Tak. Wszystko chodzi wyłącznie na modemie 3G/LTE. 24 maja połączenie było wielokrotnie zrywane.

screen 1
screen 2

3

(4 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

Jakiś czas temu sprawdzałem i najkorzystniej wychodził mi plus.

Zauważyłem, że dane o zużyciu pasma podawana w zakładkach "zużycie pasma" i "podział pasma" różnią się.
Przykład:
- w zakładce "zużycie pasma" 22 maja tabela zużycia pasma pokazuje łącznie 122.2 MB
- w zakładce "podział pasma" 22 maja tabela podziału pasma pokazuje łącznie 819.22 KB

Czy to możliwe?

Wersja oprogramowania 1.6.1.1 (r40431), konfiguracja prawie domyślna, z modemem LTE i ustawionym limitowaniem transferów. We wcześniejszej wersji softu chyba te wartości się zgadzały, ale nie mam pewności. Po ostatnim update dołożyłem to limitowanie transferów w sieci lokalnej.

5

(3 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

Nie, nie mam nic ustawione na sztywno. Niemniej jeśli łączę się swoim komputerem, to router przyznaje mi za każdym razem ten sam adres IP, i nie jest to pierwszy wolny, tylko ten, który kiedyś uzyskał po raz pierwszy, kiedy połączył się z routerem.
No i jak wytłumaczyć te problemy z połączeniami nowych komputerów oraz dziwaczne adresy IP przydzielane przez router?

6

(3 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

Cześć,
Podpowiedzcie proszę, jak to jest z DHCP jeśli chodzi o przypisanie adresów przydzielanych poszczególnym komputerom? Jak długo pamiętana jest dana maszyna?
Doprecyzuję:
Mam router z Gargoyle, gdzie włączony jest DHCP na domyślnych ustawieniach, czyli dzierżawa adresu na 12h a pula adresów 192.168.1.100 do 249. Do routera podłącza się jednak w ciągu miesiąca więcej różnych komputerów (niż te 250) i zauważyłem, że od pewnego czasu nowe maszyny zwyczajnie nie mogą uzyskać dostępu do sieci (tzn. udaje im się podłączyć do routera, ale nie mają internetu), a adresy jakie pojawiają się w logach to jakieś 95.40.40.190, 46.169.77.101 itp...
OK, pierwsze, co mi przyszło do głowy, to powiększyć pulę, i w porządku, pewnie zadziała. Tylko zastanawiam się, co stanie się, gdy ta pula kiedyś może się skończyć (dobra, wiem, że marna na to szanse), ale zwyczajnie zaciekawiło mnie, jak wykasować gdzieś informacje dotyczące tych już raz przydzielonych adresów. DHCP jednak gdzieś to zapisuje i przydziela ten sam adres komputerom po MACach? Tylko jak długo to pamięta? Czy całość załatwia dzierżawa? Bo wydaje mi się, że nie, ale może się mylę.

Czy poniższy proces w cronie odpowiada za to zapisywanie co 4h?

0 0,4,8,12,16,20 * * * /usr/bin/backup_quotas >/dev/null 2>&1

Hmm, po kolejnych próbach i odczekaniu dłuższej chwili przed odcięciem prądu, limit jest zapamiętany, więc albo się wstrzeliłem albo u mnie to się jakoś zapisuje częściej. Niemniej jest ok.

Dziękuję za szybkie odpowiedzi.
W międzyczasie zacząłem testować limitowanie łącza i zauważyłem, że jeśli dany IP przekroczył swój limit i np. miał zablokowane łącze, to po odcięciu prądu w routerze i ponownym starcie, limit wraca do poziomu wykorzystania prawdopodobnie z momentu ostatniego zapisu tych informacji gdzieś w systemie (np. pokazuje 61% wykorzystania limitu i od tego momentu nalicza dalej).
Jak często te informacje są dopisywane? Innymi słowy, czy jak ktoś wykorzysta swój limit, to zawsze przy odcięciu prądu ten fakt będzie niezapamiętany przez router, czy po pewnym czasie (jakim?) będzie to już gdzieś na stałe wpisane do momentu odnowienia tego limitu?

Cześć,

Za pomocą opcji "zużycie pasma" lub "podział pasma" jestem w stanie sprawdzić, jak lokalne komputery wykorzystywały pasmo, ale brakuje mi kilku szczegółów. Czy jest możliwe uzyskanie informacji takich jak:
1. Kiedy (data co do dnia) dany lokalny IP ściągał dane, które pokazane są w w/w opcjach? Teraz widzę to po eksporcie informacji do xls następująco:

download    month    12    192.168.1.223    1388530800    1391209200    361563955

czyli tak jak jest to opisane:

[Kierunek],[Długość przedziału],[Zapisane przedziały],[IP],[Start przedziału],[Koniec przedziału],[Zużytych bajtów]

2. Z jakiego adresu/URL ściągał dane?

Zakładam, że jest sposób, żeby się tego dowiedzieć, być może nawet jest realizowany przez jakiś plugin? Zapewne generuje to sporą ilość danych, czy w związku z tym powinienem pomyśleć o zamontowaniu zewnętrznego nośnika?

11

(35 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

Sprawdzę, ale i tak pewnie zrobię update systemu.

12

(35 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

Cezary napisał/a:

Domyślnie jest włączony, bo ci statystyki zużycia pasma zbiera.

... i zapycha flash routera? o tym może myślimy? Ten router ma trochę pamięci... a statystyki chyba mają ustawiony limit zajmowanych zasobów, choć nie pamiętam, dawno nie grzebałem w Gargoyle postawionym na tym routerze. Zerknę.

13

(35 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

Hmm, nie włączałem...

14

(35 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

Podepnę się pod temat. U mnie występuje podobny problem. Konfiguracja WDR3500 + E3276 + aktywny HUB. Działał do czasu i wpadł w pętlę resetowania, ale tylko wtedy, gdy modem złapie połączenie, czy to w HUBie, czy to będąc bezpośrednio podłączonym do routera. Po wypięciu modemu cisza, bez resetów.
Rozumiem, że mam wykonać ćwiczenie jak koledzy powyżej? (firstboot / update Gargoyle)

Jak zmienić folder /plugin_root ? Nie mogę instalować cięższych pluginów, ponieważ dla mojego routera (TL-WDR3500) Gargoyle pokazuje "Pamięć wewnętrzna 1.56 MB ogółem" czyli to, co zostało z flash'a. Potrzebny extroot i dalsze czynności?

16

(326 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

Zrobione. Jest tak:


0 0,4,8,12,16,20 * * * date -u +"%Y.%m.%d-%H:%M:%S" >/usr/data/time_backup       
0,1,11,21,31,41,51 * * * * /usr/bin/set_kernel_timezone >/dev/null 2>&1       
0 0,4,8,12,16,20 * * * /tmp/bw_backup/do_bw_backup.sh       
*/3 * * * * /usr/lib/gargoyle/ping_watchdog.sh 240 3 8.8.8.8 wan

po wejściu w zakładkę Monitor połączenia, monitor jest odznaczony (wyłączony)

17

(326 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

Czy to normalne, że po włączeniu Monitora połączenia w GUI, po odświeżeniu strony w przeglądarce Monitor jest już wyłączony? Gargoyle 1.5.11.3 (goły), modem E3276 (przez aktywny Hub USB), router TL-WDR3500.