51

Odp: GargoylePL na 1043ND, extroot, HDD, NAS, Torr. Poradnik krok po kroku.

Ok. Jeden z podpunktów dotyczy usypiania dysku czy w moim przypadku jest to możliwe czy nie? jaki zrobić system plików żeby to śmigało i czy ze zrobieniem ftp nie będzie problemu. Pozdrawiam

52

Odp: GargoylePL na 1043ND, extroot, HDD, NAS, Torr. Poradnik krok po kroku.

Usypianie powinno działać. Natomiast z systemem plików masz zagadkę. Z punktu widzenia routera najlepiej by było zeby to był ext4. Natomiast będziesz go odłączał, więc o ile docelowym systemem będzie linux to nie ma problemu. Jak będzie windows to jesteś zmuszony do instalowania sterowników do systemu plików. Jak postawisz NTFS to z kolei będzie on powodował duże obciążenie routera i małą wydajność. Jak postawisz fat to nie będziesz mógł przechowywać plików większych niż 4GB.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

53

Odp: GargoylePL na 1043ND, extroot, HDD, NAS, Torr. Poradnik krok po kroku.

a mógłbyś mnie nieco naprowadzi jak zainstalować program hd-idle co gdzie skopiować bo o linuksie wiem tylko tyle ze jest

54

Odp: GargoylePL na 1043ND, extroot, HDD, NAS, Torr. Poradnik krok po kroku.

Mógłbym. Ale prościej będzie jak sobie to przeczytasz na eko.one.pl, bo to dawno opisałem...

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

55

Odp: GargoylePL na 1043ND, extroot, HDD, NAS, Torr. Poradnik krok po kroku.

Witam panowie...z uwagi na to, że chyba jeszcze na tym forum się nie wypowiadałem (chyba-zresztą moje konto zostało skasowane...więc ponowna rejestracja...no i piszę) chciałbym zwrócić uwagę na kilka problemów z modami czy to arteq, czy obsy czy cezarego...zwyczajnie...wszystkie gargulce mają jedną poważną wadę...a w zasadzie 2 od siebie wzajemnie zależne...i jedną malutką(hehe):

1. brak możliwości wpisania dowolnie długiego hasła (oraz bogatego w znaki specjalne) w oknie logowania przez www chociaż przez ssh po terminalu je przyjmuje (do 2-3-ech restartów...potem już nie)

2. po tej również nieudanej próbie  logowanie (za którymś tam restartem routera) w terminalu poleceniem "ssh root@192.168.1.1"
najpierw wpisanie poprawnie wcześniej przyjmowanego hasla powoduje typowy komunikat o konieczności ponownego wpisania hasła...wystarczy wciśnąć ENTER...i już...jestem zalogowany...i to jest normalnie zgroza (niewybaczalne zagrożenie bezpieczeństwa) - dla próby wpisałem dowolne hasło...jakiekolwiek...i trick się powtórzył...na każdym obrazie zarówno z extroot jak i bez...z sambą i bez samby...z nfs i bez nfs...i.t.d....za każdym razem to samo...oczywiście przez www w żaden sposób już nie idzie się zalogować...złamanie kodowania hasła dla roota w pliku /etc/passwd pokazuje wyraźnie, że hasło jest prawidłowe...czyli to samo, które podawałem i na nie się logowałem do któregoś tam restartu

3. no cóż...panowie...a dało by radę, żeby w jakimś może...ja wiem...wspólnym obrazie gargulca był zarówno i vsftpd i tinyproxy z odpowiednimi pluginami do gargulca...czyli konfa via gui gargulca ? (hehe)

PODSUMOWANIE:
przetestowałem wszystkie obrazy zarówno pod redhatem, fedorą, archlinuxem, gentoo, oraz ubuntu natty i maverick...wszędzie to samo...w ten sam sposób zachowuje sie mechanizm logowania i po ssh i po www...także jest chyba coś na rzeczy...ponadto dodam tylko, że nie za każdym razem zapamiętują owe gargulce poszczególne wpisy wyklikane w gui...jedynie uci czy też nano, mc dają pewność zapamiętania dowolnie edytowanych plików konfiguracyjnych (z dostępnych oczywiście w obrazach) różnych usług, funkcji, prog, i.t.d. (dowolnych...co do skuteczności to już zupełnie inna sprawa...wiadomo...projekt się dynamicznie wciąż rozwija i od czasu do czasu coś z wersji na wersję nie bangla a cos innego z kolei ożywa po długim niebycie w funkcjonalności- svn )

Fajnie, że w ogóle poświęcacie swój cenny czas na tą zabawę i tylko dziękować za poświęcenie...ale pewne sprawy są po prostu nie do przeskoczenia jak ta podstawa podstaw...bezpieczne logowanie przez ssh czy to w terminalu (22) czy też po https (443)...wiem na 100 %, że to nie: 1. wina moich błedów (wykonywałem różne scenariusze ala błąd czy też poprawnie - dowolne podejście i efekt końcowy identyczny) 2. wina programów, bibliotek w systemie (dla pewności użyłem też i stabilnych wersji tych linuksów...bez żadnych modyfikacji...po prostu...czyste tuż po instalacji...jak i też lekko zmodyfikowane do codziennego używania - ten sam problem...za każdym razem)...co do wingrozy zwyczajnie nie wiem bo nie używam tego badziewia

KONKLUZJA:
Czy to jest znany błąd czy tylko tak u mnie jest ? Czy da się z tym coś zrobić (jak ?)

56

Odp: GargoylePL na 1043ND, extroot, HDD, NAS, Torr. Poradnik krok po kroku.

Napisz dokładnie co robisz że Cię wpusza po ssh "bez hasła" jak twierdzisz.

Pamiętaj, że siłą Openwrt jest jego modułowość. Chcesz coś to sobie instalujesz. Nie jest to kobyła która zawiera wszystko i normalny użytkownik nie wykorzystuje tego nawet z 10%. I nie wszyscy tego potrzebują. Po prostu - chcesz - to sobie doinstaluj. Taka jest filozofia Openwrt.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

57

Odp: GargoylePL na 1043ND, extroot, HDD, NAS, Torr. Poradnik krok po kroku.

PS. Jeżeli jest problem że nie loguje się przez stronę bo uzywasz znaków specjalnych - zgłaszaj to na gargoyle-router.com. Przecież jak nie dasz tam informacji że coś jest nie tak, to niby skąd zespół deweloperski ma o tym wiedzieć?

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

58 (edytowany przez lulo 2011-08-05 20:40:50)

Odp: GargoylePL na 1043ND, extroot, HDD, NAS, Torr. Poradnik krok po kroku.

Cezary napisał/a:

Napisz dokładnie co robisz że Cię wpusza po ssh "bez hasła" jak twierdzisz...

sęk w tym, że nie robię nic...zupełnie nic niewłaściwego...jedynie co robię to wpisuję mocno skomplikowane hasło najpierw w terminalu (wylogowanie i zalogowanie w tej samej sesji terminala/routera bez problemu)...gdy natomiast gdy chcę wejść do gargulca na to samo hasło po https (czy normalnie po http) wywala komunikat "złe haslo"...więc sobie myślę...może coś z pamięcią...coś z /tmp...robie restart routera...czyszczę cache,historię w przeglądarce...i od nowa to samo...nie przyjmuje hasła przez gui...próbuje ponownie przez terminal....do któregoś restartu routera przyjmuje to hasło...potem już nie...i zwyczajnie...jeszcze raz ENTER...i jestem w routerze...

dodam, że na czystym backfire nigdy czegoś takiego nie doświadczyłem

59

Odp: GargoylePL na 1043ND, extroot, HDD, NAS, Torr. Poradnik krok po kroku.

Dlatego tez napisałem - napisz dokładnie co robisz że tak się dzieje. Bo normalnie pilnuje hasła i taki problem nie występuje.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

60 (edytowany przez lulo 2011-08-05 20:38:40)

Odp: GargoylePL na 1043ND, extroot, HDD, NAS, Torr. Poradnik krok po kroku.

napisalem tu tylko dlatego iż na stronie gargyole są podziękowania dla Was za wkład i rozwój tego softu...pomyślałem, że napiszę tu...z angielskim u mnie zwyczajnie cienko i nie chcę łamańcow autorom podsyłać, żeby jeszcze bardziej nie namieszać...

61

Odp: GargoylePL na 1043ND, extroot, HDD, NAS, Torr. Poradnik krok po kroku.

Szukaj problemu więc kiedy się tak dzieje.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

62 (edytowany przez lulo 2011-08-05 20:49:21)

Odp: GargoylePL na 1043ND, extroot, HDD, NAS, Torr. Poradnik krok po kroku.

nie wiem czy to ma znaczenie ale zwyczajnie wklejam je z pliku tekstowego bo zwyczajnie jest tak zakręcone, ze nikt by tego nie spamiętał ( a ze mailem kilka prób wjazdu na mój router od sąsiadów to już uważam...i deko się skupiłem nad rozwiązaniami bezpieczeństwa co do tej pory traktowałem z przymrużeniem oka)...ale co do tego wklejania równiez dla pewności używałem rożnych przeglądarek i edytorow otwierających ten plik .txt z hasłem...tak dla pewności, żeby ewentualny blad z zakończeniem linni czy kodowaniem tekstu wykluczyć...

nasuwa sie tez pytanie...w związku z moim problemem...bo jakoś nigdzie o tym nie mogę znalexć...czy są jakieś ograniczenia w gargulcu co do dlugości hasła i/lub użytych znaków ? rozumiem, że hasło stworzone dla roota jest tym samym haslem do logowania przez gui (chociaż wiadomo...nie musi być)

63

Odp: GargoylePL na 1043ND, extroot, HDD, NAS, Torr. Poradnik krok po kroku.

Wszystko jedno - znajdź kiedy Cię wpuszcza po prostu i opisz to.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

64 (edytowany przez lulo 2011-08-05 21:00:01)

Odp: GargoylePL na 1043ND, extroot, HDD, NAS, Torr. Poradnik krok po kroku.

a więc (zacznę tak bardzo w nielubiany przez polonistów sposób -hehe ) nie wpuszcza mnie po zmianie hasła w terminalu przez gui gargulca/okno logowania...od razu wywala "złe hasło"...i nie ma znaczenia czy zrestartuję system czy od razu to robię...czy wyczyscze przegladarkę...cache...a nawet raz /tmp na routerze...tak...dla pewności...efekt za każdym razem identyczny...natomiast gdy zmienię to hasło na jakieś proste...bez znaków specjalnych...to mnie wpuszcza...ale nie caly czas...do ktoregoś restartu...potem już nie wpuszcza...ani przez www ani po terminalu...chociaż jak opisałem wcześniej w terminalu po nieudanym logowaniu jednym lub wielokrotnym (wpisaniu hasła)...po prostu nie wpisuję go...tylko zwyczajnie daję ENTER...i już jestem w routerze...albo dla próby wpisuję dowolne hasło...kilka razy czy raz...nie wpuszcza...a ja na to znow tylko ENTER...i już jestem w routerze...no chyba bardziej prościej juz nie umiem tego opisać...wydaję sie to trywialne...ale i dziwne jednocześnie...jak dodałem wcześniej...w zwykłym backfire nigdy mi się to nie zdażyło...więc kombinuję, że musi to mieć na pewno związek z nakładką gargyole i jej różnymi modyfikacjami w stosunku do czystego backfire

65

Odp: GargoylePL na 1043ND, extroot, HDD, NAS, Torr. Poradnik krok po kroku.

Trudno się z Tobą rozmawia. Podasz w końcu jakie hasło sprawia takie problemy?

I konkretnie - co wpisujesz, co klikasz, co wciskasz i w jakiej kolejności że się tak dzieje.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

66 (edytowany przez lulo 2011-08-05 21:20:06)

Odp: GargoylePL na 1043ND, extroot, HDD, NAS, Torr. Poradnik krok po kroku.

ach w ten deseń...no nie zrozumiałem, że chodzi Ci wprost o same hasło...no np. ("\z7YY#5VAmG1nKjK6dO[.T<]frO2-c)BbBeU35@z} ...czyli zadne nadzwyczajne hasło...normalnie...każdy linux je łyka przy logowaniu...każdy terminal...czy tam inne serwery po ssh czy normalnie...tam gdzie oczywiście są dopuszczane znaki specjalne w sytemie logowania...no np. w czystym backfire po terminalu...oczywiście dla wykluczenia błedow kasowałem też ~/.ssh/* żeby uniknąć bledow z samym ssh w systemie...opisałem po koleji co robię w poprzednich postach...ale ok...napiszę jeszcze raz...a więc...pierwsze logowanie przez gui...wpisuję hasło domyślne..."password"...pokazuje się okinko o ustawieniu nowego hasła...wpisuję...a raczej wklejam to skomplikowane haslo...potwierdzam tym samym...i jestem w systemie...potem konfa, firewall,i.t.d...wylogowanie...i...już więcej nie mogę wejsc na to hasło

Inny scenariusz...pierwsze logowanie po ssh w terminalu "ssh root@192.168.1.1" (domyślne hasło to samo "password") i od razu polecenie zmiany hasła "passwd"...ponowienie (też przez wklejanie) podanie hasła...zgodnie z polityką tego programu...pisze system, ze w udany sposob zmienilem hasło...więc "exit"...dla pewności ponowne logowanie z terminala aby się upewnić, że logowanie ok...logowanie udane...więc exit...potem przeglądarka...logowanie tym samym hasłem...i tu zależy...raz pokazuje ponowny monit o zmianę hasła...a innym razem od razu po wklejeniu tego hasla i naciśnięciu "login" wywala na czerwono "zle haslo"...i tyle z wygody po www

Jeszcze inny scenariusz...proste hasło...daje radę ponownie zalogować i po www i po ssh w terminalu...do kilku restartów routera...potem już nie

odkryte lekarstwo...wystarczy w terminalu po jednokrotnym wpisaniu (wklejeniu prawidłowego hasła) gdy pyta o hasło jeszcze raz nacisnąć ENTER (bo pierwszy raz naciskam normalnie...zgodnie z polityką ssh...tuż po wpisaniu (wklejeniu hasla)...i oczywiście go nie przyjmuje) i już jestem zalogowany do systemu na routerze...

67

Odp: GargoylePL na 1043ND, extroot, HDD, NAS, Torr. Poradnik krok po kroku.

Tak, przez gui nie przechodzi takie hasło, validator z gargoyle go nie akceptuje. Przez ssh nie ma tego poblemu,  loguje się na niego.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

68 (edytowany przez lulo 2011-08-05 21:27:14)

Odp: GargoylePL na 1043ND, extroot, HDD, NAS, Torr. Poradnik krok po kroku.

acha...jeszcze jedna uwaga co do validatora...ten z LuCI jednak daje radę...za każdym razem dowolnie skomplikowane hasło jest przyjmowane...oraz błednie podane nie dopuszcza do loginu...czyli generalnie tak jak powinno być...więc temat zdecydowanie dotyczy tylko gargyole...a więc coś w skryptach, kompilacji, i.t.d, i.t.p....więc stąd cała ta moja tyrada o tym...a wydaje mi się, że jest to sprawa podstawowa...najbardziej podstawowa ze wszystkich...bezpieczne logowanie....soft jest godny do dopracowania tego...zdecydowanie...a jeszcze tym bardziej po tak włożonym trudzie przez was nad spolszczeniem czy stworzeniem np. pluginów...czuje się, że projekt żyje...a jednak sprawia przykry zawód w tej podstawowej kwesti

69

Odp: GargoylePL na 1043ND, extroot, HDD, NAS, Torr. Poradnik krok po kroku.

Zgłoś do Eryka ze jest problem, pisałem.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

70 (edytowany przez lulo 2011-08-05 21:37:37)

Odp: GargoylePL na 1043ND, extroot, HDD, NAS, Torr. Poradnik krok po kroku.

chętnie bym to zrobil już dawno gdyby problem z językiem angielskim nie był dla mnie barierą...zwróć uwagę ile wylałem słów aby Tobie uzmyslowić istotę rzeczy...a co dopiero to samo napisać po angielsku jak się go słabo zna w pisaniu...hehe...takze zadowolę sie, ze wie chociaż o tym ktoś z okolicy projektu i na pewno nie pominie tego tak znaczacego uchybienia w tym świetnym programie big_smile

wiem...wiem...zabrzmiało jak wazelina i zachęcenie do pochylenia się nad problemem...ale co zrobić...trzeba jakoś chociaż probować naprowadzic na wlaściwą drogę...hehe big_smile

71

Odp: GargoylePL na 1043ND, extroot, HDD, NAS, Torr. Poradnik krok po kroku.

Coś mi się zdaje że kopiując hasło do schowka i wklejając myszą Ty po prostu kopiujesz jeszcze znak końca linii, dlatego przez ssh tego nie przyjmuje.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

72 (edytowany przez lulo 2011-08-06 07:26:06)

Odp: GargoylePL na 1043ND, extroot, HDD, NAS, Torr. Poradnik krok po kroku.

no nie będę siebie cytował ale już o tym pisałem...właśnie dlatego testowałem różne systemy linuxowe (różne polityki schowka w zależności od wersji bibliotek, systemu, i.t.d.) i edytory textu (też różna polityka przy wklejaniu textu...nie zawsze wszystko przechodzi przez schowek systemowy)...robiłem to nawet z mc ... czyli w czystym ncurses gdzie jak wiadomo nie istnieje problem z końcem lini...czyli wyklucza to właśnie wspomniany problem czy to z kodowaniem textu czy tez wspomnianym końcem lini...

73

Odp: GargoylePL na 1043ND, extroot, HDD, NAS, Torr. Poradnik krok po kroku.

Więc pokaż jak to robisz żebym mógł to samo powtórzyć.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

74

Odp: GargoylePL na 1043ND, extroot, HDD, NAS, Torr. Poradnik krok po kroku.

Witam,
Mam pytanie na które odpowiedź może wydać się oczywista, ale póki co dopiero pochłaniam wiedzę przedstawioną tutaj i niekoniecznie potrafię kojarzyć wszystkie fakty wink
Chciałbym wypróbować Transmission, ale na razie nie ma opcji abym mógł wykorzystać dysk podłączony pod USB.
W zamian posiadam player sieciowy DUNE hd smart podłączony do wrt 160nl po LANie, który przy okazji służy mi również za mini NAS. Pytanie, czy mogę w Transmission wykorzystać takie urządzenie jako cel/źródło torrentowych pozycji, czy może taka opcja w ogóle nie wchodzi w grę?

Pozdrawiam

75

Odp: GargoylePL na 1043ND, extroot, HDD, NAS, Torr. Poradnik krok po kroku.

Bez problemu. Transmissiom po prostu ściąga dane do katalogu i tyle. Jak podmontujesz do tego katalogu zasób sieciowy to będziesz miał to co chcesz.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.