RT-AC66UGigabitowy ruter z dwuzakresowym modułem bezprzewodowym 802.11ac AC1750
"Przejdź na nową generację"- tak swój produkt reklamuje Asus, wprowadzając do naszych domów produkt wyposażony w dwuzakresowy, nowoczesny układ radiowy. Wg materiałów reklamowych maksymalna szybkość transmisji może wynosić do 1,75 Gb/s, z czego na pasmo 2.4GHz przypada 450Mbps (3x3), reszta zaś - na 1.3Gbps na pasmo 5GHz.
Strona produktu:
http://pl.asus.com/Networks/Wireless_Routers/RTAC66U/Przed przeczytaniem tego opisu stanowczo należy zapoznać się z opisem innego modelu -
RT-N66U. Dlaczego? Bo jest to prawie identyczny, bliźniaczy model, który praktycznie różni się tylko zastosowanym typem interfejsu radiowego. W opisie znajdzie się wiele porównań do wspomnianego modelu, więc zapoznanie się z nim spowoduje, że o nowym urządzeniu będziemy wiedzieli prawie wszystko. A brakujący procent postaram się przybliżyć.
Opisywany model był wersją sprzętową A1, z wgranym oprogramowaniem w wersji 3.0.0.4.246
Sprzęt do testów dostarczyła firma

, za co serdecznie dziękuję.
Krótkie podsumowanie parametrów urządzenia wg producenta.Standard sieci: IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, IEEE 802.3u, IPv4, IPv6
.Transfer danych
- 802.11a : 6,9,12,18,24,36,48,54Mbps
- 802.11b : 1, 2, 5.5, 11Mbps
- 802.11g : 6,9,12,18,24,36,48,54Mbps
- 802.11n : do 450Mbps
- 802.11ac: do 1300Mbps
.Antena: Odczepiana antena x 3
.Częstotliwość operacyjna: 2.4G~2.4835GHz /5.1~5.8GHz
.Szyfrowanie: 64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA2-PSK, WPA-PSK, WPA-Enterprise, WPA2-Enterprise
.Firewall i kontrola dostępu, Wykrywanie włamań SPI, ochrona DoS
.Kontrola dostępu: Kontrola rodzicielska, Filtr usług sieciowych, filtr URL, filtr portu
.Zarządzanie UPnP, DLNA, DNS Proxy, Klient NTP, DDNS, Włącznik portu, Serwer wirtualny, DMZ
.Obsługa VPN: IPSec Pass-Throuth, PPTP Pass-Through, L2TP Pass-Through
.Połączenie WAN Rodzaje połączeń internetowych : Automatyczny adres IP, Statyczny adres IP, PPPoE (obsługa MPPE), PPTP, L2TP
.Obsługa podwójnego łącza
.Obsługa Multicast Proxy
.Programy narzędziowe Download master
- obsługa BT, NZB, HTTP, ED2K
- obsługa szyfrowania, DHT, PEX i łączy magnet link
- kontrola przepustowości wysyłania i pobierania
- harmonogram pobierania
.Serwer multimedialny:
- Obraz: JPEG
- Dźwięk: mp3, wma, wav, pcm, mp4, lpcm, ogg
- Wideo: asf, avi, divx, mpeg, mpg, ts, vob, wmv, mkv, mov
.QoS
- WMM
- Możliwość konfiguracji reguł dla adresów IP/MAC/Portów. Zarządzanie przepustowością wysyłania i pobierania.
- ACK/SYN/FIN/RST/ICMP z najwyższym priorytetem
.Gościnna sieć 2.4GHz x 3, gościnna sieć 5GHz x 3
.Serwer wydruku: obsługa urządzeń wielofunkcyjnych (tylko pod Windows), obsługa protokołu LPR
.Serwer plików: Serwery Samba i FTP z możliwością zarządzania kontem
.Serwer PPTP VPN
.Mapa sieci
.Monitorowanie ruchu sieciowego


W zestawie znajdziemy:
- ruter RT-AC66U
- Podstawka
- Kabel RJ-45
- Support CD (Instrukcja obsługi i program instalacyjny)
- Zasilacz
- Karta gwarancyjna
- Przewodnik
Samo pudełko jest mniejsze niż jego brata, RT-N66U, choć zawartość jest taka sama.
Sprzęt- CPU: Broadcom BCM4706 600MHz
- Switch: Broadcom BCM53125 (5x 1Gbps)
- RAM: 256 MB
- Flash: 128 MB (+2MB sflash)
- 2.4 GHz Radio: Bradcom BCM4331
- 5 GHz radio: Broadcom BCM4360 + Skyworks SE5003L 5 GHz, 23dBm Power Amp
- USB - 2x 2.0
Specyfikacja głównych komponentów jest więc identyczna jak RT-N66U. Różnica jest w układzie radiowym. Opis standardu 802.11ac można znaleźć w
Wikipedii; upraszczając wystarczy wspomnieć, że obecna implementacja w Asusie przewiduje większą szerokość kanału (80MHz w porównaniu do 40MHz w N, docelowo ma być 160MHz), więcej równoległych strumieni nadawczo-odbiorczych (do 8, w N było 4) oraz inna modulacja - 256-QAM (w N była 64-QAM). Są też inne mechanizmy typu Beamforming czy wsteczna kompatybilność ze standardem N. Większa szerokość kanału oznacza, że będzie możliwe dość łatwo zapełnić dostępne pasmo, co skutecznie pewnie zabije transfer w innych sieciach. Ale w miarę upowszechnienia sie sprzętu zobaczymy jakie będzie miało to skutki. Na chwilę pisania tego artykułu dostępnych było wiele wiadomości o nowych rozwiązaniach w sieciach WiFi. Więc czy 802.11ac zdąży się zadomowić - zobaczymy za jakiś czas. Mała istotna uwaga - mówiąc o technologii 802.11ac mamy na myśli głównie pasmo 5GHz.
Jest jeszcze jeden mankament tej technologii - obecnie żaden laptop nie posiada karty WLAN pracującej w takim standardzie, co więcej, nie ma w sprzedaży żadnych kart USB. Zapowiadane są dopiero za kilka miesięcy, więc o ile router możemy zakupić już dziś, o tyle nie wykorzystamy go w pełni i przyjdzie nam na to poczekać.
Jeżeli ktoś patrzy na naklejki i symbole na pudełkach, to powinien zwrócić uwagę, że Asus RT-AC66U nie jest "Wi-Fi Certified".
ObudowaNie będzie tajemnicą, że RT-AC66U posiada identyczną obudowę jak jego brat. Podobny zabieg zrobił już Asus w przeszłości - model WL-500W miał identyczną obudową jak WL-500gP, choć różniły się napisem. I tak samo jest i tutaj - o ile poprzedni model chwalił się, że jest czarnym księciem - o tyle ten po prostu oznajmia że mamy do czynienia z modelem
RT-AC66U Dual Band 3x3 802.11AC Gigabit Router
Sam router wewnątrz jest wyposażony w bardzo potężny kawałek metalu pełniący rolę radiatora - do odprowadzania ciepła. Nieznane mi zmiany konstrukcyjne zwiększyły ciężar samego routera o 20g, który teraz wynosi dokładnie 550g. Co jest ciekawe - producent podaje wagę o 100g mniej. Masa samego urządzenia jest dość dziwnie rozłożona, co powoduje że wydaje się być dość ciężki, zwłaszcza jak trzymamy go jedną reką.
Należy też zwrócić uwagę na dość ciasne gniazda usb - dodanie 0.5mm spowodowało by o wiele łatwiejsze wyjmowanie urządzeń, a teraz po prostu należy uważać - udało mi się uszkodzić jeden z czytników kart uSD przy próbie wyjęcia go z urządzenia.

Wnętrze ujawnia też brak złącza kart uSD na płytce, które było w poprzednim modelu. Wiem, że niektóre osoby wkładały tam karty o dużej pojemności, dzięki czemu nie było potrzeby zajmowania złącz USB na nośnik danych, obecnie jest więc to niewykonalne.
Zużycie energiiI tu była mała niespodzianka - od poprzednika zużywał ok 1W mniej - ok 9.7W, przy braku urządzeń na USB, włączonym WLAN i podłączonym jednym kablem ethernet. Oczywiście pobór mocy szybko zwiększał się wraz z ilością dołączonych urządzeń czy wzrostem transmisji na WiFi.
Jak inne routery tej klasy, ten też dość znaczenie się grzeje. Zastosowany radiator powoduje że ciepło jest dość równomiernie odprowadzane, choć jest wyraźnie odczuwalne podczas pracy.
Zasilacz zastosowano podobny jak w poprzednim modelu, 19V, o małym bolcu.
OprogramowanieJest prawie takie samo jak w poprzedniej wersji, więc szerszy opis funkcji raczej przemilczę i odeślę czytelnika do poprzedniego
artykułu. Dla osób które nie miały do czynienia z tą wersją oprogramowania przedstawiam kilka różnych zrzutów ekranów pozwalających na uzyskanie informacji o zakresie dostępnych funkcji













Samo oprogramowanie składa się z "podstawowej" części zapewniającej routing i konfigurację, o oraz dodatkowej, która jest instalowana po wybraniu odpowiedniej opcji z menu. Instalacja oznacza ściąganie odpowiednich pakietów z sieci, a instalowane są doskonale znane nam elementy jak Transmission, aMile czy nzbget. Dostęp do danych multimedialnych zapewnia minidlna, vsftpd i samba (w dość starej wersji), czyli to co zwykle używamy też w innych urządzeniach.


Dysk na aplikacje USB musi być większy niż 1GB, inaczej nie chcą się zainstalować. W praktyce - nośniki 1GB po formatowaniu mają o kilka megabajtów mniej - więc nie da się ich użyć.


W stosunku do poprzedniej wersji oprogramowania, został dodany nowy tryb pracy o nazwie "Media Bridge". tryb ten w przybliżeniu odpowiada połączeniu klienckiemu, ale wykorzystując 802.11ac, zapewniając dostęp do drugiego identycznego urządzenia.
AiCloudW tej wersji pojawiła się także opcja AiCloud, czyli reklamowana wcześniej chmura usług od Asusa. Nie jest "po prostu" jeszcze jeden schowek sieciowy, świadczony przez firmę Asus, wręcz przeciwnie - polega na udostępnieniu danych z naszego routera. Kiedyś nikt tego nie nazywał "chmurą", po prostu udostępnione były serwisy na zewnątrz. Obecnie powiązane jest to także z pewnymi usługami i aplikacjami dostarczonymi przez producenta.

AiCloud składa się kilku elementów:
- aplikacji przeznaczonej do instalacji na urządzeniach mobilnych z Androidem i iPhone. Na stronie routera dostępne są linki sugerujące możliwość pobrania tych aplikacji z odpowiednich sklepów, jednakże nic bardziej mylnego. Klikniecie prowadzi nas do strony strony
http://event.asus.com/2012/nw/aicloud/edm/ która opisuje usługę, aplikację zaś można wyszukać samodzielnie w sklepie. W przypadku Androida w sklepie można pobrać bezpłatnie aplikację dla systemu w wersji 2.3.3 lub wyżej; dla starszych wersji Androida odpowiednie wersje dostępne są na stronie Asusa.
- odpowiedniej usługi włączonej w routerze oraz adresu DDNS w domenie utrzymywanej przez Asusa.
Jak łatwo się domyśleć - wymaga to publicznego adresu IP i dostępu do określonych portów (lub chociaż ich przekierowania). Tak utworzona nasza prywatna chmura umożliwia w praktyce dostęp do trzech elementów
- danych i multimedi zgromadzonych na nośnikach przy routerze
- danych z urządzeń podpiętych pod router, jak również możliwe jest ich wybudzenie (WOL)
- danych typu zakładki które są synchronizowane z chmurą i tym samym możliwy jest do nich dostęp z dowolnego miejsca.
Te trzy elementy zapewnia właśnie aplikacja instalowana na tablecie czy smartfonie. Nie zostało to jawnie opisane, ale do dostępu do danych nie potrzebuje tej aplikacji - router sam udostępnia odpowiedni interfejs dostępny pod adresem
http://192.168.1.1:8082/, więc po prostu można korzystać tylko z przeglądarki internetowej.



AiCloud obecnie jest wspierany przez trzy routery: Asus RT-N16, RT-N66U oraz RT-AC66U.
Coś jednak musi być...Niestety, ale należy zauważyć jedną poważną wadę oprogramowania - nieaktualne linki. Jest to produkt nowy, choć niektóre funkcje dostępne są także w innych modelach tego producenta. Mimo to kilka adresów podawanych w firmware nie działa (nie istnieje - jak
https://www.asusnetwork.net/ podany przy konfiguracji usługi AiCloud). Wypuszczając taki produkt na rynek producent powinien jednak zadbać o cały ekosystem i uruchomić go do końca. Miejmy nadzieję że zostanie to poprawione w następnych wydaniach.
I znów sprawa polskaPodobnie jak poprzednim razem, w sprawie języka polskiego zmian... nie ma. Język jest, owszem, ale paskudne wpadki językowe zostały i nie są poprawione w żaden sposób. Nadal istnieją wyrażenia typu "autentykacja", niektóre zdania zaczynają się z małych liter, część wyrażeń nie została przetłumaczenia (mam nadzieję że zostało to tylko przez chęć szybkiego wprowadzenia niektórych elementów na rynek), a część wygląda jak by była tłumaczona słowo po słowie bez kontekstu. Niemniej - wsparcie dla języka polskiego jest, choć bardzo sugerował bym rozpoczęcie aktualizacji tych tłumaczeń.
AlternatywyOficjalne oprogramowanie zawiera mnóstwo funkcji i powinno wystarczyć większości użytkownikom. Oczywiście nie po to kupujemy sprzęt takiej klasy żeby zostawić go w spokoju na półce. Więc co można z nim zrobić?
-
OptwareMożna włączyć telnet i tym samym dostać się do routera. W środku oczywiście znajdziemy linuksa i pewne możliwości jego modyfikacji. Nagroda czeka nas podczas instalacji Download Mastera - nie dość że wprowadza dodatkową funkcjonalność, to instaluje też niezbędne elementy Optware. Ponieważ repozytorium jest dość bogate, mamy możliwość instalacji szeregu pakietów do własnych celów i tym samym znaczne rozszerzenie możliwość routera. Oczywiście, jeden z linków podczas aktualizacji zestawu pakietów nie działa (należący do Asusa...):
admin@RT-AC66U:/tmp/mnt/sda1# ipkg update
Downloading http://ipkg.nslu2-linux.org/feeds/optware/oleg/cross/stable/Packages.gz
Inflating http://ipkg.nslu2-linux.org/feeds/optware/oleg/cross/stable/Packages.gz
Updated list of available packages in /opt/lib/ipkg/lists/optware.oleg
Downloading http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/wireless/ASUSWRT/Packages.gz
wget: server returned error: HTTP/1.1 404 Not Found
An error ocurrured, return value: 1.
Collected errors:
ipkg_download: ERROR: Command failed with return value 1: `wget -q -P /opt/ipkg-JMnCoU http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/wireless/ASUSWRT/Packages.gz'
Ale lista pakietów i tak jest imponująca.
-
Asuswrt-MerlinTrudno powiedzieć że jest to alternatywa, raczej mod istniejącego, oryginalnego oprogramowania. Niemniej, autor włada wiele sił w naprawę i uzupełnienie oprogramowania Asusa, więc jest to moim zdaniem element "must have" który powinien pojawić się na routerze zaraz po jego kupnie. Oprogramowanie można znaleźć pod adresem
http://www.lostrealm.ca/tower/node/79-
TomatoUSBChoć na Asusa RT-AC66U jeszcze nie istnieje, to nasz kolega
shibby ma już pierwsze sukcesy w uruchomieniu Tomato na tym urządzeniu. Trzymamy kciuki i liczymy na pełne wsparcie.
Na DD-WRT i OpenWrt raczej w najbliższym czasie nie mamy co liczyć (z powodu otwarto źródłowych sterowników do sieci przewodowej).
WydajnośćI tu znów zamierzam odesłać czytelnika do poprzedniego
opisu. Wydajność USB oscyluje w okolicach 11MB/s, moc obliczeniowa procesora jest taka sama. Routing WAN<>LAN pozwala na przeniesienie ok 800Mbps, pod warunkiem że zostanie włączony sprzętowy NAT (co jest domyślną opcją). Jeżeli nie - prędkość spadnie do ok 250Mbps. Został do sprawdzenia tylko interfejs radiowy.
Do testów miałem dwa urządzenia, co niwelowało brak odpowiedniej karty sieciowej. Jeden z nich pracował jako AP, drugi został połączony we wspomnianym wcześniej trybie "Media Bridge" co przypominało zwykły tryb przezroczystego klienta APC. Wydajność więc została przetestowana przy pomocy 2 połączonych w ten sposób routerów, z zainstalowanym na każdym Optware z iperf w wersji 2.0.4.
admin@RT-AC66U:/tmp/home/root# iperf -v
iperf version 2.0.4 (7 Apr 2008) pthreads
Wyniki?
admin@RT-AC66U:/tmp/home/root# iperf -c 192.168.1.1
------------------------------------------------------------
Client connecting to 192.168.1.1, TCP port 5001
TCP window size: 16.0 KByte (default)
------------------------------------------------------------
[ 13] local 192.168.1.63 port 52096 connected with 192.168.1.1 port 5001
[ ID] Interval Transfer Bandwidth
[ 13] 0.0-10.0 sec 189 MBytes 259 Mbits/sec
admin@RT-AC66U:/tmp/home/root# iperf -c 192.168.1.1
------------------------------------------------------------
Client connecting to 192.168.1.1, TCP port 5001
TCP window size: 16.0 KByte (default)
------------------------------------------------------------
[ 13] local 192.168.1.63 port 52097 connected with 192.168.1.1 port 5001
[ ID] Interval Transfer Bandwidth
[ 13] 0.0-10.0 sec 190 MBytes 259 Mbits/sec
admin@RT-AC66U:/tmp/home/root# iperf -c 192.168.1.1
------------------------------------------------------------
Client connecting to 192.168.1.1, TCP port 5001
TCP window size: 16.0 KByte (default)
------------------------------------------------------------
[ 13] local 192.168.1.63 port 52102 connected with 192.168.1.1 port 5001
[ ID] Interval Transfer Bandwidth
[ 13] 0.0-10.0 sec 170 MBytes 242 Mbits/sec
PodsumowanieOsoby mniej obeznane ze sprzętem sieciowym zaraz zadadzą pytanie: gdzie jest moje 1.75Gbps? Krótka odpowiedź - nie ma. Większość elektroniki użytkowej - telefony, tablety, sprzęt A/V wyposażone jest w zwykłe układy radiowe b/g/n, na dodatek najczęściej jednostrumieniowe. Więc nie uzyskamy na nich większych transferów. Może więc komputer? Też nie - spotykane karty radiowe, nawet jeżeli są dwuzakresowe (a/b/g/n) to zwykle potrafią w danym czasie pracować na jednym paśmie, więc możemy uzyskać co najwyżej trzy strumienie. Co gorsze - nie ma obecnie w sprzedaży odpowiednich kart WLAN pracujących w standardzie 802.11ac, więc na pełne wykorzystanie tej technologi przyjdzie nam jeszcze poczekać.
Samo oprogramowanie daje wiele możliwości konfiguracji i jest systematycznie aktualizowane. Więcej uzyskamy wgrywając inne rozwiązania (Merlin, Tomato), mamy także dostęp do zestawu pakietów Optware, więc przyszłość przed urządzeniem jest jeszcze długa. Miejmy tylko nadzieję, że producent nie wprowadzi na rynek innego modelu szybko zapominając o tej rodzinie urządzeń.
Cena sprzętu (połowa listopada 2012r) to ok 750zł. Dużo, jeżeli weźmiemy pod uwagę że nie wykorzystamy jeszcze jego możliwości. O ok 200zł mniej możemy kupić jego starszego brata RT-N66U, który zapewnia taką samo wydajność obliczeniową, choć wyposażony jest "tylko" w interfejs zgodny z 802.11n. Więc czy warto go kupić nie wykorzystując jego możliwości? To już zostawiam do oceny szanownym czytelnikom.
Dane o systemieWspomniałem już o tym że standardowo dostępny jest telnet. Nie mogło więc się obyć bez przedstawienia paru informacji uzyskanych z systemu. Oto one:
ASUSWRT RT-AC66U_3.0.0.4 Wed Oct 17 04:10:26 UTC 2012
admin@RT-AC66U:/tmp/home/root# cat /proc/cpuinfo
system type : Broadcom BCM5300 chip rev 1
processor : 0
cpu model : MIPS 74K V4.9
BogoMIPS : 299.82
wait instruction : no
microsecond timers : yes
tlb_entries : 64
extra interrupt vector : no
hardware watchpoint : yes
ASEs implemented : mips16 dsp
shadow register sets : 1
VCED exceptions : not available
VCEI exceptions : not available
unaligned_instructions : 3004
dcache hits : 2147483648
dcache misses : 0
icache hits : 2147483648
icache misses : 0
instructions : 2147483648
admin@RT-AC66U:/tmp/home/root# cat /proc/mtd
dev: size erasesize name
mtd0: 00040000 00010000 "pmon"
mtd1: 00010000 00010000 "nvram"
mtd2: 02000000 00020000 "linux"
mtd3: 01ecfbc4 00020000 "rootfs"
mtd4: 02000000 00020000 "linux2"
mtd5: 01ecfbc4 00020000 "rootfs2"
mtd6: 02000000 00020000 "trx"
mtd7: 05f00000 00020000 "brcmnand"
admin@RT-AC66U:/tmp/home/root# ifconfig
br0 Link encap:Ethernet HWaddr 10:BF:48:D9:55:90
inet addr:192.168.1.1 Bcast:192.168.1.255 Mask:255.255.255.0
UP BROADCAST RUNNING MULTICAST MTU:1500 Metric:1
RX packets:7245 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
TX packets:8537 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
collisions:0 txqueuelen:0
RX bytes:1050495 (1.0 MiB) TX bytes:4140205 (3.9 MiB)
eth0 Link encap:Ethernet HWaddr 10:BF:48:D9:55:90
inet addr:10.1.1.159 Bcast:10.1.1.255 Mask:255.255.255.0
UP BROADCAST RUNNING MULTICAST MTU:1500 Metric:1
RX packets:7390 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
TX packets:8994 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
collisions:0 txqueuelen:1000
RX bytes:1233068 (1.1 MiB) TX bytes:4209732 (4.0 MiB)
Interrupt:4 Base address:0x2000
eth1 Link encap:Ethernet HWaddr 10:BF:48:D9:55:90
UP BROADCAST RUNNING MULTICAST MTU:1500 Metric:1
RX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:6296
TX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
collisions:0 txqueuelen:1000
RX bytes:0 (0.0 B) TX bytes:0 (0.0 B)
Interrupt:3 Base address:0x8000
eth2 Link encap:Ethernet HWaddr 10:BF:48:D9:55:94
UP BROADCAST RUNNING MULTICAST MTU:1500 Metric:1
RX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
TX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
collisions:0 txqueuelen:1000
RX bytes:0 (0.0 B) TX bytes:0 (0.0 B)
Interrupt:5 Base address:0x8000
lo Link encap:Local Loopback
inet addr:127.0.0.1 Mask:255.0.0.0
UP LOOPBACK RUNNING MULTICAST MTU:16436 Metric:1
RX packets:38 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
TX packets:38 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
collisions:0 txqueuelen:0
RX bytes:5717 (5.5 KiB) TX bytes:5717 (5.5 KiB)
vlan1 Link encap:Ethernet HWaddr 10:BF:48:D9:55:90
UP BROADCAST RUNNING MULTICAST MTU:1500 Metric:1
RX packets:7223 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
TX packets:8924 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
collisions:0 txqueuelen:0
RX bytes:1076282 (1.0 MiB) TX bytes:4196025 (4.0 MiB)
admin@RT-AC66U:/tmp/home/root# free
total used free shared buffers
Mem: 239768 55468 184300 0 8864
Swap: 0 0 0
Total: 239768 55468 184300
admin@RT-AC66U:/tmp/home/root# mount
rootfs on / type rootfs (rw)
/dev/root on / type squashfs (ro)
proc on /proc type proc (rw)
tmpfs on /tmp type tmpfs (rw)
devfs on /dev type tmpfs (rw,noatime)
sysfs on /sys type sysfs (rw)
devpts on /dev/pts type devpts (rw)
usbfs on /proc/bus/usb type usbfs (rw)
/dev/sda1 on /tmp/mnt/sda1 type vfat (rw,nodev,noatime,fmask=0000,dmask=0000,codepage=cp437,iocharset=utf8,shortname=winnt,flush)
admin@RT-AC66U:/tmp/home/root# dmesg
Linux version 2.6.22.19 (root@asus) (gcc version 4.2.4) #1 Wed Oct 17 12:35:08 CST 2012
CPU revision is: 00019749
Found an ST compatible serial flash with 32 64KB blocks; total size 2MB
Determined physical RAM map:
memory: 07fff000 @ 00000000 (usable)
memory: 08000000 @ 87fff000 (usable)
On node 0 totalpages: 589823
Normal zone: 1024 pages used for memmap
Normal zone: 0 pages reserved
Normal zone: 130048 pages, LIFO batch:31
HighMem zone: 3583 pages used for memmap
HighMem zone: 455168 pages, LIFO batch:31
Built 1 zonelists. Total pages: 585216
Kernel command line: root=/dev/mtdblock3 console=ttyS0,115200 init=/sbin/preinit
Primary instruction cache 32kB, physically tagged, 4-way, linesize 32 bytes.
Primary data cache 32kB, 4-way, linesize 32 bytes.
Synthesized TLB refill handler (20 instructions).
Synthesized TLB load handler fastpath (32 instructions).
Synthesized TLB store handler fastpath (32 instructions).
Synthesized TLB modify handler fastpath (31 instructions).
PID hash table entries: 2048 (order: 11, 8192 bytes)
CPU: BCM5300 rev 1 pkg 0 at 600 MHz
Using 300.000 MHz high precision timer.
console [ttyS0] enabled
Dentry cache hash table entries: 65536 (order: 6, 262144 bytes)
Inode-cache hash table entries: 32768 (order: 5, 131072 bytes)
Memory: 238608k/131068k available (2519k kernel code, 22568k reserved, 512k data, 196k init, 131072k highmem)
Calibrating delay loop... 299.82 BogoMIPS (lpj=1499136)
Mount-cache hash table entries: 512
NET: Registered protocol family 16
PCI: Initializing host
PCI: Reset RC
PCI: Initializing host
PCI: Reset RC
PCI: Fixing up bus 0
PCI/PCIe coreunit 0 is set to bus 1.
PCI: Fixing up bridge
PCI: Setting latency timer of device 0000:01:00.0 to 64
PCI: Fixing up bridge
PCI: Setting latency timer of device 0000:01:00.1 to 64
PCI: Enabling device 0000:01:00.1 (0004 -> 0006)
PCI: Fixing up bus 1
PCI/PCIe coreunit 1 is set to bus 2.
PCI: Fixing up bridge
PCI: Setting latency timer of device 0000:02:00.0 to 64
PCI: Fixing up bridge
PCI: Setting latency timer of device 0000:02:00.1 to 64
PCI: Enabling device 0000:02:00.1 (0004 -> 0006)
PCI: Fixing up bus 2
NET: Registered protocol family 2
Time: MIPS clocksource has been installed.
IP route cache hash table entries: 4096 (order: 2, 16384 bytes)
TCP established hash table entries: 16384 (order: 5, 131072 bytes)
TCP bind hash table entries: 16384 (order: 4, 65536 bytes)
TCP: Hash tables configured (established 16384 bind 16384)
TCP reno registered
highmem bounce pool size: 64 pages
squashfs: version 3.2-r2 (2007/01/15) Phillip Lougher
io scheduler noop registered (default)
HDLC line discipline: version $Revision: 4.8 $, maxframe=4096
N_HDLC line discipline registered.
Serial: 8250/16550 driver $Revision: 1.90 $ 4 ports, IRQ sharing disabled
serial8250: ttyS0 at MMIO 0x0 (irq = 8) is a 16550A
serial8250: ttyS1 at MMIO 0x0 (irq = 8) is a 16550A
PPP generic driver version 2.4.2
MPPE/MPPC encryption/compression module registered
NET: Registered protocol family 24
PPPoL2TP kernel driver, V0.18.3
PPTP driver version 0.8.5
pflash: found no supported devices
Boot partition size = 262144(0x40000)
Creating 2 MTD partitions on "sflash":
0x00000000-0x00040000 : "pmon"
0x001f0000-0x00200000 : "nvram"
Found a Samsung NAND flash with 2048B pages or 128KB blocks; total size 128MB
lookup_nflash_rootfs_offset: offset = 0x0
nflash: squash filesystem with lzma found at block 9
Creating 4 MTD partitions on "nflash":
0x00000000-0x02000000 : "linux"
0x0013043c-0x02000000 : "rootfs"
0x04000000-0x06000000 : "linux2"
0x0413043c-0x06000000 : "rootfs2"
NAND device: Manufacturer ID: 0xec, Chip ID: 0xf1 (Samsung NAND 128MiB 3,3V 8-bit)
Bad block table found at page 65472, version 0x01
Bad block table found at page 65408, version 0x01
nand_read_bbt: Bad block at 0x06a60000
Creating 2 MTD partitions on "brcmnand":
0x00000000-0x02000000 : "trx"
0x02000000-0x07f00000 : "brcmnand"
dev_nvram_init: _nvram_init
_nvram_init: allocat size= 65536
sdhci: Secure Digital Host Controller Interface driver
sdhci: Copyright(c) Pierre Ossman
u32 classifier
OLD policer on
Netfilter messages via NETLINK v0.30.
nf_conntrack version 0.5.0 (2048 buckets, 16384 max)
ipt_time loading
ip_tables: (C) 2000-2006 Netfilter Core Team
net/ipv4/netfilter/tomato_ct.c [Oct 17 2012 12:34:31]
NET: Registered protocol family 1
NET: Registered protocol family 10
ip6_tables: (C) 2000-2006 Netfilter Core Team
NET: Registered protocol family 17
802.1Q VLAN Support v1.8 Ben Greear <greearb@candelatech.com>
All bugs added by David S. Miller <davem@redhat.com>
VFS: Mounted root (squashfs filesystem) readonly.
Freeing unused kernel memory: 196k freed
Warning: unable to open an initial console.
Failed to execute /sbin/preinit. Attempting defaults...
ctf: module license 'Proprietary' taints kernel.
et_module_init: passivemode set to 0x0
et_module_init: et_txq_thresh set to 0x400
PCI: Setting latency timer of device 0000:00:01.0 to 64
bcm_robo_enable_switch: EEE is disabled
eth0: Broadcom BCM47XX 10/100/1000 Mbps Ethernet Controller 6.30.39.31 (r341183)
PCI: Enabling device 0000:01:01.0 (0000 -> 0002)
PCI: Setting latency timer of device 0000:01:01.0 to 64
eth1: Broadcom BCM4331 802.11 Wireless Controller 6.30.39.31 (r341183)
PCI: Enabling device 0000:02:01.0 (0000 -> 0002)
PCI: Setting latency timer of device 0000:02:01.0 to 64
eth2: Broadcom BCM4360 802.11 Wireless Controller 6.30.39.31 (r341183)
Algorithmics/MIPS FPU Emulator v1.5
usbcore: registered new interface driver usbfs
usbcore: registered new interface driver hub
usbcore: registered new device driver usb
SCSI subsystem initialized
Initializing USB Mass Storage driver...
usbcore: registered new interface driver usb-storage
USB Mass Storage support registered.
ufsd: driver (8.6 U86_r187446_b122, LBD=ON, acl, ioctl, rwm, ws, sd) loaded at c0211000
NTFS (with native replay) support included
optimized: speed
Build_for__asus_n66u_2011-10-27_U86_r187446_b122
ehci_hcd: USB 2.0 'Enhanced' Host Controller (EHCI) Driver
PCI: Setting latency timer of device 0000:00:04.1 to 64
ehci_hcd 0000:00:04.1: EHCI Host Controller
ehci_hcd 0000:00:04.1: new USB bus registered, assigned bus number 1
ehci_hcd 0000:00:04.1: EHCI Fastpath: New EHCI driver starting
ehci_hcd 0000:00:04.1: irq 6, io mem 0x18004000
ehci_hcd 0000:00:04.1: USB 0.0 started, EHCI 1.00
usb usb1: configuration #1 chosen from 1 choice
hub 1-0:1.0: USB hub found
hub 1-0:1.0: 2 ports detected
ohci_hcd: USB 1.1 'Open' Host Controller (OHCI) Driver
PCI: Setting latency timer of device 0000:00:04.0 to 64
ohci_hcd 0000:00:04.0: OHCI Host Controller
ohci_hcd 0000:00:04.0: new USB bus registered, assigned bus number 2
ohci_hcd 0000:00:04.0: irq 6, io mem 0x18009000
usb usb2: configuration #1 chosen from 1 choice
hub 2-0:1.0: USB hub found
hub 2-0:1.0: 2 ports detected
usbcore: registered new interface driver usblp
drivers/usb/class/usblp.c: v0.13: USB Printer Device Class driver
usb 1-1: new high speed USB device using ehci_hcd and address 2
usb 1-1: configuration #1 chosen from 1 choice
hub 1-1:1.0: USB hub found
hub 1-1:1.0: 4 ports detected
usbcore: registered new interface driver asix
usbcore: registered new interface driver cdc_ether
usbcore: registered new interface driver net1080
usbcore: registered new interface driver rndis_host
usbcore: registered new interface driver zaurus
br0: starting userspace STP failed, staring kernel STP
vlan1: add 33:33:00:00:00:01 mcast address to master interface
vlan1: add 01:00:5e:00:00:01 mcast address to master interface
vlan1: dev_set_promiscuity(master, 1)
device eth0 entered promiscuous mode
device vlan1 entered promiscuous mode
device eth1 entered promiscuous mode
wlc_phy_cal_init_acphy: NOT Implemented
device eth2 entered promiscuous mode
br0: port 3(eth2) entering listening state
br0: port 2(eth1) entering listening state
br0: port 1(vlan1) entering listening state
br0: port 3(eth2) entering learning state
br0: port 2(eth1) entering learning state
br0: port 1(vlan1) entering learning state
br0: topology change detected, propagating
br0: port 3(eth2) entering forwarding state
br0: topology change detected, propagating
br0: port 2(eth1) entering forwarding state
br0: topology change detected, propagating
br0: port 1(vlan1) entering forwarding state
usb 1-1.2: new high speed USB device using ehci_hcd and address 3
usb 1-1.2: configuration #1 chosen from 1 choice
scsi0 : SCSI emulation for USB Mass Storage devices
scsi 0:0:0:0: Direct-Access USB 2.0 SD MMC Reader PQ: 0 ANSI: 0 CCS
sd 0:0:0:0: [sda] 1989632 512-byte hardware sectors (1019 MB)
sd 0:0:0:0: [sda] Write Protect is off
sd 0:0:0:0: [sda] Mode Sense: 03 00 00 00
sd 0:0:0:0: [sda] Assuming drive cache: write through
sd 0:0:0:0: [sda] Assuming drive cache: write through
sda: sda1
sd 0:0:0:0: [sda] Attached SCSI removable disk
sd 0:0:0:0: Attached scsi generic sg0 type 0
gro enabled with interval 2
nf_conntrack_rtsp v0.6.21 loading
nf_nat_rtsp v0.6.21 loading
admin@RT-AC66U:/tmp/home/root# ps
PID USER VSZ STAT COMMAND
1 admin 1972 S /sbin/init
2 admin 0 SW< [kthreadd]
3 admin 0 SWN [ksoftirqd/0]
4 admin 0 SW< [events/0]
5 admin 0 SW< [khelper]
18 admin 0 SW< [kblockd/0]
49 admin 0 SW [pdflush]
50 admin 0 SW [pdflush]
51 admin 0 SW< [kswapd0]
52 admin 0 SW< [aio/0]
96 admin 0 SW< [mtdblockd]
122 admin 0 SW< [kmmcd]
331 admin 608 S hotplug2 --persistent --no-coldplug
373 admin 1960 S console
374 admin 1564 S /bin/sh
377 admin 1552 S syslogd -m 0 -S -O /tmp/syslog.log -s 256 -l 7
379 admin 1552 S /sbin/klogd
381 admin 0 SW< [khubd]
455 admin 1968 S usbled
490 admin 0 SW< [scsi_eh_0]
491 admin 0 DW< [usb-storage]
508 admin 1968 S /sbin/wanduck
509 admin 1560 S udhcpc -i eth0 -p /var/run/udhcpc0.pid -s /tmp/udhcpc -O33 -O249
519 admin 1556 R telnetd
521 admin 1000 S /bin/eapd
524 admin 1420 S nas
525 admin 1956 S /bin/wps_monitor
526 admin 1968 S wpsaide
557 admin 1084 S /usr/sbin/acsd
561 nobody 944 S dnsmasq --log-async
562 admin 3472 S httpd
563 admin 968 S /usr/sbin/infosvr br0
564 admin 972 S networkmap
566 admin 1968 S watchdog
569 admin 1172 S rstats
571 admin 1968 S ots
578 admin 1004 S lld2d br0
588 admin 740 S miniupnpd -f /etc/upnp/config
609 admin 5100 S minidlna -f /etc/minidlna.conf
623 admin 5100 S minidlna -f /etc/minidlna.conf
624 admin 5100 R N minidlna -f /etc/minidlna.conf
636 admin 14620 S lighttpd -f /tmp/lighttpd.conf -D
638 admin 9444 S lighttpd-monitor
642 admin 1992 S u2ec
644 admin 1060 S lpd
653 admin 1992 S u2ec
656 admin 1992 S u2ec
672 admin 1388 S vsftpd /etc/vsftpd.conf
673 admin 2340 S nmbd -D -s /etc/smb.conf
674 admin 3208 S N smbd -D -s /etc/smb.conf
679 admin 9904 S lighttpd-arpping -f br0
681 admin 1556 S /bin/sh /usr/sbin/app_switch.sh downloadmaster sda1
740 admin 1568 S /bin/sh /usr/sbin/app_install.sh downloadmaster
829 admin 1560 S /bin/sh /usr/sbin/app_base_library.sh sda1
929 admin 1568 S -sh
988 admin 3168 R ipkg install /rom/libxml2_2.7.8-1_mipsel.ipk
998 admin 3168 R ipkg install /rom/libxml2_2.7.8-1_mipsel.ipk
999 admin 3168 R ipkg install /rom/libxml2_2.7.8-1_mipsel.ipk
1000 admin 1556 R ps
1544 admin 10952 R ./dm2_amuled -c /opt/etc/dm2_amule/
1545 admin 416 S ./dm2_snarfmaster
1550 admin 4620 S ./dm2_transmission-daemon -w /tmp/mnt/sda1/Download2/Complete -g /tmp/mnt/sda1/Download2/config -G /tmp/mnt/sda1/Download2/ --incomplete-dir /tmp/mnt/sda1/Download2/InCom
1551 admin 4620 S ./dm2_transmission-daemon -w /tmp/mnt/sda1/Download2/Complete -g /tmp/mnt/sda1/Download2/config -G /tmp/mnt/sda1/Download2/ --incomplete-dir /tmp/mnt/sda1/Download2/InCom
1553 admin 4136 S ./dm2_lighttpd -Df /opt/etc/dm2_lighttpd.conf
1558 admin 4620 S ./dm2_transmission-daemon -w /tmp/mnt/sda1/Download2/Complete -g /tmp/mnt/sda1/Download2/config -G /tmp/mnt/sda1/Download2/ --incomplete-dir /tmp/mnt/sda1/Download2/InCom
1559 admin 4620 S ./dm2_transmission-daemon -w /tmp/mnt/sda1/Download2/Complete -g /tmp/mnt/sda1/Download2/config -G /tmp/mnt/sda1/Download2/ --incomplete-dir /tmp/mnt/sda1/Download2/InCom
1571 admin 4620 S ./dm2_transmission-daemon -w /tmp/mnt/sda1/Download2/Complete -g /tmp/mnt/sda1/Download2/config -G /tmp/mnt/sda1/Download2/ --incomplete-dir /tmp/mnt/sda1/Download2/InCom
1572 admin 7724 S ./dm2_nzbget -D
1573 admin 7724 S ./dm2_nzbget -D
1579 admin 7724 S ./dm2_nzbget -D
1580 admin 7724 S ./dm2_nzbget -D
1583 admin 7724 S ./dm2_nzbget -D
1673 admin 10952 S ./dm2_amuled -c /opt/etc/dm2_amule/
1674 admin 10952 S ./dm2_amuled -c /opt/etc/dm2_amule/
1675 admin 10952 S ./dm2_amuled -c /opt/etc/dm2_amule/
1677 admin 10952 S ./dm2_amuled -c /opt/etc/dm2_amule/