Temat: OneMesh a OpenWRT?

Witam serdecznie,
Posiadam router ("główny") TP-Link Archer C6 v2 (EU) oraz wifi extender Tp-link RE200 v3. (w niedalekim czasie dokupie również drugi taki)

Wgrałem na mojego Archera OpenWRT, jednak z uwagi na to że wifi extender nie ma jeszcze stabilnego wydania openwrt postanowiłem na chwilę obecną pozostać na stockowym romie na RE200.

Od kiedy mam OpenWRT extender upiera się że router główny nie jest kompatybilny z "technologią" OneMesh, i teraz mam pytanie, czy istnieje jakiś sposób na to aby zrobić taką samą sieć jaką by zrobił ten onemesh na openwrt? Najlepiej aby extender myślał że router główny jest (tak jak na stocku) kompatybilny z onemeshem. Jeżeli takiej opcji nie ma to prosiłbym o podanie alternatywy dostępnej na openwrt.

Z góry dziękuje

Pozdrawiam

2

Odp: OneMesh a OpenWRT?

Na 99% nie jesteś w stanie. Bo tp-link zrobił to po swojemu i nie masz pojęcia po czym i jak.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3 (edytowany przez GrzybDev 2020-10-20 15:01:41)

Rozumiem, w takim razie chyba poczekam na stabilne wydanie openwrt na RE200, i pytanie czy twoja instrukcja: https://eko.one.pl/?p=openwrt-sta#mesh dotyczy tworzenia "prawdziwej" sieci mesh? (T.j jeden SSID, i klienci automatycznie sami wybierają najsilniejsze połączenie z AP'kiem)

4

Postawa - klient sam wybierze sieć jak będzie chciał i miał ochotę a nie najsilniejszy sygnał smile

A co do mesha - to tylko nazwa technologii, implementacji tego jest od groma. Czym zrobisz tym będziesz miał.

5 (edytowany przez GrzybDev 2020-10-20 15:10:39)

Okej, wydaje mi się że OneMesh tp-linka korzysta jeszcze z 802.11r Fast Roaming (w sensie że klienci zmieniają ap'ki bez rozłączania i łączenia z innym, to by mi się też bardzo przydało) i widzę że openwrt obsługuje właśnie takie coś, czy wiesz może jak to prawidłowo ustawić? Bo w LuCI po zaznaczeniu tego pojawia się całkiem dużo opcji.

6

Ustawiasz wszędzie takie samo ssid, włącz ieee80211r na 1, modility domain wszędzie ustaw taki sam (choć chyba domyślnie ma już jakąś wartość).  I to chyba tyle resztę możesz nie ruszać.

7

Dziękuje bardzo smile

8

A powiesz mi dlaczego fw TP-Link'a w 2020 używa OpenWRT 12.09-rc1 jako bazy? Nie brzmi to jakoś "bezpiecznie" hehe big_smile

9

Ponieważ był moment w czasoprzestrzeni kiedy qualcomm pobrał źródła openwrt, dołożył swoje zamkniete rzeczy i zaczął to rozprowadzać jako qsdk dla swoich klientów, którzy na ich SoCach budują routery. Qualcomm to utrzymuje (no, powiedzmy...)
i tak, "bezpiecznie" to nie brzmi.
OpenWrt samo w sobie nic wspólnego z tym nie ma.

10

Dzięki jak zawsze za odpowiedz i wytłumaczenie, no nie powiem byłem mocno zdziwiony kiedy znalazłem "openwrt_release" w /etc/ w partycji squashfs oruginalnego fw hehe

11

TP-Link RE200 v3 który miałem na oryginalnym sofcie działał fatalnie więc leżał i się kurzył, ale  dziś czytając posta zauważyłem że jest pod niego alternatywne oprogramowanie OpenWRT i postanowiłem przetestować i stwierdzam że RE200 zyskał nowe życie śmiga aż miło. Luci działa bezproblemowo i jak na razie WiFi działa stabilnie nie zamula i nie zawiesza. Zobaczymy co będzie dalej.

Using username "root".
Authenticating with public key "imported-openssh-key"

BusyBox v1.31.1 () built-in shell (ash)

_______                     ________        __
 |       |.-----.-----.-----.|  |  |  |.----.|  |_
 |   -   ||  _  |  -__|     ||  |  |  ||   _||   _|
 |_______||   __|_____|__|__||________||__|  |____|
          |__| W I R E L E S S   F R E E D O M
 -----------------------------------------------------------------------------
 OpenWrt SNAPSHOT, r14749-472a06f707
 | Machine: TP-Link RE200 v3                                                 |
 | Uptime: 0d, 01:22:52                                                      |
 | Load: 0.00 0.08 0.09                                                      |
 | Flash: total: 3.1MB, free: 1.8MB, used: 42%                               |
 | Memory: total: 57.0MB, free: 40.3MB, used: 29%                            |
 | Leases: 1                                                                 |
 | lan: static, 192.168.2.1                                                  |
 | Wan: dhcp, 192.168.1.174                                                  |
 | radio1: lan, mode: ap, ssid: Manguscik5G, channel: auto, conn: 0          |
 | radio0: lan, mode: ap, ssid: Manguscik-2, channel: auto, conn: 1          |
root@OpenWrt:~#
Stacja Pogody pracująca na LEDE / Openwrt + arduino. http://dominikowice.one.pl  Pomiar temperatury, ciśnienia, wilgotności  online + wykresy 24 godzinne, 7 dniowe, 30 dniowe, itp. A wszystko to na Routerze NETGEAR WNDR 4300 z wgranym LEDE.

12 (edytowany przez spamsool 2020-10-25 16:32:20)

GrzybDev napisał/a:

Okej, wydaje mi się że OneMesh tp-linka korzysta jeszcze z 802.11r Fast Roaming (w sensie że klienci zmieniają ap'ki bez rozłączania i łączenia z innym, to by mi się też bardzo przydało) i widzę że openwrt obsługuje właśnie takie coś, czy wiesz może jak to prawidłowo ustawić? Bo w LuCI po zaznaczeniu tego pojawia się całkiem dużo opcji.

Do uruchomienia 802.11r w chwili obecnej wystarczą 3 wpisy w konfigu albo ich wyklikanie w LuCi

option ft_over_ds '1'
        option ft_psk_generate_local '1'
        option ieee80211r '1'

Tak naprawde jak w LuCi klikniesz opcję: 802.11r Szybkie przejście to cała reszta z domyślnych ustawień będzie już ok i nie musisz nic zmieniać ani czegokolwiek dopisywać. Zadziała na default.