1

(1 odpowiedzi, napisanych Debian Mini HowTo)

Witam!
Potrzebuję porady jak skonfigurować mój komputer, żeby zachowywał się jak (bezprzewodowy) switch.
Sytuacja wygląda tak:
- komputer podłączony przez wifi (interfejs wlan0) do routera bezprzewodowego
- komputer pobrał adres ip, od serwera DHCP z mojej lokalnej sieci 192.168.1.0/24
- internet działa - pinguję wp.pl
- dodatkowo dostępne są 2 interfejsy sieciowe eth0 i eth1
- chcę aby można było podłączyć dodatkowe urządzenie pod jeden z w/w interfesjów i został pobrany adres z serwera DHCP, w tej samej podsieci.

Prosiłbym o jakieś informacje jak to skonfigurować - iptables, ifconfig/ip ?
Z góry dzięki.

2

(2 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Dzięki!

Temat do zamknięcia.

Hej!
Mam krótkie pytanko:
Czy da się na routerze wr740n ustawić tryb określony na stronie jako: "Wireless Bridge Client via Client z repeater" ?
(chcę się upewnić, bo kiedyś wyczytałem że były problemy ze sterownikiem na OpenWrt).
Routera jeszcze nie kupiłem, więc gdyby to było niemożliwe, to proszę o sugestię, który z tanich routerków ma taką możliwość.

Pozdrawiam!

4

(3 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Mówisz, że ten bind nie jest konieczny. Też tak myślałem, ale okazuje się, że bez tego binda, samba nie działa poprawnie, więc jednak coś tam zmienia.

Zaraz poczytam sobie o tych dyskach.

Witam!
Mój router to 1043nd z zainstalowanym GargoylePL w wersji 1.3.13 (by obsy).
Zrobiłem extroot wg. poradników i wszystko (z grubsza) działa.
Partycje zaraz po uruchomieniu routera wyglądają tak:

root@Gargoyle:~$ df -h
Filesystem                Size      Used Available Use% Mounted on
/dev/root                 4.0M      4.0M         0 100% /rom
tmpfs                    14.4M      1.8M     12.6M  13% /tmp
tmpfs                   512.0K         0    512.0K   0% /dev
/dev/sda1               293.3G     21.3G    257.1G   8% /overlay
mini_fo:/overlay          4.0M      4.0M         0 100% /

Niby wszystko cacy, opkg instaluje pakiety bez żadnego problemu.

Ustaliłem że wszystkie dane NAS, będą umieszczone w katalogu /mnt .
Zrobiłem zasób publiczny Samba, Windows go widzi - jest pięknie.
Problem się zaczyna gdy chcę umieścić na NASie (czyli defacto w katalogu /mnt) jakiś duży plik (powiedzmy film).
Windows wtedy krzyczy że brak miejsca na dysku.
Zmapowany dysk ma tylko 4Mb pojemności.

W putty, gdy tworzę jakiś duży plik w /mnt wszystko jest cacy i nie ma problemów.
Chmod 777 zrobione na /mnt.
Przecież extroot działa i jest zamontowany, więc tymbardziej w /mnt jest miejsce.

Po chwili zastanowienia i obejrzeniu partycji wychodzi, że przecież mini_fo:/overlay ma tylko 4Mb pojemności.
Chyba w tym tkwi problem.

No to robię tak:

mount /overlay/mnt /mnt -o bind

Sprawdzam czy mogę wrzucić plik po Sambie - działa!

Teraz pytanie - czy to bindowanie jest konieczne?
Nie da się tego zrobić w bardziej elegancki sposób?
Właściwie po jest ten system mini_fo, nie można od razu zamontować /overlay na / ?

P.S.
To bindowanie /mnt/overlay na /mnt wrzuciłem sobie do /etc/config/fstab na razie,
ale jakoś nie podoba mi się to rozwiązanie.