Dzisiaj jest 13 gru 2024, 06:31

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: GL.iNet GL-X1200
Post: 11 sie 2019, 12:48 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 9 kwie 2010, 23:28
Posty: 14176
Lokalizacja: Warszawa
GL.iNet GL-X1200 (Amarok)

Dla tych który chcą więcej...

Na wstępnie należy zaznaczyć, że tego routera jeszcze nie ma. Całkiem możliwe że zostanie on oficjalnie zaprezentowany za parę dni (14-16 sierpnia 2019r) w Meksyku, ale na razie nie ma go nawet na stronie producenta. Ale... od 4 miesięcy mamy do niego *) dostęp, więc słowo można już o nim napisać.

*) tzn pepe2k miał.

Obrazek

W skrócie - można go zaliczyć to takiej wyższej klasy średniej. Z jednej strony mamy dość znane podzespoły: procesor od Qualcomma QCA9563, jednordzeniowy, taktowany 775MHz, podstawowy flash o wielkości 16MB oraz 128MB pamięci RAM. Z drugiej zaś strony mamy pełną metalową obudowę, drugi flash o wielkości 128MB, dwa wbudowane modemy LTE na minipcie (akurat w tym konkretnym egzemplarzu są to Quectele EC25 - cat4, ale mogą być też cat6) wraz z dwoma slotami na karty SIM, pięć gigabitowych portów ethernet, z czego dwa z urzędu mogą pełnić rolę wanów. Do tego złącze USB 2.0, slot kart mikcoSD oraz wifi - 2.4GHz (do 300Mbps) oraz 5GHz (AC, do 867Mbps). Anteny zewnętrzne, po dwie dla każdego modemu oraz dwie dla układów radiowych.
Całość uzupełnia jeszcze wyprowadzona osobna konsola w postaci portu RJ45 (podobno może także pełnić rolę interfejsu RS485) oraz wbudowany moduł GPS (niezależny od tych zawartych w modemach LTE), wspierający "zwykły" GPS oraz chiński Beidou. Należy jeszcze wspomnieć że sama płytka posiada także sprzętowy moduł watchdoga - który resetuje urządzenie w przypadku zawieszenia się systemu. Płytka ma porządny metalowy radiator obejmujący także modemy, więc nie powinno też być problemów z przegrzewaniem się urządzenia.

Obrazek

Wbudowanie dwóch modemów ma też inne konsekwencje - samo urządzenie zużywa więcej mocy. Dołączony zasilacz dostarcza 12V i aż 3A prądu.

Urządzenie zawiera moduł RTC (zegara czasu rzeczywistego), choć nie jest on dostępny tak po prostu w systemie. Zamiast tego, aby odczytać aktualny czas, należy użyć specjalnego programu producenta (gl_uart). Dostarczony jest także gotowy skrypt który aktualizuje czas w systemie bazując na w/w programie. Obudowa posiada oznaczenia "POE in" na pierwszym porcie WAN oraz "POE out" na porcie LAN4 co sugerowało by zarówno możliwość zasilania urządzenia przez poe jak również możliwość podłączenia zewnętrznego AP lub kamery zasilanej w ten sposób. Niestety dołączenie zwykłego AP (sprawdzałem na Ubiquiti i Mikrotiku) nie powoduje jego zasilenia a w oprogramowaniu brak jest jakiejkolwiek wzmianki na temat POE, więc sprawa jest do wyjaśnienia wraz z jego pojawieniem się na rynku.

Obrazek

Z urządzeniem dostępne jest standardowe oprogramowanie dostarczone przez firmę GL.iNet w wersji v3.x. Wygląda ono praktycznie tak samo jak na innych nowszych urządzeniach tego producenta, więc jeżeli ktoś jest ciekawy jego wyglądu i opisu do zapraszam do opisu routera GL.iNet GL-AR750S-Ext.
Oczywiście oprogramowanie (w chwili pisania tego opisu jest w wersji 3.012) uwzględnia fakt że urządzenie posiada dwa modemy i można je oba skonfigurować. To samo dotyczy dwóch wanów - odpowiednia opcja pozwala nam zadecydować czy używamy drugiego interfejsu WAN czy raczej chcemy go używać jako jeden z portów LAN. Całość dopełnia odpowiednia zakładka związana z GPS - pozwala w gui zobaczyć pozycję urządzenia (w postaci współrzędnych, nie punktu na mapie) oraz ew. wysłać ją ma zdalny serwer.
Smutną wiadomością jest to, że oprogramowanie jest ze stycznia tego roku, czy ma już 8 miesięcy. Co prawda dostępna jest także wersja testowa, ale działa ona dość średnio (np. nie zawiera obsługi watchdoga i po paru minutach resetuje urządzenie), więc raczej nie polecam jej do używania. Bieżąca wersja stabilna też lekko kuleje - np, nie można w gui wprowadzić PINu do karty SIM, nie wyświetla pozycji GPS na mapie, bardzo doskwiera brak niektórych rzeczy które są w wersji testowej - np. łatwość obejścia VPN dla danego adresu IP czy domeny, ale miejmy nadzieję że następne wydanie stabilne naprawi te wszystkie niedoskonałości.

Przyjęty model oprogramowania przez GL.iNet całkowicie wspiera wiele połączeń z internetem. Domyślnie oprogramowanie posiada wsparcie dla połączeń kablowych, modemowych (na usb), połączeń przez wifi (repeater/sta) oraz połączeń typu tethering (np. przez smartfona). Oprogramowanie samodzielnie wykrywa i konfiguruje połączenie oraz ustawia je wg zdefiniowanych priorytetów (jak łatwo się domyśleć, wykorzystywany jest tutaj pakiet mwan3). Jeżeli więc stracimy dostęp do internetu przez kabel albo zostanie on odłączony to urządzenie automatycznie przełączy się na następne dostępne połączenie, np modem.

Obrazek

Jeżeli ktoś nie lubi oprogramowania producenta to dostępne jest także zwykłe LuCI. Rok temu zostały zaś udostępnione pierwsze łatki do OpenWrt, ale nie zostały one jeszcze oficjalnie dołączone do repozytorium.

Dla kogo przeznaczony jest ten router? Dla tych których chcą więcej... Dla zwykłych domowych zastosowań - czemu nie, choć pewnie swój pazur pokaże bardziej tam gdzie liczy się niezawodność połączenia - systemy wideo, monitoring, bramka do internetu dla IoT, hotspoty czy niezawodny dostęp do internetu np. w pojazdach czy pociągach. Szeroki wybór typów połączeń i ich redundancja pozwala na dość spokojny sen i nie zamartwianie się czy urządzenie nadal działa. Tym bardziej że producent od pewnego czasu wprowadza obsługę "chmury" dzięki czemu możemy zdalnie monitorować i konfigurować niektóry aspekty działania urządzenia.

Sprzętu nie można jeszcze kupić. Dostępny jest zaś na Alibabie w przedziale cenowym 170 - 270 USD, choć nie wiadomo czy jest to rzeczywista cena.

_________________
http://eko.one.pl - prawie wszystko o OpenWrt


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: GL.iNet GL-X1200
Post: 18 sie 2019, 19:18 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 9 kwie 2010, 23:28
Posty: 14176
Lokalizacja: Warszawa
PS. Sprzęt pojawił się na stronie: https://www.gl-inet.com/products/gl-x1200/
PPS: Oficjalna cena w sklepie: https://store.gl-inet.com/collections/4 ... -4g-router 300USD na koniec sierpnia 2019r.

Z opcjonalnych rzeczy - Amarok może być wyposażony w eSIM

_________________
http://eko.one.pl - prawie wszystko o OpenWrt


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
designed by digi-led.pl
...Copyright © 2010-2013, Ekipa openrouter.info