1 (edytowany przez Cezary 2024-07-07 09:23:40)

Temat: ALFA Network Quad-E4G: 3ginfo

Pierwsza część artykułu: ALFA Network Quad-E4G
Druga część artykułu: ALFA Network Quad-E4G: zasilanie i peryferia
Trzecia część artykułu: ALFA Network Quad-E4G: bootloader i OpenWrt
Dodatek 1: ALFA Network Quad-E4G: wyświetlacz OLED na I2C


Łapka w górę kto myślał że to koniec tematu ALFY?


3ginfo

ALFA Quad-E4G umożliwia włożenie kilku modemów komórkowych i tym samym wykorzystanie ich do różnych celów – odbioru SMS, odczytu pozycji GPS jeżeli modem jest w to wyposażony, przełączenie transmisji w zależności od operatora/roamingu/poziomu sygnału czy zwykły failover/loadbalancing z wykorzystaniem mwan3. Temat był tak szeroko omawiany że chyba nie ma sensu ponownie go poruszać.
Natomiast podczas zabawy z ALFĄ brakowało mi jednej rzeczy. Wszystkie aplikacje które używamy do wizualizacji parametrów pracy modemu komórkowego umożliwiają podgląd danych tyko z jednego urządzenia (*EDIT: jest jeden projekt Rosjanina który to umożliwia). Jeżeli mamy trzy modemy to niestety trzeba bawić się z ręczną zmianą interfejsów. "Brakowało mi", ponieważ przerobiłem znacznie mój stary projekt 3ginfo który po wyrzuceniu starych rzeczy doskonale nadawał się to tego celu.

Pierwotnie projekt wyglądał tak jak opisałem to w HOWTO:

https://lh4.googleusercontent.com/-oE8jQlyq8AE/UFNjFDqkFCI/AAAAAAAAAxw/--e-HP7KZek/s800/Status%2520po%25C5%2582%25C4%2585czenia%25203G.png

Stary wygląd projektu 3ginfo


natomiast obecnie wygląda to tak:

https://eko.one.pl/files/images/3ginfo/3ginfo-multi0.jpg

Nowy wygląd projektu 3ginfo

Jeżeli komuś widok wydaje się znajomy to dobrze mu się wydaje, ponieważ zastosowałem elementy które od lat mam zrobione w projekcie easyconfig. Natomiast założenia są takie same jak pierwotnego 3ginfo – służy to wyświetlania stanu modemu na osobnej stronie www (np. 192.168.1.1:81 - nie jest to ani luci, ani gargoyle czy easyconfig, jest to oddzielny byt nie zależny od używanego – lub nie – środowiska graficznego). Nie jest wymagana autoryzacja i służy tylko do prezentacji parametrów pracy modemu i ew. skojarzonej z nim sieci. Automatycznie odświeża się co 10s i dostępny jest zarówno w języku polskim jak i angielskim (wybór zależy od przeglądarki).
Jeżeli nie podamy żadnego interfejsu komunikacyjnego to skrypty spróbują znaleźć jeden z dostępnych. Jeżeli nie podamy sieci to spróbuje znaleźć sieć skojarzoną z interfejsami tego konkretnego modemu.

Hola, hola, ale miało być o kilku modemach w Quad-E4G. A no tak – przerabiając to po nowemu stwierdziłem że zmienię lekko funkcjonalność: do pliku konfiguracyjnego można teraz będzie dopisać kolejne sekcje konfiguracyjne i tym samym wpisać ręcznie kolejne interfejsy. Tu już nie ma automatyki i trzeba ręcznie podać odpowiednie interfejsy diagnostyczne, zaś skojarzone sekcje sieci można podać ręcznie lub mogą zostać znalezione automatycznie. Jeżeli zdefiniujemy kilka interfejsów to pojawi się na górze ekranu zakładka z możliwością wyboru modemu i podglądu jego parametrów. Takie rozwiązanie pozawala na podgląd parametrów kilku modemów przy pomocy jednego kliknięcia.

Poniżej przykładowe wyglądy ekranu przy trzech modemach – Sierra Wireless EM7455B na M.2, Sierra Wireless MC7710 na minipcie i Huawei E3372 (hilink) na złączu USB.

https://eko.one.pl/files/images/3ginfo/3ginfo-multi2.jpg

https://eko.one.pl/files/images/3ginfo/3ginfo-multi3.jpg

Niestety wprowadza to pewien problem – o ile odczyt parametrów jednego modemu trwa od kilkuset milisekund do kilku sekund, o tyle przy zdefiniowaniu większej ilości modemów robią się z tego już poważne sekundy, co powoduje że czas odświeżania danych musi być znacznie dłuższy.
Projekt dostępny jest na moim githubie.

Jeżeli ktoś używa takich wielomodemowych płytek to niech da znać jakie (i czy) stosuje rozwiązanie w celu podglądu parametrów wielu pracujących modemów.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.