openrouter.info
https://eko.one.pl/openrouter.info/forum/

Smart Home z FRITZ!DECT 200
https://eko.one.pl/openrouter.info/forum/viewtopic.php?f=39&t=3109
Strona 1 z 1

Autor:  obsy [ 25 lut 2014, 19:10 ]
Tytuł:  Smart Home z FRITZ!DECT 200

Wyobraź sobie...
... inteligentne gniazdko elektryczne. Na tyle inteligentne, żeby pozwalało Ci włączyć i wyłączyć zasilanie przez dotknięcie tylko jednego przycisku.

Wyobraź sobie...
... inteligentne gniazdko elektryczne które działa bez problemu z instalacją którą już masz. Nie wymaga zmiany okablowania, wystarczy go po prostu podłączyć do starego gniazdka elektrycznego.

Wyobraź sobie...
... inteligentne gniazdko elektryczne które pozwala zmierzyć napięcie elektryczne i moc pobieraną przez włączone urządzenie.

Wyobraź sobie...
... inteligentne gniazdko elektryczne które wyśle do Ciebie mejla z bieżącym zużyciem energii.

Wyobraź sobie...
... inteligentne gniazdko elektryczne które pozwala na włączenie i wyłączenie podłączonego urządzenia wg wcześniej zdefiniowanego harmonogramu. A może chcesz użyć kalendarza Google do tego celu?

Wyobraź sobie...
... inteligentne gniazdko elektryczne które samo wyłączy dekoder TV jak przestaniesz oglądać ulubiony program.

Wyobraź sobie...
... inteligentne gniazdko elektryczne które możesz włączyć i wyłączyć przy pomocy telefonu VoIP. Albo smartfona który zwykle masz zawsze obok siebie.

Wyobraź sobie...
... inteligentne gniazdko elektryczne które możesz włączyć i wyłączyć przy pomocy przeglądarki internetowej z komputera, w domu, w pracy czy na uczelni. Nawet w autobusie, jeżeli zapomniałeś wyłączyć żelazko.

Wyobraź sobie...
... albo nie, nie musisz tego robić, bo takie urządzenie już istnieje. Nazywa się FRITZ!DECT 200 i pozwala na wszystkie wymienione wyżej rzeczy.

Obrazek

Od razu trzeba zaznaczyć urządzenie samo z siebie nie wiele umie - może działać jako zwykły włącznik/wyłącznik podłączonego do niego odbiornika. Nie dysponuje własnym interfejsem użytkownika, więc aby wykorzystać w pełni jego możliwości potrzebujemy go skojarzyć z routerem, ale niestety to gniazdko nie jest wyposażone ani w moduł WiFi ani Bluetooth. Ma za to moduł DECT i do działania potrzebuje routera obsługującego to samo, czyli np. niektórych routerów z serii FRITZ!Box (w tym opisie wykorzystany był model 7272). Prezentowane zrzuty ekranowe pochodzą z właśnie z podanego routera - to on zarządza całością działania FRITZ!DECT 200. Takich inteligentnych gniazdek można mieć klika i sterować nimi z jednego centralnego miejsca.

Urządzenie wyposażone jest w dwa przyciski - jeden służący do włączenia i wyłączenia zasilania połączonego urządzenia, drugie do zestawienia połączenia z routerem. Oba przyciski pełnią jednocześnie rolę diod sygnalizacyjnych, pokazujących stan pracy urządzenia. Do gniazdka możemy podłączyć dowolne urządzenie o maksymalnej mocy do 2300W/10A. Pozwala to na podłączeniu wielu urządzeń łączenie np. z niektórymi czajnikami elektrycznymi, grzejnikami czy tosterami. Urządzenie nie ma wyprowadzonego "bolca" z uziemieniem, ma za dwa boczne styki które za to odpowiadają.

Instalacja jego jest bardzo prosta - wystarczy po prostu podłączyć go jako "przejściówkę" pomiędzy istniejącym gniazdem elektrycznym a urządzeniem odbiorczym. Omówionym wcześniej przyciskiem można zasilanie odbiornika włączyć i wyłączyć, drugim zaś - połączyć gniazdko z routerem wspierającym DECT. Domyślnie stan gniazdka jest "wyłączony", choć wykorzystując oprogramowanie da się także zdefiniować jego stan początkowy (włączony lub wyłączony).

Obrazek

Oprócz samej funkcji włącz/wyłącz producent zaimplementował także możliwość zmierzenie napięcia roboczego oraz pobieranej mocy przez urządzenie (z dokładnością +- 100mW do 5W oraz +- 2% powyżej 5W). Samo urządzenie zaś ma pobierać ok 0.9W w stanie czuwania; maksymalną pobór mocy określono na 1.5W. Zasięg modułu DECT określono na 40m w budynkach i ok 300m w otwartej przestrzeni. Należy pamiętać jednak, że urządzenie jest przeznaczone do użytku wewnątrz budynków i nie jest zabezpieczone przez ostrymi warunkami atmosferycznymi.

Obrazek

Cała pozostała inteligencja bierze się już z routera sterującego poszczególnymi gniazdkami. A trochę tego jest, co możecie obejrzeć na załączonych zrzutach ekranowych.

Obrazek

Zacznijmy od możliwości sterowania routerem i dołączonymi gniazdkami. Najprostszym i zapewne najpopularniejszym jest dostęp przez przeglądarkę internetową. Router oferuje bogate w opcje GUI, wśród którym znajdziemy opcję Smart Home odpowiadającą za sterowanie gniazdkami. Jeżeli używamy telefonii VoIP DECT (oczywiście produkcji AVM), to w menu telefonu też znajdziemy opcję Smart Home pozwalającą na przełączanie stanu poszczególnych gniazdek. Gdybyśmy jednak siedzieli na kanapie i mieli całkiem przypadkiem pod ręką smartfon z Androidem - możemy przy pomocy aplikacji MyFRITZ! z Google Play (oczywiście aplikacja bezpłatna) uzyskać dostęp do zasobów naszego routera, wśród których też znajdziemy sterowanie gniazdkami. Połączenie przy pomocy aplikacji smartfonowej wymaga jednakże aktywowania usługi MyFRITZ! w routerze - jest to ogólnie mówiąc połączenie DDNS i VPN, dzięki czemu pojawia się kolejna możliwość sterowania - przez zestawiony VPN do routera lub przez specjalną stronę internetową, na której po zalogowaniu mamy dostęp do zasobów swojego routera a tym samym i możliwość sterowania gniazdkami. Oczywiście usługa ta nie wymaga publicznego adresu IP, więc równie dobrze router może znajdować się np. za kolejnym routerem.

Obrazek

Widok usługi MyFRITZ! z przeglądarki internetowej

Obrazek

Jedna z zakładek usługi MyFRITZ! aplikacji mobilnej (Android)

Samo przełączenie można zrealizować na kilka sposobów. Najpopularniejszym sposobem będzie "ręcznie" - albo przez fizyczne dotknięcie przycisku na gniazdku albo przy pomocy www, telefonu czy smartfonu. GUI podaje stan bieżący przełącznika, jego numer seryjny i nazwę (którą można samodzielnie zdefiniować). Dostaniemy też wykresy z poboru mocy, napięcia w gniazdku, a także np. emisję CO2. Wprowadzając odpowiednie przeliczniki ("Taryfę prądu") dostajemy także tabeli że zużyciem i kosztem energii elektrycznej (i tu mała uwaga do zespołu tłumaczącego - w Polsce nie mamy jeszcze oficjalnie euro jako waluty, więc jednostka powinna być złotówki/grosze nie euro/centy).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Drugą możliwością jest utworzenie odpowiedniego harmonogramu - i tu inżynierowie stworzyli wiele możliwości.
- "W dni robocze": wbrew nazwie umożliwia wybranie w jakie dni i w jakich godzinach ma być aktywne gniazdko, nie tylko w dni robocze

Obrazek

- "Codziennie": pozwala na zdefiniowane włączenia / wyłączenia każdego dnia o tej samej godzinie

Obrazek

- "Okazyjnie": w określonym przedziale dni, w określonych godzinach. Przydane gdy np. wyjeździmy na wakacje i chcemy w tym okresie zapalać i gasić oświetlenie

Obrazek

- "Rytmicznie": zgodnie z opisem jeżeli urządzenie ma się włączać i wyłączać w rytmicznych odstępach

Obrazek

- "Jednorazowo": określonego dnia i o określonej godzinie urządzenie ma się włączyć się lub wyłączyć

Obrazek

- "Tryb astronomiczny": włączenie i wyłączenie gniazdka nastąpi wraz ze wschodem i zachodem słońca

Obrazek

- "Kalendarz": do sterownia zostanie wykorzystany kalendarz Google, w którym definiuje się momenty włączenia i wyłączenia gniazdka

Obrazek

Możliwości jest naprawdę sporo i chyba wszyscy znajdą interesujący ich scenariusz sterowania. Na dodatek można ustawić także wyłączenie urządzeń w trybie stand-by (więc np. TV + dekoder, wyłączały je pilotem a gniazdko samo za nas po 10min może całkowicie je wyłączyć).

W ramach projektu Smart Home (czasami jest to nie spójne i pojawia się nazwa Smarthome), firma AVM oferuje integrację swoich urządzeń w jeden spójny system który można zarządzać z przeglądarki, ze smartfona, z telefonu VoIP lub z dowolnego miejsca na świecie logując się przez vpn lub na specjalnej stronie www która umożliwia zdalny dostęp do naszego urządzenia w ramach usługi MyFRITZ!. Rozwiązanie jest bardzo elastyczne i pewnie można znaleźć dziesiątki jego zastosowań. Wykonanie modułu i sposób jego zastosowania jest bez zarzutu, choć należy pamiętać o jednym - całą jego funkcjonalność uzyskamy dopiero po jego podłączeniu do jednego z routerów FRITZ!Box, więc jesteśmy niejako zmuszeni do wykorzystania urządzeń jednego producenta - AVM. Jeden taki moduł też do tanich nie należy, a podobne rozwiązania (choć niekoniecznie mierzące napięcie i pobór mocy) można zrealizować wykorzystując projekty typu usb relay. Niemniej za pomysł i realizację należą się AVM gratulację i z niecierpliwością oczekuję za rok następnej konferencji aby zobaczyć jak rozwinie się i rynek routerów AVM i sam projekt Smart Home.

Omawiane urządzenia - FRITZ!DECT 200 i FRITZ!Box 7272 - to nowe produkty zaprezentowane na corocznej konferencji AVM. Powinniście móc je nabyć w wielu sklepach z elektroniką, jako że produkty AVM dostępne są u wielu czołowych dystrybutorów sprzętu komputerowego jak i sklepach sprzedaży detalicznej.
Urządzenia do testów otrzymałem na wspomnianej konferencji prasowej AVM zorganizowanej przez studio PRowokacja Agencja Public Relations, za co serdecznie dziękuję.

Przy okazji - na konferencji podano że nad tłumaczeniem interfejsu użytkownika spędzono kilka miesięcy i mają go obecnie wszystkie produkty wchodzące na polski rynek. Tłumaczenie nie jest złe i naprawdę nie ma się do czego przyczepić. Zostały już tylko pojedyncze elementy do wyjaśnienia - np. w przy okazji harmonogramu "Tryb astronomiczny" trafiło się zdanie po niemiecku. Tak samo jest z usługą MyFRITZ! - mejl aktywacyjny który przychodzi jest w języku niemieckim. Szczegóły, ale mniej doświadczonym użytkownikom może to przeszkadzać.

Autor:  jarek7714 [ 25 lut 2014, 20:04 ]
Tytuł:  Re: Smart Home z FRITZ!DECT 200

Fajny produkt, szkoda że musi mieć jednostkę centralną-router Fritz ( dobre do kłopotliwego połączenia z Aero2 :D ) . :)

Autor:  collector [ 2 mar 2014, 10:50 ]
Tytuł:  Re: Smart Home z FRITZ!DECT 200

Zainteresowanym polecam zapoznanie się z standardem z-wave który oferuje znacznie więcej niż "inteligentne" gniazdka.
Centralka (oparta o openWRT): http://getvera.com/#
Przykładowy sklep w PL z urządzeniami z-wave: http://www.z-wave.pl/

Autor:  Guest [ 2 mar 2014, 21:59 ]
Tytuł:  Re: Smart Home z FRITZ!DECT 200

Do Raspberry jest moduł (kontroler) Z-WAVe na GPIO
http://razberry.z-wave.me/

Przy użyciu Raspberry można także zrobić niedrogie bezprzewodowe sterowanie gniazdkami (433 Mhz)
Wystarczy nadajnik/odbiornik 433Mhz + gniazdka na pilota :)
Przykłady:
http://blog.rot13.org/2013/10/433-mhz-power-sockets-with-rc-switch-arduino-or-raspberry-pi.html
http://ninjablocks.com/blogs/how-to/7506204-adding-433-to-your-raspberry-pi

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC+1godz.
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/