Przygotowanie i instalacja OpenWrt na Asus RT-N10+
Ostatnia zmiana: 2013-11-26 18:43

Asus wprowadził małe zamieszanie, ponieważ na runku dostępne jest kilka wersji tego routera różniących się zastosowanymi podzespołami. W tym przypadku mamy do czynienia z routerem Asus RT-N10 H/W Ver.:C1 (wg pudełka), który na stronie Asusa nazywany RT-N10vC. Aby było jeszcze ciekawiej, wewnętrznie (można to zobaczyć w logach systemowych) router przedstawia się jako RT-N10.B1, w oryginalnym gui można także spotkać oznaczenie RT-N10+ lub po prostu RT-N10. W każdym razie opis dotyczy wersji z chipem Ralinka; poprzednie wersje były na Broadcomie. Opisywana wersja C1 jest po prostu wersją B1 w innej obudowie.

Krótka specyfikacja

- procesor Ralink RT3050F 320MHz
- Flash: 4 MiB
- RAM: 32MiB
- WLAN: Ralink
- 5x RJ45 10/100
- przycisk reset i wps
- diody LED (jedna sterowana programowo)

image

Stan projektu

Obsługiwany jest zarówno przez wersję stabilną Attitude Adjustment jak i trunka. Niezbędny jest plik zawierający rt-n10-plus w nazwie.

Instalacja

Instalacja przez tftp

Ten router, podobnie jak inne urządzenia tego producenta, posiada prosty tryb awaryjny. Opis dotyczy zarówno wgrania oryginalnego oprogramowania pobranego ze strony producenta (plik *.trx - nie jest to ten sam trx co stosowany w urządzeniach z Broadcomem!) jak i OpenWrt (plik *.bin). W tym drugim przypadku należy wykorzystać plik openwrt-ramips-rt305x-rt-n10-plus-squashfs-sysupgrade.bin.

Po kolei należy:
- wyłączyć zasilanie rutera
- podłączyć kabel ethernet do rutera i komputera
- ustawić adres IP karty sieciowej w komputerze na stałe na 192.168.1.15 (ważne - na innym adresie może nie przyjąć obrazu)
- wcisnąć i trzymać przycisk reset routera
- włączyć zasilanie rutera
- dioda WPS powinna wolno pulsować.
- puścić przycisk reset
Router jest gotowy na przyjęcie obrazu. Należy teraz klientem tftp (np. atftp dla linuksa lub Firmware Restoration od Asusa) wysłać plik z firmware na adres 192.168.1.1. Po kilkudziesięciu sekundach nastąpi restart routera.

Instalacja przez sysupgrade

Jeżeli już mamy działające OpenWrt - należy przesłać obraz do katalogu /tmp (np. przy pomocy scp czy winscp) pod nazwą code.bin, a następnie zalogować się na router i wykonać


    # sysupgrade -n /tmp/code.bin

Jeżeli chcemy zachować pliki konfiguracyjne należy pominąć opcję -n. Ale ostrożnie z tym - z wersji na wersje format plików może się zmienić, więc może się zdarzyć, że coś po instalacji nowego firmware może nie działać tak jak powinno.

Failsafe

Tryb failsafe umożliwia dostęp do systemu w przypadku jego błędnej konfiguracji. Wskaźnikiem jest zielona dioda "wps".

Elementy specyficzne dla routera

LED

Do programowego sterowania dostępna jest jedna dioda LED o nazwie asus:green:wps, domyślnie pełniąca rolę wskaźnika uruchamiania systemu. Opis dostępny w osobnym dokumencie.

Przyciski

Obsługiwane są oba, przedstawiają się jako "reset" i "wps". Opis dostępny w osobnym dokumencie.