Opis będzie uzupełniany na bieżącą w miarę zapoznawania się z urządzeniem.
DGND3700 N600 WIRELESS DUAL BAND GIGABIT ADSL2+ MODEM ROUTERNowe urządzenie Netgeara, zapowiedziane w maju br. Wygladem nawiązuje do linii routerów WNDR3700. Widoczną zmianą jest na stałe umiejscowiona podstawka, która wymusza ustawienie routera w pozycji pionowej.
Sama obudowa wykonana jest z czarnego plastiku polerowanego na wysoki połysk z niebieskiem przednim panelem (tak NB wygląda to świetnie). Przedni panel, podobnie jak w WNDR3700, zawiera szereg diod sygnalizujących pracę urządzenia - zasilanie, porty lan, Wi-Fi 2.4 i 5GHz, USB, ADSL, przyciski WPS i WiFi oraz USB.
Zdradza to od razu co ten router posiada:
- CPU - dwa rdzenie taktowane po 400MHz każdy
- flash: 128MB
- RAM: 128MB
- dwa układy radiowe 2.4GHz i 5GHz
- osiem (8) anten wewnętrznych
- 4+1 portowy przełącznik Gigabit
- wbudowany modem ADSL2+
- dwa złącza USB 2.0 (jedno z tyłu i jedno na przednim panelu).
Sprzęt tym razem jest naprawdę obiecujący - dwa niezależne rdzenie CPU, dużo pamięci i wbudowany modem ADSL sprawia że powinien zostać doceniony przez większość użytkowników.
Oprogramowanie zawiera standrdowe funkcje: QoS, ochrona rodzicielska, sieć gościnna, DLNA, udostępnienie zasobów z USB itp.
Polecam zapoznanie się z
filmem prezentującym możliwości urządzenia.
Aktualizacja #1:
Dostępny jest kod źródłowy na witrynie Netgear do DGND3700. Zła wiadomośc - w kodzie jest cała masa plikow binarnych od... Broadcoma. Sam CPU bazuje na BRCM96386, czyli nowszych układach adsl:
http://www.broadcom.com/products/Broadb ... ns/BCM6368 . Obsługa dla brcm63xx istnieje np. OpenWrt, ale tylko dla starszych modeli, i oczywiście brak jest sterowników dla modułu adsl. W źródłach bloby binarne znajdują się zarówno dla adsl i jak i ethernetu czy wifi. Niektore programy i moduły iptables też są dostarczane w wersji binarnej. Sam kernel bazuje na wersji 2.6.21.5 i domyślnie nie ma skompilowanych modułów do obsługi systemów plików innych niż FAT czy NTFS.
Aktualizacja #2:
Router dostępny jest pod adresem 192.168.0.1 (nie .1.1 jak w innych), dostęp do panelu standardowo zabezpieczony jest hasłem "password" (login został bez zmian: admin). Samo oprogramowanie można przestawić na język polski.
Ilość opcji w GUI jest stosunkowo duża - można znaleźć tam chyba wszystko co porzeba, od podstawowych ustawień a na serwerze VPN, WDS i QoS skończywszy. Dwie sprawy są dość ciekawe - dostępny jest Traffic Meter, pozwalający zliczać ruch oraz nadawać limity np. miesięczne. Inna ciekawostka - z poziomu GUI możliwe jest ustawienie do czterech wirtualnych AP (na każde radio, więc 8 w sumie).
Oprogramowanie w dużej mierze składa się z komponentów GPL - np. Media Sever to nic innego jak minidlna nazwane tutaj ReadyDLNA, samba jest w dość starej wersji bo 3.0.13.
Sam router zużywa dość dużo energii. W stanie jałowym z tylko jednym kablem ethernet w lan pobierał 11W.
Nośniki USB można udostępnić na trzy sposoby - HTTP, FTP lub otoczenie sieciowe. Wykonałem pomiary transferu z USB przez trzykrotny odczyt pliku o wielkości 1.1GB z pendrive z systemem plików FAT (szczegóły dostępne są przy okazji omawiania Linksysów serii E oraz X).
Wyniki uśrednione:
HTTP:
8.25MB/s
FTP:
7.80MB/s
Samba:
6.7MB/s