Ściągnąłem ImageBuildera. Przepakowałem pakiet base-files edytując plik /lib/preinit/30_failsafe_wait zgodnie z  https://gist.github.com/zhangxc/944446. Zbudowałem i wgrałem fw. Wszystko chodzi pięknie.

Na razie to chciał bym jakoś rozwiązać problem tylko nie jestem jeszcze pewien jak to zrobić. Mój pomysł był taki, żeby wyłączyć "anonsowanie" failsafe. Ponieważ operator ma poprawny adres wan więc wywalenie tych 2 ramek wysyłanych przy starcie rozwiązało by problem. Nie rozważałem zmieniania adresów (w szczególności ustawiania 2 takich samych). Może rzeczywiście jest to jakieś rozwiązanie. Tylko czy nie będzie jakiś anomalii??

No to od początku.

1. Operator ma poprawny mac interfacu wan.

2. Przy starcie OpenWRT "anonsuje" (dokłądnie 2 pakiety) failsafe z mac adresem sieci lan na wszystkich portach (w tym porcie wan) z mac adresem lan. W konsekwencji vectrowy gw wykrywa obcy mac  i odcina routing na porcie do którego podpięty jest tp-link.

3. Po starcie (i konfiguracji switcha) trafic na porcie wan idzie już z mac adresem wan ale jest za późno. Po tych 2 pakietach z poprzedniego punktu routing na porcie gw do którego jest podpięty tplink jest już permanentnie odcięty. Trzeba albo przepiąć kabelek do innego portu albo zresetować gw.

Wniosek jest taki, ze przy 2 różnych mac adresach wan/lan niezależnie od tego co podam operatorowi i tak coś nie będzie działać.

Operator ma poprawny mac wan. Dokładny opis problemu jest w pierwszym poście.

Tzn ustawić takie same adresy dla lan i wan (a nie zamienić miejscami)??
Jeśli będą różne to zawsze najpierw pójdzie pakiet z adresem lan a potem wan. Czyli 2 różne macki i gw odetnie routing.

Obstawiam, że bez image buildera się nie obejdzie. Są jakieś informacje jak zablokować failsafe ale nie bardzo wiem czy to tylko uniemożliwia uruchomienie trybu czy też rozgłaszanie.

Chyba jednak failsafe:

http://wiki.openwrt.org/doc/howto/generic.failsafe

poszukaj frazy "Message under Linux (only the firt part)" masz tam zrzut. Zgadza się zarówno długość, adres ip jak i port docelowy.

Witam serdecznie,

Pytanie: jak skutecznie uwalić failsafe??

Dokładniej, mam problem z internetem Vectry. Wraz z usługą dostałem gw. Ponieważ jako bramki używam WR1043ND więc gw jest skonfigurowany w trybie bridge (ze stałym IP). To powoduje, że musiałem macaddress tplinka podać operatorowi i tylko z tego macaddressu trafic jest wypuszczany na zewnątrz. Technicznie realizowane jest to tak, że gw (wyposażony w 4 portowy switch) uwala routing na wszystkich portach na których pojawi się jakikolwiek pakiet z nieautoryzowanym macaddressem. Tyle, że w czasie starty BB w WR1043ND "rozgłasza" failsafe właśnie na porcie wan z macaddressem portu lan. Dokładniej, przy starcie na porcie wan złapałem takie pakiety:

21:41:22.664183   B e8:94:f6:68:a3:8e ethertype IPv4 (0x0800), length 1045: 192.168.1.1.58192 > 192.168.1.255.4919: UDP, length 1001
21:41:22.664191   B e8:94:f6:68:a3:8e ethertype IPv4 (0x0800), length 1045: 192.168.1.1.58192 > 192.168.1.255.4919: UDP, length 1001

Przy czym po starcie (i konfiguracji switcha)  E8:94:F6:68:A3:8E to adres portu lan a port wan ma adres: E8:94:F6:68:A3:8F. Te 2 pakieciki powodują, że vectrowy gw odcina mi routing na porcie do którego jest podpięty tplink i konieczne jest przepięcie kabelka do innego portu albo restart vectrowego gw. Generalnie, zdalnie nic się nie zrobi.

Morał jest taki, że przez "skutecznie uwalić failsafe" rozumiem nie to, żeby nie dało się go włączyć (to tak naprawdę jest obojętne) ale żeby się nie "rozgłaszał".

9

(32 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

Przykro mi, ale najwyraźniej miałem zaćmienie mózgu. Wpisywałem nie to co trzeba (nie pomne już w tej chwili co ale nie przyszło mi do głowy żeby ograniczyć wyszukiwanie do eko.one, zwykle szukam po angielsku) i pomimo tego, że siedziałem przy googlu dwa wieczory (kilka dobrych godzin) to nic sensownego mi z tego nie wyszło. Pech polegał na tym, że rezultaty które otrzymałem miały się nijak do siebie więc im więcej googlowałem tym większy miałem mętlik w głowie. Więc - tak, masz rację - w tym wypadku, pomimo najszczerszych chęci, nie umiałem skorzystać z wyszukiwarki internetowej. (teraz jak już znam odpowiedź wydaje się to banalne)

Co więcej, wszystkie łaty które nakładałem nakładało się na "samej górze" lub w "pierwszym" podkatalogu (może w dalszym ciągu czegoś nie dostrzegam w tym wątku ale nie widzę informacji w jakim katalogu nałożyć). Popatrzyłem nawet co jest w środku i próbowałem grepować po źródłach. Dostawałem pliki o tych samych nazwach w różnych katalogach. To mnie trochę zbiło z tropu i zacząłem się zastanawiać czy we właściwy sposób ściągnąłem źródła. I tak miotałem się od jednego do drugiego przez parę godzin. Od grzebania w źródłach (które "jakoś" udało mi się ściągnąć), przez googlowanie na temat nakładania łaty, po googlowanie na temat metod ściągania źródeł i od początku.

Krótko mówiąc, to nie zawsze jest lenistwo. Czasem z jakiegoś powodu wpadniesz w błędną ścieżkę rozumowania i _nic_ dalej nie idzie niezależnie ile czasu poświęcisz. Wtedy jedynie "łopatologiczne" podpowiedzi skutkują.

PS. Nie traktuj tego pepe2k personalnie. Więcej osób brało udział w dyskusji i prośba o dokładniejsze podpowiedzi jest natury ogólnej (podkreślam słowo prośba, nie mylić z pretensja!).

10

(32 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

W dalszym ciągu nie udowodniłeś nic więcej niż to, że wiesz czego szukać. Co do tego nie mam najmniejszych wątpliwości.

11

(32 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

pepe2k napisał/a:

Czemu SVN? Używaj gita, będzie łatwiej

Bo tak mi podpowiedział wujek googl.

pepe2k napisał/a:

... i korzystanie z Google naprawdę nie boli

Co dowodzi tylko temu, że Ty znasz rozwiązanie więc wiesz jak spytać googla żeby dostać właściwą odpowiedź. Akurat w tym konkretnym przypadku im więcej googlujesz tym większy mętlik masz w głowie. Ja po kolejnych kilku godzinach kombinowania w końcu zadzwoniłem do znajomego informatyka i doszliśmy do czegoś takiego:

git clone git://git.openwrt.org/12.09/openwrt.git
cd openwrt/target/linux/kirkwood
wget http://dl.eko.one.pl/attitude_adjustmen … a310.patch -O - | patch -p0

Sposób nałożenia łaty nawet dla kogoś kto mniej więcej kojarzy o co chodzi jest dalece nie oczywisty. Dla tego wielka prośba na przyszłość. Odpowiadajcie konkretnie i na temat. Napisanie 3 powyższych linijek nie zajęło by więcej niż minutę a ja zaoszczędził bym 2 wieczory.

12

(32 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

Ogólnie to mniej więcej kojarzę jak to działa. Ten link tak naprawdę tłumaczy jak zrobić BB. To czego nie jestem pewien to jak ściągnąć właściwą wersję. AA było milion różnych. Mam zrobić tak:
svn co svn://svn.openwrt.org/openwrt/tags/attitude_adjustment_12.09
Dostane wtedy źródła do AA-final??
A potem:
http://dl.eko.one.pl/attitude_adjustmen … a310.patch

13

(32 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

Czyli dobrze zrozumiałem, BB nie pójdzie. Pomysł jest taki, żeby postawić AA najlepiej z jakiegoś gotowca żebym nie musiał paczek kompilować. Jednakże potrzebuje wrzucić na sztowno do jajka obsługę md-raid1. I teraz pytanie jak ściągnąć właściwe źrógła żeby do standardowych paczek AA (np. http://downloads.openwrt.org/attitude_a … packages/) "dokompilować" sobie jajco z odpowiednimi łatami dla MSA310. Będę wdzięczny za konkretną komendę ściągającą źródła i odpowiednie łaty.

14

(32 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

No to się trochę pogubiłem (Bartekk napisał, że BB nie pójdzie). Był bym wdzięczny jak byś podesłał konkretnego linka co mam konkretnie wgrać żeby mi BB wstało.

15

(32 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

Są gdzieś dostępne źródła do tego:
http://dl.eko.one.pl/attitude_adjustmen … 0-live.tgz
Będę potrzebował po swojemu jajko skompilować. Ewentualnie na co tą łatę nałożyć:
http://dl.eko.one.pl/attitude_adjustmen … a310.patch

16

(32 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

Dzięki wielkie za info.

Pytanie o "zasadzki" dalej aktualne. Z tego co pamiętam, z tp-linkami jakieś opornik trzeba dolutować, żeby szeregówka normalnie działała. Jak jest  z NSA310??

17

(32 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

W piątek wybieram się po konwerter do szeregówki (chyba, że ktoś z Wa-wy chciał by się pozbyć to możemy się dogadać).
1. Są jakieś "zasadzki" (typu: wlutuj opornik pomiędzy VCC a TX)??
2. Na allegro jest sporo "terminali do dysków" takich jak ten:
http://allegro.pl/terminal-dyskowy-do-n … 09184.html
Czy to się nadaje do szeregówki? Było by o tyle miło, ze ma już złączki do grzebienia.

18

(32 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

No to widzę, że impreza nie dla mnie.

PS. Pepe, jak byś chcaił się pobawić to daj znać. Myślę, że się dogadamy.

19

(32 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

A jak tam wasze doświadczenia z podkręcaniem? Stabilnie niestabilnie??

20

(32 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

Będę próbował z AA i tu pojawia się pytanko. Da się to na sda1 (tzn. dysku wew. podłączonym do SATA, a nie na pendrive) postawić?? Jakie jest zaklęcie do bootloadera żeby to wstało?

21

(32 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

Z tego wszystkiego najbardziej by mi AA pasowało tylko nie wiem czy mi się postfix skompiluje:
https://github.com/openwrt/packages/tre … il/postfix
Mam na BB i śmiga super.

22

(32 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

1. Smutek, czy samodzielna kompilacja (bez zmian w źródłach) coś tu pomoże?

2. Co odpalę? Link z AA mi się nie otwiera:
http://ecco.selfip.net/attitude_adjustment/kirkwood/

23

(32 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

Witam serdecznie,

Właśnie dorwałem Zyxela NSA310 i chciał bym posadzić na nim Barrier Breaker 14.07. Trochę się jednak w tym gubię a nie chciał bym zbrickować. Który obraz mam wgrać i jak? Jakoś nie mogę nic sensownego wygooglować.

24

(6 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

root@OpenWrt:~# cat /etc/passwd /etc/shadow
root:x:0:0:root:/root:/bin/ash
daemon:*:1:1:daemon:/var:/bin/false
ftp:*:55:55:ftp:/home/ftp:/bin/false
network:*:101:101:network:/var:/bin/false
nobody:*:65534:65534:nobody:/var:/bin/false
postfix:x:87:87:postfix:/var/run/postfix:/bin/false
grzes:x:1000:1000::/home/grzes:/bin/ash
dovecot:x:59:59:dovecot:/var/run/dovecot:/bin/false
root:$1$brTUjUil$KEVZLn.Bd16K333453Htqu/:16351:0:99999:7:::
daemon:*:0:0:99999:7:::
ftp:*:0:0:99999:7:::
network:*:0:0:99999:7:::
nobody:*:0:0:99999:7:::
postfix:x:0:0:99999:7:::
grzes:$1$uXoNlIrR$yVd/FIPfK3rf3f43WuerlwG.:16354:0:99999:7:::
dovecot:x:0:0:99999:7:::
root@OpenWrt:~#

25

(6 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

Zapewniam, że brak "dedykowanej" dokumentacji nie oznacza, że nie czytałem tego co mi tam google podrzucił. Niestety, mam chyba jakieś "zaćmienie mózgu" bo jak do tej pory udało mi się "wycisnąć" tylko tyle:
mail.info dovecot: auth: shadow(grzes,192.168.0.2,<7Fbz5DQF0gDAqAAC>): unknown user
Oczywiście użytkownik istnieje i hasło dobre.
W każdym razie jak ktoś ma działającą konfigurację (najchętniej na BB14.07 ale nie będę wybrzydzał) to będę wdzięczny za podesłanie wyniku komendy:
doveconf -n