1

(468 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Podłączyłem do dysku zewnętrzne zasilanie 5V i nic to nie dało, odczyt nadal na poziomie 2.2MB/s zapis 32KB/s, problem był w montowaniu dysku - zasugerowałem się stroną https://wiki.openwrt.org/doc/howto/writable_ntfs i montowałem tak:
ntfs-3g /dev/sda1 /mnt/usb-ntfs -o rw,sync
później trafiłem na ten link https://dev.openwrt.org/ticket/7813#comment:9 i gdy wyrzuciłem opcję sync to zapis wzrósł do 1MB/s i na samym końcu na eko.one.pl trafiłem na poradę użytkownika Przmus aby dysk montować w ten sposób:
ntfs-3g /dev/sda1 /mnt/usb-ntfs -o big_writes
i teraz mam odczyt 2.2MB/s a zapis 2MB/s na razie wystarczy, myślę żę więcej nie wyciągnę z tego NTFSa zastanawia mnie tylko dlaczego ten dysk jest sformatowany z rozmiarem klastra 512B, a wg informacji Microsoftu dla dysków 1TB rozmiar klastra powinien wynosić 4096B, może tu jest przyczyna takich a nie innych transferów pod openwrt? Tego już raczej nie będę sprawdzał bo i tak musiałbym dane skopiować na inny dysk, prędzej przejdę na ext4 smile

2

(468 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Dzięki, jutro będę miał HUBa to sprawdzę to, tu mam jeszcze ustawienia montowania dysku wszystko ok?
root@OpenWrt:~# cat /etc/config/fstab

config global
        option anon_swap '0'
        option anon_mount '0'
        option auto_swap '1'
        option auto_mount '1'
        option delay_root '5'
        option check_fs '0'

config mount
        option device '/dev/sda1'
        option enabled '1'
        option fstype 'ntfs-3g'
        option target '/mnt/usb-ntfs'

3

(468 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Witam, od kilku miesięcy wykorzystuję ten router jako switch i dodatkowy AP na piętrze oraz serwer DLNA. Działa to całkiem stabilnie, jedynym problemem jest tragicznie wolny zapis na dysk. Dysk niestety sformatowany pod NTFS (prawie cały zajęty, więc zmiana formatu póki co nie wchodzi w rachubę) Odczyt danych przez Sambę na akceptowalnym dla mnie poziomie 2-2.5MB/s, miniDLNA też daje radę na dwóch telewizorach. Zapis przez Sambę na dysk to tylko ok. 32KB/s, zrobiłem też test z Transsmision i po ograniczeniu prędkości pobierania do 32KB/s (przy większej prędkości zapychał się i transfer skakał) pobrał i zapisał na dysku bez błędów plik o wielkości ok 1gB, lecz trwało to wiadomo ile wink... Czy to możliwe, że przy zapisie dysk pobiera więcej mocy i router nie wyrabia prądowo (dysk 2.5" 1TB) czy coś nie tak mam ustawione? Poniżej moja konfiguracja:
| Build time: 2015-03-28 07:21 CET                             |
|                                                              |
| Cezary Jackiewicz (obsy), http://eko.one.pl                  |
|                                                              |
----------------------------------------------------------------
| Machine:  bcm63xx/HW553 (0x6358/0xA1)                        |
| Uptime: 0d, 01:24:27                                         |
| Load: 0.08 0.13 0.52                                         |
| Flash: total: 9.5MB, free: 3.6MB, used: 62%                  |
| Memory: total: 60.0MB, free: 40.8MB, used: 32%               |
| WAN:                                                         |
| LAN: 192.168.1.231                                           |
| WLAN: mode: ap, ssid: OpenWrt, channel: 2, conn: 1           |
----------------------------------------------------------------


root@OpenWrt:~# cat /sys/kernel/debug/usb/devices

T:  Bus=02 Lev=00 Prnt=00 Port=00 Cnt=00 Dev#=  1 Spd=12   MxCh= 2
B:  Alloc=  0/900 us ( 0%), #Int=  0, #Iso=  0
D:  Ver= 1.10 Cls=09(hub  ) Sub=00 Prot=00 MxPS=64 #Cfgs=  1

P:  Vendor=1d6b ProdID=0001 Rev= 3.10
S:  Manufacturer=Linux 3.10.49 ohci_hcd
S:  Product=Generic Platform OHCI Controller
S:  SerialNumber=ohci-platform
C:* #Ifs= 1 Cfg#= 1 Atr=e0 MxPwr=  0mA
I:* If#= 0 Alt= 0 #EPs= 1 Cls=09(hub  ) Sub=00 Prot=00 Driver=hub
E:  Ad=81(I) Atr=03(Int.) MxPS=   2 Ivl=255ms

T:  Bus=01 Lev=00 Prnt=00 Port=00 Cnt=00 Dev#=  1 Spd=480  MxCh= 2
B:  Alloc=  0/800 us ( 0%), #Int=  0, #Iso=  0
D:  Ver= 2.00 Cls=09(hub  ) Sub=00 Prot=00 MxPS=64 #Cfgs=  1
P:  Vendor=1d6b ProdID=0002 Rev= 3.10
S:  Manufacturer=Linux 3.10.49 ehci_hcd
S:  Product=EHCI Host Controller
S:  SerialNumber=ehci-platform
C:* #Ifs= 1 Cfg#= 1 Atr=e0 MxPwr=  0mA
I:* If#= 0 Alt= 0 #EPs= 1 Cls=09(hub  ) Sub=00 Prot=00 Driver=hub
E:  Ad=81(I) Atr=03(Int.) MxPS=   4 Ivl=256ms

T:  Bus=01 Lev=01 Prnt=01 Port=01 Cnt=01 Dev#=  2 Spd=480  MxCh= 0
D:  Ver= 2.10 Cls=00(>ifc ) Sub=00 Prot=00 MxPS=64 #Cfgs=  1
P:  Vendor=18a5 ProdID=0408 Rev= 3.00
S:  Manufacturer=Verbatim
S:  Product=Portable USB 3.0 Hard Drive
S:  SerialNumber=23463B290BA5
C:* #Ifs= 1 Cfg#= 1 Atr=c0 MxPwr=  2mA
I:* If#= 0 Alt= 0 #EPs= 2 Cls=08(stor.) Sub=06 Prot=50 Driver=usb-storage
E:  Ad=81(I) Atr=02(Bulk) MxPS= 512 Ivl=0ms
E:  Ad=02(O) Atr=02(Bulk) MxPS= 512 Ivl=0ms

root@OpenWrt:~# uci show samba
samba.@samba[0]=samba
samba.@samba[0].name=OpenWrt
samba.@samba[0].workgroup=WORKGROUP
samba.@samba[0].description=OpenWrt
samba.@samba[0].homes=1
samba.@sambashare[0]=sambashare
samba.@sambashare[0].name=Share
samba.@sambashare[0].read_only=no
samba.@sambashare[0].guest_ok=yes
samba.@sambashare[0].path=/mnt/usb-ntfs