Temat: Linksys EA9500
Muszę zaznaczyć, że nie jest to nowe urządzenie - wręcz przeciwnie, ale w końcu rozwiązali pewien problem w OpenWrt i jest ono obsługiwane, więc można je trochę opisać.
Linksys EA9500 (802.11a/b/g/n/ac 5400Mb/s) - ten potwór, jeżeli chodzi o wielkość, rozmiar, wagę - jest urządzeniem opartym o chipy Broadcoma. Jeżeli ktoś ugryzł trochę temat to wie, że w OpenWrt obsługa chipów tego producenta jest bardzo mała - o ile routery są nawet obsługiwane, o tyle praktycznie brak jest jakichkolwiek sterowników opensource do układów radiowych, co powoduje że po prostu nie działają interfejsy wifi (lub działają tylko jako 802.11g - na 54Mbps). W przypadku tego urządzenia jest jednak trochę inaczej - zastosowane układy obsługiwane są przez sterownik tzw. full MAC driver (brcmfmac), który zapewnia pełną obsługę interfejsów, zarówno w paśmie 2.4GHz jak i 5GHz. Podsumowując - jest to jeden z nielicznych routerów z chipami Broadcoma w pełni obsługiwany przez OpenWrt.
Poniżej zdjęcie tego routera z położonym na nim TP-Linkiem TL-WR1043ND v1, którego większość osób zapewne zna. Ten Linksys jest po prostu olbrzymi, a jego rozmiar potęguje jeszcze osiem anten które niestety są na stałe związane z routerem.
Sprzętowo router przypomina konstrukcje które są już obecne na rynku od kilku lat, choć na uwagę zasługuje aż 8 gigabitowych portów LAN, co skutecznie może wyeliminować potrzebę zastosowania switcha w niektórych sieciach. Pozostałe jego parametry to:
- dwa rdzenie taktowane po 1.4GHz
- 128MB pamięci flash, ale to jest router z podwójnym systemem więc nie mamy całej przestrzeni dla siebie
- 256MB pamięci ram
- jeden układ radiowy 4x4 2.4GHz b/g/n
- dwa układy radiowe 4x4 5GHz AC
- 1x USB 2.0
- 1x USB 3.0
- mały wyświetlacz diodowy na górze obudowy
- wspomniany już 8 (ośmio!) portowy switch lan + jeden port WAN, wszystkie 10/100/1000Mbps
Waga: ok 1.8 kg
Zasilacz: wg routera max 12V 5A (60W!)
Zużycie prądu: włączony, nic nie robiący router, podłączony tylko wan i jeden lan, włączone układy radiowe: ok 16W
Cena: też potworna, ok 1700 zł (kwiecień 2021r)
Do wgrania OpenWrt niestety musimy go rozebrać i użyć konsoli szeregowej. Po wgraniu dostajemy normalny system konfigurowany jak zwykle, choć pewną ciekawostką jest konfiguracja układów radiowych obsługiwanych przez "Full MAC". Interfejs 2.4GHz działa tak jak w innych routerach, natomiast 5GHz obsługiwane jest przez dwa oddzielne układy, z czego jeden (radio0) przeznaczony jest do obsługi kanałów "niskich" (36 - 64), natomiast drugi (radio2) przeznaczony jest do obsługi kanałów "wysokich" (136 - 165). Taka konfiguracja pozwala na pokrycie prawie całego dostępnego pasma (sąsiedzi będą Cię nienawidzić) oraz rozłożenie klientów na inne zakresy częstotliwości i tym samym zmniejszenie obciążenia jednego interfejsu radiowego. Do tego należy jeszcze pamiętać o ustawienia reg domain na US (bez tego może być problem z uruchomieniem radia).
Ze względu na cenę ten router będzie pewnie raczej ciekawostką i nie zagości u wielu użytkowników.