Używam już od dłuższego czasu router
D-Link DIR-655. Na rynku pojawił się na początku 2009r, więc nie jest już żadną nowością.
Strona produktu:
http://www.dlink.com/products/?pid=530Pełna nazwa urządzenia: DIR-655 Xtreme N Gigabit Router
Specyfikacja routera umieszcza go wśród normalnych routerów:
- 1x wan (1Gbps)
- 4x lan (1Gbps)
- radio 3T3R 802.11n, trzy zewnętrzne anteny, RP-SMA
- port USB
Sprzętowo klasyfikuje się już nie tak wysoko:
- 4MB flash
- 16MB ram
- karta wifi Atheros na minipci (starsze wersje), wbudowany chip w wersji A4.
- SoC Ubicom IP5160U
Sama obudowa wykonana jest z błyszczącego białego plastiku, z czarno-białym paskiem wzdłuż całego urządzenia za którym kryją się niebieskie diody. Zasilany jest ze standardowego zasilacza, 12V 2A.
Oryginalne oprogramowanie zawiera mnóstwo ustawień, wśród których można po prostu się zgubić, jeżeli szukamy czegoś konkretnego. Dostępny jest emulator online:
http://support.dlink.com/emulators/dir655/ , w którym można zobaczyć jego funkcjonalność. W starszych wersjach firmware występował błąd powodujący zawieszanie się urządzenia po pewnym czasie pracy. Na ostatnich jest już zupełnie dobrze - sprzęt może działać tygodniami całkowicie bezobsługowo.
Samo urządzenie zawiera także port USB, a dzięki specjalnemu oprogramowaniu D-Linka "SharePort" można udostępnić ten port jednej maszynie z Windowsem (zapewne jest to coś w rodzaju usbip). Natomiast samo oprogramowanie nie posiada funkcji Storage, więc po prostu nie da "ot tak" udostępnić pendrive w sieci. Można za to wykorzystać ten port do przyłączenia modemu 3G.
Alternatywne oprogramowanie: brak. Co prawda istnieje port OpenWrt na Ubicom, ale jest on od dawna nie aktualizowany i na dodatek są problemy z obsługą tego konkretnego modelu. Należy więc zapomnieć o dodatkowych możliwościach i skupić się na tym co dał D-Link.
Zaletą tego urządzenia jest na natomiast wydajność - bardzo dobra wydajność switcha (w A4 używany jest Realtek RTL8366SR), bardzo dobrze działa także interfejs radiowy - przy kliku klientach możliwe jest uzyskanie ciągłej transmisji do 80Mbps. Oczywiście wynika to z zastosowania układu Atherosa; D-Link posłużył się po prostu gotowcem.
Podsumowując - jest to normalny, zwykły router. Mimo że nie przepadam za produktami D-Linka, ten jest zwykłym urządzeniem który robi to co powinno i nie sprawia większych problemów w normalnym użytkowaniu. Jeżeli ktoś chciałby bezobsługowe urządzenie i miałby okazję kupić ten produkt - spokojnie może to zrobić. Należy tylko pamiętać o zrobieniu upgrade oprogramowania do najnowszej dostępnej wersji.
Aktualizacja: widok płytek w starej i nowej (A4) wersji można zobaczyć na portalu SmallNetBuilder:
http://www.smallnetbuilder.com/wireless ... ick-reviewRuter miałem okazję testować dzięki uprzejmości forumowicza rpc.