Dzisiaj jest 6 paź 2024, 02:09

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: GL-AR150
Post: 18 paź 2015, 14:13 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 9 kwie 2010, 23:28
Posty: 14176
Lokalizacja: Warszawa
Na rynku azjatyckim pojawił się dość dawno temu pewien produkt z fabryk TP-LINKa o nazwie TL-WR703N. Ten niepozorny router stał się szybko sercem wielu przeróbek i nowych konstrukcji, doczekał się kompletnej wiwisekcji i rozebrania na czynniki pierwsze. Umożliwiło to poznanie sposobu budowy routera opartego o SoC Atheros AR9331, co m.in zaowocowało pojawianiem się nowych konstrukcji na rynku produkowanych przez nieznane nikomu dotychczas firmy.

Pod koniec 2013 roku pojawiło się nowe urządzenie nazwana GL-iNet. Okrzyknięte klonem osławionej już siedemset trójki, stanowiło nową platformę pod OpenWrt - zostało wzbogacone o większą ilość pamięci flash i pamięci ram, kilka nowych elementów - dwa porty ethernetowe, dostępne bezpośrednio wolne linie gpio. Powstało też zamknięte oprogramowanie, które egzystowało obok znanego nam LuCI i pozwalało na ustawienie podstawowych elementów urządzenia. Oprogramowanie to wprowadzało także kilka nowych elementów takich jak własnościowy ddns i dostęp do plików bezpośrednio z chmury. Po pierwszej konstrukcji, pod wpływem komentarzy użytkowników postała następna wersja która miała m.in. zmieniony obwód zasilania i kalibrację układu radiowego, choć nazywała się identycznie jak pierwsza wersja.

Wraz z końcem trzeciego kwartału 2015 roku pojawiła się, jako jedna z wielu, kolejna konstrukcja o nazwie GL-AR150.

Obrazek

Czerpie ona wielkimi garściami bezpośrednio z poprzednich modeli, choć kilka elementów zostało zmienionych. Nadal oparta jest na procesorze Atheros AR9331, nadal ma 16MB pamięci flash i 64MB pamięci ram, nadal ma dwa złącza ethernet i jedno USB 2.0, nadal jest prawie tej samej wielkości. Jednakże ludzie z GL Technologies/Innovations usłuchali głosów użytkowników i wprowadzili pewne zmiany:

- pionowe gniazdo usb, umieszczone na bocznej ściance

Poprzedni model miał pełnowymiarowe złącze USB 2.0 umieszczone zaraz obok gniazd ethernet co powodowało praktycznie niemożliwość stosowania szerokich pendrive czy modemów 3G/LTE i kabla ethernetowego jednocześnie. W nowym modelu zamieniono miejscami złącza microUSB i USB, na dodatek postawiono je pionowo dając przestrzeń na podłączenie modemu każdej szerokości. Co prawda obok jest przycisk reset, ale nie wystaje on zbytnio z obudowy więc nie przeszkadza w bezpośrednim podłączeniu urządzeń pod USB.

- możliwość sterowania zasilaniem USB

Złącze USB dostało teraz także możliwość sterownia zasilaniem (odpowiada za to jedna z linii gpio). Na chwilę obecną trudno powiedzieć jaki element zastosowano do tego tego celu i jaką ma wydajność prądową, choć router działa prawidłowo z modemami typu Huawei E398/E3372 czy ZTE MF821.

- dodatkowy trójpozycyjny przełącznik

Urządzenie dostało dodatkowy, trójpozycyjny przełącznik. Nie jest on używany przez oprogramowanie, ale łatwo można wyobrazić sobie jego zastosowanie - np. zmiana trybu pracy radia, odmontowanie urządzeń na usb, włączenie serwisów sieciowych itd. Za obsługę przełącznika odpowiadają dwie linie gpio, choć domyślnie jego działanie jest ograniczone - o tym później.

- możliwość zasilania przez POE

Nie jest to standardowe wyposażenie routera, ale płytka posiada miejsca na montaż dodatkowego modułu POE. Za dodatkowe 5USD urządzenie może zyskać możliwość zasilania przez jeden z portów ethernet, tym samym odpada konieczność zasilania go dedykowanym przewodem. Jeżeli router będziemy mieć w trudno dostępnym miejscu, lub w tym miejscu brak jest zasilania to takie rozwiązanie jest idealne do prostej instalacji całości.

- możliwość wyprowadzenie anteny zewnętrznej

GL-AR150 dostępny jest w 2 wersjach: zwykłej, z wewnętrznymi antenami na płytce lub wyprowadzoną anteną zewnętrzną. W tym drugim przypadku na płytce znajduje się złącze uFL (pierwsza wersja ma przylutowane złącze diagnostyczne), sama zaś antena wyprowadzona jest przez jeden z dwóch dostępnych otworów w obudowie (pierwsza wersja ma w tych miejscach zaślepkę w postaci delikatnej trójramiennej "gwiazdki"). Zastosowanie anteny zewnętrznej może przynieść zwiększenie zasięgu, choć pamiętajmy że to nadal jest radio typu "Lite N" (150Mbps).

Obrazek

- otwory wentylacyjne

Na dole obudowy pojawił się szereg małych otworków wentylacyjnych. Rozwiązanie dość kontrowersyjne, gdyż router zużywa poniżej 1W mocy (przy podłączonych 2 kablach ethernet i włączonym wifi zużycie prądu jest na poziomie 150mA; przy uruchamianiu skacze do 180mAh), więc po prostu nie ma w nim co się grzać.

- dodatkowe diody LED

Poprzedni model miał dwie diody LED (zieloną/czerwoną) pod jednym wspólnym "okienkiem". Pozwalało to uzyskać także trzeci kolor - powiedzmy "pomarańczowy". W nowym modelu wydzielone są trzy osobne diody - dwie zielone i jedna czerwona, w osobnych otworkach obudowy.

- rozstaw 2.54mm

Jedna z bardzo oczekiwanych rzeczy - wszystkie dodatkowe punkty na płytce mają standardowy rozstaw 1/10" (2.54mm), a nie 2mm jak w poprzedniej wersji. Nie ma więc problemów z goldpinami, nie ma problemów ze znalezieniem odpowiedniego złącza, nie ma problemów z dobraniem się do linii przy pomocy standardowych złączy i końcówek pomiarowych.

- wyprowadzone gpio

W pierwszej wersji tego opisu umieściłem informacje że nie ma wyprowadzonych dodatkowych linii GPIO. Nie jest to prawdą, są wyprowadzone zgodnie z rysunkiem poniżej. Od spodu płytki mają one oznaczenie LED6/LED5/LED3/LED1, nie służą one do kontrolowania LED tylko są to normalne linie GPIO.

Obrazek



Router idealny? Należy pamiętać że to nadal konstrukcja oparta o wysłużony już AR9331, taktowana "tylko" 400MHz. Przy odrobinie chęci można znaleźć parę elementów które dało by się jeszcze poprawić, choć tak bardzo nie przeszkadzają:

- błyszcząca obudowa

Nowy model dostał całkowicie przeprojektowana obudowę, otwieraną od dołu (a nie od góry jak w poprzednich wersjach). Nie jest też już zwykłym pudełeczkiem, obudowa dostała wypukłości i zaokrąglenia, czyniącą ją bardziej "przyjazną dla oka". Niestety z niewiadomego mi powodu - jest ona biała i całkowicie błyszcząca (identycznie jak białe plastiki np. w modelu TP-Linku TL-WR1043ND), co powoduje że natychmiast łapie ona wszystkie drobiny kurzu. Przy dłuższym użytkowaniu pojawi się pewnie siateczka drobnych rysek, choć oczywiście w niczym nie będzie to przeszkadzać w normalnym działaniu routera.

- głęboko osadzone gniazda USB

Obudowa została wykonana z dość grubego plastiku a złącza USB nie są jakoś specjalnie wysunięte poza krawędź PCB. Powoduje to, że są one dość głęboko osadzone (dotyczy to zarówno zwykłego złącza USB 2.0 jak i microUSB przeznaczonego do zasilania). Nie sprawia to zwykle problemów, ale jeżeli mamy jakiś nietypowy modem lub pendrive z relatywnie krótką wtyczką USB to możemy mieć obawy o jego prawidłowe osadzenie. Przy większości testowanych przeze mnie modemów nie miało to jednak większej różnicy.

- ograniczenie przełącznika

Ostatni element - przełącznik. Jest on trójpozycyjny, ale ze specjalnego powodu został ograniczony do dwóch pozycji przez nadlanie plastiku na obudowie. Ten przeszkadzający kawałek można w każdej chwili samodzielnie spiłować, więc problemu większego nie ma, no ale...



Oprogramowanie to ten samo własnościowy firmware które był dostępny w starszych modelach. Nadal jest ono zamknięte, więc jeżeli ktoś nie chce lub boi się używać "chińskiego" oprogramowania to może zainstalować zwykłe, czyste OpenWrt. Dostępne są publicznie łatki m.in dla tego modelu do samodzielnej kompilacji przygotowane przez producenta; jeżeli ktoś chce może także skorzystać z moich obrazów OpenWrt Chaos Calmer dla tego modelu.
Bootloader w tym urządzeniu to nadal "stara" dobra modyfikacja uboota od pepe2k która pozwala na wgranie nowego oprogramowania bez udziału systemu operacyjnego (tzw. "antycegła").

Cena: oficjalnie 25USD za normalną wersję i 27USD za wersję z zewnętrzną anteną. Dodatkowo 5USD jeżeli chcemy moduł POE. Trochę taniej można znaleźć je na światowych portalach aukcyjnych.

Urządzenie chwali się posiadaniem certyfikatów FCC, CE i RoHS.

Zdjęcia pochodzą z witryny producenta.

_________________
http://eko.one.pl - prawie wszystko o OpenWrt


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: GL-AR150
Post: 18 paź 2015, 14:39 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 9 kwie 2010, 23:28
Posty: 14176
Lokalizacja: Warszawa
EDIT: zmieniłem informację o GPIO. Są one wyprowadzone, mimo że opisane są jako "LEDx".

_________________
http://eko.one.pl - prawie wszystko o OpenWrt


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: GL-AR150
Post: 18 paź 2015, 14:58 
Offline
Użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 lut 2012, 21:24
Posty: 2093
Lokalizacja: Warszawa
obsy pisze:
EDIT: zmieniłem informację o GPIO. Są one wyprowadzone, mimo że opisane są jako "LEDx".

Są opisane jako LED zgodnie z dokumentacją AR9331 - domyślnie te GPIO są ustawione jako LED od switcha, ale można je używać w dowolny sposób.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: GL-AR150
Post: 18 paź 2015, 20:45 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: 7 sie 2013, 15:00
Posty: 77
Zupełnie nie wiem, po co to złącze USB jest teraz pionowo, skoro w nowej lokacji i tak każda szerokość modemu by się zmieściła ;)
BTW: Popraw sobie trzy razy w tekście "trój pozycyjny" na "trójpozycyjny".


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: GL-AR150
Post: 18 paź 2015, 21:13 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: 30 gru 2010, 01:43
Posty: 430
Wg mojej oceny, nowością wartą zainteresowania jest zasilanie PoE, które niestety nie jest w standardowej wersji. Jednakże bez zmiany CPU to już jest koniec zdobywania rynku przez podobne konstrukcje (mam WR-703N z 16MB flash i 64MB RAM). Porównując wydajność/stabilność USB do Nexx WT3020, to ten drugi produkt zdecydowanie wygrywa, testuję go obecnie-zasilając tylko po mikroUSB z wydajnej ładowarki i obsługując modem LTE E3276 HiLink i webcam Mikrosoft HD-3000, działa to bezproblemowo od
Nexx WT3020
Firmware Version   OpenWrt Chaos Calmer 15.05 / LuCI (git-15.248.30277-3836b45)
Kernel Version   3.18.21
Local Time   Sun Oct 18 22:09:44 2015
Uptime   33d 21h 34m 14s
Load Average   0.13, 0.62, 0.50
Memory
Total Available   
24404 kB / 61360 kB (39%)
Free   
20648 kB / 61360 kB (33%)
Buffered   
3756 kB / 61360 kB (6%)
Network
IPv4 WAN Status   

eth1   Type: dhcp
Address: 192.168.1.100
Netmask: 255.255.255.0
Gateway: 192.168.1.1
DNS 1: 192.168.1.1
DNS 2: 192.168.1.1
Connected: 28d 23h 39m 27s
, AR9331 nie potrafi stabilnie obsłużyć modemu LTE przy dużych prędkościach, a już o kamerce-podłączonej nawet bez modemu można zapomieć, a Nexx 2&1 i nic się nie dzieje. ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: GL-AR150
Post: 19 paź 2015, 09:26 
Offline
Użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 lut 2012, 21:24
Posty: 2093
Lokalizacja: Warszawa
pepino pisze:
Zupełnie nie wiem, po co to złącze USB jest teraz pionowo, skoro w nowej lokacji i tak każda szerokość modemu by się zmieściła ;)

Za mało jest miejsca na PCB na inny typ złącza :)

jarek7714 pisze:
[...]

Pełna zgoda, AR9331 z moim odczuciu to już trup, który już raz miał zniknąć z rynku, ale rok temu przedłużyli produkcję o kolejne 3 lata, więc jeszcze trochę na rynku będzie... chociaż jak rozbieram jakieś nowe, budżetowe konstrukcje, to najczęściej trafiam już na MT762x. I to nawet u producentów, którzy od wielu lat stosowali tylko Atherosy - jak chociażby TP-Link (C20i) i D-Link.

Największą zaletą, w porównaniu właśnie do WT3020, jest naprawdę niski pobór energii - na dzień dzisiejszy nie ma (nadal!) na rynku innego układu z takimi możliwościami i tak niskim zapotrzebowaniem na prąd, ale dopóki nie trzeba tego zasilić z baterii, to użytkownikowi lata to koło... nosa, tym bardziej jeżeli cena jest x razy mniejsza ;)

USB w Atherosach z serii AR93xx jest niestety, lekko mówiąc, skiełbaszone. Jest, bo jest, działa jak działa, ale AR9331 to doskonały przykład na to, że ma kaprysy (o problemie z FS i skakaniem radia po kanałach chyba wszyscy słyszeli).

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że po przejęciu Atherosa, QCA nie zrobiło (nadal?) nic nowego i wartego uwagi w tym segmencie rynku. Układy QCA953x może i są szybsze i mniej prądożerne, ale z MediaTekami nie mają szans konkurować - są po prostu za drogie. Poza tym, wycięli z nich część interfejsów, jak chociażby I2S, co spowodowało że tacy producenci jak właśnie GL.iNet i Dragino, uśmiechnęli się do konkurencji :) I już całkiem niedługo (kwestia końcówki tego roku) będziemy mieli od nich coś na MediaTekach. Prototypy już widziałem.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: GL-AR150
Post: 19 paź 2015, 13:42 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: 20 lut 2012, 22:53
Posty: 51
Zaraz, zaraz ... jak to jest z tym POE. Mogę podać tylko 5V, a nie standardowe 48V? Tak mi z rysunku wychodzi....


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: GL-AR150
Post: 19 paź 2015, 13:45 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 9 kwie 2010, 23:28
Posty: 14176
Lokalizacja: Warszawa
Wg nich to zwykłe jest: http://www.gl-inet.com/forums/topic/gl- ... er-device/

_________________
http://eko.one.pl - prawie wszystko o OpenWrt


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: GL-AR150
Post: 19 paź 2015, 13:51 
Offline
Użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 lut 2012, 21:24
Posty: 2093
Lokalizacja: Warszawa
Tak, rozchodzi się o standard 802.3af, nie tzw. pasywne.
W AR300 też to jest, tylko trochę większy moduł: http://www.winchen.com.cn/UploadFiles/WC-PD13C012-3.pdf


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: GL-AR150
Post: 19 paź 2015, 13:51 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: 20 lut 2012, 22:53
Posty: 51
Ja zrozumiałem, że modułów POE nie ma .... testują ale ich nie sprzedają. Więc POE to na razie fikcja.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: GL-AR150
Post: 19 paź 2015, 13:53 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 9 kwie 2010, 23:28
Posty: 14176
Lokalizacja: Warszawa
Coś podobnego do tego: http://www.ebay.com/itm/5V-1-5A-PoE-Mod ... Sw3ydVz2W0

_________________
http://eko.one.pl - prawie wszystko o OpenWrt


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: GL-AR150
Post: 19 paź 2015, 14:05 
Offline
Użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 lut 2012, 21:24
Posty: 2093
Lokalizacja: Warszawa
braders pisze:
Ja zrozumiałem, że modułów POE nie ma .... testują ale ich nie sprzedają. Więc POE to na razie fikcja.

No nie fikcja... leży u mnie na biurku AR300 z modułem PoE. Po prostu na razie nie mają tego na stanie i sami nie sprzedają. Co nie oznacza od razu, że to fikcja.

Postaram się skombinować moduł PoE dla AR150. A tak to wygląda i ponoć mieści się w obudowie:
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: GL-AR150
Post: 23 paź 2015, 08:46 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 9 kwie 2010, 23:28
Posty: 14176
Lokalizacja: Warszawa
pepe2k pisze:
I już całkiem niedługo (kwestia końcówki tego roku) będziemy mieli od nich coś na MediaTekach. Prototypy już widziałem.


http://www.gl-inet.com/download/product ... 150930.pdf

Katalog produktów GL-iNet, są zdjęcia routerów i płytek na mediateku (choć obudowy wyglądają identycznie :))

_________________
http://eko.one.pl - prawie wszystko o OpenWrt


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: GL-AR150
Post: 23 paź 2015, 09:06 
Offline
Użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 lut 2012, 21:24
Posty: 2093
Lokalizacja: Warszawa
Konkurencja dla WT3020 :) Tyle, że znacznie droższa... trzeba ich zmęczyć o coś małego na MT7628.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
designed by digi-led.pl
...Copyright © 2010-2013, Ekipa openrouter.info