201

Odp: OpenWRT 12.04 + Luci + UPC Wi-Free

Dobra to daje to do crona co 58 minut i zobaczymy co z tego wyniknie.

202

Odp: OpenWRT 12.04 + Luci + UPC Wi-Free

Niestety to nie pomaga. Dokładnie co godzinę jest wpis:

wwan has connectivity loss

Sygnał mam dobry wynosi -46/-95 (Sygnał/Szum)dBm

Zrywa wifi i po chwili nawiązuje znów połączenie

203

Odp: OpenWRT 12.04 + Luci + UPC Wi-Free

Ale jest różnica pomiędzy odświeżaniem adresu a zrywaniem wifi. Na to drugie nic nie poradzisz jeżeli to ap robi.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

204

Odp: OpenWRT 12.04 + Luci + UPC Wi-Free

Jak zrobiłem tak że wpisalem adres na stale. Na razie działa. Zobaczymy jak długo. Ale jeszcze jakieś zabezpieczenie jest po stronie UPC bo są zrywane długie sesje. Czyli ucina połączenia (tcp/ip) które są dłuższe jak ~2h.

205

Odp: OpenWRT 12.04 + Luci + UPC Wi-Free

Ja od kiedy korzystam z TL-WR1043N na 18.06.8 nie mam większych problemów. Do normalnej pracy wszystko jest ok, czasami muszę zrestartować połączenie (raz na tydzień) gdy znika Internet ale nie wiem czy nie jest to akurat wina mojego urządzenia a nie dzierżawy adresu IP.
To do czego mogę się przyczepić to duże pigni które się pojawiają (ściany nie wyburzę) oraz problem z rozsiewaniem sygnału w domu już z innego urządzenia. Wszystko co jest podpięte przewodem do mojego TP-Linka osiąg 20-30Mb/5Mb czyli max dla UPC free wifi. Jeżeli w którymś momencie przechodzę na wifi 2,4ghz i 20MHz o jest ok 1Mb/5Mb. Sytuacje ratuje 40MHz transfer jest 8-16Mb/5Mb. Czy ktoś się spotkał z takim problemem? Rozumiem zakłócenia ale żeby aż tak? Nie mam jak przetestować na 5ghz.

206

Odp: OpenWRT 12.04 + Luci + UPC Wi-Free

Mieszkasz może w bloku?

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

207

Odp: OpenWRT 12.04 + Luci + UPC Wi-Free

Mam dokładnie tak samo! Co się nie nakombinowałem, nic nie pomogło.
Mieszkam w bloku, trudno inaczej (chyba) mieć dostęp do UPC Wi-Free.
Jest kilka sieci w okolicy, ale jeśli do routera mam podpięty modem LTE,
to bez problemu osiągam te 20/30Mb w dzisiejszych czasach.
Kombinacje polegały na tym że na jednym radiu AP+STA działało to tragicznie wolno i zrywało transmisję.
Podłączyłem drugie radio na usb i było podobnie trochę lepiej ale do 30Mb nawet się nie zbliżyłem.
Zmiany kanałów i szerokości pasma niewiele pomagało. Pomyślałem że może "dawca" jest kiepski
i sprawdziłem po kablu, "dawca" dawał bez problemu te 30/5 Mb!
W końcu dostałem radio usb dwupasmowe na ath9htc, na 2.4ghz było jak zawsze.
Postanowiłem sprawdzić na 5ghz i cud! Bez problemu, mimo słabszego sygnału wyciąga te 30/5Mb!
Nawet do takiego starego laptopa za parę złotych dokupiłem kartę abg i też te ~22-23Mb osiąga.

208

Odp: OpenWRT 12.04 + Luci + UPC Wi-Free

Cezary napisał/a:

Mieszkasz może w bloku?

Mieszkam, ale nigdy czegoś takiego nie miałem. Rozumiem ściany, inne sieci wifi, czy chociażby sprzęt kuchenny pracujący na tym samym zakresie. Ale żeby aż tak było źle? Skoro Tp-Link przebija się do sąsiada z sygnałem -56 a router wpięty w niego rozsyła sygnał po mieszkaniu dojąć użytkownikowi download na poziomie 1Mb (po wifi bo po lan jest jak w tp-link) jest dla mnie nie do zrozumienia.

209

Odp: OpenWRT 12.04 + Luci + UPC Wi-Free

Po prostu macie dużo rzeczy w powietrzu. I nie tylko chodzi o sieci wifi, ale też bluetoothy i inne które które nadają w paśmie 2.4GHz. Mało co z tym można w sumie zrobić.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

210

Odp: OpenWRT 12.04 + Luci + UPC Wi-Free

Tyle że ja to sprawdzałem w dwóch lokalizacjach i kombinacji trzech routerów z dwiema kartami radiowymi na usb.
Wyniki są w 100% powtarzalne, transfery się zmieniały ale do 30Mb ciągle było daleko.
Zaś jeśli chodzi o @tryniu który konfiguruje UPC Wi-Free na jednym radiu w trybie AP-STA to i tak ma dobre wyniki.
Mnie taki tryb na dwóch routera "wysypywał" kernel.

211

Odp: OpenWRT 12.04 + Luci + UPC Wi-Free

Dziś pożyczyłem Unifi AP i faktycznie na 5Ghz jest malina tak jak bym był podłączony przewodem do routera.

212

Odp: OpenWRT 12.04 + Luci + UPC Wi-Free

Przyjrzałam się jak aktualnie wygląda połączenie w Wi-Free, moje wnioski:
- nie każda karta WiFi dobrze współpracuje z routerem dawcą
- prędkość 50/5 Mbps jest osiągalna, warunek - dobry sygnał, niezbyt oddalony router (nie za ścianą lub kilkoma)
- ping dochodzący nawet do 100 ms jest nie do obejścia, tak działa vlan Wi-Free
- sesja (nie chodzi o odnawianie adresu) jest rozłączana co kilkadziesiąt minut, zmienia się jej identyfikator co widać w logach.

213

Odp: OpenWRT 12.04 + Luci + UPC Wi-Free

Do wniosków można dodać:
- protokół pptp nie jet obsługiwany
- openvpn działa prawidłowo

Teraz prośba, Zuzia masz może kartę wifi (najlepiej dwupasmową) na usb?
Jeśli tak, skonfiguruj ją jako drugie radio i porównaj wyniki na 2.4ghz i 5ghz.
Bardzo jestem ciekaw wyników tego eksperymentu.

214

Odp: OpenWRT 12.04 + Luci + UPC Wi-Free

Nie wiem, czy dobrze rozumiem. Na 2.4 GHz ma odbierać Wi-Free, a na 5 GHz rozsyłać?

215

Odp: OpenWRT 12.04 + Luci + UPC Wi-Free

Dokładnie tak i jeszcze test że na jednym radiu 2.4GHz odbiera, a na drugim 2.4GHz rozsyła.
Jeśli oczywiście masz takie dwupasmowe wifi na usb.

216 (edytowany przez grzegorzbb 2020-07-27 02:10:58)

Odp: OpenWRT 12.04 + Luci + UPC Wi-Free

Hej wszystkim korzystającym z WiFree,

Odświeżę trochę temat bo zamierzam się podłączyć do WiFree przez router z Openwrt.
Celem jest poprawa stabilności połączenia, na laptopie z Windows 8 potrafi się czasem rozłączyć i muszę ponownie wpisywać login i hasło, często wielokrotnie bo nie łączy się od razu (może to wina OS, nie sprawdzałem na innych). Na androidzie też czasem rozłącza ale przynajmniej pamięta dane logowania i łączy ponownie automatycznie lub po wybraniu sieci z listy (czasem się rozłącza i zostaje na danych mobilnych czego bym chciał uniknąć).

To ma być rozwiązanie dostępu do internetu na tymczasowym mieszkaniu, któryś sąsiad nadaje sygnał (chyba bezpośrednio za ścianą bo speedtest na telefonie dochodzi do 40-50Mbps) i ogólnie działa nawet dobrze ale w dalszych częściach mieszkania sygnał słabnie albo zanika i to bym chciał poprawić (czyli zasięg sieci oraz stabilność połączenia).


Zamierzam kupić używany WNDR4300 V1 do tego celu, mam już w innej lokalizacji takie 2 routery spięte jako jedna sieć o tej samej nazwie (przy okazji dzięki Cezary za wcześniejszą pomoc w konfiguracji failover na modemie USB) i nawet nieźle działa roaming; ten trzeci egzemplarz będzie użyty jako kolejne rozszerzenie zasięgu tamtej sieci gdy już nie będzie potrzebny z WiFree.

Jeśli macie jakieś rady albo życzenia odnośnie testów do wykonania to dajcie znać, przy konfiguracji postaram się napisać manual krok po kroku korzystając z wcześniejszych postów w tym wątku.

A może polecacie jakiś inny lepszy router, który można kupić używany do 100zł i który spełni zadanie?
Chciałbym zamówić sprzęt tak żeby dojechał w czwartek-piątek żeby w weekend mieć więcej czasu na konfigurację i ew. testy.

pozdrawiam i liczę na odzew:)
Grzegorz


Edit:
Widzę, że mój poradnik jest chyba niepotrzebny bo Zuzia opisała to bardzo prosto:
https://eko.one.pl/forum/viewtopic.php? … 66#p242066
i coś mi się zdaje, że te komendy zadziałają na każdym routerze z odpowiednimi pakietami.

217 (edytowany przez Zuzia 2020-07-28 14:30:54)

Odp: OpenWRT 12.04 + Luci + UPC Wi-Free

grzegorzbb napisał/a:

Widzę, że mój poradnik jest chyba niepotrzebny bo Zuzia opisała to bardzo prosto:
https://eko.one.pl/forum/viewtopic.php? … 66#p242066
i coś mi się zdaje, że te komendy zadziałają na każdym routerze z odpowiednimi pakietami.

Zgadza się, opis jest uniwersalny, zadziała na każdym routerze, na którym zmieszczą się pakiety wpad-openssl libopenssl ca-bundle. Tyle, że dla OpenWrt 19.07 router musi mieć nie mniej niż 8 MB flash.

218

Odp: OpenWRT 12.04 + Luci + UPC Wi-Free

Ciekawy był temat, ale wygląda na to że koniec imprezy.
Jak informuje Play (nowy właściciel UPC):

Z dniem 15.12.2023 r. kończymy wspieranie funkcjonalności UPC WI-Free. Podyktowane jest to zmianami technologicznymi.
Zachęcamy Państwa do skorzystania z Internetu mobilnego Play zapewniającego zasięg i prędkość dostępu do sieci poza domem.
Powyższe wycofanie funkcjonalności nie ma wpływu na Państwa obecną umowę.

Z wyrazami szacunku
Zespół Play

Szkoda sad