@cezary w BPi-R4 nie tylko moduł BE14 był porażką, a sama konstrukcja BPi-R4 była wadliwa przez co wifi było słabe. W wersji pro, mieli podejść rozsądnie do problemu i zastosować iFEM, ale tyle ludzi już się do nich zraziło, że chyba tylko pozostaną przy BPi jako routera bez wifi.

Dokładnie. Mam nadzieję, że deweloperom uda się to ogarnąć.
Rozmawiałem z Lorenzo prywatnie, jedynie co wspomniał, że problem jaki teraz deweloperzy mówia "kalibracja PCIe" nie jest tutaj problemem, a gdzieś jest indziej...
Gdy jednak support pojawi się, oceniam że cena urządzenia może wzrosnać.

artur_n napisał/a:
pav0 napisał/a:
ambrozy5 napisał/a:

Ta pojemność wifi, ja olewam wifi7 dopóki nie będzie kilkanascie w pelni działających routerów bo to dalej jest za nowe a rozwoj openwrt w tym kierunku slimaczy się.

Zgadzam się z Tobą. Jeśli chcesz mieć stabilne środowisko, a nie że musisz mieć najnowsze bo chcesz przetestować, to warto poczekać.
Osobiście mam BPi-R4 z BE14 co jest porażką i odradzam każdemu jego zakup jeśli chce użyć go jako router z wifi. Wkrótce ma być BE19, ale niestety to jest już za późno. Nie wierze Sinovoip i nie chce w przyszłości ich produktów (chyba, że wyprodukują coś naprawde ciekawego).

Niedawno też kupiłem Quantum Fiber W1700K przez myus.com (fakt, że straciłem na samej wysyłce ok 30 dolarów, ale myus jest przetestowane). Mam nadzieję, że za jakiś czas zastąpi BPI R4.

Rozwiń temat zakupu. Gdzie go kupiłeś? Ile zapłaciłeś łącznie? Ciekawe urządzenie z tego co widzę.

Na myus: https://shopping.myus.com/productpage/? … Fteg%3D%3D

koszt: 59.97 + 10(dla myus "Handling fee) + wysyłka i podatek: 42.66. Łącznie: 112.63

Na amazon us: https://www.amazon.com/Quantum-Fiber-W1 … ref=sr_1_1
masz za 59.97 + 17.23 wysyłka do Polski + jakiś podatek.

Jesli chcesz, to raczej zamów z amazon bezposrednio. Z myus czekałem ponad miesiac na paczke + te dodatkowe koszty. Za to mam przetestowane myus...

ambrozy5 napisał/a:

Ta pojemność wifi, ja olewam wifi7 dopóki nie będzie kilkanascie w pelni działających routerów bo to dalej jest za nowe a rozwoj openwrt w tym kierunku slimaczy się.

Zgadzam się z Tobą. Jeśli chcesz mieć stabilne środowisko, a nie że musisz mieć najnowsze bo chcesz przetestować, to warto poczekać.
Osobiście mam BPi-R4 z BE14 co jest porażką i odradzam każdemu jego zakup jeśli chce użyć go jako router z wifi. Wkrótce ma być BE19, ale niestety to jest już za późno. Nie wierze Sinovoip i nie chce w przyszłości ich produktów (chyba, że wyprodukują coś naprawde ciekawego).

Niedawno też kupiłem Quantum Fiber W1700K przez myus.com (fakt, że straciłem na samej wysyłce ok 30 dolarów, ale myus jest przetestowane). Mam nadzieję, że za jakiś czas zastąpi BPI R4.

Samo BPi-R4 jest w miarę ok, jednak moduł wifi BE14 - nie. To absolutna katastrofa. Xiaomi 4a giga version ma lepsze osiągi.

@jaro44 albo ktoś inny, co posiada GL-B3000, mógłby się podzielić wynikami iper3 albo speedtest-go dla 5GHz - 160MHZ?
Z góry dzięki.

Zastanawiam się nad jego kupnem, wcześniej używałem AX3000T, który miał dosyć dobre wyniki - 870/940Mbits (via https://www.nperf.com/pl/ , a speedtest-go w sieci lokalnej ponad 940/940).
Jesli ten miałby podobne, byłoby cudownie smile

EDIT:
Tak więc kupiłem GL-B3000 i póki co - rozczarowanie. Wykonanie po LAN speetest na 940/940 to dla niego wezwanie na stockowym sofcie, bazującym  na OpenWRT 19.03 + NSS. Robiłem swojego softa, tutaj rozczarowanie jest jeszcze większe - 540/600 z włączonymi/wyłączonymi niektórymi bajerami typu packet steering albo irqbalance.
Jeśli ktoś szuka taniego AP/routera to zdecydowanie nie polecam GL-B3000 (zbyt duża różnica względem AX3000T)

7

(27 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Musze bardziej przyjrzeć się sprawie. U mnie na dumb ap zestawienie VoWIFI działa od razu, a na głównym routerze trwa to wieki. Na dumb ap mam wyłączone firewall, jak i odhcp i dnsmasq - podejrzanie padło na firewall.
Jak czytałem na reddit i forach, ludzie mieli problem i dodawali reguły, ale faktycznie nie mają one sensu. Przez noc wyłączyłem reguły - VoWifi się włączyło po jakimś czasie, nawet po wyłączeniu i włączeniu wifi calling - znów normalnie podłączył się głównym routerze. Dziwne.

Chyba problem tkwi gdzieś indziej niż w firewall

Edit:
Problem jest jeszcze bardziej ciekawy - na żony telefonie, czy to na dumb ap (ax3200) czy głównym (BPi-R4), wifi calling działa od razu, natomiast na moim na dumb ap od razu, na głównym długo.
Patrząc na zmiany jakie robiłem w ostatnim czasie: wkładki SFP 2.5G (niestety motorcom yt8821; te wymagały włączenia flow control) czy też zmiany w wifi, zmiany w sqm - wróciłem do poprzednich ustawień i dalej nic.
Zauważyłem jednak, że wyłączając offload, albo włączając sw offload, wifi calling pojawia się po 20sekundach, kiedy jak włączę hw offload trwa to nawet 5 min - będąc w tym samym miejscu)

Edit:
mając chwile, zerknąłem na logi z logcat na androidzie:

```
sudo adb logcat -b all &> ~/vowifi
grep -iE "ims|wfc|handover|fail|error" ~/vowifi
```

Nic ciekawego. Przejrzałem tcpdump na br-wan:

```
tcpdump -vv -i br-wan dst port 500 or dst port 4500 or dst port 5060 or dst port 5061
```
Wygląda na normalny ruch, więc zobaczyłem jak wygląda ruch na telefon:
```
tcpdump -vv -i br-lan dst host 192.168.88.114
```

Wszystko wygląda normalnie, a zestawienie vowifi trwa 1 min (przy sw offload), gdy na dumb ap jest od razu.


EDIT:
Problem rozwiązany po konfiguracji Qosify + SW Offload. Teraz za każdym razem zestawienie sesji VoWIFI działa bez problemu.

Konfig dla Qosify:

```
(...)
config interface wan
        option name wan
        option disabled 0
        option bandwidth_up 1000mbit
        option bandwidth_down 1000mbit
        option overhead_type none
        option ingress 1
        option egress 1
        option mode diffserv4
        option nat 1
        option host_isolate 1
        option autorate_ingress 0
        option options ""
        option ingress_options "nat diffserv4 overhead 44 mpu 84"
        option egress_options "nat diffserv4 overhead 44 mpu 84"
```

8

(27 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Mam podobny problem, jednak zaaplikowanie reguł firewall (https://thematrix.dev/config-wifi-call-on-openwrt/) pomogło.

Np.
```
config rule
        option name 'Allow VoWIFI'
        list proto 'udp'
        option src 'lan'
        option dest 'wan'
        option dest_port '500 4500'
        option target 'ACCEPT'

config rule
        option name 'Allow VoWIFI'
        list proto 'udp'
        list proto 'tcp'
        option src 'lan'
        option dest 'wan'
        option dest_port '5060 561'
        option target 'ACCEPT
```

Póki co, testowałem 1 regułę i wydaje się być ok.

Edit: reguły są bez sensu, w dalszych komentarzach więcej informacji

9

(57 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Od jakiegoś czasu próbuję dobrze ustawić konfigurację dla usteer albo dawn, tak aby wszyscy domownicy byli "zadowoleni". Czasami ktoś ma problem z jednym telefonem, czasami z drugim. Mam wrażenie, że usteer jest minimalnie lepszy niż dawn, choć jak się ustawi `option kicking '1'` to zaczyna działać znacznie lepiej (bo inaczej kombinuje za dużo).
Z ciekawości zabrałem część ustawień od @roblad  - zobaczę jak będzie działać. Jak na razie jest ok.

Configi mam dostępne: https://github.com/danpawlik/openwrt-bu … igs/BPI-R4

10

(14 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Podobnie jak @MiG25, rozdzieliłem sieć 2.4GHz i sieć 5GHz. Kilka dni próbowałem DAWN, jednak bardziej denerwowało to osoby, niż pomagało.
Dla przykładu @andrut, mój konfig wygląda mniej więcej:

- AP

config wifi-device 'radio0'
    option type 'mac80211'
    option path 'platform/18000000.wmac'
    option band '2g'
    option htmode 'HT40'
    option cell_density '0'
    option country 'PL'
    option txpower '17'
    option channel '6'

config wifi-iface 'default_radio0'
    option device 'radio0'
    option network 'lan'
    option mode 'ap'
    option encryption 'psk2'
    option ssid 'MyNetwork_2G'
    option key 'mypassword1234'
    option nasid 'main-2'
    option mobility_domain 'abab'
    option ieee80211r '1'
    option ft_over_ds '1'
    option ft_psk_generate_local '1'
    option reassociation_deadline '2000'
    option ieee80211v '1'
    option time_advertisement '2'
    option time_zone 'CET-1CEST,M3.5.0,M10.5.0/3'
    option ieee80211k '1'
    option rrm_beacon_report '1'
    option rrm_neighbor_report '1'
    option ieee80211w '1'
    option skip_inactivity_poll '1'

config wifi-device 'radio1'
    option type 'mac80211'
    option path '1a143000.pcie/pci0000:00/0000:00:00.0/0000:01:00.0'
    option band '5g'
    option country 'PL'
    option cell_density '3'
    option txpower '20'
    option htmode 'HE80'
    option channel '40'

config wifi-iface 'default_radio1'
    option device 'radio1'
    option network 'lan'
    option mode 'ap'
    option encryption 'psk2'
    option ssid 'MyNetwork'
    option key 'mypassword1234'
    option mobility_domain 'abab'
    option nasid 'main-5'
    option ieee80211r '1'
    option ft_over_ds '1'
    option ft_psk_generate_local '1'
    option reassociation_deadline '2000'
    option ieee80211v '1'
    option time_advertisement '2'
    option time_zone 'CET-1CEST,M3.5.0,M10.5.0/3'
    option ieee80211k '1'
    option rrm_beacon_report '1'
    option rrm_neighbor_report '1'
    option ieee80211w '1'
    option skip_inactivity_poll '1'

config wifi-iface 'wifinet2'
    option device 'radio0'
    option mode 'ap'
    option ssid 'MyNetwork_tv'
    option encryption 'psk2'
    option key 'mypassword1234'
    option network 'lan'
    option disabled '1'

- AP1

config wifi-device 'radio0'
    option type 'mac80211'
    option path '1e140000.pcie/pci0000:00/0000:00:00.0/0000:01:00.0'
    option band '2g'
    option htmode 'HT40'
    option cell_density '0'
    option country 'PL'
    option channel '11'

config wifi-iface 'default_radio0'
    option device 'radio0'
    option network 'lan'
    option mode 'ap'
    option encryption 'psk2'
    option ssid 'MyNetwork_2G'
    option key 'mypassword1234'
    option nasid 'ap1-2'
    option mobility_domain 'abab'
    option ieee80211r '1'
    option ft_over_ds '1'
    option ft_psk_generate_local '1'
    option reassociation_deadline '2000'
    option ieee80211v '1'
    option time_advertisement '2'
    option time_zone 'CET-1CEST,M3.5.0,M10.5.0/3'
    option ieee80211k '1'
    option rrm_beacon_report '1'
    option rrm_neighbor_report '1'
    option ieee80211w '1'
    option skip_inactivity_poll '1'

config wifi-device 'radio1'
    option type 'mac80211'
    option path '1e140000.pcie/pci0000:00/0000:00:01.0/0000:02:00.0'
    option band '5g'
    option country 'PL'
    option cell_density '3'
    option htmode 'HE80'
    option channel '48'
    option txpower '20'

config wifi-iface 'default_radio1'
    option device 'radio1'
    option network 'lan'
    option mode 'ap'
    option ssid 'MyNetwork'
    option encryption 'psk2'
    option key 'mypassword1234'
    option mobility_domain 'abab'
    option nasid 'ap1-5'
    option ieee80211r '1'
    option ft_over_ds '1'
    option ft_psk_generate_local '1'
    option reassociation_deadline '2000'
    option ieee80211v '1'
    option time_advertisement '2'
    option time_zone 'CET-1CEST,M3.5.0,M10.5.0/3'
    option ieee80211k '1'
    option rrm_beacon_report '1'
    option rrm_neighbor_report '1'
    option ieee80211w '1'
    option skip_inactivity_poll '1'