Temat: Zmiany w wydaniu OpenWrt 23.05
Oprogramowanie w wersji 23.05 zostało oficjalnie wydane 13 października 2023r. Bardzo szczątkowy "roadmap" tego wydania dostępny jest tutaj: https://openwrt.org/docs/guide-develope … oals/23.xx
Wg https://openwrt.org/meetings/20230124 wydanie to było planowane na koniec marca 2023r. Oznaczenie wersji nastąpiło dopiero 21 maja 2023r. Oficjalna informacja o dostępności wydania ogłoszono 13 października 2023r..
Zmiany w stosunku do wydania 22.03:
- nowy kernel 5.15
- nowa wersja głównej biblioteki musl. Sprawa jest o tyle istotna że z powodu wycofania niektórych opcji w tej wersji mogą wystąpić jakieś niekompatybilności jeżeli ktoś używa programów skompilowanych ze starszą wersją musl.
- platforma ipq40xx przeszła na DSA. Dla przypomnienia - DSA powoduje że każdy port jest oddzielnym interfejsem i znika pojęcie wbudowanego switcha.
- wracają obrazy dla urządzeń mveabu, m.in. dla Linksysów WRT oraz Turris Omnia. Kernel 5.15 ponoć rozwiązał problem z switchem obecny w poprzednim wydaniu bazującym na kernelu 5.10.
- dodano sterownik ath11k i obsługę urządzeń z radiem AX bazującym na chipach Qualcomma
- nowa platforma ipq807xx dającą obsługę kilku nowoczesnych urządzeń, np. Xiaomi.
- przejście domyślnej biblioteki kryptograficznej z wolfssl na mbedtls. Biblioteka wolfssl okazała się bardzo problematyczna jeżeli chodzi o działanie z operacjami kryptograficznymi czy certyfikatami, cały czas ktoś natykał się na nowe błędy i problemy. Zdecydowali się na przejście na mbedtls który jest mniejszy (jeżeli chodzi o rozmiar pakietu) i ponoć nie powoduje takich problemów jak wolfssl.
- przejście na aktualne wydanie libopenssl z serii 3.0 (vs 1.0 w poprzednich wydaniach)
- brak obrazów dla niektórych architektur, np. ath25. Dotyczy to starych platform których nie ma już na rynku i praktycznie nikt ich nie wspiera i nie rozwija lub tych które sprawiają jakiś problem z nowym kernelem. Oczywiście źródła są nadal dostępne, ale wsparcie dla tych architektur zatrzymało się w pewnym momencie czasowym.
- zmiana nazewnictwa interfejsów bezprzewodowych. Nie ma to znaczenia dla zwykłych użytkowników, jednakże jeżeli ktoś ma lub pisze własne skrypty to musi o tym pamiętać. Nie ma już interfejsów o nazwach wlan0/wlan1, obecne nazwy powstają w oparciu o numer phy radia i typ interfejsu: phy0-ap0, phy0-ap1, phy1-ap0, phy0-sta0 itp.
- klasycznie już - nowy system, większa zajętość w przestrzeni flash i większe zużycie ram; nie będą dostępne obrazy dla urządzeń wyposażonych w minimalną ilość pamięci (flash czy ram). Jest to prawdopodobnie ostatnie wydanie które będzie wspierało routery z 8MB pamięci flash.
- program ntfs-3g może zostać zastąpiony modułem z kernela - kmod-fs-ntfs3, który zawiera pełne wsparcie do odczytu/zapisu dla systemu plików NTFS.
- LuCI (interfejs graficzny) zostało przepisane na ucode. Kiedyś była lua, później częściowo lua została zastąpiona javascryptem, obecnie lua została zastąpiona przez ucode, język skryptowy stworzony specjalnie na potrzeby openwrt, a z którym zapewne już mieliście do czynienia, ponieważ na ucode bazuje firewall4 dostępny już w poprzednim wydaniu 22.03. Dla użytkownika zmian nie ma, także nie wszystkie moduły/aplikacje luci zostały przepisane na ucode.
- dzięki Leo-PL mamy w końcu sensowne wsparcie dla modemów obsługiwanych przez protokół MBIM
Kwestia aktualizacji: platformy które dostały DSA naturalnie mają też inną definicję sieci przewodowej więc stare konfigi są NIEKOMPATYBILNE (przynajmniej jeżeli chodzi o plik /etc/config/network). W tym przypadku aktualizacja do nowej wersji z zachowaniem konfiguracji zakończy się problemem z dostępem przez kabel do routera.
W innych przypadkach aktualizacja z zachowaniem konfiguracji powinna być możliwa, choć oczywiście zależy to już indywidualnie od architektury oraz ilości zmian w obsłudze danego urządzenia.
Kwestia moich obrazów:
- do kompilacji dojdzie na pewno ipq807x/generic oraz mediatek/filogic
- z obrazów x86/64 znikną dedykowane obrazy przeznaczone dla PCEngines/APU. APU przestało być produkowane, ponad to to jest zwykła platforma x86/64, więc jeżeli ktoś używa tego urządzenia to może po prostu zainstalować normalne obrazy
- część obrazów (znów) się nie kompiluje bo wszystko jest większe i nie mieści się we flash
- wracają obrazy dla mvebu (Linksysów WRT)
- obecnie budowane obrazy dla tego wydania "ważą" łącznie ok 39GB
Błędy ogólne:
- wydanie 23.05 zawiera starą wersję easy-rsa 3.0.x niekompatybilną z openssl 3.0. Objawia się to np. tym że wymaga podania hasła do generowanych certyfikatów mimo że została podana opcja bez hasła. Do generowania certyfikatów dla openvpn należy skorzystać z easy-rsa w wersji 3.1 dostępnej w wersji rozwojowej openwrt. Moje obrazy zawierają już zaktualizowaną wersję.
- firewall4 w wydaniu 23.05 źle robi reguły dla wanu o protokole pppoe i włączonym flow offloadingu. Jeżeli ktoś używa pppoe i chce uzyskać większe prędkości natowania pakietów przez router to musi włączyć flow offloading oraz zmienić firewalla: z sekcji wan usunąć opcję "list network wan" oraz dodać "list device pppoe-wan" (jeżeli interfejs nazywa się wan, jeżeli nie to trzeba "wan" zmienić na swój interfejs)
Błędy moich obrazów:
- WD N600, czysty obraz bez luci ma czasami tendencję do nie montowana jffs po restarcie. Nie dotyczy to obrazów LuCI. Jeżeli zdarzy się taka sytuacja należy wykonać:
firstboot
mkdir /tmp/aaa
mount -t jffs2 /dev/mtdblock7 /tmp/aaa
sync
reboot
Post będzie aktualizowany.