1

Temat: Alix 3d2 + E3272/E3372 HiLink = router do LTE

Witam.

Leży mi odłogiem płytka Alix 3d2. Działała kiedyś pod kontrolą Mikrotika. Chciałbym z niej zrobić router do internetu wykorzystując modem E3272 HiLink (posiadam) lub E3372 HiLink (planowany zakup, nie musi byc HiLink).
Czy byłby ktoś w stanie wesprzeć mnie w tym zadaniu, ewentualnie przygotować kompilację do instalacji (o ile instalację i pogrzebanie w systemie jestem w stanie zrobić o tyle skompilować cały system już nie sad ).

Z góry dziękuje za pomoc.

Pozdrawiam.

2

Odp: Alix 3d2 + E3272/E3372 HiLink = router do LTE

Gotowiec masz na downloads.openwrt.org czy gargoyle-router.com. Zainstaluj, doinstaluj co tam jeszcze do szczęścia potrzebujesz i masz.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3

Odp: Alix 3d2 + E3272/E3372 HiLink = router do LTE

Żeby to było takie proste. Może zacznijmy od tego - czym różni się wersja generic od geode (alix ma procesor właśnie Geode)...
I którą wybrać hmm I czy da się zainstalować img spod windowsa czy muszę odpalić np ubuntu ?

4

Odp: Alix 3d2 + E3272/E3372 HiLink = router do LTE

geode oczywiście. generic jest dla zwykłych procesorów, geode ma kilka dodatkowych rzeczy jak konroler i2c, timery itd.

img to obraz dysku. Tego nie odpalasz i nie potrzebujesz ubuntu. Uzyj jakiegoś winimagera czy coś takiego bo ten plik trzeba nagrać na dysk (nie wgrać tylko nagrać). To kopia dysku po prostu.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

5

Odp: Alix 3d2 + E3272/E3372 HiLink = router do LTE

Przepraszam, użyłem skrótu myślowego pisząc o img. Chodziło mi o img http://downloads.openwrt.org/chaos_calm … t4.img.gz. W tym samym katalogu jest również img "openwrt-15.05.1-x86-geode-combined-squashfs.img". Które lepiej wybrać. Przepraszam za tak laickie pytania ale instalację linuxa jaką wykonywałem to był Debian z płyty...

6

Odp: Alix 3d2 + E3272/E3372 HiLink = router do LTE

Ten pierwszy, z ext4 jeżeli masz zwykły dysk podłączony.

PS. Skoro instalowałeś tam debiana co dlaczego go nie użyjesz?

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

7

Odp: Alix 3d2 + E3272/E3372 HiLink = router do LTE

Na Alixie mam CF-ke. Czy to można uznać za zwykły dysk?

Debiana instalowałem ale nie na Alixie a na zwykłym kompie...

8

Odp: Alix 3d2 + E3272/E3372 HiLink = router do LTE

To jest zwykły dysk smile Pełno opisów jest, np. http://diego.assencio.com/?index=743e11 … ce920383d6

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

9

Odp: Alix 3d2 + E3272/E3372 HiLink = router do LTE

Pozostanę na razie przy OpenWRT. Ale dziękuję za link.

Czyli pozostaje mi teraz wypalić płytke z np. Ubuntu i np. zgodnie z tym opisem http://cris.bytesnblades.net/2009/11/29 … lix-board/ zapisać img na CF-ce. Bo raczej nie zrobię tego spod windowsa.

I teraz na koniec co miałbym jeszcze dograć aby móc uruchomić router (faktem mam go w E3272 HiLink ale mogę w nim wyłączyć firewalla, DHCP i chyba NAT - tego nie jestem do końca pewien, podobno można...).

10

Odp: Alix 3d2 + E3272/E3372 HiLink = router do LTE

Zrobisz - przez winimager czy coś takiego.

Jak będziesz miał już openwrt to żeby działał modem potrzebujesz: usb-modeswitch, kmod-usb-net-cdc-ether i zależności.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

11 (edytowany przez hippi 2016-04-21 16:37:28)

Odp: Alix 3d2 + E3272/E3372 HiLink = router do LTE

Odezwę się jak już będę miał działające OpenWRT na Alixie. A na razie dziękuje za dotychczasowe wskazówki.

12

Odp: Alix 3d2 + E3272/E3372 HiLink = router do LTE

OpenWRT zainstalowane, trochę mi zajęło przebrnięcie przez edytor vi - zmiana w pliku /etc/config/networks interfejsu eth0 aby był w dhcp.
Udało mi sie tez również spolszczyć  CHAOS CALMER (15.05.1, r48532)
Dla tych co lubią z palca:

opkg update
opkg install luci-i18n-base-pl

Lub wersja okienkowa - WWW:

System > oprogramowanie > dostępne pakiety > luci-i18n-base-pl - pisane po spolszczeniu


Zainstalowałem również: usb-modeswitch, kmod-usb-net-cdc-ether. Znalazłem opis podłączenia i uruchomienia modemu HiLink - znajdzie się chwila to będę działał dalej. Zakładam, ze te zależności to konfiguracja tego wszystkiego.

Pytanie o modem - mam HiLinka ze zmodowanym softem więc mogę zmienić ustawienia firewalla, dhcp i bodajże NATa (to musze sprawdzić) - powyłączać to wszystko na nim? Nie ma sensu przecież robić 2x NAT, firewall... Czy kupić nie HiLinka (i tak zamierzałem kupić drugi modem np. E3372) i z nim juz dalej ustawiać wszystko.

13

Odp: Alix 3d2 + E3272/E3372 HiLink = router do LTE

Możesz zrobić 2xnat, możesz modem zrobić w bridge z lanami. Jak chcesz.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

14 (edytowany przez hippi 2016-04-22 18:35:12)

Odp: Alix 3d2 + E3272/E3372 HiLink = router do LTE

Chwilowo będzie bridge, do czasu zmiany modemu na nie hilinkowy.

==============

Jeśli będzie bridge to czy będzie działać usługa dynDNS na OpenWRT? Czy musi być normalnie uruchomiony WAN i na nim przypisany zewnętrzny adres IP. Odrazu uprzedze pytanie - HiLink ma taką usługę ale tylko w DynDNS a mnie interesuje inny dostawca.

15 (edytowany przez hippi 2016-05-03 20:19:52)

Odp: Alix 3d2 + E3272/E3372 HiLink = router do LTE

Po wielu bojach z modemem nie HiLink-owym zostałem przy konfiguracji z E3372 HiLink i włączoną opcją DMZ na nim. Próba uruchomienia E3372 jako zwykłego modemu trochę mnie przerosła chociaż udało mi się go odpalić ale na tym koniec. Nie wiem tylko czemu w LuCi w zakładce interfejsy WAN widniał on jako "Instaluj rozszerzenia protokołów".

16

Odp: Alix 3d2 + E3272/E3372 HiLink = router do LTE

Jak zrobić aby router OpenWRT rozłączał połączenie na modemie typu HiLink o zadanej porze i wznawiał połączenie o innej. Nie chodzi mi tutaj o położenie interfejsu WAN lecz o konkretne rozłączenie połączenia na modemie. Widzę, że moduł 3ginfo ma taki "przycisk" ale moja wiedza nie jest aż tak obszerna aby to wykorzystać w odpowiedni sposób.

Potrzebne mi to jest do prawidłowego naliczania "szczęśliwych godzin" w Orenżadzie...

17

Odp: Alix 3d2 + E3272/E3372 HiLink = router do LTE

Musisz sobie zrobić skrypt który skorzysta z api hilinka. Rozłącz w 3ginfo korzysta z wanu tylko.

http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=42168 przykład jest dla restartu modemu i musisz to zmienić na rozłączenie/połączenie.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.