26

Odp: WNDR4300 - GPIO, USB power pod modem LTE, itp.

Witam. Dołączam się do prośby.
Pozdrawiam.

27

Witam , Też jestem posiadaczem WNDR 4300 i światłowodu od Orange ( mam oddzielny ONT , a WNDR4300 podłaczony jest zamiast Funbox2 ) najpierw całość działała na Gargoyle , ale nie było konfiguracji Vlanów , co było dosyć kłopotliwe bo interfejs graficzny nadpisywał zmiany vlan ID , dodatkowo Gargoyle nie chciało obsługiwać bramki Voip . Więc przeszedłem na OpenWrt z Lucii , Vlany zadziałały od razu , a i bramka Voip działa prawidłowo . Niestety , ponieważ mieszkam trochę poza miastem światłowód zamiast pod ziemią idzie na słupach napowietrznie , i zdarza się że ktoś go zerwie , a naprawa trwa 5-10 dni . W związku z tym zachciało mi się zrobić łącze zapasowe na modemie LTE . Czytając opisy zrobiłem full wypas , wbudowałem do routera Huba USB ( Gembird UHB-U2P4-03 za 9 zł z all.. ) trzy porty zasilam z oryginalnej przetwornicy w routerze . A dla portu od modemu ( używam e3372  ) dołożyłem dodatkową przetwornicę na układzie MP2307 ( też z all.. "step down 360" ) , scalak tej przetwornicy ma nóżkę enable , i ją podłączyłem do GPIO8 . Modem pracuje na kablu USB długości 10m , aktywny ze wzmacniaczem pośrodku , robiąc różne testy zauważyłem że port USB w routerze nie jest prawdziwym USB , taki długi kabel podłączony bezpośrednio do portu w routerze nie działa i nie jest to wina zasilania modemu tylko samej transmisji , a podłączony przez Huba działa prawidłowo . Ale mam pytanie , gdzie wpisać sekwencję sterowania tym pinem żeby zasilanie modemu uruchamiało się przy starcie systemu ( wiem co wpisać , tylko nie wiem gdzie ) .

28

Np. w /etc/rc.local

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

29

Dzięki , wpisałem sekwencję w /etc/rc.local i działa prawidłowo . Skoro już się z tym uporałem mam jeszcze kilka pytań .
1. jeśli w Lucii dodam własne komendy to komenda cat /sys/class/gpio/gpio8/value , jest wykonywana ( zwracany jest stan portu gpio8 ) , ale już echo 1 > /sys/class/gpio/gpio8/value nie jest wykonywane , choć przez ssh działa .
2. ponieważ wg opisów simplefailover nie działa na pppoe , zainstalowałem mwan3 , skoro mogę sterować zasilaniem modemu USB , to czy można ( pewnie można tylko jak ) , skonfigurować program tak żeby po zaniku głównego łącza pppoe następowało włączenie zasilania modemu i dopiero uruchomienie łącza zapasowego . Wciąż aktywny modem USB cały czas pobiera dane , ok 0.5 Mb na godzinę i "zjada" limit transmisji danych .

30

1. musi działać, chyba że po prostu jako użytkownik www nie masz prawa zapisu do w/w pliku. Nie mam nigdzie luci zainstalowanego to musisz sobie sprawdzić.
2. przez napisane/przepisanie skryptów mwan3 po swojemu. On nic nie robi z połączeniem tylko zmienia routing, więc musisz głęboko w trzewach programu pogrzebać żeby coś takiego dodać.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

31 (edytowany przez p.manski 2019-06-29 14:14:45)

Trochę czasu mi zajęło , ale poradziłem sobie . Wygląda to tak , zainstalowałem mwan3 , skonfigurowałem ( w zasadzie wystarczy w systemie utworzyć nowe połączenie - nazwac je wanb - mwan3 ma domyślną konfigurację dla połączenia wan i wanb ) . w pliku rc.local wpisałem komendy umożliwiające sterowanie pinem gpio8 czyli:

echo "8" > /sys/class/gpio/export
echo out > /sys/class/gpio/gpio8/direction

utworzyłem plik  wlacz.sh o zawartości

echo 1 > /sys/class/gpio/gpio8/value

i wylacz.sh o zawartości

echo 0 > /sys/class/gpio/gpio8/value

Dzięki temu , jak utworzę w Lucii własną komendę sh /usr/share/wlacz.sh to Luci potrafi włączyć stan wysoki na gpio8 .
a jeśli chodzi o mwan3 i włączanie zasilania modemu LTE to wpisałem warunki do /etc/mwan3.user :

#!/bin/sh

# wlaczenie zasilania modemu USB przy padzie swiatlowodu
if [ "$INTERFACE" == "wan" ]; then
  sleep 5
   if [ "$ACTION" == "ifdown" ]; then
     sh /usr/share/wlacz.sh
   fi
fi

# wylaczenie zasilania modemu USB przy powrocie swiatlowodu
if [ "$INTERFACE" == "wan" ]; then
  sleep 5
    if [ "$ACTION" == "ifup" ]; then
     sh /usr/share/wylacz.sh
    fi
fi 

Teraz działa to tak że przy zaniku łączności przez światłowód mwan3 stwierdza brak połączenia , router włącza zasilanie modemu LTE , modem po uruchomieniu sam łączy się z internetem , router zaczyna korzystać z internetu przez łącze awaryjne LTE , jednocześnie sprawdza co jakiś czas stan łącza światłowodu . Gdy światłowód zaczyna działać prawidłowo , router wyłącza zasilanie modemu LTE a internet znów jest dostępny przez światłowód . Taka konfiguracja powoduje że modem LTE cały czas jest nieaktywny , zaczyna działać tylko przy uszkodzonym światłowodzie . Przez co nie "zjada" limitu danych na samo podtrzymanie połączenia .