Jeszcze kilka lat temu złącze USB w routerze było nowością. Obecne spopularyzowanie mobilnego dostępu do internetu przy użyciu sieci komórkowych spowodowało, że nawet najtańsze routery takie złącze mają i można je wykorzystać właśnie do sieci 3G.
Firma Sapido jest Tajwańskim producentem i ma swojej ofercie bogatą paletę produktów wspierających sieci komórkowe. Jednym z nich jest router bezprzewodowy oznaczony symbolem RB-1842. Jego oficjalna nazwa to
All Broadbands Green WiFi Router.
Strona produktu:
http://www.sapido.com.tw/EN/productrb1842k_35g.htmJest to małe białe pudełko (chociaż nie jest jeszcze najmniejsze - polecam zapoznanie się z innymi produktami Sapido) wyglądające i działające jak każdy normalny router.
Specyfikacja wg producentaHardware
* WAN Port: 10/100 Mbps RJ-45 *1, USB 2.0*1(for 3G modem, Smartphone)
* 10/100 Mbps RJ-45 *4
* Standard: IEEE 802.11b/g/n
* Data Rate
o 802.11n (up to 150Mbps)
o 802.11g (up to 54Mbps)
o 802.11b (up to 11Mbps)
* Mode Switch:Router / AP / WiFi AP
* LED Indicator : POWER,WAN,IIII,III,II,I,WPS/WIRELESS
* Button: WPS , Reset
* Antenna: 3dBi*1
Network Feature
* WAN Connection :
o Wired/Wireless modem(Static IP, DHCP, PPTP, PPPoE, L2TP)
o 3G/4G :
UMTS/HSDPA/HSUPA
CDMA2000
TD-SCDMA
o Smartphone OS :
iPhone 3G/3GS/4
Google Android 1.5/2.1/2.2
Windows Mobile 6.0/6.1/6.5
* Routing : DHCP server, Client, DDNS server
* NAT: Virtual server, DMZ
* UPnP:UPnP NAT Traveral
* Session : 20000
Wireless Application
* Wireless Security : WEP 64 or 128 bit/WPA/WPA2/WPA2 Mixed
* WPS(Wi-Fi Protected setup) : PCB/PIN
* WDS
* Multiple AP
Firewall
* URL / Port / IP / MAC Filtering SPI against DOS attack
Power Saving
* Ethernet:IEEE 802.3az Standard
* WiFi:Green AP Technology
System Management
* Web-base Interface
* Firmware upgrade via web
* Profile save
* Event Log
* English Set-up Interface
Environment
* Dimension :145(L) x 91(W) x 30(H) mm
* Weigh: 175g
* Power : AC in 100~240V, DC out 5V 1A
* Certification: CE! / FCC / NCC / RoHS
* Support OS: Windows, MAC, Linux
Wyposażony został w interfejs 802.11n (Lite N) pozwalający na pracę do 150Mbps, pięcioportowy przełącznik 100Mbps oraz złącze USB. Producent chwali się także właściwością "Power Saving" polegającą na odpowiednim dobraniu mocy transmisji w zależności od wymagań odbiornika. Ale jest to właściwość zastosowanego chipu Realteka, więc wszystkie produkty Sapido korzystające z takiego chipu oznaczone są tą właściwością.
Producent chwali się także możliwością uzyskania do 20000 jednoczesnych sesji połączeń, a to oznaczało by, że router wyposażony został w co najmniej 32MB pamięci ram. Zasilanie stanowi normalny zasilacz 5V 1A.
Urządzenie może pełnić rolę zarówno zwykłego routera, jak również klienta AP. Dzięki złączu USB można podłączyć modem GSM USB (akceptuje także kody PIN), ale także iPhone czy innego smartphone (wspomniane zostało Android czy Windows Mobile) i korzystać z tetheriingu jako źródła internetu. Internet komórkowy nie ogranicza się tylko do 3/3.5G (UMTS/HSDPA) ale także można wybrać CDMA2000 czy TD-SCDMA.
Samo oprogramowanie (utrzymane w tonacji pomarańczowo - niebieskiej) zawiera zwykłe standardowe opcji dostępne w każdym normalnym routerze. Znajdziemy więc tu i DynDNS i Virtual Server, DMZ, firewall, prosty QoS, obsługę WPS i wiele innych elementów. Interfejs radiowy wspiera także funkcje WDS.
Router można nabyć już za niecałe 100zł. Importerem produktów Sapido jest
Sunnyline; natomiast samo Sapido szykuje chyba małą rewolucje bo przygotowało naprawdę dużą gamę produktów. Porównanie przykładowych produktów można przeczytać tutaj:
http://www.sunnyline.com.pl/oscommerce/ ... son_PL.pdfPoza kulisami - dużo produktów Sapido przypomina urządzenia innego producenta, Amigo. Możemy więc chyba mieć pewność że niedługo natkniemy się na identyczne wyglądające produkty pod szyldem innych producentów.
Sprawa wolnego oprogramowaniaNiestety, ale zarówno Sapido jak i Amigo praktycznie nie dostarcza kodów źródłowych swojego oprogramowania, pomimo że działają one oparte o kernel linuksowy. W sieci można znaleźć SDK dla podobnych produktów, ale znów jest mały haczyk. Obecne produkty Sapido w dużej mierze korzystają z chipu Realteka. Ma on kilka interesujących właściwości (oszczędzanie energii, fast nat itd), ale ma też własnościowy bootloader który jest dopiero rozgryzany. Na forum
DD-WRT można znaleźć wątek o hackowaniu innych urządzeń Sapido wyposażonych w ten chip. Na chwile obecną oprogramowania alternatywnego nie ma. Prace trwają; o ile produkty staną się popularne to być może ktoś rozgryzie funkcjonalność i będziemy mogli cieszyć się kolejną otwartą platformą.