkv: http://www.cccp-project.net/beta/test_f ... sample.mkv, czy nie ma artefaktów ? Na RPi wiem że ma problem z hi10p.

Odtwarza w spowolnionym tempie. Artefaktów nie ma, ale chyba to już ponad jego siły żeby płynnie leciało.


Tego się obawiałem :(, musi być sprzętowy dekoder dla 10bit. Czyli nici z zakupu.

PS.:Może jak pojawi się OpenELEC to będzie lepiej z obsługą tego typu materiału.

_________________
Turris Omnia 2GB
WR1043ND


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: ODROID C-1
Post: 24 sty 2015, 21:18 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: 16 sie 2012, 04:14
Posty: 708
DarioX7 - spróbuj zrobić jak napisałem w poprzednim poście - wtedy nie ma znaczenia owe "10bit" - procek i tak śmiało to obrobi, a niższy bitrate nie spowalnia wtedy filmu - jakość identyczna. ;)

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: ODROID C-1
Post: 24 sty 2015, 21:52 
Offline
Użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lis 2012, 20:24
Posty: 431
Lokalizacja: Wojnicz
build000 pisze:
DarioX7 - spróbuj zrobić jak napisałem w poprzednim poście - wtedy nie ma znaczenia owe "10bit" - procek i tak śmiało to obrobi, a niższy bitrate nie spowalnia wtedy filmu - jakość identyczna. ;)

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka


@build000 raczej nie będę setek filmików konwertował specjalnie na H/X265 specjalnie żebym mógł sobie pooglądać płynnie z tego urządzania (ODROID C1). Jeśli na PC przy użyciu kodeków bez problemu odtworzę mkv o najnowszym profilu z 10 bit baletą kolorów to, to samo oczekuje od nowych rozwiązań ARM. Z tego co czytałem kiedyś o tych Amogic, są tworzone pod multimedia, więc raczej chciałem się dowiedzieć czy dadzą radę zdekodować nowe typy plików video. Jak widać możliwe że problem jest z poprawnym działaniem sterowników/oprogramowania.

http://www.amlogic.com/product03.htm

http://kodi.wiki/view/Android_hardware
Cytuj:
H.264 Hi10P - No hardware decoders for Hi10P (High 10 Profile, also known 10-bit H.264) currently exist for any ARM hardware. Most H.264 Hi10P videos will not play smoothly as most ARM CPUs are just not powerful enough to software decode it fast enough.

_________________
Turris Omnia 2GB
WR1043ND


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: ODROID C-1
Post: 24 sty 2015, 22:01 
Offline
Użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 lut 2012, 21:24
Posty: 2093
Lokalizacja: Warszawa
@DarioX7 co ma piernik (architektura) do wiatraka (odtwarzanie video)? Dekoder sprzętowy i tak będzie zewnętrzny (nawet jak zintegrowany w krzemie, to nie ARM). Rdzenie ARM przy takim taktowaniu sobie nie poradzą z dekodowaniem tego programowo. Zapomnij o tego typu zabawkach, kup jakiegoś x86-64 w rozmiarze ITX i problem z głowy.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: ODROID C-1
Post: 24 sty 2015, 22:50 
Offline
Użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lis 2012, 20:24
Posty: 431
Lokalizacja: Wojnicz
pepe2k pisze:
@DarioX7 co ma piernik (architektura) do wiatraka (odtwarzanie video)? Dekoder sprzętowy i tak będzie zewnętrzny (nawet jak zintegrowany w krzemie, to nie ARM). Rdzenie ARM przy takim taktowaniu sobie nie poradzą z dekodowaniem tego programowo. Zapomnij o tego typu zabawkach, kup jakiegoś x86-64 w rozmiarze ITX i problem z głowy.


Tylko że teraz nie ma już takiego asortymentu z nowymi procesorami atom w formie mini-itx, jak wyczytałeś odroid c1 pobiera niespełna 3W. Szukaj teraz x86-64, który pobiera mniej niż 15W.

_________________
Turris Omnia 2GB
WR1043ND


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: ODROID C-1
Post: 24 sty 2015, 22:53 
Offline
Użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 lut 2012, 21:24
Posty: 2093
Lokalizacja: Warszawa
DarioX7 pisze:
pepe2k pisze:
@DarioX7 co ma piernik (architektura) do wiatraka (odtwarzanie video)? Dekoder sprzętowy i tak będzie zewnętrzny (nawet jak zintegrowany w krzemie, to nie ARM). Rdzenie ARM przy takim taktowaniu sobie nie poradzą z dekodowaniem tego programowo. Zapomnij o tego typu zabawkach, kup jakiegoś x86-64 w rozmiarze ITX i problem z głowy.


Tylko że teraz nie ma już takiego asortymentu z nowymi procesorami atom w formie mini-itx, jak wyczytałeś odroid c1 pobiera niespełna 3W. Szukaj teraz x86-64, który pobiera mniej niż 15W.

Albo rybki, albo akwarium. A szukać nie muszę, bo mam takie na biurku.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
designed by digi-led.pl
...Copyright © 2010-2013, Ekipa openrouter.info