1 (edytowany przez Darktron 2013-07-30 13:43:15)

Temat: TP-LINK WDR3600 - powrót do orginalnego softu

Witam, jestem nowym użytkownikiem więc z góry przepraszam za ewentualną nieznajomość tematu. Przymierzam się do zainstalowania Gargoyle PL na moim WDR3600 v1 lecz mam obawy, czy będzie możliwy sprawny powrót do oryginalnego oprogramowania. Czytając niniejsze forum i inne dowiedziałem się, że do zmiany oprogramowania na oryginalne potrzebny jest plik webrevert ale nie jestem pewny czy aby to tylko dot. przejścia z oprogramowanie OpenWrt, zaś w niektórych postach nawet na tym forum są informacje, że trzeba mieć specjalnie spreparowany firmware tj. obciętym początkiem, zaś inne posty mówią, że wystarczy skorzystać z mechanizmu wmontowane w GUI Gargoyle.

Biorąc powyższe pod uwagę proszę o udzielenie odpowiedzi jak ma wyglądać przywrócenie do oryginalnego softu WDR3600.

Na marginesie pragnę zaproponować, by na tym forum znalazł się tuturial dot. aktualizacji (zmiany firmware_u) z bazą wszystkich urządzeń (routerów) w przypadku różnic w postępowaniu (taką bazę można by było uzupełniać jak jest np. w serwisach poświęconych GSM) a nie przeglądać niezliczone posty.
Pozdrawiam

2

Odp: TP-LINK WDR3600 - powrót do orginalnego softu

Tak, możesz wrócić do oryginalnego, wgrywając tak po prostu przez gui oryginalny soft, np. ode mnie: http://ecco.selfip.net/orig/tl-wdr3600v1/

Bazy routerów nie zrobię - raz że nie mam dostępu do wszystkich urządzeń, dwa - niektórych nawet w ręku nie miałem. Opisy zaś zwykle znajdziesz na wiki.openwrt.org.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3

Cezary napisał/a:

Tak, możesz wrócić do oryginalnego, wgrywając tak po prostu przez gui oryginalny soft, np. ode mnie: http://ecco.selfip.net/orig/tl-wdr3600v1/

Bazy routerów nie zrobię - raz że nie mam dostępu do wszystkich urządzeń, dwa - niektórych nawet w ręku nie miałem. Opisy zaś zwykle znajdziesz na wiki.openwrt.org.

Dzięki za szybką odpowiedź i jeszcze jedno pytanko tzn. że ten soft to normalny soft to to samo co na str. TP-Linka bez żadnych obcinań i do mojego modelu nie musi się robić takich dziwnych zabiegów (obcinanie początkowych bajtów jak jest w nazwie softu boot itp.) ?

4

Nie, właśnie jest obcięty o ten boot, czyli taki jak trzeba żeby z openwrt/gargoyle wrócić znów do oryginalnego softu. Po prostu wgrywasz i tyle.

5

Wielkie dzięki

6 (edytowany przez Darktron 2013-07-30 17:26:00)

Może jestem trochę namolny ale jeszcze jedno pytanie tzn. czy na podanym linku rzeczywiście jest zmodyfikowany plik - sumy kontrolne tego pliku i pliku ze str. TP-Linka są identyczne zaś w edytorze Hexadecymalnym na początku pliku wygląda identycznie.

7

Jest taki jak trzeba, możesz bezpośrednio wgrywać.

8 (edytowany przez pepe2k 2013-07-30 17:39:30)

Darktron napisał/a:

Może jestem trochę namolny ale jeszcze jedno pytanie tzn. czy na podanym linku rzeczywiście jest zmodyfikowany plik - sumy kontrolne tego pliku i pliku ze str. TP-Linka są identyczne zaś w edytorze Hexadecymalnym na początku pliku wygląda identycznie.

Nie każdy publikowany przez TP-Linka obraz firmware zawiera w sobie U-Boot. Prostą metodą na sprawdzenie tego, czy w obrazie jest U-Boot, to po prostu wyszukanie w edytorze HEX tekstu "U-Boot" lub sprawdzenie ile nagłówków zawiera obraz (nagłówki zaczynają się od 4 bajtów z numerem wersji, najczęściej 0x01 0x00 0x00 0x00, a potem jest tekst "TP-LINK Technologies....). Jak jest jeden nagłówek, to prawdopodobnie jest to tylko firmware. Dwa nagłówki - firmware + U-Boot.

WYPRZEDAJO SPRZĘT WIFI!
Modyfikacja U-Boot dla routerów (obrazy)

Naprawię routery, wymienię RAM i FLASH na większy

9

Darktron napisał/a:

. Czytając niniejsze forum i inne dowiedziałem się, że do zmiany oprogramowania na oryginalne potrzebny jest plik webrevert

Widać źle czytałeś "webrevert"  jest potrzebny ale w przypadku powrotu z dd-wrt. (tu nie ma problemu żadnego)

Z openwrt wystarczy oryg. firmware bez boot a to znajdziesz na stronie tp-link (przedostatnie chyba)

10 (edytowany przez Darktron 2013-07-30 17:59:18)

pasza napisał/a:
Darktron napisał/a:

. Czytając niniejsze forum i inne dowiedziałem się, że do zmiany oprogramowania na oryginalne potrzebny jest plik webrevert

Widać źle czytałeś "webrevert"  jest potrzebny ale w przypadku powrotu z dd-wrt. (tu nie ma problemu żadnego)

Z openwrt wystarczy oryg. firmware bez boot a to znajdziesz na stronie tp-link (przedostatnie chyba)

Zauważ, iż nie jestem pewny i wyraźnie o tym pisze Cezary mi tą kwestię wyjaśnił natomiast jako początkujący może muszę mieć niektóre kwestie wytłumaczone trochę łopatologicznie - do czego uczciwie się przyznaję smile Tzn. że jak w nazwie pliku nie ma słowa boot na stronie TP-linka to wszystko jest OK ? oraz jak bym przez przypadek załadował plik z bootem to uwalił bym router ?

11

Akurat openwrt/gargoyle sprawdza w aktualnej wersji czy plik jest zbootem czy nie, więc się nie da takiego wgrać. Chyba że na siłę przez mtd to zrobisz (a znam takich) wtedy uwalisz router. Jak na stronie tplinka jest firmware bez "boot" w nazwie to taki jest dobry.

12

Darktron napisał/a:

Tzn. że jak w nazwie pliku nie ma słowa boot na stronie TP-linka to wszystko jest OK ?

Niestety, nie. Zdarzają im się pliki firmware z obrazem U-Boot bez "uboot" w nazwie.

Darktron napisał/a:

oraz jak bym przez przypadek załadował plik z bootem to uwalił bym router ?

Tak, niezbędne będzie wgranie firmware przez TFTP z konsoli U-Boot.

WYPRZEDAJO SPRZĘT WIFI!

13

A tak, dla 10u nie mają boot w nazwie a mają bootloader smile

14

Jeszcze raz THX

15

Witam, po przeczytaniu postów zauważyłem, że w przypadku TpLink WDR3600 na stronie producenta najnowszy soft ma w nazwie up_boot  a przedostatni nie ma wyrażenia up_boot  tylko samo up . Czyżby producent celowo blokuje możliwość wgrywania innego softu? Ale to na marginesie, czyli przedostatni soft można przywracać na to wychodzi. Poza tym jak Cezary wspomniał przy aktualnym Gargoyle i tak się nie da wgrać tego z bootem. To tak marginesie.

16

Jak blokuje? Wgraj sobie taki bez "boot", później jak już będziesz miał oryginał to wgraj taki z boot i tyle. Producent coś tam grzebie w uboocie i czasami wypuszcza wersję bez bootloadera a czasami z nim, jeżeli jakieś tam zmiany wykonał. Jakie - zwykle się nie chwali, ale skoro daje wersję w bootloaderem to jakiś powód miał.  Dla 3600 w ostatnim jest to np. dodanie możliwości wgrania softu przez tftp jeżeli coś sie uwali.

17

Cezary, oczywiście tak zrobię w razie reklamacji i jest to oczywiste jak napisałeś. Jest to  raczej jako ciekawostka, że producent stosuje takie praktyki. Dwa kolejne obok siebie softy i coś takiego.

18 (edytowany przez marexsc 2015-12-30 11:30:10)

Proszę o odświeżenie linku z firmware , softu ze strony producenta nie można załadować.

19

http://dl.eko.one.pl/orig/tl-wdr3600v1/

WYPRZEDAJO SPRZĘT WIFI!

20

marexsc napisał/a:

Proszę o odświeżenie linku z firmware , softu ze strony producenta nie można załadować.

Działa od zawsze...

21

Cezary napisał/a:
marexsc napisał/a:

Działa od zawsze...

Chyba rozchodziło się o stare linki z 2 i 3 postu (ecco.selfip...).

WYPRZEDAJO SPRZĘT WIFI!