Dzisiaj jest 3 gru 2024, 16:00

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 113 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Asus RT-N66U Dark Knight Double 450Mbps N Router
Post: 18 mar 2012, 09:44 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 9 kwie 2010, 23:28
Posty: 14176
Lokalizacja: Warszawa
Wstęp

Na rynku wciąż ukazują się nowe urządzenia o lepszych parametrach technicznych, przez które postrzegamy nasze obecne gadżety jak zabawki dla dzieci. Tak samo jest z routerami - nowe modele są ładniejsze, szybsze i mimo zastosowania tych samych technologii budzą w nas chęć posiadania. Zaprezentowany w zeszłym roku nowy router Asusa był bardzo oczekiwany przez wielu z powodu znakomicie się zapowiadających parametrów technicznych. Miał być dostępny w pierwszym kwartale 2012r i Asus dotrzymał tego terminu. Na rynku dostępny jest obecnie router nazwany RT-N66U Gigabit Router Dual-band Wireless-N900, który sam z siebie nazwany został także RT-N66U Dark Knight Double 450Mbps N Router.

Obrazek

Czy Rycerz więc spełnił pokładane w nim nadzieje? Czy wart jest wydania równowartości 3 innych routerów? Mam nadzieję że poniższy opis przybliży choć trochę odpowiedź na te pytania.

Router Asus RT-N66U został dostarczony do testów przez sklep internetowy sieciovo.pl, za co serdecznie dziękujemy.

Obrazek

Pierwsze wrażenia

Opakowanie routera jest dość duże. W sumie może to wyglądać na celowy zabieg marketingowy ("duży może więcej..."), tym bardziej że sam router zajmuje tylko 1/3 opakowania. Klient dostaje więc 40cm długości pudło z czarnego kredowego papieru. Ładnie prezentuje na zdjęciu wygląd routera, zawiera opis jego możliwości, choć podobnie jak w oryginalnym oprogramowaniu nasz język został lekko pokaleczony ("Główny gigabitowy poziom przepustowości ponad 900Mbps" - jestem ciekaw czy zwykły użytkownik będzie w stanie zrozumieć takie sformułowania).

Obrazek

Jako ciekawostkę można dodać, że z tyłu opakowania znalazło się półprzezroczyste zdjęcie prezentujące wnętrze urządzenia, które posłużyło do wymienienia jego najważniejszych parametrów technicznych.

Obrazek

Po wciągnięciu z wnętrza następnego pudełka (tym razem białego) i jego otworzeniu, ukazuje się wytłoczka z samym urządzeniem. Każdy element ma swoje miejsce, np. trzy anteny nie leżą po prostu w pudełku, każda ma swoje miejsce.

Obrazek


W zestawie dostaniemy:
- router
- trzy anteny zewnętrzne
- podstawkę do ustawienia routera w pozycji pionowej
- dość gruby Quick Start Guide (brak języka polskiego!)
- VIP Member Warranty Notice
- Płytę CD z User manual oraz Utility Software
- zasilacz
- płaski czarny kabel sieciowy Cat. 5E

Mimo wielkości pudełka, router jest już standardowych wymiarów i nie odbiega od innych produktów tego typu.

Aby cieszyć się w pełni możliwościami routera, producent rekomenduje także zakup odpowiedniej karty sieciowej. Są to produkty Asusa: EA-N66 450Mbps Dual-band Wireless-N Ethernet Adapter lub USB-N53 300Mbps Dual-band Wireless-N Adapter. Oczywiście brak ich w zestawie, można je nabyć oddzielnie.

Obrazek
Futurystyczny wygląd karty Asusa N66

Wygląd routera

O urządzeniu można powiedzieć jedno - jest ładne, choć oczywiście jest to kwestia gustu. Górna część obudowy przypomina Asusa RT-N56U, ma stylizowaną na strukturę diamentu powierzchnię, która ma dość istotną zaletę - nie widać na niej tak bardzo odcisków palców, chociaż po pewnym czasie i tak się pojawiają. W pobliżu dolnej krawędzi znajdują się niebieskie diody LED sygnalizujące pracę urządzenia (power, 4xlan, internet, Wi-Fi 2.4GHz, 5GHz, USB). Górną część zdobi plastikowy czarny pasek imitujący szczotkowane aluminium z dużym, srebrnym logiem Asusa i nazwą routera.

Obrazek

Boki i dół stanowią praktycznie żebrowaną strukturę pozwalającą na odpowiednią wentylację i odprowadzanie ciepła z urządzenia.

Tył urządzenia to natomiast domena złączy - mamy do dyspozycji 4 porty LAN (zółte), port WAN, dwa porty USB 2.0, trzy złącza anten RP-SMA, gniazdo zasilania, wyłącznik zasilania, przycisk reset oraz WPS.

Cieszy fakt że Asus przyłożył się do wyglądu routera i nie zastosował standardowych anten - patyczków jakie spotyka się w innych urządzeniach. Tu mamy do czynienia z dwuzakresowymi antenami, stylistycznie zaprojektowane tak, aby kończyły się jak ścięty sześciokąt. Anteny można oczywiście zginać pod kątem 90st.

Obrazek

Złącza USB umieszczone są nad sobą. Włożenie zwykłego pendrive dość skutecznie blokuje dostęp zarówno do drugiego gniazda jak i wyłącznika zasilania.

Sam router na spodzie obudowy zawiera odpowiednie gniazda pozwalające na zawieszenie go na ścianie. W zestawie znajdziemy także odpowiednią podstawkę pozwalającą na umieszczenie routera niemal że pionowo na biurku. I tu niestety od razu rodzi się pewien problem. Jeżeli postawimy go piono, to wszystkie złącza znają się na górze obudowy, a to oznacza że cały wygląd routera będzie oszpecony przez pęk kabli widocznych z niego. Podobny problem jest w przypadku powiszenia na ścianie. Co prawda możemy go powiesić odwrotnie, wtedy złącza i anteny znajdą się na dole, ale... logo urządzenia będzie przekręcone.


Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Zasilanie

Podczas pracy router pobiera średnio ok 10.5W (ustawienia domyślnie, Wi-Fi włączone, brak urządzeń na usb, podłączony jeden kabel do portu LAN), choć podczas startu potrafił też chwilowo osiągnąć 12W. Nagrzewa się nieznacznie, ciepło jest wyczuwalne ręką. Zasilanie zrealizowane jest przez mały zasilacz z wytłoczonym logiem Asusa, który dostarcza 19V przy 1.58A. To pierwsza z trudności dla osób które będą ew. szukały zamiennika. Druga - to wtyczka, stosowana ostatnio w produktach Asusa - 2mm bolec, a standardowo spotykane mają 5.5mm. Sam zasilacz ma budowę "pionową", wkładaną do gniazdka; kabel jest wystarczająco elastyczny i ma ok 2m długości. Sam kabel wyposażony jest także w rzep, pozwalający na łatwe związanie nadmiaru kabla. Pracę zasilacza sygnalizuje niebieska dioda LED.

Obrazek

Router wyposażony jest także w sprzętowy wyłącznik zasilania, co pozwala na szybkie wyłączenie urządzenia (pamiętajmy jednak że zasilacz, nadal włączony jest do gniazdka i pobiera energię!)

Budowa routera

Rok temu ukazały się pierwsze informacje o planowanym wprowadzeniu tego urządzenia na rynek. Zapewne niektórzy mogą kojarzyć zdjęcia tego routera.

Obrazek
Domniemany wcześniejszy wygląd routera (wersja A1?)

Ukazały się też zdjęcia płyty, która zaskoczyła wszystkich obecnością małego wentylatora.

Obrazek
Wygląd wcześniejszej wersji płyty głównej

Najbardziej elektryzującą wiadomością był natomiast fakt wyposażenia routera w 1GB pamięci ramu. Fale zachwytu nie ustawały aż do ostatnich miesięcy zeszłego roku, kiedy ukazały się zdjęcia modelu oferowanego obecnie, oznaczonego jak wersja sprzętu B1. O ile podstawowe parametry zostały zachowane o tyle Asus zdecydował się na zredukowanie ilości pamięci ram do 256MB i rezygnację z wentylatora na rzeczy sporych rozmiarów radiatora. Niektórzy poczuli się oszukani przez producenta i przez internet przelała się mała fala krytyki, niemniej z taką wersją mamy obecnie do czynienia i taka jest wprowadzona do sprzedaży.

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Wygląd aktualnej wersji płyty routera (wersja B1)

Zobaczmy więc, co to urządzenie ma do zaoferowania.

CPU: Jednostką główną jest układ Broadcom BCM4706, taktowany zegarem 600MHz. Jest to rdzeń MIPS32 74K, wspierający magistralę PCIe oraz USB, z zintegrowanym wsparciem dla sieci GbE oraz pamięci szeregowych/równoległych NAND.

FLASH: 32MB

RAM: 256MB

LAN: Za lan odpowiedzialny jest układ Broadcom BCM53115, co praktyce przekłada się na obecność 4+1 (lan+wan) gigabitowych portów Ethernet, ze wsparciem dla Jumbo Frame

WIFI: Z CPU Broadcoma współpracuje układ Broadcom BCM4331, który zapewnia 3-strumieniowe, dwu pasmowe radio. Producent nie zastosował oddzielnych anten dla każdego strumienia i pasma, każda antena jest dwupasmowa. Jest to układ a/b/g/n 3T3R (trzy strumienie nadawcze i odbiorcze), pracujące w pasmach 2.4GHz i 5GHz (jednocześnie). Każde pasmo pozwala na uzyskanie 450Mbps, wspólnie obie częstotliwości dają łącznie możliwość uzyskania 900Mbps (to marketingowa wartość, stąd też nazwa routera N900)

USB: Dwa porty USB 2.0, obsługiwane przez wspomniany już SoC Broadcoma

Jeżeli dokładnie przyjrzymy się na opakowaniu zdjęciu wnętrza routera, to po prawej stronie płytki można zauważyć slot kart mikroSD. Tak, router posiada taki czytnik wbudowany, ale nie jest on niestety wyprowadzony na zewnątrz. Aby z niego skorzystać wymagane jest rozkręcenie obudowy i tym samym narażamy się na utratę gwarancji (jest sticker gwarancyjny na jednej z nóżek). Jeżeli już się pokusimy o to, uzyskamy pełnosprawny czytnik kart mikroSD, który można wykorzystać do własnych celów.

Obrazek
Slot kart mikro SD ukryty wewnątrz routera

Jak już wspomniano, urządzenie wyposażone jest w duży radiator do odprowadzania ciepła. Może to zapewnić jego stabilność podczas dużego obciążenia, choć jego zastosowanie zostało podyktowane potrzebą odpowiedniego schłodzenia układów scalonych, bo jak szybko zauważymy potrafią się one dość znacznie nagrzewać. Tak duży radiator ma też inny skutek - sam RT-N66U waży 530g, co jest dość dużym wynikiem w stosunku do innych produktów.

Budowa sprzętowa tego Asusa bardzo przypomina budowę urządzenia innego producenta, Netgear WNDR4500. Zastosowane są tu takie same układy, pracujące w podobnym zestawie z tą różnica, że Netgear wyposażył swoje urządzenie w zewnętrzne wzmacniacze dla każdego z pasm, sześć anten oraz po 128MB pamięci flash i ram.

Oprogramowanie

Oprogramowanie przeszło małą reorganizację od czasu wprowadzenia EZ-UI. Mroczny Rycerz wymaga odpowiedniego wyglądu, więc samo oprogramowanie nazwane tutaj ASUSWRT Dashboard UI zostało utrzymane w ciemnej, szaro-niebieskiej tonacji.

Po uruchomieniu przywita nas "Quick Internet Setup" (nie przetłumaczone), pozwalający na szybkie ustawienie podstawowych parametrów routera (połączenie, Wi-Fi). Po zatwierdzeniu zmian dostajemy "Mapę Sieci", która pozwala za zapoznanie się z działaniem sprzętu.

Oprogramowanie zawiera standardowy zestaw parametrów których spodziewamy się w routerze, całość powinna została zaprezentowana dość przystępny sposób nawet dla początkujących. Większość elementów informacyjnych jest klikana, po wybraniu przenosi nas do ustawień danych opcji co zapobiega zgubieniu się w gąszczu zakładek.

Oprogramowanie zawiera parę ciekawych elementów, na które należy zwrócić uwagę:
- wsparcie dla IPV6 (Native, DHCP, Tunel 6in4, 6to4, 6rd)
- wsparcie dla IPTV
- możliwość włączenia Jumbo Frame
- włączenie/wyłączenie HW Accelerator
- obsługa WDS
- praca jako router lub AP
- serwer VPN (pptp)
- filtr usług i url
- możliwość włączenia sieci gościnnej
- Menadżer ruchu (z monitorem ruchu)
- kontrola rodzicielska
- aplikacje USB

Ta ostatnia opcja umożliwia zarówno udostępnienie dysku czy drukarki, ale również podłączenie modemu 3G/WiMax jako łącza zapasowego oraz włączenie usługi "Download Master" znanej z innych routerów Asusa. W ramach udostępniania dysku (AiDisk) mamy do dyspozycji Sambę ("Otoczenie sieciowe") i ftp połączone z DynDNS, serwer DLNA oraz iTunes. Wspierane są modemy 3G od różnych producentów; na liście operatorów komórkowych można znaleźć też i naszych rodzimych (Play, Cyfrowy Polsat, Era (nie T-Mobile), Orange, Plus, Heyah i Aster). Natomiast Download Master wspiera:
- obsługę BT, NZB, HTTP, ED2K
- obsługę szyfrowania, DHT, PEX, magnet link
- kontrola przepustowości wysyłania i pobierania
- harmonogram pobierania

Oprogramowanie obsługuje dyski z systemem plików NTFS/FAT oraz ext2/ext3 (nie ma wsparcia dla ext4).

W internecie można znaleźć wiele komentarzy o niedziałających niektórych funkcjach (np. VPN czy DLNA). Ponieważ jest to stosunkowo nowy produkt, producent często udostępnia aktualizacje firmware - tylko w tym roku pojawiły się cztery nowe wersje. Wygląda na to, że producentowi zależy na wykonaniu dobrego i działającego oprogramowania, więc w pierwszej kolejności należy upewnić się, że posiadamy aktualną wersję.

Dostępnych jest do wyboru 17 różnych języków obejmujących praktycznie całą Europę wraz z językiem Chińskim. Wśród nich znajdziemy język polski, ale niestety można odnieść wrażenie, że polonizacja firmware cofa się w rozwoju w stosunku do poprzednich wersji. Tłumaczenia robione są przez osobę albo nie związaną z branżą, albo przez automat. Używane są wyrażenia typu "Tryb autentykacji" (które brzydką kalką z języka angielskiego, choć w innych miejscach firmware znajdziemy poprawne tłumaczenie), zdarza się, że część wyrażeń nie jest w ogóle przetłumaczona - na jednej stronie są wymieszane opcje w naszym języku i angielskim. Jeżeli wyrażenie jest już przetłumaczone to brakuje mu spójności ("Wyciągnąć wtyczkę przewodu zasilania z modemu, który jest urządzeniem dostarczonym przez dostawcę usług internetowych, które podłączone jest do gniazdka telewizji kablowej lub gniazda słuchawek." czy "Okienko IPSec") lub nie zostało ono sprawdzone ("Kliknij przycisk "Następne" po odłączeniu...", a sam przycisk nazywa się "Następny"). O ile cieszy fakt istnienia tłumaczenia, o tyle wymaga ono jeszcze pewnego nakładu pracy.

Asus umożliwił włączenie serwera telnetu, dzięki czemu można zalogować się do routera. Oprogramowanie (w chwili pisania tego opisu najnowsze ma numer 3.0.0.3.108) oparte jest o kernel linuksowy w wersji 2.6.22.19, wykorzystuje sterownik Broadcoma w wersji 5.100.138.20. Podstawę systemu stanowi BusyBox w wersji 1.17.4, zaś usługi realizowane są przez znane wszystkim zainteresowanycm programy: za serwer DLNA pracuje minidlna (wersja 1.0.21), "otoczenie sieciowe" - samba (w wersji 3.0.37), natomiast serwerem ftp jest vsftpd (2.0.4, ze wsparciem dla iconv). Są to praktycznie standardowe komponenty spotykane w alternatywnym oprogramowaniu. Fabryczne oprogramowanie ma wielkość ponad 19MB.

Asus udostępnia także kod źródłowy swojego oprogramowania wraz z kroskompilatorem. Plik liczący ponad 320MB można pobrać z witryny producenta.

Poniżej zaprezentowano wybrane zrzuty ekranu z niektórych opcji.

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Alternatywy

Należy wspomnieć, że to urządzenie posiada tryb diagnostyczny, podobnie jak to mają inne urządzenia tego producenta. Przytrzymanie przycisku reset i włączenie zasilania wprowadza router w ten tryb (powoli pulsuje LED power), co pozwala na wgranie oprogramowania przez tftp lub przy pomocy oprogramowania dołączonego na płycie CD (Asus Firmware Restoration). O ile więc przez nieszczęście nie nadpiszemy bootloadera to istnieje możliwość powrotu do oprogramowania. W ten sposób można wgrać zarówno fabryczne oprogramowanie dostępne na witrynie producenta, jak również alternatywne, przygotowanie przez społeczność. Plik powinien być w formacie TRX.

OpenWrt

Nie wspiera tego modelu routera. Sytuacja jest taka sama jak dla innych urządzeń z nowymi układami Broadcoma - ponieważ deweloperzy OpenWrt nie chcą wprowadzać zamkniętych sterowników do projektu, wciąż czekamy na wolny licencyjnie sterownik sieci przewodowej. Sytuacja może się zmienić, ponieważ specyfikacja takiego została udostępniona, a reszta elementów jest już obecna. Dla innych urządzeń (np. Asusa RT-N16) od kilku miesięcy są dostępne nieoficjalne obrazy, więc należy trzymać rękę na pulsie.

DD-Wrt

Wsparcie zostało wprowadzone 8 miesięcy temu. Jednakże "Router Database" nie przyznaje się do wspierania tego modelu, choć dostępne są już tegoroczne buildy Brainslayera dostępne pod adresem ftp://ftp.dd-wrt.com/others/eko/BrainSl ... adcom_K26/. Niestety, wgranie tej wersji może zakończyć się padem routera, czego doświadczają niektórzy użytkownicy.

TomatoUSB

Tu wykazał się nasz forumowy kolega Shibby - prowadzony przez niego fork TomatoUSB w pełni wpiera Asusa RT-N66U, którego wsparcie zostało dodane przez Teddy_bear. Więc otwiera się przed nami możliwość wymiany oprogramowania a tym samym zyskanie szerokich możliwości (optware!) w wykorzystaniu routera do innych celów. Najbardziej bogata wersja ma niespełna 9MB, można ją pobrać z adresu http://tomato.groov.pl/index.php?dir=K26RT-N. Wersja All-In-One powinna zaspokoić wymagania większości użytkowników, tym bardziej że zawiera zaawansowane funkcje konfiguracyjne, wsparcie dla modemów 3G, obsługę USB, NAS, serwer DLNA czy klienta sieci Bittorrent. Po instalacji oprogramowania pozostały obszar pamięci flash zostaje zamieniony w zapisywalny obszar jffs (do naszej dyspozycji pozostaje ok 22MB wolnej przestrzeni), który można przeznaczyć na instalację dodatkowych programów z optware. Jeżeli i to jest mało, TomatoUSB obsługuje także wbudowany czytnik kart mikroSD, który po włożeniu kilku gigabajtowej karty z pewnością zaspokoi nasze potrzeby.

Instalacja nie powinna nastręczyć większych problemów - wprowadzamy router w tryb diagnostyczny: wyłączamy zasilanie, przyciskamy i trzymamy reset, włączamy zasilanie. Zacznie migać dioda power, można w tym momencie już puścić przycisk. Wykorzystując zwykłego klienta tftp (np. atftpd pod linuksem, tftp32 pod Windows lub program dostarczony przez producenta Firmware Restoration) należy przesłać do routera na adres 192.168.1.1 plik z oprogramowaniem. Sam proces aktualizacji trwa kilka minut, należy w tym czasie cierpliwie zaczekać, a następnie zrestartować urządzenie.

Po tym czasie powinno się zgłosić TomatoUSB. Pierwszą czynnością którą należy zrobić po wgraniu alternatywnego oprogramowania w tym przypadku powinno być wyczyszczenie pamięci NVRAM. Można to wykonać wybierając w menu Administration / Configuration, w sekcji Restore Default Configuration opcję Erase all data in NVRAM memory i potwierdzić przez OK. Pozwoli to na zachowanie tylko niezbędnych zmiennych i uniknięcie ewentualnych problemów z brakiem miejsca na zapisanie danych konfiguracyjnych.

Obrazek

Wydajność

Poniższe testy zostały wykonane na oryginalnym oprogramowaniu (wersja 3.0.0.3.108), przy domyślnych ustawieniach routera. Tam gdzie było to koniecznie została włączona odpowiednia opcja (np. uruchomienie serwera FTP).

CPU

Dzięki możliwości włączania telnetu problemu możliwe było przeprowadzenie wydajności samego procesora. Testu wykonano przy pomocy programu CPU Bench z OpenWrt, które zadaniem jest wykonanie obliczeń pewnych znanych liczb i zaprezentowanie czasu potrzebnego na te działania. Poniżej wyniki obliczeń na tle innych popularnych routerów:

mem   pi    e     float   Urządzenie
2.0s  4.9s  4.3s  2.0s  - Asus RT-N66U Broadcom BCM4706, 600MHz
2.5s  6.4s  5.6s  2.7s  - Asus RT-N16 Broadcom BCM4716 chip rev 1, 480MHz / BCM4718@533MHz
2.7s  7.0s  5.9s  2.8s  - Netgear WNR3500L Broadcom BCM4716 chip rev 1, 453Mhz
1.8s  4.8s  4.7s  0.3s  - Netgear WNDR3700v2 Atheros AR7161 rev 2, 680MHz
2.8s  8.1s  8.0s  0.5s  - TP-Link TL-WR1043ND Atheros AR9132 rev 2, 400MHz

Jego wydajność kształtuje się więc zgodnie z oczekiwaniem wynikającym z zastosowanego zegara.

USB

Testy odczytu z USB zostały wykonane przy pomocy tego samego zestawu co innych testach: kieszeń noname 2.5" zasilana wyłącznie z USB, system plików ext2, odczyt z ftp pliku wielkości 4GB, przesyłanego przez sieć przewodową. Wynik: 11-11.5MB/s, powtarzalne za każdym razem. Wraz ze wzrostem taktowania SoC Broadcoma wzrasta więc też i wydajność USB, choć nadal jest ona niższa niż w urządzeniach z układami Atherosa taktowanych mniejszymi częstotliwościami.

WAN->LAN

Do testowania zostały wykorzystane dwa laptopy z kartami gigabitowymi. Pomiędzy nie został podłączony Asus (wan-lan1), na jednym komputerze został uruchomiony serwer ftp, drugi pobierał z niego dane. Routing WAN->LAN możliwy do uzyskania przez to urządzenie to praktycznie ok 90MB/s czyli ok 700-750Mbps. Testy innych serwisów podają wartości zbliżone nawet do 940Mbps.

Wi-Fi

Tu wszystko zależy od dostępnego klienta, typu karty, numeru wersji sterownika i otoczenia. Tych testów nie byłem w stanie wykonać z powodu braku odpowiedniej karty spełniającej wymagania sprzętowe (3 strumienie, 40MHz kanał, a/b/g/n). Z danych dostępnych w internecie wynika, że dla 2.4GHz maksymalną przepustowość jaką udało się osiągnąć to ok 140Mbps, dla 5GHz - 180Mbps ciągłego transferu (przepustowość, to nie jest prędkość z jaką podłączył się klient i jaka wyświetla się w Windows).

Podsumowanie

Jeżeli zdecydujemy się na wymianę niektórych elementów, możemy być lekko zaskoczeni. Jeżeli chodzi o napięcie to zasilacz bardziej przypomina te które spotyka się przy notebookach - musi dostarczyć 19V, a sama wtyczka musi być odpowiednio mniejsza. Wymienne anteny kuszą możliwością modyfikacji, ale należy pamiętać o dobraniu odpowiednich anten dwuzakresowych.

Niezłą wpadkę zaliczył Asus przy zapewnieniu ergonomii. Jeżeli zasugerujemy się dołączoną podstawką i postawimy router pionowo (lub powiesimy go po prostu na ścianie), to należy liczyć się z problemem wystających kabli z góry obudowy. Podobny problem był także w RT-N56U, gdzie mimo zrobienia odpowiedniej krawędzi nie udawało się schować kabli w wystarczający sposób.

Cieszy fakt umieszczenia przez producenta dwóch gniazd USB. Z powodu budowy samego routera są one umieszczone jedno nad drugim, więc praktycznie jesteśmy skazani albo na jedno urządzenie standardowych wymiarów (pendrive) albo na posiłkowanie się odpowiednimi przedłużaczami USB. W sumie zastanawia fakt, czemu jedno ze złącz nie zostało umieszczone np. z boku obudowy.

Oprogramowanie, mimo że przeszło lekki lifting, nie posiada pełnego polskiego tłumaczenia, zdarzają się angielskie napisy. Można to zrzucić na dość młody wiek firmware i jego rozwój, choć w tym przypadku Asus powinien zatrudnić kogoś z polski do prawidłowego przetłumaczenia zwrotów, ponieważ niektóre konstrukcje językowe wydają się mieć więcej wspólnego z Google Translator (nie umniejszając tej usłudze) niż z normalnym językiem, nawet technicznym. Można mieć nadzieję, że powyższą recenzję przeczyta ktoś w polskim oddziale Asusa i zdecydują się na poprawę i uzupełnienie tłumaczenia.

Router ma kuszące parametry techniczne, choć oczywiście żeby je w pełni wykorzystać to w parze z tym musi iść także zakup odpowiedniej karty bezprzewodowej do komputera/laptopa. Fabryczne oprogramowanie powinno sprawdzić się w większości przypadków. A jeżeli nie będziemy z niego zadowoleni - możemy łatwo zmienić je na alternatywne i wielokrotnie zwiększyć możliwości routera. Jeżeli natomiast skusimy się na rozebranie urządzenia, to dodatkowo dostaniemy dostęp do slotu kart mikroSD, co pozwoli (wraz z alternatywnym oprogramowaniem) na zrobienie tanim kosztem obszaru gdzie możemy składować swoje dane lub instalować dodatkowe programy.

Wracamy więc do pytania zadanego na początku - czy warto kupić taki router? Obecna cena tego routera (marzec 2012r) wynosi ok 700zł. To dużo, choć były już na rynku routery, które w momencie premiery osiągały wyższe ceny (np. D-Link DIR855). Cena routera może lekko odstraszać, jednakże należy pamiętać że jest to produkt stosunkowo młody na naszym rynku i jego cena systematycznie spada. Za tą sumę dostajemy wydajną jednostkę, o doskonałych parametrach wydajnościowych WAN/LAN/Wi-Fi, z dużą ilością pamięci flash/ram oraz złączami USB. Dla osób oczekujących "więcej" istnieje możliwość wgrania alternatywnego oprogramowania, co powoduje że router może nam służyć przez wiele lat i nie będzie wymagał wymiany za rok z powodu braku oczekiwanych przez nas funkcjonalności. Kupno takiego urządzenia mija się zapewne z celem jeżeli będziemy go wykorzystywać tylko i wyłącznie do zapewnienia dostępu do internetu dla domowych urządzeń. Zadowoleni będą natomiast użytkownicy którzy chcą wykorzystać jego zaawansowane funkcje. A z pewnością zadowoleni powinni być użytkownicy decydujący się na zmianę oprogramowania.

Przydatne linki

Strona producenta: http://pl.asus.com/Networks/Wireless_Routers/RTN66U/
TomatoUSB: http://tomato.groov.pl/index.php?dir=K26RT-N
DD-WRT: ftp://ftp.dd-wrt.com/others/eko/BrainSl ... adcom_K26/

Zdjęcia pochodzą z serwisów: nl.hardware.info, prohardver.hu, vr-zone.com, materiały reklamowe producenta oraz zdjęcia własne.

Promocja

Specjalna promocja od sklepu sieciovo.pl - rabat dla pierwszych 10 użytkowników. Przy składaniu zamówienia należy podać swój login, którym logujemy się na forum tego portalu.

_________________
http://eko.one.pl - prawie wszystko o OpenWrt


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Asus RT-N66U Dark Knight Double 450Mbps N Router
Post: 18 mar 2012, 10:20 
jak działa radio 2,4ghz na Channel bandwidth 40MHz ? ;)


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Asus RT-N66U Dark Knight Double 450Mbps N Router
Post: 18 mar 2012, 10:24 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 9 kwie 2010, 23:28
Posty: 14176
Lokalizacja: Warszawa
W sensie działania - działa, podłączyć się normalnie można. Natomiast wydajności nie sprawdzę, nie mam odpowiednich kart do tego.

_________________
http://eko.one.pl - prawie wszystko o OpenWrt


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Asus RT-N66U Dark Knight Double 450Mbps N Router
Post: 18 mar 2012, 10:26 
obsy pisze:
W sensie działania - działa, podłączyć się normalnie można. Natomiast wydajności nie sprawdzę, nie mam odpowiednich kart do tego.


to dziwne - i mnie i shibbiemu po ustawieniu go na 40mhz radio działa niestabilnie...
po pewnym czasie nawet ssid nie rozgłasza...


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Asus RT-N66U Dark Knight Double 450Mbps N Router
Post: 18 mar 2012, 10:30 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 9 kwie 2010, 23:28
Posty: 14176
Lokalizacja: Warszawa
Sugerowałem mu wrzucenie sterowników tych które są w oryginalnym sofcie, bo być może jest to związane własnie z ich rozwojem. Ja to w ogóle jakimś wyjątkiem jestem - 5g też chodziło od ręki, bo wymagało to przestawienia kanału na 36.

_________________
http://eko.one.pl - prawie wszystko o OpenWrt


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Asus RT-N66U Dark Knight Double 450Mbps N Router
Post: 18 mar 2012, 15:42 
to jesteśmy 2 wyjątki :) u mnie również poszło od razu bez problemu...
teraz działam na sofcie asusa który niestety sprawdza się lepiej niż tomato (rozłączanie wifi, wywalanie się jakiś modułów kernela, buforowanie streamingu video).


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Asus RT-N66U Dark Knight Double 450Mbps N Router
Post: 18 mar 2012, 15:46 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 kwie 2010, 12:13
Posty: 1942
Lokalizacja: Suwałki
Asus dał ciała z tym routerem. Nie dodał LCD i tunera DVB-T ;)

_________________
Pozdrawiam, Artur
http://digi-led.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Asus RT-N66U Dark Knight Double 450Mbps N Router
Post: 18 mar 2012, 15:55 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 9 kwie 2010, 23:28
Posty: 14176
Lokalizacja: Warszawa
O ile pamiętam to chyba Netgaer do 3500L lub 3700 dodawał możliwość pobranie iluś tam mp3 z jakiegoś serwisu. Nie zdziwił bym się, gdyby któryś z producentów dogadał się jakimś VOD, google czy innym serwisem i świadczył usługę tego typu, jak strumieniowanie medii czy TV.

_________________
http://eko.one.pl - prawie wszystko o OpenWrt


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Asus RT-N66U Dark Knight Double 450Mbps N Router
Post: 18 mar 2012, 16:04 
mi raczej chodziło o to że w apple movie trailer (plugin do xbmc) na sofcie asusa trailery w 720p grają się płynnie a na tomato co 15-20sek. buforuje odtwarzany materiał (wstrzymując jego odtwarzanie).
nie sądzę aby dogadali się z apple :) z nimi nikt się nie może "dogadać" :)


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Asus RT-N66U Dark Knight Double 450Mbps N Router
Post: 19 mar 2012, 19:11 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 9 kwie 2010, 23:28
Posty: 14176
Lokalizacja: Warszawa
Z apple chyba nikt się nie dogada, tym bardziej że oni swoje appleTV mają :)

----- Dodano ----- 19 mar 2012, 15:44 -----

Dla pierwszych 10 użytkowników przewidziany jest odpowiedni rabat, oferta specjalna od sklepu sieciovo.pl dla użytkowników portalu. Szczegóły przy opisie routera.

_________________
http://eko.one.pl - prawie wszystko o OpenWrt


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Asus RT-N66U Dark Knight Double 450Mbps N Router
Post: 20 mar 2012, 07:40 
Cytuj:
Jednakże "Router Database" nie przyznaje się do wspierania tego modelu


już się przyznaje :) build 18702 w Image for initial flashing...


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Asus RT-N66U Dark Knight Double 450Mbps N Router
Post: 20 mar 2012, 08:26 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 9 kwie 2010, 23:28
Posty: 14176
Lokalizacja: Warszawa
Ciekawe, trzeba zobaczyć jak się zachowuje ten build. Dzięki za uzupełnienie informacji.

_________________
http://eko.one.pl - prawie wszystko o OpenWrt


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Asus RT-N66U Dark Knight Double 450Mbps N Router
Post: 20 mar 2012, 09:31 
Cytuj:
Ciekawe, trzeba zobaczyć jak się zachowuje ten build

równiez jestem ciekaw, ale czasu brak. obadasz to obsy ? będę wdzięczny...


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Asus RT-N66U Dark Knight Double 450Mbps N Router
Post: 20 mar 2012, 16:00 
Offline
Użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 kwie 2010, 21:10
Posty: 568
na uwaliłem tym router próbując wgrywać przez restoration. Obsy spróbuj może wgrać przez OFW.

_________________
http://openlinksys.info
http://tomato.groov.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Asus RT-N66U Dark Knight Double 450Mbps N Router
Post: 20 mar 2012, 19:06 
Offline
Użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 wrz 2010, 17:24
Posty: 66
Jest już 03-19-12-r18777 ale też podobno nie chodzi ?

_________________
Asus RT-N66U, Asus RT-N10, TP-Link Switch TL-SG1005D
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Asus RT-N66U Dark Knight Double 450Mbps N Router
Post: 21 mar 2012, 16:49 
initial flash z tego co wyczytałem ładuje się przez ofw.potem dopiero upgrade do żądanej wersji.
raz wrzuciłeś big potem initial ale chyba dlatego 2x ci padł bo w fw restoration.

----- Dodano ----- 21 marca 2012, 16:49 - śr -----

info odnośnie ddwrt od Fractal'a :
Cytuj:
...that the asus-RT-N66U is broken, and WILL brick your router.. There are changes that need to be made to make this work properly... I am almost done with 5ghz on the 2500 and can look at the N66U code and see what is wrong, as I have serial'd my device
Again, do not load any dd-wrt firmware on this device unless you have a serial console, and I have seen no commits to trac that address this router.


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Asus RT-N66U Dark Knight Double 450Mbps N Router
Post: 22 mar 2012, 22:54 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 9 kwie 2010, 23:28
Posty: 14176
Lokalizacja: Warszawa
eh, nie zdążyłem się jeszcze za to zabrać, a tu już uwagi żeby nie instalować.

PS. dd-wrt ostatnimi czasy przechodzi na kernel 3.2. Pewnie mnóstwo czasu upłynie, zanim to się ustabilizuje...

----- Dodano ----- 22 mar 2012, 22:54 -----

Dla uzupełnienia tego co house napisał - na chwilę obecną trwają prace nad uzupełnieniem i poprawą buildu dd-wrt na tą platformę. Więc- na razie nie wgrywać, poczekać, używać oryginała lub tomatousb.

_________________
http://eko.one.pl - prawie wszystko o OpenWrt


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Asus RT-N66U Dark Knight Double 450Mbps N Router
Post: 26 mar 2012, 13:09 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: 15 sie 2011, 15:35
Posty: 54
Po analizie możliwości opisanych na forum stwierdzam , że w niczym nie jest lepszy od rt-n16, więc po co przepłacać? 5 GHz? A kto z tego pasma korzysta w domku jednorodzinnym? Kolejny pic na wodę ale w ładniejszym pudełeczku?


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Asus RT-N66U Dark Knight Double 450Mbps N Router
Post: 26 mar 2012, 14:03 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 9 kwie 2010, 23:28
Posty: 14176
Lokalizacja: Warszawa
Mając w ten sposób podejście możesz uznać każdy nowszy router na rynku za niepotrzebne urządzenie :)

_________________
http://eko.one.pl - prawie wszystko o OpenWrt


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Asus RT-N66U Dark Knight Double 450Mbps N Router
Post: 30 mar 2012, 22:47 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: 15 sie 2011, 15:35
Posty: 54
Dlatego, że technologicznie nie ma postępu, jest tylko zmiana tekturki i obudowy. Pomijam juz kwestię oryginalnego firmware, w którym tak istotna w obecnych sieciach domowych rzecz jak QoS jest to bani. Dodawanie RAM-u w kolejnych wersjach to też banał. Więc jaka zaszła z technologicznego i funkcjonalnego względu zmiana w tym routerze w stosunku do asus rt-n16?Gdzie modem HSDPa, gdzie wsparcie mediów strumieniowych (np tuner tv z pilotem), gdzie opcja umożliwiająca dynamiczne zmienianie dostawcy netu via wifi (gdy główny dostawca ma awarię wówczas dywersyfikacja łacza np na hotspot dostępny w rejonie), gdzie profesjonalne wsparcie VoIP?

Ta wersja asusa zadowolic może jedynie uzytkowników starych d-linków, ale na pewno nie posiadaczy asusa rt-n16. Wciskanie przez producenta kitu i wtórnych urzadzeń na rynek dobrze o nim nie świadczy.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 113 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
designed by digi-led.pl
...Copyright © 2010-2013, Ekipa openrouter.info