Temat: Raspberry Pi + Huawei e3372 hilink = LTE router

Cześć,

Mam problem z konfiguracja zestawu jak w temacie.

Osiągam moment w którym mam funkcjonująca sieć WIFI, Huawei po podłączeniu automatycznie tworzy eth1 z dostępem do internetu. Internet jest na RPI ale nie ma go po podłączeniu do WIFI.

Nie wie czemu nie działa forwarding. Iptables ustawione.

Ma ktoś przećwiczony taki przypadek?

2

Odp: Raspberry Pi + Huawei e3372 hilink = LTE router

iptables -F
iptables -t nat -F
iptables -t mangle -F
iptables -t nat -A POSTROUTING -o eth1 -j MASQUERADE
echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward

To najprostszy firewall, który zapewnia takie działanie.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3

Odp: Raspberry Pi + Huawei e3372 hilink = LTE router

Dziękuję Ci serdecznie, zabrakło tabeli mangle. Cezary czy mógłbyś mi wyjaśnić dokładnie specyfikę działania tych wpisów?

4

Odp: Raspberry Pi + Huawei e3372 hilink = LTE router

Pierwsze trzy czyszczą tablice ze wszystkich wpisów, czwarte robi maskaradę właściwą, następne zezwala na forwarding pakietów pomiędzy interfejsami. Prawie podręcznikowo.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

5 (edytowany przez Skovicky 2016-03-30 21:15:50)

Odp: Raspberry Pi + Huawei e3372 hilink = LTE router

Ok, to jeszcze w takim razie pytanie. Po wszystkich zapisuje sudo sh -c "iptables-save > /etc/iptables.ipv4.nat"

następnie: up iptables-restore < /etc/iptables.ipv4.nat (restore umiejscowione w /etc/network/interfaces)
reboot

i nie działa smile
Jak znów wkleję całość ręcznie to śmiga

6

Odp: Raspberry Pi + Huawei e3372 hilink = LTE router

Zrób sobie po prostu skrypt i go wołaj zamiast bawić się w ten sposób.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

7

Odp: Raspberry Pi + Huawei e3372 hilink = LTE router

Witam serdecznie,

Znalazłem ten wątek i chciałbym bardzo prosić o pomoc w skonfigutowaniu dostępu do Internetu przez modem LTE Huawei e3372h-153 na Raspberry Pi 3 B+ z zainstalowanym Octoprintem (https://octoprint.org/)

Generalnie jestem totalnym laikiem ale przez tydzień walczyłem, żeby zrozumieć co trzeba zrobić aby to zadziałało przegrzebujac fora - niestety bezskutecznie.

To co widzę aktualnie wygląda tak - Malinka łączy się z lokalną siecią WiFi bez problemu, Modem LTE ma nadany adres ale nie mogę się do niego podłączyć.

PunBB bbcode test

Przez Chrome łączę się do Octoprint a przez Juice łączę się do konsoli (oba pod adresem 192.168.1.25)

PunBB bbcode test

Jeśli dobrze zrozumiałem to powinienem zainstalować DHCP - niestety nie wiem jak to zrobić...

Za wszelką pomoc serdecznie dziękuję!

8

Odp: Raspberry Pi + Huawei e3372 hilink = LTE router

Masz modem hlinka, dostałeś adres na interfejsie. Jest wszystko co trzeba przecież. Z czym właściwie masz problem?

Jeżeli chciałeś się dostać do rpi przez modem to nie zrobisz tego dopóki nie wykupisz usługi publicznego adres ip u operatora (o ile operator to umożliwia) i musisz jeszcze na modemie przekierować porty lub wrzucić 192.168.8.100 do DMZ. Na modemie, o ile masz modowany soft i modem to umożliwia.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

9

Odp: Raspberry Pi + Huawei e3372 hilink = LTE router

Cezary. Dzięki za szybką odpowiedź. Jak pisałem jestem laikiem. Chciałem łączyć się do mojej drukarki przez LTE (bo w miejscu gdzie ją trzymam nie mam WiFi). Myślałem że modem LTE z aktywną kartą SIM wystarczy. Najwyraźniej nie. Rozumiem że powinienem wykupić usługę publicznego IP w Orange?

10

Odp: Raspberry Pi + Huawei e3372 hilink = LTE router

A czemu nie masz tam WiFi?

11

Odp: Raspberry Pi + Huawei e3372 hilink = LTE router

Tak, bez tego się nie da. Tylko zobacz czy twój modem ma w ogóle przekierowanie portów lub dmz.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

12 (edytowany przez luk.xrc 2018-10-07 13:08:18)

Odp: Raspberry Pi + Huawei e3372 hilink = LTE router

@9tysiecy. Wifi nie mam bo to w garażu smile

@Cezary. A jak to sprawdzić?

A może jest jakiś inny sposób? Mam też telefon i kartę sim która mogę wykorzystać. Czy mogę podłączyć tel do RPI i udostepnić internet przez USB?

Dodatkowo czy usługa powinna być z stałym czy dynamicznym IP (APN vs VPN)

13

Odp: Raspberry Pi + Huawei e3372 hilink = LTE router

Żaden polski operator tego nie umożliwia bez wykupienia usługi.

Możesz postawić sobie gdzies w internecie jakiś serwer vpn i z rpi łączyć się vpn do tego serwera. Wtedy będziesz mógł po vpn wrócić do rpi.

Adres IP może być stały, może być dynamiczny. Robisz wtedy ddns i tak się dostaniesz. Co do modemu - wejdź w jego gui (192.168.8.1) i sobie sprawdź po prostu czy masz takie opcje.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

14

Odp: Raspberry Pi + Huawei e3372 hilink = LTE router

Możesz postawić np. OpenVPN lub inny tunel i w ten sposób to połączyć. Ale przez internet do własnego garażu, to trochę bez sensu. Adaptery PLC, ewentualnie most bezprzewodowy na dwóch urządzeniach by nie dały rady lepiej? Zamiast dwóch łącz?

15

Odp: Raspberry Pi + Huawei e3372 hilink = LTE router

@9tysiecy. Niestety garaż od domu oddalony jest 9 jakieś 1.5 km i nie ma widoczności między nimi (wysokie bloki) więc most albo adapter odpada. Wychodzi ze muszę zainwestować w drugie łącze albo przenieść drukarkę.

Zastanawiam się też czy nie byłoby taniej podłączyć jakiś internet radiowy w niskim abonamencie. Sprawa dzieje się w Wwie na Woli..

16

Odp: Raspberry Pi + Huawei e3372 hilink = LTE router

Witam ponownie

Wykupiłem dziś usługę stałego IP w Orange. Stworzyłem nowy profil zgodnie z instrukcją pod adresem https://www.orange.pl/view/vpn

W ustawieniach urządzenia mam dane jak poniżej. Bardzo proszę o info co mam zrobić dalej...

PunBB bbcode test

17

Odp: Raspberry Pi + Huawei e3372 hilink = LTE router

Przecież miałeś to już napisane. Ustaw przekierowanie portów lub wrzuć 192.168.8.100. Jeżeli nie masz tego w gui hilinka to wgraj modowany soft (jest na forum bez-kabli.pl) lub przerób hilinka na zwykły modem (instrukcję też znajdziesz na forum bez-kabli.pl).

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

18

Odp: Raspberry Pi + Huawei e3372 hilink = LTE router

Przecież ma już modowane webui, wystarczy dać adres 192.168.8.100 do DMZ.

19

Odp: Raspberry Pi + Huawei e3372 hilink = LTE router

Dodałem adres 192.168.8.100 do DMZ i włączyłem DMZ ale niestety nadal nie działa. Z laptopa pinguję ten adres bez efektu sad

http://serwer1748988.home.pl/autoinstalator/gallery3/var/albums/Prusa/Raspberry/001.JPG?m=1539026648

20

Odp: Raspberry Pi + Huawei e3372 hilink = LTE router

OK - zadzwoniłem do Orange i okazało się, że nie powinienem się łączyć z 192.168.8.100 tylko z nadanym IP (79.126...) no i wygląda, że działa! smile

BARDZO DZIĘKUJĘ ZA POMOC! smile

21

Odp: Raspberry Pi + Huawei e3372 hilink = LTE router

Po wpisaniu tego adresu który podałeś wyżej trafiłem na https://obrazki.elektroda.pl/3644147500_1539029024.png więc chyba działa?

22

Odp: Raspberry Pi + Huawei e3372 hilink = LTE router

9tysiecy napisał/a:

Po wpisaniu tego adresu który podałeś wyżej trafiłem na https://obrazki.elektroda.pl/3644147500_1539029024.png więc chyba działa?


Tak - działa. O to właśnie chodziło! Jeszcze raz bardzo dziękuję Tobie oraz Cezaremu za pomoc.

BTW - czy jest jakiś sposób, żeby zahasłować dostęp do tego adresu. Chodzi o to że jak ktoś wpisze adres to żeby był monit o hasło czy coś takiego

Pozdrawiam

23 (edytowany przez 9tysiecy 2018-10-08 21:24:41)

Odp: Raspberry Pi + Huawei e3372 hilink = LTE router

http://docs.octoprint.org/en/master/fea … ntrol.html
Zresztą chyba masz jakieś logowanie, bo w prawym górnym rogu jest Login, a na którymś screenie jesteś zalogowany jako łukasz.

24

Odp: Raspberry Pi + Huawei e3372 hilink = LTE router

Zgadza się. Dzięki jeszcze raz!