Zaktualizowałem cgminer do wersji 3.9.0, ma w sobie włączone wszystkie możliwe opcje na tej platformie (ar71xx).
Dostępna jest dość eksperymentalna wersja Gargoyle dla TL-WR1043ND v2. Eksperymentalna, ponieważ musiałem przeniosłem z trunka wiele rzeczy związanych z obsługą chipa AR8327 żeby sieć w tym urządzeniu chciała działać. Całość opisana w wątku:
http://eko.one.pl/forum/viewtopic.php?pid=95474#p95474Nowe wydanie (1.5.11.4) pozbawione zostało zmian wprowadzonych przez Eryka, które miały ulepszyć działanie serwera http dla przeglądarki Chrome. Niestety, przy okazji popsuło też działanie dla IE. Pomimo istnienia
rozwiązania część osób ma problem nawet z tak banalną sprawą jak podmiana programu, więc zdecydowałem się na wydanie kolejnej wersji.
W repozytorium pojawiała się zaktualizowana wersja programu cgminer (3.8.3). Coraz więcej osób zwracało się do mnie z pytaniem o aktualizację pakietu, więc oto i on, w swojej najnowszej odsłonie.
Dostępne są testowe obrazy Gargoyle, w którym połączenie modemowe NDIS/QMI można wyklikać z GUI. Będzie to zapewne pomocne dla użytkowników nowszych modemów, którzy chcą osiągnąć maksymalne prędkości połączenia (zwłaszcza jeżeli używają modemów LTE).
Rezultatem opisu
menadżera pobierania jest paczka
downloadmanager który integruje opisane elementy w jeden zgrabny pakiet. Dzięki temu możliwe jest zrealizowanie automatu - wkładamy pendrive lub dysk, automatycznie uruchamia się proces pobierania plików, który może kontynuować ściąganie lub możemy wskazać mu nowe pliki do pobrania.
Wielojęzyczne obrazy Gargoyle dostępne do pobrania. "Starą" funkcjonalność zachowały jedynie obrazy dla routerów z 4MB flash i USB - tam interfejs jest na stałe przetłumaczony na język polski, i co gorsze, nie ma chwilę obecną nie ma możliwości doinstalowania pluginów które przystosowane są do wielu języków - z powodu usunięcia z tych obrazów pakietów odpowiedzialnych za tłumaczenie komunikatów.
Ponieważ uzyskałem dostęp do modemu E372 - zrobiłem też nowe skrypty do QMI bazujące na uqmi - małym programie napisanym specjalnie dla OpenWrt kilka ładnych miesięcy temu. Nie wiem czemu nie został oficjalnie on włączony do projektu, ale działa więc można go wykorzystać.
Była potrzeba, więc pojawił się plugin PPTP:
http://eko.one.pl/forum/viewtopic.php?pid=87932#p87932 . Na chwilę bieżącą jest tylko klient, bez żadnej wymyślnej konfiguracji.
Prace na wielojęzycznością w Gargoyle powoli docierają ku końcowi (szczęśliwemu). Obrazy do testów powinny pojawić w ciągu najbliższego tygodnia, o ile nie znajdzie się jakaś inna przypadłość uniemożliwiająca poprawne działanie systemu.
Dzięki jednemu z użytkowników stałem się posiadaczem modemu firmy Option, działającego ze sterownikami HSO. Ponieważ nikomu nie chciało się przerabiać skryptów połączeniowych przygotowanych wcześniej dla Backfire, zrobiłem samodzielnie pewne przeróbki. Dzięki temu możliwe jest uruchomienie połączenia przez modemy korzystające z HSO również i w aktualnym wydaniu OpenWrt. Opis konfiguracji można znaleźć w
tym wątku.
Najbliższe wydanie Gargoyle PL będzie już ostatnim w tej wersji. Następne będą wspierały wybór wielu języków (dynamicznie zmienianych, z możliwością załadowania nowych plików językowych - dostępne będą one jako pluginy). I niestety po raz kolejny okazuje się, że może to już się nie zmieścić dla urządzeń z USB i 4MB flash.
W repozytorium aktualne wersje na dziś tvheadend, aria2 i webui-aria2
W obrazach Gargoyle PL nowe image dla DLINK DIR-505-A1, zbudowane na podstawie danych z trunka. Jak ktoś posiada urządzenie to niech sprawdzi czy poprawnie się zachowuje (PS - DLINK ma tryb awaryjny w bootloaderze, więc w razie czego nie powinno być problemów z powrotem do standardowego oprogramowania).
Kilka dni temu został dodany obraz dla nowego TP-LINK TL-WR710N v1. Sprzęt o tyle ciekawy, że ma standardowo złącze USB i 8MB flash, zachowując przy tym naprawdę małe wymiary. Ciekawa alternatywa dla MR3020 czy WR703N.
Plugin USBreset do Gargoyle dostał możliwość włączenia/wyłączenia zasilania portu USB (o ile samo urządzenie ma taką możliwość). Z pewnością może się to przydać w niektórych przypadkach, ale należy pamiętać, żeby tego nie robić jeżeli mamy extroota.
W repo zaktualizowana wersja gphoto2. Uruchamia się i ponoć działa poprawnie wg relacji użytkowników...
Gargoyle się rozrasta, a flash już nie. Do następnego wydania Gargoyle trafi nowa wersja pakietu firewall, która jest już obecna od jakiegoś czasu w bieżącej gałęzi Attitude Adjustment. Wymusza to kolejne zmiany w budowanych obrazach. Aby pomieścić wszystko w 4MB coś musiało zostać usunięte i tym razem wybór padł na moduły pptp, gre oraz tun (można je później doinstalować w razie potrzeby) oraz całkowite wyłączenie obsługi/kompilacji IPv6. Przy okazji dla tych routerów został także zmieniony domyślny motyw na Blue Ice.
A za niżej wymienionym pakietem pojawił się też odpowiedni plugin do Gargoyle. Służy on tylko do skonfigurowania parametrów i włączenia kamery - nie ma wykrywania ruchu, zapisu na dysk i podobnych rzeczy.
W repozytorium pojawił się zaktualizowany pakiet
mjpg-streamer. Rozmiar pakietu został ograniczony o ponad 100KB przez wyrzucenie zbędnych pluginów (został tylko input_uvc i output_http), oraz zbędnych przykładowych stron www. Doszła zaś możliwość włączenia w pliki konfiguracyjnym autoryzacji dostępu.
Udostępniłem pierwsze obrazy dla platformy ramips. Od jednego czytelnika dostałem Edimaxa 3G-6200n (dziękuję!), więc mogłem gruntownie przetestować tą platformę. Niestety, Edimax ma tylko 4MB flash, na dodatek jeszcze jest tam kilka partycji systemowych, więc wolnego miejsca jest naprawdę mało. Czyste obrazy AA wystarczają jeszcze na ew. robienie extroota.
Dwa nowe skrypty dla
połączeń NDIS i QMI dla modemów. Testowane dla Huawei E173 (ndis), ZTE MF821 (qmi). QMI obsługiwane jest przez lua, które jest o wiele mniejsze niż libqmi.
Na życzenie użytkowników, plugin-gargoyle-ping-watchdog dorobił się możliwości wykonywania skryptu.

W repozytorium znalazł się nowy plugin do Gargoyle, plugin-gargoyle-ping-watchdog. W domyśle ma zastąpić skrypt 3gtester; jego zadaniem jest cykliczne pingowanie podanego adresu i wykonanie odpowiedniej akcji w przypadku niepowodzenia. Całość wykonywana jest przez cron - w przypadku braku odpowiedzi na określoną liczbę pingów ("Ilość pingów sprawdzających") do danego adresu ip ("Adres IP do pingowania"), nastąpi wykonanie wybranej akcji (obecnie: reboot urządzenie lub restart połączenia wan). Pingowanie wykonane jest co określoną liczbę minut ("Okres testowania"). Dodałem także opcję opóźnienia sprawdzenia na starcie - niektóre połączenia (np. komórkowe) mogą być nawiązywane z opóźnieniem na starcie. Oczywiście plugin nie ogranicza się do połączeń komórkowych, można pingować dowolny adres, nawet w sieci lokalnej lub tunel VPN.

Jak już niektórzy zdążyli zauważyć, po zalogowaniu się przez ssh do routerów wyświetla się mały status systemu. Wyświetla uptime, obciążenie, zużycie flash, pamięci, adresy na interfejsach, czyli coś co pozwala na szybkie zapoznanie się ze stanem systemu. Obecnie wygląda on następująco:
| Machine: TP-Link TL-WDR3600 v1 |
| Uptime: 0d, 02:17:46 |
| Load: 0.16 0.10 0.13 |
| Flash: free: 1.4M, total: 1.7M, used: 14% |
| Memory: free: 108348K, total: 126620K, used: 14% |
| WAN: |
| LAN: 192.168.1.1 |
| WLAN: mode: ap, ssid: Gargoyle24, channel: 11, conn: 4 |
| WLAN: mode: ap, ssid: Gargoyle50, channel: 36, conn: 0 |
Nowy pakiet w repozytorium - urlsnarf oraz aktualizacja dokumentu o extroocie w Gargoyle. Wykorzystane zostały w nim właściwości pakietu block-mount - wykorzystywany jest on tylko do zrobienia extroota oraz wyłączony został mechanizm automatycznego montowania nośników przez niego. Dzięki temu nie konkuruje w pluginem gargoyle usb-storage i nie montuje sam pozostałych nośników. Pozwala to na normalnie wykorzystanie pluginu i jego właściwości.
Aktualizacje pakietów w repozytorium AA: dnscrypt-proxy, aria2, webui-aria2
OpenWrt Attitude Adjustment 12.09 zostało oficjalnie wydane. Wszystkie moje obrazy bazujące na "starym" Backfire przeniesione zostały do podkatalogu "old", zostaną one usunięte w najbliższym czasie. Dla wszystkich którzy "ojej, ale dlaczego, ja tego używam" - Backfire jest martwe od kilku ładnych miesięcy, a AA był dostępny od dość dawna. Czasu na przygotowanie się na przejście było dostatecznie dużo.
Do repozytorium wróciły obrazy dla TP-LINK TL-MR3420v2
Od następnej wersji Gargoyle PL dla routerów z 4MB flash i USB zostaje usunięte UPnP. Spowodowane jest to potrzebą uzyskania większej ilości wolnej pamięci flash.
Obrazy Gargoyle dla TP-LINK TL-MR3420v2 został usunięty z powodu problemów z wykrywaniem USB. Wróci jak będę miał dostęp do sprzętu lub deweloperzy sprawdzą i naprawią problem.
W repozytorium pojawił się nowy plugin do gargoyle - wifi survey, pozwalający na pokazanie sieci wifi dostępnych w eterze.
Z mojego repozytorium gargoyle wyleciał pakiet plugin-gargoyle-usb-storage + vsftpd/samba/nfs. Odpowiednie obrazy zawierają już go wbudowanego, a Ci którzy decydują się na extroota i tak nie mogą z niego korzystać. Obecność zmodyfikowanych pakietów samby czy vsftpd (są one dostosowane do konfiguracji przez plugin) sprawia też wiele problemów dla osób które chcą instalować "normalne" wersje z repozytorium OpenWrt.
Ponowna aktualizacja webui-aria2 oraz transmission-control w repozytorium. Ten drugi pakiet jest już obecnie ze wsparciem dla języka polskiego.
Redwave RW2458N posiada slot minipcie na kartę wlan. Mimo to producent zdecydował się umieścić ART we flash, czego rezultatem jest ograniczenie pewnych funkcji (np. wyłączenie radia 2.4GHz). Kartę możemy dowolnie wymienić, więc nie powinno to zależeć od flash urządzenia a samej karty. Dzisiejsze buildy naprawiają to niedopatrzenie - używany jest ART z karty WLAN zamiast ze flash urządzenia.
W repozytorium dla Gargoyle pojawił się nowy plugin - wifi schedule, służący do czasowego wyłączenia interfejsu bezprzewodowego.
W katalogu
http://ecco.selfip.net/test/ znajdują się obrazy dla WDR3500 dla chętnych do testowania.
Aktualizacja - przeniesione do normalnych obrazów.
Kolejne pakiety w repozytorium - kmod-hwmon-bmp085 oraz kmod-ir*, do obsługi pilotów MCE i ATI/X10.
transmission-control w repo. Należy odinstalować pakiet transmission-web i zainstalować transmission-control. Projekt jest młody, ale gui jest znacznie bogatsze od oryginalnego.
Aktualizacja - nie trzeba odinstalować starego pakietu - oba mogą istnieć jednocześnie.
W repozytorium pojawią się obrazy AA i Gargoyle przeznaczone dla TP-LINK TL-MR3420v2. Od poprzedniej wersji odróżnia go zastosowany procesor, taktowany 535MHz.
Aktualna wersja LuCI znalazła się także w skompilowanych pakietach. Ta z AArc1 nie działa poprawnie z bieżącą gałęzią, więc skompilowałem także tą aktualną z gałęzi AA.
W repozytorium pojawiły się zaktualizowane pakiety z Aria2 oraz webui-aria2. Ten pierwszy pakiet ten może być dla niektórych ciekawym zamiennikiem transmission - sam zużywa mniej pamięci ram, potrafi ściągać (i to wielowątkowo) z http i ftp. Ale zajmuje tyle samo miejsca i nie ma gui. Do tego właśnie jest webui-aria2, a ponieważ są to prawie czyste strony napisane w html/js to wymaga jeszcze jakiegoś serwera httpd do działania. Może być uhttpd lub http_gargoyle.
2012