... czyli nie samym Raspberry Pi człowiek żyje.
Na ile przekonuje Was forma miniPC? Na dodatek dość otwartego? Na rynku można znaleźć wiele różnorodnych projektów opartych o różne procesory. Jednym z nich jest właśnie
Cubieboard (opisuje wydane trzecie) oparte o procesor AllWinnerTech A20 z GPU Mali-400, w którym tkwią dwa rdzenie ARM Cortex A7. Taki procesor można spotkać np. w niektórych tańszych tabletach czy stickach androidowych. Przeznaczenie takiego urządzenia - komputer domowy, NAS, boxy TV czy jako centralna jednostka różnych naszych produktów.
Oprogramowanie kompletnie nie stanowi problemu - mamy do dyspozycji Androida 4.2 lub linuksa w różnej odmianie, np. Debian lub Lubuntu. Samo urządzenie można programować (wgrywać soft) przy pomocy Linuksa, Windows lub MacOS - odpowiednie narzędzia dostępne są na stronie projektu.
Sam sprzęt to:
- AllWinnerTech SOC A20, ARM® Cortex™-A7 Dual-Core, ARM® Mali400 MP2 Complies with OpenGL ES 2.0/1.1
- 1GB/2GB DDR3@480MHz (960MTPS)
- HDMI&VGA 1080P display output on-board
- 10M/100M/1G Ethernet
- Wifi+BT wireless connection with antenna on-board
- SATA 2.0 interface support 2.5' HDD, (for 3.5' HDD, only need another 12V power input)
- Storage solution: NAND+MicroSD or TSD+ MicroSD or 2*MicroSD
- 2 x USB HOST, 1 x OTG, 1 x Toslink (SPDIF Optical), 1 x IR, 4 x LEDs, 1 Headphone, 3 x Keys
- Power: DC5V @ 2.5A with HDD, support Li-battery & RTC
- 54 extended pins including I2S, I2C, SPI, CVBS, LRADC x2,UART, PS2, PWMx2, TS/CSI, IRDA, LINEIN&FMIN&MICIN, TVINx4 with 2.0 pitch connectors
- PCB size: 11cm *8cm*1.4mm, very suite for installing a 2.5' HDD
W zestawie (czego nie pokazałem na zdjęciach) jest także komplet kabli i przejściówek.
O ile wczytaliście się w opis to mamy na pokładzie i WiFI i BT, sieć przewodową, USB, złącze SATA, podczerwień i szereg wyprowadzonych interfejsów. Sama płytka to jeszcze nie wszystko, dostępna jest także jeszcze odpowiednia obudowa w której bez problemu zmieści się też 2.5" dysk. Więcej w załączonych zdjęciach.
Samo urządzenie potrafi wystartować albo z pamięci nand (flash) albo z karty microSD.
Niestety nie jest tanie - nie jest to cena RPI i kosztuje więcej niż nie jeden tablet. Poniżej macie kilka linków; przez pewien czas będę miał jeszcze dostęp do urządzenia więc jak macie pytanie to pytajcie - postaram się odpowiedzieć na tyle ile znam urządzenie.
Żeby uspokoić niektóre osoby - nie, nie zmieniłem jeszcze zainteresowań. Cubieboard w wersji 1 i 2 jest obsługiwane przez OpenWrt (target sunxi), więc pewnie niedługo doczekamy się także wsparcia dla wersji 3.
Płyta posiada pełne testy FCC i CE, do obejrzenia/ściągnięcia ze strony projektu.
http://cubieboard.org/http://www.kamami.pl/index.php?productID=209777http://cubieboard.org/2014/02/27/ewell- ... ar-behind/http://www.cubietruck.com/collections/f ... th-wifi-bt