Dzisiaj jest 9 lis 2024, 23:33

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: AVM FRITZ!Box 7490
Post: 28 cze 2014, 09:58 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 9 kwie 2010, 23:28
Posty: 14176
Lokalizacja: Warszawa
FRITZ!Box 7490
Wszystko dla najszybszej sieci domowej


W portfolio AVM musiał pojawić się router będący odpowiedzią na aktualne trendy na tym rynku. Model FRITZ!Box 7490 z pewnością zainteresuje niektórych użytkowników, gdyż jego konstrukcja gwarantuje spełnienie nawet najbardziej złożonych oczekiwań, zwłaszcza jeżeli ktoś oczekuje trochę więcej funkcji niż "zwykłe" rutowanie pakietów.

Obrazek

Główne cechy tego urządzenia:
- interfejs VDSL/ADSL2+ ze wsparciem dla routingu wektorowego, do 100Mbps
- interfejs WLAN AC+N (1300Mbps w paśmie 5GHz i 450Mbps w paśmie 2.4GHz, jednocześnie)
- cztery porty RJ45 gigabitowe dla sieci lokalnej, jeden z nich może służyć jak port WAN do połączenia ze zwykłym modemem kablowym
- dwa porty USB 3.0/2.0 do podłączenia drukarki, dysku zewnętrznego lub modemu 3G
- baza DECT dla 6 telefonów bezprzewodowych
- centralka telefoniczna dla ISDN, IP oraz telefonii analogowej z automatyczną sekretarką oraz funkcją faksu
- całość obsługuje FRITZ!OS zawierający wiele funkcji programowych (NAS - FTP/SMB/UPnP, Mediaserver), wsparcie dla usług chmurowych MyFRITZ! dostępnych także m.in przez dedykowane aplikacje

Sporych rozmiarów pudełko, utrzymane w niebieskiej tonacji, zawiera router FRITZ!Box 7490, zasilacz, kabel telefoniczny DSL o długości 4,25 m, kabel sieciowy LAN o długości 1,5 m, adapter TAE/RJ45 do analogowego telefonu stacjonarnego, adapter DSL i skróconą instrukcja obsługi. Ta ostatnia ulotka zawiera obrazki objaśniające sposób podłączenia urządzenia do sieci - czy to ASDL czy kablowej, wyboru odpowiednich adapterów, rejestrację telefonów DECT i podłączenie do komputera. Ma także podstawowe informacje o gwarancji, licencji, kilka odnośników do strony producenta do filmików instruktażowych oraz naklejkę z domyślnymi hasłami i numerami seryjnymi. Dzięki takiemu poradnikowi myślę że nie powinno być problemu z podłączeniem urządzenia do istniejącej sieci.

Jeżeli przyjrzymy się dobrze routerowi to zauważymy brak antenek zewnętrznych. Wszystko jest schowane w obudowie standardowej dla produktów AVM z dwoma klasycznymi "płetwami" (jak w starych cadillacach), gdzie nie ma miejsca już wyprowadzenie szeregu zestawu anten bez powiększania obudowy.

Zużycie energii to ok 10W podczas normalnej pracy. Zasilacz dostarcza 12V przy 2.5A natężenia prądu; do połączenia wykorzystany został standardowy wtyk typu "beczka" choć o nieco innym otworze wewnętrznym, przez co niekoniecznie wszystkie zasilacze 12V mogą pasować.

Rozebranie routera nie sprawia większych problemów - cztery niezabezpieczone plombami śruby, dwa zatrzaski i można podziwiać wnętrze:

Obrazek

Obrazek

Choć zbytnio nie ma co oglądać - główne chipy są zakryte radiatorem, anteny są w postaci nadruków na PCB. W oczy rzuca się zaś stojąca antenka od stacji DECT, co tłumaczy zastosowanie "płetwy" w obudowie.

Funkcje oprogramowania FRITZ!OS są identyczne jak w przedstawionym wcześniej FRITZ!Box 7272. Znajdziemy kilka różnic związanych m.in z siecią AC, ale jeżeli ktoś choć raz używał produktów z serii FRITZ! to nie powinien mieć większych problemów z odnalezieniem się wśród mnogości opcji. Należy zauważyć także pełne wsparcie dla języka polskiego. W celu zapoznania się z tym oprogramowaniem zapraszam do poprzedniego opisu, tu zaś przytoczę kilka "ciekawostek" które mogą świadczyć o zaawansowaniu tego oprogramowania.

Obrazek

Router posiada ponad 400MB wewnętrznej pamięci, którą można wykorzystać jako miejsce dla NAS do magazynowania danych. Oczywiście można bez problemu dołączyć zewnętrzny dysk na USB (2.0 lub 3.0), można także podłączyć "pamięć online" czyli dowolną usługę WebDAV (router obsługuje serwisy 1&1, Alice SmartDisk, box.net, Domainfactory, Freenet, GMX, humyo, myDisk, STRATO HiDrive, Telecom, WEB.DE i inne/nieokreślone) i w wykorzystać jaką jako miejsce magazynowania danych.
Obsługa pamięci USB obsługuje także tryb oszczędzania energii: usypianie dysku i wybór trybu pracy - pełne USB 3.0 lub tryb "green" - ograniczający do USB 2.0.

Obrazek

Obrazek

Wydajność USB 3.0 z dyskiem Samsunga M2 Portable (2.5" zasilany tylko przez USB, system plików NTFS) - ok. 22MB/s. Nie jest to maksymalna wydajność tego dysku, potrafi on bez problemu uzyskać ponad 100MB/s odczytu przy dołączeniu do normalnego komputera, więc jeszcze trochę brakuje do uzyskania przepustowości USB 3.0.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Serwer mediów umożliwia strumieniowanie z zasobów lokalnych, zasobów online (serwisu 1&1) lub np. z Google Play Music (miła niespodzianka). Można także ustawić radio internetowe czy podcasty.

Obrazek

Użytkowników zakłada się niezależnie, zaznacza się zaś do jakich usług mają dostęp - ustawienia FRITZa, poczta głosowa, zawartość NAS, dostęp do Smart Home, czy do połączenia VPN

Obrazek

Obrazek

Oszczędzanie energii można także ustawić na portach lan - 100Mbps lub 1Gbps co widoczne jest w gui. Należy o tym pamiętać jeżeli chcemy uzyskać maksymalną wydajność sieci.

Obrazek

Nowość w interfejsie to obsługa radia AC. Ogranicza się to do wyboru opcji "802.11n+ac" przy częstotliwości 5GHz, co automatycznie włączy całą dostępną szerokość 80MHz. Oczywiście można ręcznie wybrać kanał podstawowy albo zostawić to i zaufać automatyce. Odpowiednie wykresy pokazują jednocześnie i zajętość kanałów przez inne sieci jak i nasz bieżący kanał.

Obrazek

Niemal standardem stała się opcja "sieci gościnnej", aczkolwiek inżynierowie AVM dodali tu kilka ciekawostek, takich jak ograniczenie tylko do www i poczty (czyli w pewnym stopniu ograniczy wykorzystanie naszego łącza np. do ściągania torrentów), automatycznie ograniczenie sesji gościa do określonego limitu czasowego czy kod QR pozwalający na automatycznie skonfigurowanie połączenia WLAN dla smartfonów (podobne rozwiązanie zostało zastosowane w Turrisie.

Obrazek

Nie mogło się także obyć bez opcji wzmacniacza istniejącej sieci WLAN, choć producent wyraźnie zaleca stosowanie dedykowanych do tego urządzeń.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dla osób lubiących rożne liczby - router oferuje statystyki wykorzystania łącza, czasu spędzonego online, zużycia energii przez CPU, WLAN, USB, ASDL, statusy podłączenia portów, wykorzystania zasobów USB, obciążenie CPU, temperaturę sprzętu (proszę zauważyć że temperatura krytyczna została ustawiona na ok 120st C), zużycie pamięci.


Aby poznać możliwości routera należy go po prostu używać. I tak też zrobiłem - przez kilka tygodni był on centralnym punktem mojej sieci, podłączony był do modemu kablowego i innego urządzenia hostującego m.in znaną niektórym użytkownikom domenę dl.eko.one.pl. Doskonale odnalazł się w życiu codziennym - choć nie używam jeszcze urządzeń klienckich z interfejsem AC - bez problemu uzyskiwał w miarę dobre transfery wydajnościowe w mocno zatłoczonym eterze w zwykłym blokowisku. Bez problemu pokrywał całe mieszkanie nie powodując problemów z zasięgiem, więc nie mam nic przeciwko brakującym antenom zewnętrznym. Sporadycznie używałem go jako odtwarzacza materiałów multimedialnych po dołączeniu dysku USB z archiwalnymi filmami rodzinnymi, parę razy także skorzystałem z możliwości podłączenia modemu 3G USB - wszystko odbyło się bez najmniejszych problemów. Obecność aplikacji dedykowanych dla smarfonów ułatwiła także "na szybko" pokazywanie zdjęć i filmów. Pewnym ograniczeniem może być cena - koszt routera to ok 1000zł, co już każe się zastanowić i przemyśleć zakup. Utrzymuje się ta cena w granicy innych routerów wprowadzonych przez czołowych producentów, wyposażonych z układy radiowe AC, więc opłacalność zakupu pozostawiam już do indywidualnej decyzji. Router nie ma dedykowanego portu WAN, więc jeżeli używamy więcej niż trzech urządzeń sieciowych połączonych kablowo to może okazać się to problemem bo za port WAN służy pierwszy port LAN - oczywiście nie ma tego problemu jeżeli używamy ADSL lub modemu USB. Samo oprogramowanie zawiera kilka domyślnych ustawień (np. porty usb zaznaczone jako 2.0, porty ethernet na 100Mbps) które nie pozwalają domyślnie na osiągnięcie pełnych możliwości sprzętu, więc należy początkowo spędzić trochę czasu ustawiając wszystko wg własnych potrzeb. Oprogramowanie (w chwili pisania tego opisu - FRITZ!OS 06.04) jest dość przejrzyste i czytelne dla użytkowników, jednakże jest dość dużo opcji i początkowo można się lekko zgubić w ustawieniach; po kilku chwilach myślę że nie będzie problemu z opanowaniem tego urządzenia. Całość jest w języku polskim i ponieważ jest to ta sama wersja co opisywana przy FRITZ!Box 7272, to zawiera kilka różnych "kwiatków" - np.
Cytuj:
Jeśli dotychczas korzystałeś z innego dostępu do internetu i zmieniasz teraz rodzaj połączenia na sieć komórkową, zresetuj Online-Zähler, aby można było jednoznacznie przyporządkować wykorzystany transfer danych i czas online.

co kieruje na zakładkę "Zestawienie taryfy". Wymaga więc przejrzenia w celu uzyskania spójności tłumaczenia.

Do testów router przekazała agencja public relations studio PRowokacja z Łodzi, za co serdecznie dziękuję. Jedno ze zdjęć pochodzi z nadesłanych materiałów reklamowych

_________________
http://eko.one.pl - prawie wszystko o OpenWrt


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: AVM FRITZ!Box 7490
Post: 29 cze 2014, 21:53 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: 16 sie 2012, 04:14
Posty: 708
Czy wytrzyma nadchodzący UPC 500 Mb/s - czy robiłeś jakiekolwiek testy wydajnościowe sieci WAN/LAN/WLAN ?
Ile to ma ram ? I pewno sporo dodatkowych pytań, typowych przy takich prezentacjach. Jak sam czasem powiadasz w komentarzach - nikt tutaj nie ma magicznej kuli. :D


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: AVM FRITZ!Box 7490
Post: 29 cze 2014, 22:00 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 9 kwie 2010, 23:28
Posty: 14176
Lokalizacja: Warszawa
Ponoć 256MB ramu. Testów wydajności wan<>lan nie robiłem.

_________________
http://eko.one.pl - prawie wszystko o OpenWrt


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: AVM FRITZ!Box 7490
Post: 30 cze 2014, 14:53 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: 13 kwie 2014, 21:05
Posty: 28
Lokalizacja: Warszawa
Mam model niższy Fritz 7390, wan - lan w UPC 250 Fiber Power obsługuje bez problemowo.
Podejrzewam że nowszy spokojnie obsłuży prędkości 500 Mbit. Jednak nie ma co gdybać.
Obsy powiedz nam proszę czy fritz był u Ciebie routerem czy tylko AP ?
Ponieważ w wersji 7390 gdy fritz jest Routerem prędkości na radiu są dużo niższe, niż jak używam go jako tylko AP.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: AVM FRITZ!Box 7490
Post: 30 cze 2014, 14:59 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 9 kwie 2010, 23:28
Posty: 14176
Lokalizacja: Warszawa
Routerem, ale ja mam łącze tylko 40Mbps, więc w ogóle to żadne obciążenie nie było dla niego.

_________________
http://eko.one.pl - prawie wszystko o OpenWrt


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: AVM FRITZ!Box 7490
Post: 21 gru 2014, 18:27 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: 21 gru 2014, 18:25
Posty: 1
A jaka jest długość kabla zasilającego?


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: AVM FRITZ!Box 7490
Post: 21 gru 2014, 18:29 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 9 kwie 2010, 23:28
Posty: 14176
Lokalizacja: Warszawa
Nie odpowiem Ci na to pytanie. Zwróciłem już sprzęt.

_________________
http://eko.one.pl - prawie wszystko o OpenWrt


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
designed by digi-led.pl
...Copyright © 2010-2013, Ekipa openrouter.info