Bobi napisał/a:

P.S. Ad azhag - mam router MR3420 z jednym wejściem USB w który obecnie wpięty jest modem PLAY-a (takiego używam  w okresie wiosna-późna jesień) także moje możliwości są fizycznie ograniczone jeśli chodzi o wykorzystanie tego USB.

Z aktywnym hubem USB możliwości rosną.

27

(54 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

Cezary napisał/a:

Co było do zrobienia już zostało zrobione.

OK. Cóż, szkoda.

Pytałem, bo z doświadczenia wiem, że różnica między squashfs skompresowanym gzipem a lzma/xz (nie pamiętam co było na topie gdy się tym bawiłem) wynosiła jakieś 25%. To by mogło stanowić różnicę.

28

(54 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

azhag napisał/a:

czy jest to robione na poziomie kompilacji (np. --with-i18n i --without-i18n)?

Chyba trochę niejasno się wyraziłem, może jeszcze raz: podczas kompilacji trzeba wybrać czy Gargoyle ma mieć obsługę i18n (i wtedy on sam zajmuje trochę więcej + nieco miejsca na każdy zainstalowany język), czy wkompilowuje się jeden język na sztywno i nic z tym już potem nie można zrobić?


Dopisek: aha, w międzyczasie dostałem odpowiedź (poniekąd). :)

Cezary napisał/a:

4. coś innego?

Może mam coś innego: jakim algorytmem squashfs jest kompresowany, gzipem czy LZMA(2)? I w jakim stopniu jest kompresowany?

29

(54 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

Tylko oficjalny Gargoyle nie jest dostępny np. dla MR3x20v2. Może rzeczywiście dałoby się budować dwie wersje: en oraz pl. Abstrahując od czasu potrzebnego do zbudowania obrazu, chyba nie powinno być to problemem.


Przy okazji: właśnie, jak wygląda ta nowa wielojęzyczność? Kwestia tylko doinstalowania dodatkowych pakietów (np. gettext i gargoyle-i18n-*) do rdzenia Gargoyle, czy jest to robione na poziomie kompilacji (np. --with-i18n i --without-i18n)?

30

(7 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

Minecraft nie jest w Javie przypadkiem? Jeśli tak, to OpenJDK jest dostępne na MIPS, więc tylko kwestia skompilowania tegoż dla OpenWRT (rzut oka na wyszukiwarkę mówi, że ktoś coś nawet kombinował w tym kierunku).

Ale nawet jeśli będziesz mieć OpenJDK na routerze (a Minecraft nie wymaga koniecznie Oracle'owskiej Javy) to niedostatek RAM-u może być zabójczy.

31

(54 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

1. Znaczy nie będzie się dało korzystać z USB na takim obrazie? Jeśli tak, to dziwię się, że w ogóle jest to rozpatrywane -- abstrahując od wszystkich innych zastosowań USB, ucina to możliwość postawienia exroota, który pozwala na praktycznie dowolne zmodyfikowanie systemu we własnym zakresie.
2. Zależnie ile miejsca potrzeba, można pomyśleć nad jakąś roszadą w domyślnym zestawie pakietów. Ale nikomu się nie dogodzi -- zawsze znajdzie się ktoś, kto uzna, że należałoby usunać raczej tę drugą funkcję.
3. Wydaje się najbardziej sensowne, właściwie nic nie tracimy -- nowe obrazy będą takie jak teraz. A jak ktoś chce, to po dodaniu exroota może sobie doinstalować nowe języki i zmieniać je ile dusza zapragnie.

Moje 3 grosze ad 1 i 2:

Nie ma znaczenia jakiej wielkości będzie nośnik dla exroot. Jeśli jednak zamierzasz wykorzystywać router w charakterze domowego serwerka (np. do pobierania torrentów), to dla zapisywanych danych dałbym oddzielny nośnik (zamontowany np. w /mnt/dane). Lepiej, żeby partycja systemowa nie była zbyt często zapisywana (idealnie tylko podczas instalacji i aktualizacji pakietów oraz zmian w konfiguracji; nawiasem mówiąc niegłupim pomysłem może być zamontowanie jej w trybie synchronicznym). W razie czego, jeśli np. wystąpi nagła przerwa w dostawie prądu, lepiej żeby skaszanił ci się tylko system plików z pobieranymi danymi, a partycja systemowa routera pozostała nietknięta.

Zatem: na pobierane dane tyle ile potrzebujesz, na exroot po prostu to co masz pod ręką -- jak zauważył Cezary wiele nie potrzeba, kupowanie dużego nośnika będzie w proponowanym przeze mnie scenariuszu marnotrawstwem. Osobiście na exroot zagospodarowałem stareńki pendrive 512 MB, który kurzył się w szufladzie.

Podczas kupowania karty SD/pendrive'a/dowolnego nośnika flash zwróć koniecznie uwagę na klasę pamięci (czyli szybkość zapisu/odczytu), naprawdę warto zainwestować w wyższą niż 4 (obecnie najpopularniejsze).

33

(4 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

Cezary napisał/a:

W faq to jest na górze strony, tak w taki sposób.

Ups, jakoś przegapiłem ten fragment.

Pakiet działa elegancko. Wreszcie mam powłokę, z której da się korzystać. Dzięki raz jeszcze. :)

34

(4 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

Dzięki! Jak wrócę do domu, to przetestuję.
Pytanie dodatkowe: jak zainstalować pakiet ściągnięty ręcznie? Po prostu opkg install pakiet.ipk?

Cezary napisał/a:

(tylko bez extroota to ci się nie zmieści).

Oczywiście, exroot to piewsza rzecz jaką zrobiłem. smile

35

(4 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

Cześć,

jestem świeżo upieczonym użytkownikiem OpenWRT 12.09 (dokładniej najnowszego GargoylePL stąd) na MR3420v2. Bardzo mi się podoba, ale brakuje mi jednego pakietu -- zsh. Znalazłem dla niego Makefile, ale dla rozwojowej gałęzi: https://dev.openwrt.org/browser/package … h/Makefile

Zapoznałem się też z instrukcją kompilacji. Linux i kompilacja mi nie straszne (choć to drugie lekko wstrętne ;)), więc raczej podołam -- tylko jak zbackportować (o ile się da) tego Makefile'a do 12.09? Po prostu wrzucić w stosowne miejsce w źródłach (bodajże packages/zsh/Makefile, jestem teraz na innym kompie)?

A może jakaś dobra dusza zbudowałaby pakiet zsh?