Instalacja "równoległego" skanera
instalacja skanera na portcie równoległym LPT
Dawno, dawno temu... pisałem pewien program, który korzystał z pewnych rysunków. Z wrodzonego lenistwa najlepiej było by je zeskanować, ale pech chciał, że nikt akurat nie dysponował wolnym skanerem. Udałem się więc do sklepu, kupiłem najtańszy skaner jaki był (~170 PLN w supermarkecie) - oczywiście podłączany do portu równoległego, podłączyłem go do komputera, odpaliłem pewien system operacyjny (?! zgadnijcie jaki :))... i tu zaczęła się tragedia. System oczywiście podczas skanowania całkowicie był niedostępny, a sam proces trwał bardzo długo. Oczywiście mając taki wspaniały sprzęt, należy wykorzystać jego możliwości do maksimum, więc nadszedł czas na podłączenie go do właściwego systemu.
1. Ściągnij driver do skanerów Plustek. Dostępny jest on z
http://home.t-online.de/home/g-jaeger/plustek.html i umożliwia odpowiednie sterowanie skanerem. W moim przypadku był to driver o nazwie plustek-0_36_35.tar.gz. Powinien on pracować poprawnie z następującymi skanerami:
Modele Plustek:
OpticPro 9636T/12000T
OpticPro 12000P Turbo
OpticPro 9636P+/Turbo
OpticPro 9636P
OpticPro 12000P/96000P
OpticPro 9630P/FBIV
OpticPro 9630PL (14")
OpticPro 600P/6000P
OpticPro 4831P
OpticPro 4830P/FBIII
OpticPro 4800P/FBII
powinien działać także ze skanerami Primax: Colorado 4800, Colorado 4800 Direct, Colorado 4800 Direct 30bit, Colorado 9600 Direct 30bit.
Posiadam Plustek OpticPro 4831P, i do niego będzie dostosowany opis.
2. ÅšciÄ…gnij pakiet sane -
http://www.mostang.com/sane/source.html. Wersja 1.0.3 zawiera już driver do skanerów Plustek, więc nie będzie kłopotów z jego obsługą. Rozpakuj źródła do dowolnego katalogu, a następnie, będąc w tym katalogu rozpakuj tam driver. Czyli:
# tar zxvf sane-1.0.3.tar.gz
# cd sane-1.0.3
# cp ../plustek-0_36_35.tar.gz .
# tar zxvf plustek-0_36_35.tar.gz
3. Skompiluj i zainstaluj sane. Jak? Standardowo, wydając następujące polecenia:
# ./configure
# make
# make install
4. Wejdź do katalogu backend/plustek, skompiluj i zainstaluj driver. Wykonuje się się to poleceniami:
# cd backend/plustek_driver
# make
# make install
Mając podłączony skaner, zainstaluj moduł przez modprobe. Można dodatkowo wprowadzić klika opcji (do umieszczenia w /etc/conf.modules), np. takie:
alias char-major-40 pt_drv<br>
post-install pt_drv modprobe -k parport<br>
options pt_drv lampoff=180 warmup=15 port=0x378 lOffonEnd=1 mov=0<br>
Należy jeszcze utworzyć odpowiednie "urządzenie":
# mknod /dev/pt_drv c 40 0
5. Wstrzymaj oddech i sprawdź, czy linux "widzi" skaner:
Powinniśmy dostać odpowiedź typu "device `plustek:/dev/pt_drv' is a Plustek 600P/6000P flatbed scanner". Jeżeli tak, to wszystko jest w porządku. W przypadku innej odpowiedzi należy w pierwszej kolejności sprawdzić, czy biblioteki sane nie wskazują na inny typ skanera - np. pnm. Jeżeli tak, należy to odpowiednio poprawić.
6. Jeżeli podczas kompilacji pakietu sane dostępny był gimp oraz jego pliki nagłówkowe, program xscanimage został skompilowany jako plugin do gimpa i można go użyć właśnie w tym programie (menu Extra -> Acquire Image -> Device dialog...). W przeciwnym przypadku można wykorzystać go jako samodzielny program. Zobacz screenshot pokazujący gimpa i sane w działaniu.
(1.10.2000) Podsumowanie
Pod linuxem skaner działa szybciej i "wydajniej" niż pod Win9x - co najważniejsze nie powoduje 100% zajętości systemu. Jako interfejsu można użyć także programu XSane -
http://www.wolfsburg.de/~rauch/sane/sane-xsane.html mającego trochę większe możliwości niż xscanimage. Skaner działa u mnie tylko wtedy, kiedy port równoległy został ustawiony (w BIOSie) w trybie Bi-directional lub EPP. Nie udało mi się go zmusić do działania dla portu w trybie ECP. Zamiast kompilować i instalować wszystko ręcznie, możesz zbudować odpowiedni plik rpm. Po dodaniu źródeł sane oraz drivera zostanie utworzona odpowiednio skompilowana wersja wraz z modułem. Wystarczy zainstalować i używać. Pod debianem jest jeszcze łatwiej - apt-get install xsane, wpisy w modules.conf, skompilacja drivera i już. I niech ktoś mi jeszcze powie, że skanery na port równoległy nie działają pod linuxem...
</HTML>