1

Temat: Niepotrzebne pakiety, malejąca wolna przestrzeń

Witam, posiadam TP-Linka Archer C6 v2 z najnowszym Luci, podczas usuwania pakietów których nie będę korzystać wolna przestrzeń maleje zamiast rosnąć, czy można jakoś zwiększyć ilość wolnego miejsca po pakietach które usunąłem?

2

Odp: Niepotrzebne pakiety, malejąca wolna przestrzeń

Nie można. I nie możesz usuwać pakietów których sam nie zainstalowałeś, to nie zwalnia miejsca. Jest to opisane w faq na górze tej strony.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3

Odp: Niepotrzebne pakiety, malejąca wolna przestrzeń

Przydała by się wersja "tylko AP" dla routerów jak c20 czy c6.
Może ktoś wprawny by zrobił taki obraz bez:
- DHCP \ DNS,
- bez VLAN ze "zmostkowanymi" portami switcha,
- bez firewalla,
- etc.

4

Odp: Niepotrzebne pakiety, malejąca wolna przestrzeń

W jakim celu? Po prostu nie uruchamiasz niektórych rzeczy, robisz odpowiednią konfigurację.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

5

Odp: Niepotrzebne pakiety, malejąca wolna przestrzeń

Cezary napisał/a:

W jakim celu? Po prostu nie uruchamiasz niektórych rzeczy, robisz odpowiednią konfigurację.

No u mnie np. w celu zainstalowania htop i mc. Takie mam zboczenie :-)

6

Odp: Niepotrzebne pakiety, malejąca wolna przestrzeń

Tak, zboczenie. mc tylko administracyjnie się przydaje. Nie korzystasz z niego cały czas.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

7

Odp: Niepotrzebne pakiety, malejąca wolna przestrzeń

Cezary napisał/a:

Tak, zboczenie. mc tylko administracyjnie się przydaje. Nie korzystasz z niego cały czas.

co nie zmienia faktu, że na c6 np. nie zainstaluję bo nie ma dość miejsca.
A jest sporo zajętego przez pakiety których nigdy nie użyję i pierwsze co robię to wyłączam ich autostart w usługach. :-)

Nie odbierajcie tego, proszę jako jakaś postawa roszczeniowa. Jestem zadowolony z obrazów które są aktualnie i muszę przyznać: "świetna robota", Jedyne co to chciałem wskazać na to, że przydała by się dedykowana wersja dla AP / Switch dla routerów z małą pamięcią, nic więcej.

8

Odp: Niepotrzebne pakiety, malejąca wolna przestrzeń

robert_cz napisał/a:

Nie odbierajcie tego, proszę jako jakaś postawa roszczeniowa. Jestem zadowolony z obrazów które są aktualnie i muszę przyznać: "świetna robota", Jedyne co to chciałem wskazać na to, że przydała by się dedykowana wersja dla AP / Switch dla routerów z małą pamięcią, nic więcej.

Tu aż same nasuwają się słowa "własna kompilacja". Jak mam specyficzne wymagania co do pakietów, nie podchodzi mi praca innych, "marudzę" więc może czas na swoje.

Router: ZBT Z8102AX + Quectel RM520N-GL + YEMX425J1A + 512GB SanDisk & OpenWrt (Main) SNAPSHOT by IceG
https://github.com/4IceG

9 (edytowany przez secam7 2021-10-05 20:18:37)

Odp: Niepotrzebne pakiety, malejąca wolna przestrzeń

Można też iść w drugą stronę, zamiast usuwać pakiety, wziąć "golasa" czyli openwrt (bez luci i innych rzeczy) od Cezarego
i doinstalować to co potrzebuję. Jak się o czymś zapomni, to zawsze można doinstalować i niepotrzebna jest kolejna kompilacja .

10

Odp: Niepotrzebne pakiety, malejąca wolna przestrzeń

Można też wariant pośredni: imagebuilder z oficjalnego repo. Pakiety wbudowane w obraz zajmują mniej miejsca.

Mam i używam: Fujitsu Futro S720, Netgear R6220, Unielec U7621-06, TP-Linki 1043 V1, V2, Linksysy EA7500v2, AeroHive AP350, Linksys EA8500, ZTE MF286d.
Mam: D-Linki DWR-921, DWR-118, DWR-116, TP-Link WDR-4900 v1, Checkpoint L-50, Linksysy 1900ACS, LB-Link BL-W1200,

11

Odp: Niepotrzebne pakiety, malejąca wolna przestrzeń

W aktualnym obrazie od C6 v2 niestety nie jestem w stanie włączyć na wifi-iface
option iapp_interface 'lan'
Bo w obrazie jest wpad-basic-wolfssl, a potrzebny jest pełen.
No nic, chciałbym mieć roaming, więc coś muszę pokombinować.

12

Odp: Niepotrzebne pakiety, malejąca wolna przestrzeń

Tak, w całym openwrt domyślnie jest wpad-basic, zawierający tylko podstawową funkcjonalność. Chcesz więcej musisz sobie wymienić wpada.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

13

Odp: Niepotrzebne pakiety, malejąca wolna przestrzeń

Cezary napisał/a:

Tak, w całym openwrt domyślnie jest wpad-basic, zawierający tylko podstawową funkcjonalność. Chcesz więcej musisz sobie wymienić wpada.

No niestety w wersji z luci za mało jest miejsca żeby zmieściła się pełna wpad. Więc zainstalowałem wersję bez luci i tu niespodzianka z pełnym wpad też nie przyjmuje konfiguracji z
"option iapp_interface 'lan'"
3 razy porównałem z innym routerem i wygląda OK, a daje błąd:
Mon Oct 11 20:18:08 2021 daemon.notice hostapd: Configuration file: /var/run/hostapd-phy1.conf (phy wlan1) --> new PHY
Mon Oct 11 20:18:08 2021 daemon.err hostapd: Line 43: unknown configuration item 'iapp_interface'
Mon Oct 11 20:18:08 2021 daemon.err hostapd: 1 errors found in configuration file '/var/run/hostapd-phy1.conf'
Mon Oct 11 20:18:08 2021 daemon.err hostapd: Failed to set up interface with /var/run/hostapd-phy1.conf
Mon Oct 11 20:18:08 2021 daemon.notice netifd: radio1 (1960): Command failed: Invalid argument

OpenWrt 21.02-SNAPSHOT, r16295-3a051a234a
Machine: TP-Link Archer C6 v2 (EU/RU/JP)
wpad - 2020-06-08-5a8b3662-35

14

Odp: Niepotrzebne pakiety, malejąca wolna przestrzeń

Ehm. A ty wiesz że opcja iapp została usunięta z hostapd w 2019r? Nie ma tego już po prostu. https://w1.fi/cgit/hostap/commit/?id=01 … c1e625c432

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

15

Odp: Niepotrzebne pakiety, malejąca wolna przestrzeń

Cezary napisał/a:

Ehm. A ty wiesz że opcja iapp została usunięta z hostapd w 2019r? Nie ma tego już po prostu. https://w1.fi/cgit/hostap/commit/?id=01 … c1e625c432

No to teraz już wiem :-)
To jak teraz ustawić żeby dobrze przełączało między accespointami?

16

Odp: Niepotrzebne pakiety, malejąca wolna przestrzeń

Ustaw 802.11r (fastroaming)

option ieee80211r '1'

w sekcji wifi-iface i tak samo mają się nazywać ssid na wszystkich ap. Mobility domain i nas id samo się wygeneruje.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.