1 (edytowany przez alreglo 2013-08-17 19:09:42)

Temat: Energooszczędny mini komputer typu Raspberry Pi

Witam, czy słyszał ktoś może o mini komputerach typu Raspberry Pi, które zużywają jeszcze mniej energii ( R.Pi model A zużywa ok. 1,5W) lub posiadają bardzo energooszczędny tryb uśpienia (StandBy) z możliwością zaplanowanego wznowienia, w którym zużycie energii nie przekracza 0,5W ?
Obecnie znam:
1. Raspberry Pi Model A - 1,5W, Brak StandBy
2. Cubieboard2 - Max 4W, Obsługuje StandBy, ale brak danych dot. poboru energii podczas uśpienia.
3. TL-MR3020 z OpenWRT, 0,5W, Brak StandBy, dużo bardziej ograniczone możliwości.
Będę wdzięczny za inne propozycje, jeśli istnieją oczywiście.

2 (edytowany przez pepe2k 2013-08-17 19:23:13)

Odp: Energooszczędny mini komputer typu Raspberry Pi

Za mało informacji... co to ma mieć (podzespoły, interfejsy, parametry) i co na tym ma działać? Na razie, na tak postawione pytanie, to można odpowiedzieć - kup sobie jakieś małe Arduino.

WYPRZEDAJO SPRZĘT WIFI!
Modyfikacja U-Boot dla routerów (obrazy)

Naprawię routery, wymienię RAM i FLASH na większy

3

Odp: Energooszczędny mini komputer typu Raspberry Pi

Ma mieć USB, do którego podepnę Modem i kamerkę (najlepszą, którą uda się obsłużyć, min. VGA, najlepiej HD) dalej video będzie zpisywane na karcie (micro)SD i pod koniec zaplanowanej transmisji przesłane na E-mail lub Dropboxa, projekt zakłada całkowitą autonomiczność urządzenia, tj. zasilanie baterią solarną+ogniwa litowe (także w zimie, dlatego tak zależy mi na niskim poborze energii) i sterowanie automatycznie/zdalne, dane mogą być zapisywane na karcie pamięci (np. w modemie 3G). Kamera i modem będą działać tylko ok.1-2 godzin dziennie, dlatego przez pozostałą część dnia urządzenie mogłoby być uśpione.
Jeśli chodzi o parametry procesora, pamięć itd. to myślę, że zbliżone do Raspberry Pi, w ostateczności wykorzystam TL-MR3020 i zamiast video będą zdjęcia co kilka sekund.

4

Odp: Energooszczędny mini komputer typu Raspberry Pi

Wątpię żebyś przy takich wymaganiach, z gotowym systemem, znalazł coś mniej prądożernego niż AR9331, czyli MR3020, MR3040, WR703N, MR3220v2, ewentualnie moduł Carambola 2 od 8devices itd. Bez włączonego Wi-Fi wszystkie te urządzenia biorą w granicach 0,35 W.

Przy okazji, tutaj masz slajdy dot. zasilania takich zabawek z paneli słonecznych: http://felicitus.org/wp-content/uploads … 2013-1.pdf. Warto sobie przeczytać i uzmysłowić, że nawet takie malutkie pudełko potrzebuje sporej baterii i wielkiego ogniwa - łatwo nie będziesz miał, szczególnie jeżeli to ma stanąć w naszej szerokości geograficznej.

WYPRZEDAJO SPRZĘT WIFI!
Modyfikacja U-Boot dla routerów (obrazy)

Naprawię routery, wymienię RAM i FLASH na większy

5

Odp: Energooszczędny mini komputer typu Raspberry Pi

OK, dzięki, zobaczę jak to wyjdzie w praktyce. Póki co jestem na etapie wczesnego planowania, ale jeśli rzeczywiście jest to ok. 0,35W, to jest duża szansa, że się uda. Zakładam scenariusz, że zimą panel będzie produkował 1/10 mocy nominalnej przez 6 godzin (najgorszy możliwy scenariusz), aczkolwiek nie wiem jak to się będzie zachowywało po ew. obfitych opadach śniegu, który np. je oblepi itp. Wi-Fi będzie wyłączone, modem przez większą czasu niepołączony z siecią, połączenie będzie ustanawiane jedynie o ustalonej godzinie na kilkanaście minut. Nie sprawdzałem jeszcze jak to wygląda z kamerkami, ale liczę że uda się coś wybrać.

6

Odp: Energooszczędny mini komputer typu Raspberry Pi

Musisz jeszcze wziąć pod uwagę że panel 20W potrafi w szczycie dać 1A z czego przęt potrzebuje 1A a co Ci bedzie akumulator ładować?
W Polsce min ogniwa 100W zdadzą egzamin i najpiej jeszcze turbina wiatrowa. Myśle że 2 akumlatory 12aph mogą coś tam podziałać.

http://klatka.ovh - CABANA PUBLIC SERVER
http://klatka.ovh/psi/ - phpsysinfo
http://temp.klatka.ovh/ - pogodynka

7 (edytowany przez alreglo 2013-08-18 15:31:10)

Odp: Energooszczędny mini komputer typu Raspberry Pi

LiO napisał/a:

(...) a co Ci bedzie akumulator ładować?

Staram się patrzeć na sprawę całościowo licząc łączne dobowe zużycie i dobową produkcję energii przez panele.

LiO napisał/a:

W Polsce min ogniwa 100W zdadzą egzamin i najpiej jeszcze turbina wiatrowa.

Na chwilę obecną, licząc czysto teoretycznie zakładam wykorzystanie panelu 50W, z którego w ciągu doby  uzyskam ok. 30Wh zimą (6h*5W) i jeśli uda się zbudować sprzęt pobierający ok. 1W w czasie spoczynku (jakieś 90% czasu)  i ok. 2-3W w czasie pracy, to może się to udać.
Jak to wypadnie w praktyce to oczywiście się okaże, zanim zamontuję sprzęt w miejscu docelowym, najpierw ustawię go na kilkanaście dni w ogródku i wykonam pomiary, sprawdzę jak o będzie działać, pewnie wtedy już nie będzie tyle słońca co teraz więc testy będą w miarę wiarygodne.