1

(177 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

ambrozy5 napisał/a:
jacgl napisał/a:
ambrozy5 napisał/a:

zmień port i zobaczysz czy tez flapuje, nie wykluczam zakłóceń z sieci en , sprawdź

Raczej nie tędy droga... Na wszystkich R6220 jakie miałem (8) oraz na Xiaomi R3G (1szt) to samo z ethernetem, więc raczej oprogramowanie i to "od zawsze". Ale nie zauważyłem wpływu na działanie. Więc należy zachować spokój :-)

czyli przyznajesz, że te routery i ogólnie sprzęt na mediateku to szajs, który nie działa jak trzeba i nie ma rozwiązania na flapujące porty? ale" da się z tym żyć" lol

Nie ma idealnego sprzętu, nie ma bezbłędnego oprogramowania. W "kupnym" sprzęcie często nigdy nie dostaniesz updejtu, openwrt jednak się rozwija. Gdybym nie był zadowolony, to bym nie używał :-)

2

(177 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

ambrozy5 napisał/a:

zmień port i zobaczysz czy tez flapuje, nie wykluczam zakłóceń z sieci en , sprawdź

Raczej nie tędy droga... Na wszystkich R6220 jakie miałem (8) oraz na Xiaomi R3G (1szt) to samo z ethernetem, więc raczej oprogramowanie i to "od zawsze". Ale nie zauważyłem wpływu na działanie. Więc należy zachować spokój :-)

3

(177 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

Bo w 10949 HW offload po prostu nie działało wcale. Ostatni raz działało 1/2 roku temu, albo i wcześniej.
Jak działa, to przy pełnym obciążeniu łącza (np mam 300Mbit) procesor nie ma nic do roboty. Top pokazuje 97-98% idle.

4

(177 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

Cezary napisał/a:
chemik89 napisał/a:

jak dla mnie to leży tylko HW offload - który kiedyś działał -> teraz nie. I raczej nie zapowiada się by ktoś to ruszył.

Naprawili to już ponoć w wersji rozwojowej: https://github.com/openwrt/openwrt/comm … b99e756e59

Weszło to również do 19.07 i jest w ostatnim buildzie Cezarego r.11104.
Niestety po początkowym entuzjaźmie okazało się, że R6220 zalicza restarty co kilkanaście minut, przy czym mocno zależy to od ruchu. Po wyłączeniu HW offload magiczny powrót do stabilności. Ale jest nadzieja: jak masowo przejdziemy na ipv6, to HW offload przestanie być potrzebne :-)

5

(2 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

Nadal nie widzę w czym ma pomóc reflection_src? (nawiasem mówiąc jest w Luci też)
Jedyna różnica jest taka, że w SNAT pojawia się adres WAN podstawiony pod source. Reflection pozostaje słuszne ciągle dla jednej wybranej podsieci wewnętrznej do której należy serwer (załóżmy że to WWW).
To nie wystarcza, żeby przekierować ruch z innej podsieci, nawet gdyby dopisać tylko DNAT.
Poza tym zgodnie z dokumentacją trzeba wszędzie jawnie podawać adresy, przy zmiennym IP na wan raczej słabo. Coś przeoczyłem?

6

(2 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

Poszukuję zgrabnego rozwiązania następującego zagadnienia w firewall…
Otóż jest przekierowanie portu, np. do serwera www w sieci wewnętrznej. Przy zaznaczeniu opcji "Enable NAT Loopback" również z sieci wewnętrznej jest do serwera www wygodny dostęp "po nazwie". Skutkuje to regułami DNAT+SNAT w firewall'u (reflection).
ALE… teraz wariant "advanced" -są 2 sieci wewnętrzne, np. dochodzi sieć dla gości. "Enable NAT Loopback" dodaje reflection tylko dla tej sieci w której jest serwer www. Jak zapisać reguły w pliku config/firewall dla tej drugiej sieci, w dodatku w przypadku gdy publiczne IP jest zmienne?
W tej chwili posiłkuję się regułami w firewall.user, ale może kombinuję jak koń pod górkę?

iptables -t nat -A PREROUTING -s 192.168.1.0/24 -d $(ifconfig eth0.2|grep 'inet addr:'|cut -d: -f2|awk '{print $1}') -p tcp --dport 8080 -j DNAT --to 172.16.0.200
iptables -t nat -A POSTROUTING -s 192.168.1.0/24 -d 172.16.0.200 --dport 8080 -j SNAT --to 172.16.0.1

SNAT niby można zapisać w uci/firewall, ale taki DNAT?

7

(177 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

Hej, mam 19.07 zainstalowane na kilku sztukach 6220 z allegro, zacząłem zabawę w czerwcu-lipcu. Przez pierwszych kilka miesięcy były nieustanne restarty, niezależnie od ustawienia offload.
ALE od wydania 10614 z listopada wszystkie sztuki działają bardzo stabilnie. Jeżeli coś się zwiesi to Luci. Wgrywam wydania od Cezarego.
Mam wrażenie że powodem restartów był offload, bo "kiedyś" faktycznie działał -zajętość procesora przy teście była na poziomie 2-3%. Teraz działa chyba tylko sw offload.

8

(12 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

Przeczytałem wątek i zacząłem się zastanawiać co jest optymalne
ssh hostname ubus call ..... (ssh z kluczem)
czy
prezentowane tutaj json-rpc

Bezpieczeństwo, ograniczenie uprawnień na plus dla json-rpc.
A co mniej obciąża router? Która wersja szybciej odpowiada?

9

(1,288 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

Z kolei na R6220 wersja 19.07 Cezarego r10642 jest pierwszą działającą stabilnie, za co pięknie dziękuję.
To nic że Luci trochę muli (jednak na tym procku jest całkiem znośnie), za to nie ma zwiech i restartów. Wifi działa bardzo dobrze w obu zakresach.
Nie działa tylko HNAT. Ech, jeszcze trochę czasu minie, ipv6 okrzepnie, i HNAT nie będzie nikomu potrzebny. Problem sam się rozwiąże :-)

Testuję od jakiegoś czasu podobne konfiguracje z roamingiem wifi, zbudowane na R6220, ew. R6220+Xiaomi.
Generalnie samo "fast transition" działa dobrze i szybko, ale musiałem wyłaczyć 802.11w (optional->disable). Powodowało to że laptop za każdym przełączeniem kontaktował się z serwerem dhcp, natomiast telefon z androidem po próbie podłączenia do silniejszego AP natychmiast się rozłączał. Musiał upłynąć jakiś czas zanim podłączenie z powrotem było możliwe. W zasadzie byłem już prawie pewien że to android nie obsługuje roamingu, bo różnie piszą..., ale jednak jest ok. W internetach tak na 100% to piszą tylko o biznesowych Samsungach i IOS.
Z tym że po testach jednak dałem rozłączne SSID dla 2.4 i 5GHz. Przełączanie zależy od klienta, i o ile w laptopach często jest ustawienie preferowanego zakresu, to w telefonach nie ma. W moim przypadku jest tak że telefony początkowo faktycznie szukają zakresu 5GHz, ale jak już się przełączy w roamingu na 2.4, to trzyma się jej dopóki sygnał jest dobry. Czyli "na zawsze", bo w praktyce sygnał 2.4 pokrywa większe obszary.

11

(19 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

Możesz spróbować tego:
https://www.virtualhere.com/usb_server_software

Używałem kiedyś z openwrt na WDR4300 mapując zdalnie usb dac oraz pendrive na Win10. A niezależnie, używałem tego na DNS323 z AltF i skanerem Canon na USB. Działało poprawnie. Wydaje się, że to jest niezależne od usbip.

12

(13 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

Mam podobnie na R6220 (a nawet 2 szt) po wgraniu 19.07.
Albo restarty co kilka godzin, albo zwis na kilkadziesiąt minut a póżniej samoczynny restart. Najdłuższy czas bez restartu to może 1,5 dnia. Podłączyłem zdalne logowanie na wiresharka (+syslog), i co ciekawe podczas zwisu nadal syslog zazwyczaj przekazuje błędy kernela, ssh/www nie działa, wbudowany switch najczęściej działa. Najbardziej podejrzany był dnsmasq, bo zwis następuje często przy podłączaniu nowego urządzenia. Zresztą wyczyszczenie konfigu dhcp (był ten sam mac dla dwóch vlanów -w zasadzie chyba dozwolone?), jakby zmniejszyło ryzyko zwisu. Niestety PID w błędach kernela wyższy, i pojawia się hasło kworker.
Jeszcze inna sztuka R6220 pracuje jako AP na Cezarowym 19.07, i tam chyba nie było restartu.

W ogóle mam wrażenie że to mogą być jakieś niedociągnięcia kompilacji na Mediateka 7621. Mam w rodzinie 1szt Xiaomi R3G -juz prawie 2 lata, i dopiero ostatnio sytuacja się ustabilizowała (teraz chodzi już 12 dni bez restartu na 18.06.04). Kiedyś normą były samoczynne restarty co kilka dni.

13

(12 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

Polecam użycie interfejsów vti oraz mark w konfiguracji tunelu ipsec (w przyszłości xfrm, ale to dopiero od kernela 4.19)
https://wiki.strongswan.org/projects/st … teBasedVPN

Jest to bardzo wygodne, bo MTU ustawiamy na interfejsie, routing też. Dodatkowo łatwo tworzymy nową zonę w firewall'u, ustawiamy MSS clamping, wyłączamy NAT, i tym samym wszystkie najtrudniejsze sprawy są załatwione.

Nie polecam natomiast tworzenia tego interfejsu w pliku network, bo automatycznie powstaje interfejs o nazwie która nie pozwala na monitorowanie/debugowanie. Ja mam skrypt w /etc/hotplug.d/iface/

Zaleta: nadal kernel space. Wada: ipv4, ipv6 wymagają osobnych interfejsów vti
Dla "road warrior" prawa strona vti to 0.0.0.0 (bez kombinowania ze skryptem)

Dzięki Cezary za patch'a na flash. Działa bez pudła na dwóch "innych" sztukach. Zawartość partycji teraz jest zgodna z fabryczną.
Widać że wszystkie dane trafiają do radia prawidłowo, na sterownikach z obecnego buildu osiąga się ok 100Mb czystego transferu na kanale 2.4G oraz koło 400Mb na kanale 80MHz w paśmie 5G, więc jest dobrze! (sprawdzane iperf3)

Na marginesie, bo już niby niepotrzebne, ale może przyda się w przyszłości:
-jest jakiś sposób na nadpisanie partycji mtd4 zawartością pliku bin w "produkcyjnym" imidżu? (gdzieś wyczytałem że jest  to możliwe tylko, gdy odznaczy się opcję read-only na etapie kompilacji)

secam7 napisał/a:

Dla ciekawości, na tak "zepsutą" zawartość nand wgrałem to:
https://github.com/jayanta525/openwrt-n … -0x2de0000

i wszystkie interfacey dostały mac z "pudełka".

Cześć, trafiły mi się 2 sztuki z "innym" układem partycji, na 8 które miałem w ręce. Więc problem nie jest marginalny.

Instrukcja wgrania OpenWrt zawiera w tej chwili zalecenie żeby zrobić backup partycji factory oraz partycji layout
• cat /proc/mtd > r6220.mtd.layout
• cat /dev/mtd10ro > r6220.mtd10ro.factory.bin
Początkowo ich nie miałem, wróciłem bez problemu do FW Netgear i zgrałem co trzeba. Potem na różne sposoby próbowałem wgrać "factory" na partycję mtd4, ale ona jest chyba definitywnie zablokowana do zapisu (istnieje jakaś metoda? -zawsze wyskakuje permission denied).
W sumie chyba dobrze że się nie udało, bo podejrzewam że uniemożliwia to powrót do oryginalnego FW, skutkiem pisania po innych danych (w tym obszarze np są wpalone fabryczne hasła wifi)

Skutek w każdym razie był taki, że oprócz losowych adresów, radia pracują niestabilnie, a na paśmie 5GHz pokazywane jest max 3dBm.
Ostatecznie natrafiłem tutaj na zbawczy link, i bingo! Pudełka nie pójdą w odstawkę.
Znaczy się łatka jest opracowana, opisana jako "Jo-Philipp Wich's patch is applied. Build might work for both flash models"
Pytanie czy to wejdzie kiedyś do oficjalnego wydania???

16

(2 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

Powtórzyłem podobną konfigurację na neostradzie. Dwa interfejsy pppoe, jeden z loginem /ipv6, drugi zwykły. Dostałem tak jak kolega 2 niezależne adresy, w tym publiczny ipv4.
ALE, konfiguracja działała poprawnie tylko przez 5 dni, potem pojawił się parmanentny błąd autoryzacji na obu interfejsach.
Najwyraźniej Orange ma automat, który sprawdza czy nie ma podwójnego logowania na tego samego użytkownika.
Powrót do pojedynczego interfejsu pppoe (obojętnie czy ipv4, czy ipv6) dał znów poprawną autoryzację.
Podobnie jak ze światłowodem PD jest /56.
Nie udało mi się natomiast skonfigurować DS-Lite. Zamiast tunelu powiązanego z interfejsem WAN, powstaje automatycznie nowy interfejs o nazwie w stylu wan6_4_4, i do jego konfiguracji nie ma dostępu.

17

(2 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

Dzięki za szybkie odpowiedzi.
1)
Tak, byłem tam zanim napisałem pytanie, podlinkowana jest tam nawet strona do konfiguracji w GUI Luci
https://simplebeian.wordpress.com/2014/ … rt-router/
Niestety pierwsze podejście (robiłem zmiany zdalnie) spowodowało zerwanie łącza pppoe i link już nie wstał, nawet po restarcie routera. Wczoraj miałem bezpośredni dostęp do routera, od początku dodałem interfejs routera i zadziałało bez pudła :-)
2)
faktycznie....
kierowany Twoją wskazówką natrafiłem na jeszcze inny sposób
0 4 * * * kill -s SIGHUP `pidof pppd`
krótko mówiąc działa

Pozdr

18

(2 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

Cześć,
mam 2 pytania dotyczące WAN z PPPoE

1) dostęp do parametrów modemu...
wan pracuje z PPPoE, natomiast wan6 ma 6in4 do HE, załóżmy że modem adsl ma adres 192.168.100.1 (inny niż podsieci wewnętrzne)
Czy wystarczy w GUI dodać interfejs "modem" o ustalonym adresie 192.168.100.254 i dołączyć go (bridge) do wan (VLAN eth0.2)?

2) jak wymusić "reconnect pppoe" o określonej godzinie nocnej?
jest cron, jest /sbin/reboot, ale reconnect?

Pozdr

19

(261 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

Doszedł jakiś tydz. temu. Zamówiony 12/10, też przesyłka nierejestrowana. Dostarcza Poczta Polska, czyli odbiór w okienku przesyłki zwykłej ponadgabarytowej.
Pozdr

20

(3 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

No więc tak:
-nie ma żadnego komunikatu po "kill", mużyka się kończy natychmiast
-po każdej próbie nowego uruchomienia jest taki komunikat na konsoli
output: ioctl(SNDCTL_DSP_SYNC): Device or resource busy

Dzięki,
Jacek

21

(3 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

Cześć,
W nowym Gargoyle "radio internetowe" (czyli madplay) startuje tylko 1 raz po resecie routera.
Przełączenie na inną stację, lub wyłączenie  (obie opcje ubijają madplay) i próba ponownego włączenia stacji, nigdy nie kończy się powodzeniem.
W logu routera jest taki wpis:
daemon.err uhttpd[1700]: wget: short write

Widzę że temat już był poruszany w tym wątku zaraz po powstaniu wersji 1.9.x.x
http://eko.one.pl/forum/viewtopic.php?id=13477&p=2

Router TPLink 4300, reset ustawień przy upgrade 1.6.2.2->1.9.1.1

Pozdrawiam,
Jacek

Niestety, dla Win8.1 Vacard pięknie przechwytuje, ale tylko mikrofon. Z kolei nie udało mi się zmusić do współpracy VLC<->socat, wydobywają się tylko trzaski....
....
Juz udało się z VLC, ale po http zamiast udp, i z pluginem "radio internetowe", co działa na tej samej zasadzie bo też przekazuje strumień do madplay. Z jednej strony lepiej bo niepotrzebny socat i jest GUI, z drugiej strony strumieniowanie w VLC mocno toporne.

Jacek

23

(83 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

Cześć!
tu jest ciekawe rozwiązanie "komercyjne" bazujące na usbip:
https://www.virtualhere.com/home
Bezpłatne, jeżeli serwer udostępnia w danej chwili tylko jedno urządzenie USB. Jest porządny support od producenta na forum. Klient dostępny na dowolny system, na win 32/64 okienkowy, intuicyjny, po prostu działający i stabilny.
Na razie uruchomiłem na Pogo4 z archlinux i DNS323 z Alt-F. Podłączałem skaner Canona i dyski. Bez pudła działa oryginalny driver Twain, przesyłałem wielokrotnie obrazki ze skanera rzedu 400MB.
Są gotowe binarki na openwrt. Serwer zasadniczo rozgłasza swoją obecność używając avahi, ale nie jest to konieczne, można w kliencie wpisać wprost adres IP.
Na gargoyle zamierzam poeksperymentowć z S/PDIF dwukierunkowym na USB, ale karta ledwie zamówiona w ChRL :-)
Jacek

24

(5 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

pepe2k napisał/a:

Wybierz inny (wyższy) kanał dla pasma 5 GHz, to będziesz miał trochę wyższą moc nadawania (teraz masz tam zaledwie ~30 mW).

Cześć.
Pytanie mocno powiązane z zasięgiem i mocą na 5GHz...  Uzywam Gargoyle AA 1.6.2.2. na TpLink 4300.
Dla kanałów "ze środka pasma" gdzie dopuszczalna moc jest 21dBm, nie ma możliwości łączenia kanałów do szerokości 40MHz -przynajmniej dla PL, ze względu na wymagane DFS/TPC.
Gdzie zatem w Gargoyle by obsy można zmienić kraj, żeby sprawdzić jak jest to jest dla innych lokalizacji?
Czy ten stan jest permanentny, czy chwilowy, bo np jeszcze brak obsługi DFS/TPC dla połączonych kanałów w OpenWRT?
Kanały powyżej 149 wprawdzie mają i większa moc i szerokość 40MHz, ale za to Galaxy S4 ich nie obsługuje -zdaje się że w niektórych krajach podlegają licencji i służą do łaczenia stałych punktów.
Pozdr