Temat: Serwer NAS + streaming audio Raspberry Pi vs. router

Pierwszy mój post na tym forum, mam nadzieję że wybrałem właściwy dział wink
Chciałbym zbudować sobie serwer NAS z możliwością podpięcia do niego systemu stereo przez DACa na USB sterowanego poprzez telefon z androidem. Początkowo w planach miałem użycie w tym celu popularnego Raspberry Pi skonfigurowanego mniej więcej jak tutaj lecz później pojawił się pomysł zastosowania w tej roli routera - coś jak Asus WL-500GP lub TP-Link TL-WDR4300.
Zależy mi na dwóch portach USB - jeden do podpięcia przetwornika drugi do dysku (mam Toshibę 2,5" 250GB z laptopa którą planuję wrzucić w jakąś obudowę z USB). Obecnie korzystam z Sagemcoma F@st 2704 od Orange.
I tutaj pytanie które rozwiązanie jest lepsze? Cena mniej więcej podobna, malinkę można mieć za 130zł, Asusa da się dostać za około 100zł, TP-Linka za 200zł.
Co powinno okazać się bardziej optymalne?
1. F@st 2704 w roli modemu podpięty kablem router na OpenWRT z podpiętym dyskiem i DACem
2. F@st 2704 w roli routera spięty z Raspberry kablem. Do Raspberry podpięty dysk oraz DAC.
W obu przypadkach kontrolowane przez smartphone, np. przez MPDroid.
Szkoda że na router z ADSL i OpenWRT raczej nie ma co liczyć w kwocie do 250zł.
Za pierwszą opcją przemawia odrobinę niższa cena (biorąc tego Asusa), prawdopodobnie wyższe transfery plików oraz dodatkowy router z większymi możliwościami konfiguracji/zasięgiem wifi od Sagemcoma któremu zdarza się wieszać.
Za Raspberry natomiast przemawiają znacznie większe możliwości multimedialne i programowe - HDMI, można oglądać filmy no i bardziej zaawansowany soft multimedialny.

2

Odp: Serwer NAS + streaming audio Raspberry Pi vs. router

Za 200 kupisz 8970 tp0-linka który jest adsl i działa na nim openwrt.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3

Odp: Serwer NAS + streaming audio Raspberry Pi vs. router

BamboszeK napisał/a:

Za Raspberry natomiast przemawiają znacznie większe możliwości multimedialne i programowe - HDMI, można oglądać filmy no i bardziej zaawansowany soft multimedialny.

Zapomnij o dźwięku z usb Raspberry pi do dac'a.

4

Odp: Serwer NAS + streaming audio Raspberry Pi vs. router

A to dlaczego mam zapomnieć o Raspberry Pi w tej roli? Z tego co widziałem w internecie sporo osób z powodzeniem używało go w takim celu bez problemów.
Nie mogłem się zdecydować więc kupiłem Raspberry i kupię tego TP-Linka TD-W8970. Jakiś router i tak mi się przyda a malinka w ostateczności pójdzie pewnie do telewizora.
Ile mniej więcej mocy w stanie jest dostarczyć ten TP-Link przez USB? Uciągnie dysk 2.5" bez dodatkowego zasilania?

5

Odp: Serwer NAS + streaming audio Raspberry Pi vs. router

2.5W. Jak standardowe USB.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

6

Odp: Serwer NAS + streaming audio Raspberry Pi vs. router

BamboszeK napisał/a:

A to dlaczego mam zapomnieć o Raspberry Pi w tej roli? Z tego co widziałem w internecie sporo osób z powodzeniem używało go w takim celu bez problemów.

Hm, a może zrewiduję pogląd.
Kiedyś próbowałem (i koledzy na audiostereo.pl) wykorzystać RP jako transport plików dla dac'a ale ... się nie udało ponieważ twórcy OS dla maliny okroili jądro z jakiegoś sterownika, który umożliwiał wyciągnięcie dźwięku z usb.
Jak teraz czytam, to błąd podobno został naprawiony - hm, no to czekam na Twoją relację.

7

Odp: Serwer NAS + streaming audio Raspberry Pi vs. router

BamboszeK napisał/a:

Ile mniej więcej mocy w stanie jest dostarczyć ten TP-Link przez USB? Uciągnie dysk 2.5" bez dodatkowego zasilania?

Czy taki dysk może pracować w trybie ciągłym tj. 24/7?

8

Odp: Serwer NAS + streaming audio Raspberry Pi vs. router

Nie jest do tego przeznaczony, jednakże znam takie dyski które pracują latami nonstop.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

9

Odp: Serwer NAS + streaming audio Raspberry Pi vs. router

Jak dostanę malinę (co może trochę potrwać bo zamawiałem z zagranicy) i wszystko uda mi się skonfigurować to postaram się coś napisać.
DACa mam opartego na chipie USB Tenor TE7022 ze wsparciem dla UAC1 więc teoretycznie powinien działać z każdym Windowsem, Linuxem i OSXem bez instalowania dodatkowych sterowników. Możliwe że bardziej zaawansowane odbiorniki oparte np. na xmosie nie będą działały poprawnie na Raspberry właśnie ze względu na wymagane do nich sterowniki. Z tego co słyszałem to malina ma problemy z trybem asynchronicznym i 24/192 co w moim przypadku nie jest jakoś specjalnie potrzebne.

10

Odp: Serwer NAS + streaming audio Raspberry Pi vs. router

Zdecydowałem że malinka będzie działała pod kontrolą Raspbiana. W roli odtwarzacza korzystam z MPD którego obsługuję poprzez MPDroid na telefonie. Konfiguracja systemu jest bardzo prosta, wszystko jest do zrobienia przez ssh w PuTTy. Nie miałem większych problemów pomimo tego że wcześniej nie miałem praktycznie żadnego kontaktu ze środowiskiem linuksowym.
Oprócz samego odtwarzacza skonfigurowałem również kilka innych bajerów jak serwer NAS do wymiany plików oparty na Sambie. W przyszłości mam plany z wykorzystaniem GPIO do zarządzania zasilaniem tzn. gaszenie lampki czy wyłączenie wzmacniacza wink W roli magazynu użyłem starego dysku 2.5" z laptopa który zamontowałem w kieszeni USB. Muzyka w formacie FLAC będzie synchronizowana z główną biblioteką na dysku mojego komputera. ODAC współpracuje z Raspberry bez najmniejszych problemów, wystarczyło ustawić wyjście w ALSA na 1,0. Teraz pracuję w trybie 16/44.1k, zapomniałem zmienić na 24/96 co uczynię w Pobór prądu całego odtwarzacza to jakieś 5W z czego większość to dysk.
Cały sprzęt upchnąłem w rogu za biurkiem więc nie prezentuje się jakoś zjawiskowo, muszę zastąpić pudełko jakąś normalną półeczką i uporządkować kable.
Zdjęcia - https://i.imgur.com/0YVok0E.png http://imgur.com/O7Am8Bx

11 (edytowany przez darekkkk 2014-10-03 19:03:58)

Odp: Serwer NAS + streaming audio Raspberry Pi vs. router

Gratuluję.
Czy udało Ci się przestawić na 24/96?
Malina "daje radę"?
Raspian śmiga bez klawiatury i myszki? Nic nie woła?