26

Odp: Mod zasilania USB

Cezary napisał/a:

1043v1 z e3372 wyciągam ok 50-60Mbps. Więc to nie jest "standard".

Więc jednak wina zasilania w innych routerach?

27

Raczej to że BTS mam 100m za oknem smile

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

28 (edytowany przez jzef 2017-01-11 15:06:33)

Cezary napisał/a:

Raczej to że BTS mam 100m za oknem smile

Hymmmm... ale kolega mrozilla wyraźnie napisał iż dokładnie w tym samym miejscu na PC (chyba Windows) ma o wiele szybciej niż na routerze:

mrozilla napisał/a:

W tym samym czasie po wpięciu modemu do USB w PC udało mi się uzyskać ok. 21 Mb/s praktycznie w tym samym miejscu co router z wpiętym modemem.

Więc odległość do BTS'a ta sama.

29 (edytowany przez mrozilla 2017-01-11 17:53:16)

Tak, dokładnie, różnica miejsca podłączenia do USB w PC i routera około 10 cm w poziomie, tyle ile obudowa zajmuje i nie pozwala przybliżyć się do obudowy PC smile
Dla uzyskania dokładniejszego wyniku nawet na tej samej wysokości wszystko umocowałem.
Jak wspomniałem w moim przypadku nie miało to większego znaczenia, bo czy router jest w tym samym miejscu co USB w PC, gdzie prędkość w tym momencie jest ponad 3 razy większa, czy w zupełnie innym miejscu, a dodatkowo modem jeszcze odsunięty na przedłużaczu USB od routera o około 50 cm uśredniony wynik jaki uzyskuję to 6,55 Mb/s, tak powtarzalne są wyniki nawet bez względu na poziom sygnału o czym pisałem wcześniej, że wygląda to na jakieś ograniczenie, bo rozumiem, żeby był jakiś rozrzut z pomiarami, a jest tak, że różnica download wynosi około 0,10 Mb/s.

30

Masz teraz okazję rozprawić się z mitem zasilania raz na zawsze. Weź kawałek druta i podaj modemowi zasilanie omijając power switcha. Sprawdź prędkość i podziel się wynikami. Przynajmniej będzie to zgodne z tematem.

rt-ac56u tomato, 2x wdr3600@16MB/u-boot pepe2k/lede, 2x wt3020f@16MB/e3372s/gargoyle/lede, 3x wr841n@16MB/64MB/u-boot pepe2k/lede, rt-n18u tomato, 2x rb750gr2 ROS, 3x rb750gr3 ROS, Unifi ap ac lr

31

Bardzo chętnie, za kilka dni wrzucę info i zdjęcie o które prosiłeś.

32

Super, będę czekał.

rt-ac56u tomato, 2x wdr3600@16MB/u-boot pepe2k/lede, 2x wt3020f@16MB/e3372s/gargoyle/lede, 3x wr841n@16MB/64MB/u-boot pepe2k/lede, rt-n18u tomato, 2x rb750gr2 ROS, 3x rb750gr3 ROS, Unifi ap ac lr

33

mrozilla napisał/a:

modem jeszcze odsunięty na przedłużaczu USB od routera o około 50 cm

Zaraz, zaraz - a jak podłączasz modem do PC to też używasz tego przedłużacza?

34

Nie, bezpośrednio do portu, w routerze też go nie używam, tylko dla sprawdzenia teorii które wyczytałem w sieci o różnicy w transferach przez zakłócenia sprawdziłem w celu potwierdzenia i w moim przypadku czy z przedłużaczem, czy bez nic się nie zmieniło.

35

@mrozilla Jaki masz modem i jak ustawiony?

https://tplinkforum.pl - Polskie forum poświęcone tematyce urządzeń firmy TP-Link i Neffos

36

U mnie układ ten uległ uszkodzeniu (dysk nagle przestał działać z portu USB routera) więc wylutowałem go, zrobiłem zworę i router działa tak bezproblemowo już ponad rok. wink

37 (edytowany przez mrozilla 2017-01-11 22:32:05)

Heinz napisał/a:

Jaki masz modem i jak ustawiony?

Router do TP-LINK MR-3420 V2 z wgranym najnowszym oficjalnym firmware, a wszystkie ustawienia są standardowe, jedynie dostęp do internetu to: "3G/4G Only".

38

chodziło mi o to "coś" do czego wkładasz kartę SIM

https://tplinkforum.pl - Polskie forum poświęcone tematyce urządzeń firmy TP-Link i Neffos

39 (edytowany przez mrozilla 2017-01-11 23:08:35)

Faktycznie, nie wiem jak czytałem, ale przeczytałem, że chodzi o router smile
Modem to Huawei E3372s-153
FW: 22.300.09.00.00
HILINK: 17.100.13.01.03-Mod1.4
Parametry sieci podawałem wcześniej. W ustawieniach mam zmieniony tylko Preferowany tryb na LTE.

40

Może warto spróbować jakie prędkości da się uzyskać na Gargoyle?
Instaluj to: http://dl.eko.one.pl/gargoyle-pl/attitu … actory.bin
Konfiguracja jako DHCP (przewodowo), Interfejs WAN eth2.

41

Jeżeli już to chciałem wgrać najnowszą wersję ale chyba nie ma jej na wersję 4MB, a jeszcze nie zabrałem się za wymianę pamięci, nawet jeszcze nie mam pasującej pamięci, bo póki co nie do końca wiem jak się za to zabrać już po wlutowaniu.
W pierwszej kolejności zrobię zworkę, dopiero później ewentualnie spróbuję na tym Gargoyle co pisałeś, a jak już to nie pomoże to nie wiem, tylko tak jak wspomniałem dopiero na dniach będę miał taką możliwość.

42

Co do wymiany flash, to potrzebujesz odczytać ze swojego routera swój uboot oraz art. I potem potrzebujesz to wprogramować do nowego flasha (najlepiej podmieniając uboot, przy okazji, na wersję od pepe2k). Odczytać swojego uboota i arta możesz w programatorze lub za pomocą openwrt/gargoyle/ddwrt zainstalowanego w routerze. Zaprogramować nowy flash możesz w programatorze lub na pająka w routerze. Możesz też poprosić sprzedającego kostki flash o zaprogramowanie przed wysyłką Twoim wsadem.

43

jzef napisał/a:

Nie mam doświadczenia z modemami USB ale czytając ten i inne tematy na tym forum wygląda na to iż niska prędkość na OpenWrt to standard. Nie mam pojęcia co może być przyczyną ale na pewno nie modem USB skoro na innym systemie (Windows) prędkość jest o wiele wyższa.

Bzdura, (w NDIS/HiLink nie ma różnicy w transferach między modemami podpiętymi do routera lub komputera, w tym 2-gim przypadku może szybciej być osiągany max. transfer). Produkty TL serii MR są słabe nie tylko pod względem wydajności prądowej USB, ale również ze zbyt małą ilością pamięci RAM (w praktyce nie są w stanie efektywnie obsługiwać sterownika NDIS/NCM, ratunkiem jest tryb HiLink), natomiast w RAS to jest oczywistym że komputer jest o wiele szybszy (max. transfer  w tym przypadku ww modeli to ok. 20mbps). Używam Nexx WT3020 z Gargoyle PL i z E398-NDIS/QMI wyciąga do 85Mbps http://eko.one.pl/forum/search.php?acti … 17&p=2

44

jarek7714 napisał/a:

Bzdura, (w NDIS/HiLink nie ma różnicy w transferach między modemami podpiętymi do routera lub komputera, w tym 2-gim przypadku może szybciej być osiągany max. transfer).

OK, nieprecyzyjnie się wyraziłem - a więc powinno brzmieć tak:

wygląda na to iż niska prędkość na OpenWrt to standard w niektórych modelach routerów np. produktach TL serii MR

smile

45 (edytowany przez mrozilla 2017-01-16 00:44:13)

Niestety mit chyba obalony, zwarłem pin 1 i 5, właśnie wykonałem test i pomimo naprawdę dobrych parametrów prędkość to 6,50 Mb/s. Co z tym jest, bo już nie mam pomysłów, czytając fora widziałem użytkownicy takich zestawów mieli lepsze wyniki.
Dodam, że po przestawieniu modemu tylko na UMTS wynik download jest identyczny jak przy ustawieniu tylko LTE.
Zdjęcie wnętrza o którym była mowa:
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/5b1a9fd68036.jpg

46

Mam mały offtop
@mrozilla skąd wziąłeś WebUI 17.100.13.01.03-Mod1.4? Ściągałem z takiej austriackiej strony ale cały czas wali mi błąd 17. Podzielisz się linkiem?

47

Ja pobrałem dokładnie z tego linku z innego forum i u mnie zainstalował się bez problemu od razu i w informacjach w WebUI jest informacja, że posiadam wersję 1.4
https://mega.nz/#!W8JmCbjR!-4Y4zKfZ5yjO … g6eLm5D58w

Mam nadzieję, że coś z tym zasilaniem/prędkością ruszy, bo wolałbym tutaj przyspieszyć internet niż wymieniać router na nowy.

48 (edytowany przez mrozilla 2017-01-18 01:02:49)

Kolejny etap testów tj. zmiana FW na Gargoyle 1.6.2.2 PL z forum do router MR3420 V2 i w tym momencie prędkość to 6,60 Mb/s. Jakie są kolejne propozycje? Czytałem, że innym na tych routerach udaje się osiągnąć około 20 Mb/s więc na moim również musi być to możliwe tylko jak? Co jest nie tak, dlaczego akurat taka prędkość?
Dodam, że to BTS LTE 1800 mam jakieś 200m po prostej.

Edit.
Zauważyłem, że jak podepnę modem do jednego USB w PC to mam prędkości takie jak w routerze natomiast gdy podepnę go do drugiego złącza USB w tym samym komputerze uzyskuję w tym momencie transfer na poziomie prawie 45 Mb/s. Pomiary są powtarzalne, dzieje się tak za każdym razem gdy korzystam z tych portów. Jakieś pomysły? Modyfikacja zasilania w routerze nie pomogła... A nawet chyba pierwszy raz udało mi się zawiesić modem na sofcie Gargoyle robiąc speedtest z modemem na przedłużaczu USB. Tak więc już wiem jak wygląda zawieszenie modemu i wcześniej nie miałem z tym problemu więc tu chyba nie chodzi o brak prądu, bo by się po prostu rozłączał za każdym razem gdy download by rosło.

49

Te modemy potrafią ograniczać pobieraną moc kosztem wydajności - testowałem to za pomocą kabla Y i podawania zasilania z zewnątrz.

50

Czyli możliwe jest, że ze względu na braki w prądzie modem nie rozłącza się, a po prostu zwalnia? Tylko interesuje mnie dlaczego w dalszym ciągu tak jest skoro zwarłem przewodem pin 1 i 5 (układu U25) lutując przewód bezpośrednio do pinów, po tej modyfikacji nie powinno być ograniczenia prądu w MR i modem powinien działać z pełną mocą, tak jak na tym jednym USB w PC. Może modyfikacja nie działa jeżeli w dalszym ciągu układ jest wlutowany, a jedynie wylutowanie go i zwarcie padów pomoże? Ktoś coś więcej może powiedzieć na ten temat? Dziwne jest też to, że na jednym USB w PC prędkości są takie same jak w routerze, domyślam się, że spełniają normę USB 2.0, a dopiero w porcie USB, który jest wbudowany w obudowę razem z czytnikiem kart, który wkłada się w miejsce gdzie kiedyś w tym miejscu montowana była stacja dyskietek pozwala modemowi osiągnąć skrzydła, wygląda jakby on nie spełniał norm USB 2.0, ale na pewno to nie jest port 3.0.