Opis urządzenia
Ostatnia zmiana: 2013-11-26 18:43

OSBRiDE 3GN jest to "zewnętrzny Punkt Dostępowy 2Tx2Rx MiMO 2.4GHz ze zintegrowanym modemem UMTS/GSM działającym w sieciach komórkowych" (cytat ze strony producenta). Produkuje go nasza rodzima firma OSBRiDGE Sp. z o.o. z Chojnic. Dostępny jest na rynku już od kilku lat, nie jest więc nowością i został sprawdzony w różnych instalacjach.
Cechą szczególną produktu jest jego zewnętrzne przeznaczenie - posiada hermetyczną, zabezpieczoną obudowę z możliwością zasilania przez PoE. Zdjęcia obudowy można zobaczyć w wyszukiwarce zdjęć google.

W środku znajdziemy:
- SoC Atheros AR9132 rev 2, taktowany 400 MHz, na płycie jednego z znanych producentów
- bootloader: redboot, z możliwością dostępu przez interfejs ethernet
- Flash: 8 MiB
- RAM: 32 MiB
- WLAN: Atheros AR9100 MAC/BB Rev:7 AR2133 RF Rev:a2 802.11b/g/n (zintegrowany) 2T2R
- chipset Ethernet: RTL8366RB 10/100/1000 Mbps
- 1x USB 2.0, przyciski, LED, rs232c (TTL)
- zintegrowany modem 3G lub LTE

USB nie jest dostępne na zewnątrz ponieważ właśnie w ten sposób zrealizowane jest połączenie z modemem 3G (różny w zależności od wersji - Huawei E220 lub Huawei E398).

Na zewnątrz wyprowadzone są tylko dwa złącza RJ45 (WAN i LAN), slot karty SIM (w hermetycznych zabezpieczeniach), dwie złącza RP-SMA do anten zewnętrznych oraz złącze do podłączenia anteny GSM (+ew dodatkowe dla modemu LTE).
Zasilanie odbywa się przez złącze RJ45 LAN (PoE - odpowiedni zasilacz jest w zestawie). Z włączonym modułem radiowym i połączeniem 3G urządzenie zużywa ok 6W mocy, więc istnieje możliwość ew. awaryjnego zasilania np. z UPS. W obudowie znajduje się jeszcze trochę miejsca np. na dodatkową przetwornicę, watchdoga czy małą baterię awaryjną.

Oprogramowanie

Oryginalne oprogramowanie (autorskie rozwiązanie OSBRiDGE) zawiera wszystkie podstawowe elementy niezbędne do działania urządzenia jako router lub hotspot, więc w większości przypadków jest ono wystarczające do przewidzianych zastosowań.
Brak jest oficjalnego wsparcia ze strony alternatywnego oprogramowania. Urządzenie posiada kilka zabezpieczeń przed wgraniem innego oprogramowania i uszkodzeniem sprzętu, jednakże posiadam możliwość zmiany oprogramowania. Jeżeli więc ktoś przewiduje inne zastosowania urządzenia i chciałby mieć instalację OpenWrt (Backfire/Gargoyle) na tym urządzeniu - to proszę o kontakt.