1

(166 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Nie wie czy było wcześniej, bo 149 postów ;-)
Huawei E3372 bez HiLink nie działał na NDIS z OpenWRT przynajmniej na TP-Link 3420 v2. Na RAS działał topornie. Przeróbka na HiLink powoduję znacznie grzanie się lecz działa znakomicie w trybie WAN DHCP na eth2. Może Ameryki nie odkryłem ale tylko w ten sposób (czyt. HiLink) Internet ruszył z pełną prędkością na OpenWRT względem RAS (w RAS limit do 20Mb/s)

2

(13 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Czy już coś się zmieniło w tym temacie, tj. wykorzystanie Asus N18U + OpenWrt z WiFi i Huawei E3372 HiLink?

Cezary nawet nie wiedziałem że to trunk był ;-)
Sprawdziłem też wersję RC1 z 20.05 ale tam jest cholerne Luci i brak miejsca na pakiety dla 3420v2 smile poza tym nie działa mi opkg update. W wersji trunk opkg działa ok.
Niestety, w żadnej wersji nie działał Internet szybciej niż 20Mb/s po kablu nie mówiąc już o wifi.
Przerobiłem E3372 na wersję HiLink i w wersji Gargoyle 1.6.2.2 przez WAN DHCP ETH2 działa wyśmienicie smile 47Mb/s (względem 20Mb/s) i pingi 23ms (względem 46ms) smile (mam średni sygnał LTE ok -70dBi)
W innym  Gargoyle Experimental nie ma opcji zmiany WAN na Eth2. W oryginalnym firmware HiLink nie chiał gadać.

Na Wifi ten TP Link siada, w trybie 300N (40MHz) ledwie doczłapuje do 30Mb/s). Chyba będzie ten 3420v2 jako brama do internetu i do tego dołożę jakiegoś średniego asusa jako mocny router  odległość między budynkami to 15m, ale grube mury, TP-Link siada na granicy sygnału).
W innej lokalizacji mam Asusa AC87U i to diabeł jest, mimo zapchanego pasma 2,4 zredukowałem moc do 15% a i tak 3420V2 przegrywa w każdej konkurencji. No ale cena też jest inna. Ot taki mały oftop dla posiadaczy zestawu 3420V2 i E3372 którym ledwie dobija do 20Mb/s smile

Panowie Super! smile
Działa smile
To moje pierwsze spotkanie z OpenWRT i w zasadzie z Linuxami smile Podoba mi się

Cezary czytałem Twoje artykuły przedtem smile A więc po kolei:

Barier Breaker

Instalacja obsługi USB:
root@OpenWrt:~# opkg install kmod-usb-core kmod-usb2 usb-modeswitch libusb-1.0
Package kmod-usb-core (3.18.14-1) installed in root is up to date.
Package kmod-usb2 (3.18.14-1) installed in root is up to date.
Package usb-modeswitch (2014-08-26-993a9a542791953c4804f7ddbb3a07756738e37a) installed in root is up to date.
Package libusb-1.0 (1.0.19-1) installed in root is up to date.
root@OpenWrt:~#

Obsługa modemów w trybie RAS (ppp):
root@OpenWrt:~# opkg install chat comgt kmod-usb-serial kmod-usb-serial-option
Package chat (2.4.7-5) installed in root is up to date.
Package comgt (0.32-25) installed in root is up to date.
Installing kmod-usb-serial (3.18.14-1) to root...
Downloading http://downloads.openwrt.org/snapshots/ … ar71xx.ipk.
Installing kmod-usb-serial-option (3.18.14-1) to root...
Downloading http://downloads.openwrt.org/snapshots/ … ar71xx.ipk.
Collected errors:
* satisfy_dependencies_for: Cannot satisfy the following dependencies for kmod-usb-serial:
*      kernel (= 3.18.14-1-602a5bf2b6c088438900e0771bab6c9f) *
* opkg_install_cmd: Cannot install package kmod-usb-serial.
* satisfy_dependencies_for: Cannot satisfy the following dependencies for kmod-usb-serial-option:
*      kernel (= 3.18.14-1-602a5bf2b6c088438900e0771bab6c9f) *         kernel (= 3.18.14-1-602a5bf2b6c088438900e0771bab6c9f) *
* opkg_install_cmd: Cannot install package kmod-usb-serial-option.

Tu jest pies pogrzebany ale nie wiem co jest przyczyną. Rozumiem, że dla modemu Huawei e3372 nie HiLink instaluję sterowniki RAS?
Może to kwestia, że obraz był snapshotem czy wersją rozwojową?

Witajcie!
Jak w temacie, mam goły OpenWRT dla TP Link 3420 v2 i nie mogę zainstalować modemu Huawei e3372 wersja bez HiLink.

root@OpenWrt:/dev# uci show network
network.loopback=interface
network.loopback.ifname='lo'
network.loopback.proto='static'
network.loopback.ipaddr='127.0.0.1'
network.loopback.netmask='255.0.0.0'
network.globals=globals
network.globals.ula_prefix='fd0c:42b2:0b6d::/48'
network.lan=interface
network.lan.ifname='eth1'
network.lan.force_link='1'
network.lan.type='bridge'
network.lan.proto='static'
network.lan.ipaddr='192.168.1.1'
network.lan.netmask='255.255.255.0'
network.lan.ip6assign='60'
network.wan=interface
network.wan.ifname='eth0'
network.wan.proto='dhcp'
network.wan6=interface
network.wan6.ifname='eth0'
network.wan6.proto='dhcpv6'
network.@switch[0]=switch
network.@switch[0].name='switch0'
network.@switch[0].reset='1'
network.@switch[0].enable_vlan='1'
network.@switch_vlan[0]=switch_vlan
network.@switch_vlan[0].device='switch0'
network.@switch_vlan[0].vlan='1'
network.@switch_vlan[0].ports='0 1 2 3 4'


root@OpenWrt:~# cat /sys/kernel/debug/usb/devices

T:  Bus=01 Lev=00 Prnt=00 Port=00 Cnt=00 Dev#=  1 Spd=480  MxCh= 1
B:  Alloc=  0/800 us ( 0%), #Int=  1, #Iso=  0
D:  Ver= 2.00 Cls=09(hub  ) Sub=00 Prot=01 MxPS=64 #Cfgs=  1
P:  Vendor=1d6b ProdID=0002 Rev= 3.18
S:  Manufacturer=Linux 3.18.14 ehci_hcd
S:  Product=EHCI Host Controller
S:  SerialNumber=ehci-platform
C:* #Ifs= 1 Cfg#= 1 Atr=e0 MxPwr=  0mA
I:* If#= 0 Alt= 0 #EPs= 1 Cls=09(hub  ) Sub=00 Prot=00 Driver=hub
E:  Ad=81(I) Atr=03(Int.) MxPS=   4 Ivl=256ms

T:  Bus=01 Lev=01 Prnt=01 Port=00 Cnt=01 Dev#=  7 Spd=480  MxCh= 4
D:  Ver= 2.00 Cls=09(hub  ) Sub=00 Prot=01 MxPS=64 #Cfgs=  1
P:  Vendor=1a40 ProdID=0101 Rev= 1.11
S:  Product=USB 2.0 Hub
C:* #Ifs= 1 Cfg#= 1 Atr=e0 MxPwr=100mA
I:* If#= 0 Alt= 0 #EPs= 1 Cls=09(hub  ) Sub=00 Prot=00 Driver=hub
E:  Ad=81(I) Atr=03(Int.) MxPS=   1 Ivl=256ms

T:  Bus=01 Lev=02 Prnt=07 Port=03 Cnt=01 Dev#=  9 Spd=480  MxCh= 0
D:  Ver= 2.10 Cls=00(>ifc ) Sub=00 Prot=00 MxPS=64 #Cfgs=  1
P:  Vendor=12d1 ProdID=1506 Rev= 1.02
S:  Manufacturer=HUAWEI_MOBILE
S:  Product=HUAWEI_MOBILE
C:* #Ifs= 5 Cfg#= 1 Atr=c0 MxPwr=  2mA
I:* If#= 0 Alt= 0 #EPs= 2 Cls=ff(vend.) Sub=02 Prot=12 Driver=(none)
E:  Ad=82(I) Atr=02(Bulk) MxPS= 512 Ivl=0ms
E:  Ad=02(O) Atr=02(Bulk) MxPS= 512 Ivl=0ms
I:* If#= 1 Alt= 0 #EPs= 3 Cls=ff(vend.) Sub=02 Prot=01 Driver=(none)
E:  Ad=84(I) Atr=03(Int.) MxPS=  10 Ivl=32ms
E:  Ad=83(I) Atr=02(Bulk) MxPS= 512 Ivl=0ms
E:  Ad=03(O) Atr=02(Bulk) MxPS= 512 Ivl=0ms
I:* If#= 2 Alt= 0 #EPs= 1 Cls=ff(vend.) Sub=02 Prot=16 Driver=(none)
E:  Ad=86(I) Atr=03(Int.) MxPS=  16 Ivl=2ms
I:  If#= 2 Alt= 1 #EPs= 3 Cls=ff(vend.) Sub=02 Prot=16 Driver=(none)
E:  Ad=86(I) Atr=03(Int.) MxPS=  16 Ivl=2ms
E:  Ad=85(I) Atr=02(Bulk) MxPS= 512 Ivl=0ms
E:  Ad=04(O) Atr=02(Bulk) MxPS= 512 Ivl=0ms
I:* If#= 3 Alt= 0 #EPs= 2 Cls=08(stor.) Sub=06 Prot=50 Driver=(none)
E:  Ad=87(I) Atr=02(Bulk) MxPS= 512 Ivl=0ms
E:  Ad=05(O) Atr=02(Bulk) MxPS= 512 Ivl=125us
I:* If#= 4 Alt= 0 #EPs= 2 Cls=08(stor.) Sub=06 Prot=50 Driver=(none)
E:  Ad=88(I) Atr=02(Bulk) MxPS= 512 Ivl=0ms
E:  Ad=06(O) Atr=02(Bulk) MxPS= 512 Ivl=125us



root@OpenWrt:~# picocom -b 115200 /dev/ttyUSB1
picocom v1.7

port is        : /dev/ttyUSB1
flowcontrol    : none
baudrate is    : 115200
parity is      : none
databits are   : 8
escape is      : C-a
local echo is  : no
noinit is      : no
noreset is     : no
nolock is      : no
send_cmd is    : sz -vv
receive_cmd is : rz -vv
imap is        :
omap is        :
emap is        : crcrlf,delbs,


FATAL: cannot open /dev/ttyUSB1: No such file or directory
root@OpenWrt:~# picocom -b 115200 /dev/ttyUSB0
picocom v1.7

7

(86 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Cezary, to działo wyrzutnia GRAD na mrówkę ;-)

Poczytałem poradnik o kompilacji, trochę wody minie zanim uda mi się to zrobić.
Czy możesz udostępnić mi obraz ze zmniejszonym buforem?

8

(86 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

secam7 napisał/a:

Witam!
Teraz nie mam możliwości, ale może komuś, uda się to sprawdzić.
Link: http://www.spinics.net/lists/netdev/msg281154.html
Dla nas szczególnie interesujący jest patch nr 9, zmniejszenie bufora z 32k do 4kb,
pisane na innym forum, podobno transfer rośnie dwukrotnie!

Witajcie smile

Może ktoś podpowiedzieć, jak zmienić rozmiar bufora do 4kB?
Mam dwa zestawy, Routery TP-Link 3420v2 i modemy Huawei 3372 z T-Mobile. Na obu zestawach wyciągam max 20Mb/s a na modemie w laptopie 50Mb/s. Mam Gargoyle 1.6.2.2 (r42647), by obsy Model:TP-Link TL-MR3420 v2
Przeczytałem, że można ręcznie zmienić parametry bufora w pliku cdc_ncm.h ale nie mogę go w routerze namierzyć.
Czy dobrze rozumiem, że wystarczy za pomocą putty odszukać plik, edytować go edytorem vi i zapisać oraz uruchomić ponownie.
Czy to takie proste? ;-) słyszałem coś o patchach nr 9 itp jak to u licha uruchomić/skonfigurować? smile