Witam wszystkich forumowiczów
Dzisiaj chciałbym wszystkim przedstawić mój ostatni projekt pod nazwą
Drewnoid. W dużym uproszczeniu jest to mały pojazd, który dokonuje pomiarów wilgotności, temperatury oraz ciśnienia atmosferycznego. Ponadto pojazd został wyposażony w kamerę oraz kolorowy wyświetlacz. Pojazd ten może być sterowany z dowolnego urządzenia z Wi-Fi i przeglądarką WWW. To tak w skrócie, nie będę się rozpisywać nad głównymi zastosowaniami w przemyśle drzewnym. Projekt ten postał na potrzeby pracy inżynierskiej.
1. Podstawowe informacje i parametry:Napęd:
Tylna ośZasilanie:
1300 mAh 6 V akumulator żelowyCzujnik:
Wilgotności, temperatury, ciśnienie atm.Wyświetlacz:
Kolorowy, 3.5" LCDKamera:
TakSterowanie:
Wi-FiMikrokontroler:
AR7240 400 MHzPamięć RAM :
32 MBPamięć Flash:
4 MB + 4 GB (pendrive)Wi-F:
(802.11 b/g/n 150 Mbps)
2. Opis i schemat budowyKonstrukcja mobilnej stacji pomiarowej oparta jest o podwozie czterokołowego samochodu zabawki. Podwozie wykonane jest z plastiku, dzięki czemu jest lekkie. Zawiera jedną oś napędową oraz przedni mechanizm skrętny. Długość pojazdu wynosi 385 mm oraz jego wysokość wynosi 185 mm. Natomiast szerokość pojazdu to 160 mm.

Obudowa została wycięta z cienkiej sklejki, następnie sklejona i pomalowana na kolor brązowy. Jako źródło zasilania mobilna stacja pomiarowa wykorzystuje akumulator żelowy o napięciu 6,3 V oraz pojemności 1,3 Ah. Bezpośrednio z akumulatora zasilane są silniki poprzez podwójny mostek typu „H” (układ L293D). Natomiast pozostałe elementy urządzenia zasilane są napięciem 5 V. Poniżej można zobaczyć schemat zasilania i blok USB.
3. Interfejs, sterowanie, odczytDo swojego działania wykorzystuje szereg technologii webowych, takich jak PHP5, JavaScript, CGI, HTML, CSS, MJPG. Parametry pomiarów możliwe są do odczytania na urządzeni sterującym stacją (odbiornik) lub też bezpośrednio z urządzenia (nadajnik). Mobilna stacja jest wyposażona w kolorowy wyświetlacz LCD (Liquid-crystal display), który umożliwia bezpośredni odczyt uzyskiwanych parametrów (wilgotność powietrza, temperatura powietrza, ciśnienie atmosferyczne) w formie liczbowej oraz dodatkowych parametrów, takich jak obciążenie (CPU), czas pracy (uptime), dostępna pamięć (RAM, HDD) oraz liczba podłączonych klientów (sterowników). Ponadto, odczyt parametrów umożliwia interfejs WWW (World Wide Web), przez który odbywa się sterowanie pojazdem.
Panel sterowania mobilnej stacji pomiarowej zawiera graficzne przyciski umożliwiające sterowanie pojazdem. Każdy z przycisków odpowiadający za ruch pojazdem posiada odpowiednio skonfigurowany skrót klawiszowy umożliwiający aktywację przycisku z panelu sterowania.

Mobilna stacja pomiarowa została wyposażona w kamerę wideo pozwalającą na podgląd i strumieniowanie obrazu znajdującego się przed pojazdem. Kamera umieszczona została na dachu pojazdu i stanowi jego najwyższy punkt celem zapewnienia dostatecznej widoczności. Przykładowa opcja „Pojedyncza klatka” umożliwia wyświetlenie obrazu w postaci pojedynczej klatki (zdjęcia). Wyświetlone w ten sposób zdjęcie może zostać zapisane wraz z parametrami, jakie w danej chwili zostały odnotowane przez zainstalowane sensory. Wystarczy kliknąć kursorem myszy na wyświetloną klatkę obrazu, aby interfejs automatycznie przygotował plik do pobrania. Nazwa pliku zawiera odczytane przez sensory parametry fizyczne.

Interfejs webowy, tak jak wyświetlacz urządzenia, pokazuje aktualny stan parametrów zmierzonych przez sensory oraz dodatkowo zawiera panel sterowania całą mobilną stacją pomiarową. Parametry w interfejsie webowym wyświetlane są w formie liczbowej, a dla każdego parametru generowany jest wykres jego przebiegu w czasie.
4. Wykorzystane elementyOczywiście aby koszt budowy był jak najmniejszy starałem się wykorzystać to co było pod ręką. Tak więc najważniejsze wykorzystane elementy to:
- płyta główna TP-Link MR3020
- najtańsza kamerka internetowa
- foto ramka
- samochód zabawka
- akumulator żelowy
- czujnik Sensirion SHT21
- czujnik Bosh BMP180
- trochę sklejki ze skrzynki po owocach i wikol do jej klejenia
- trochę elektroniki przewody, mostek H, kondensatory, diody itp.Galeria z różnych etapów tworzenia:





Oczywiście wszystko pracuje pod kontrolną OPENWRT

Z grubsza to tyle jakby ktoś był ciekawy szczegółów chętnie odpowiem na pytania.
Niektóre z zamieszczonych treści są częścią mojej pracy dyplomowej. Kopiowanie i powielanie tylko za moją zgodą !