Temat: Sieć WiFi w domu wielokondygnacyjnym - jakie urządzenia

Witam wszystkich.

Chciałbym prosić o poradę przy zakupie urządzeń do zbudowania sieci WiFi w trzykondygnacyjnym domu jednorodzinnym.

Obecnie posiadam:

• Xiaomi Mi Router 4a Gigabit Version z OpenWrt 19.07.3 - główny router, do niego jest podłączony WAN, nadaje sieć WiFi 2.4GHz (5GHz wyłączone)

• Tp-link TL-WR740N - połączony kablem LAN, nadaje sieć WiFi o tej samej nazwie i kluczu co wyżej

• Xiaomi Range Extender 2 - połączony przez WiFi z poz.1

Chciałbym zrobić porządek z siecią w domu i jestem gotów wymienić wszystkie urządzenia na nowe, które polecicie (najlepiej gdyby cena za sztukę nie przekroczyła 200-300 zł).

Na parterze chciałbym zainstalować router główny oraz jeden dodatkowy AP WiFi, mogą być połączone po kablu.
W piwnicy jeden AP, również może być po kablu,
na piętrze jeden AP, ale tutaj mam możliwość podłączenia tylko po WiFi.

Czy jesteście w stanie polecić jakieś urządzenia aby zbudować dobrze działającą sieć? Fajnie gdyby obsługiwały funkcję Mesh (chodzi mi o automatyczne przełączanie do najbliższego AP).
Nie zależy mi na 5GHz.

Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam
Szymon

2

Odp: Sieć WiFi w domu wielokondygnacyjnym - jakie urządzenia

Mesh to sposób połączenia routerów a nie przełączania klientów. O roamingu piszesz.
Jak szybki masz internet? Jeżeli przekraczasz 150Mbps to zapomnij o wszystkich routerach z portami 100Mbps czy wifi "g/n" - 150-300Mbps. Jeżeli masz trzy kondygnacje to podłącz je kablem - bo przez wifi może działać tak sobie jak masz grube stropy. Ew wykorzystaj 5GHz do połączenia routerów ze sobą, a rozgłaszać będziesz 2.4GHz.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.