100% linux powered - unikalny tablet internetowy
Ostatnia zmiana: 2013-11-26 18:43
Unikalny, bo:
- mały (niewiele większy od współczesnych palmtopów)
- dobry ekran (czytelny, dobrze podświetlany, o dużej rozdzielczości 800x480!)
- tani (przynajmniej względem innych tabletów internetowych)
- systemem operacyjnym jest linux (dystrybucja bazująca na debianie)
Różne "zdebowane" programy na platformę maemo mojej produkcjiModyfikacje sprzętu i akcesoriiSpecyfikacja
CPU: 250 MHz ARM (Texas Instruments 1710 OMAP)
Wyświetlacz: 4.13" LCD 800x480 (65536 kolorów), dotykowy
Pamięć: Flash 128MB (> 64 dostępne dla użytkownika na dokumenty i programy), 64MB DDR RAM, slot na karty RS-MMC (Reduced Size - MultiMediaCard)
Przyciski: Pad kierunkowy z przyciskiem Select, Back, Menu, Home, Restore/Maximize, Zoom -/+, Power/Mode
Interfejsy: WLAN 802.11 b/g (z autoryzacją WEP/WPA), bluetooth 1.2 (możliwość przesyłania plików, łącza danych), usb (możliwość pracy w trybie hosta), słuchawki (3,5mm), głośnik, mikrofon
Bateria: standardowa bateria Nokii BP-5L (1500 mAh), wymienna, ładowanie standardową ładowarką Nokii AC-4 (wtyk 2mm)
Waga: z pokrywą ok 230g
Wymiary: ok 14 x 8 x 2 cm (z pokrywą)
Temperatura pracy: -10°C to +55°C
Zainstalowane standardowo aplikacjedla IT2005: Web Browser (Opera 8), Flash Player v6, Email Client, Internet Radio, News Reader, Media players, Image viewer, File Manager, Search, Calculator, World Clock, PDF-viewer, Notes, Sketch, Games
dla IT2006: Web Browser (Opera 8), Flash player, Internet calling, Instant Messaging, Email Client, Internet Radio, RSS Feed Reader, Audio/Video player, Image viewer, PDF viewer, Application manager, File Manager, Clock with alarm, Search, Calculator, Notes and Sketch, Games (Chess, Mahjong, Marbles)
Minirecenzja
Przeznaczenie
Pierwotne przeznaczenie tego urządzenia to "tablet do internetu" i mimo że urządzenie zostało wyprodukowane przez firmę Nokia nie jest to telefon (nie ma modułu GSM). Standardowe oprogramowanie obejmuje więc przeglądarkę www (opera) z możliwością odtwarzania animacji flash, odtwarzać muzyki, video, czytnik RSS i klienta e-mail. Dodatkowo jeszcze dostępny jest odpowiedni file manager oraz panel sterownia a także program do komunikacji głosowej Google Talk mogący pełnić także rolę klienta sieci jabber. Dostępne są także gry. Brakuje natomiast typowych aplikacji jakie można spotkać w urządzeniach klasy PDA: kontakty, kalendarz czy lista todo.
Ponieważ system operacyjny urządzenia to linux wywodzący się z debiana (w wersji IT2006 kernel tego systemu to 2.6.16-omap1) istnieje możliwość dość łatwego portowania aplikacji na tą platformę.
Maemo oparte jest na GTK+ (z interfejsem Hildon)
W krótkim czasie powstała
duża lista pakietów możliwych do zainstalowania: od komunikatora gaim, poprzez edytory abiword, gnumeric, gry fireeciv, doom a skończywszy na programach typowo systemowych: xterm, ssh, wget czy serwer http.
Dostępne są także czytniki ebooków, programy do nawigacji gps (korzystający z map google), graficzne notatniki czy programy zamieniające urządzenia w zwykły dyktafon. Oczywiście istnieje też port mplayera umożliwiający, w przeciwieństwie do wbudowanego odtwarzacza, obsługę wielu różnych formatów czy medii strumieniowych.
Start systemu trwa ok. 40 sekund; wyjście z trybu uśpienia jest natychmiastowe.
Wszystkie aplikacje działają z uprawnieniami użytkownika (o nazwie "user"). Nie jest możliwe zalogowanie się na roota, chyba że zostanie włączony specjalny tryb R&D, zainstalowany serwer ssh lub dodany odpowiedni wpis do sudo.
Dostępne są dwie wersje firmware: pierwotna IT2005 z kilkoma aktualizacji oraz IT2006.
Ogólnie zalecana jest wersja IT2006, gdyż poza dodatkowym wprowadzeniem Google Tak jest wyraźnie szybsza od poprzedniej wersji.
Technikalia
ProcesorTI OMAP 710 taktowany 250MHz, kompatybilny z rodziną ARM. Nie jest za szybki co ogranicza np. rozmiary odtwarzanego filmu i jego bitrate, ale wystarczający do większości zastosowań.
EkranDobrej jakości, dotykowy, o kilku poziomach podświetlania, rozdzielczości 800x480 (przekątna 4,13"). Standardowo system zajmuje trochę obszaru z lewej strony ekranu, ale większość aplikacji można przełączyć na cały ekran. Dobrze czytelny w świetle dziennym/słonecznym.
Ochronę ekranu zapewnia odpowiednia pokrywa (prawdopodobnie jakiegoś stopu magnetycznego). Założenie pokrywy powoduje tez samoczynne przejście urządzenia w tryb uśpienia.
PamięćDostępnych jest kilka rodzajów:
- Flash (ROM), o pojemności 128MiB, przechowujący system (Maemo, montowane jako /) oraz przestrzeń na programy (ponad 65MiB jest dostępne dla użytkownika)
- RAM, o pojemności 64MiB przeznaczona jako... pamięć ram dla systemu operacyjnego. W tej pamięci montowane są niektóre foldery (np. /tmp)
- Storage w postaci slotu na kartę RS MMC (w standardzie jest karta 64MiB), ale każdy natychmiast kupuje kartę 1 lub 2GiB.
System działa bez pamięci swap; można utworzyć pamięć swap na karcie pamięci (nazwana Virtual Memory w IT2006). (ps. tak, umieszczenie swapa na karcie MMC wybitnie przyczynia się do zmniejszenia długości jej życia).
PrzyciskiCałość systemu jest obsługiwana przy pomocy rysika wysuwanego poziomo z silosu z prawej strony. Dostępne jest także kilka klawiszy sprzętowych ułatwiających korzystanie z urządzenia. Są to:
- na górnej powierzchni po lewej stronie: przycisk pełnego ekranu, przycisk +/- oraz wyłączenia/trybu offline.
- po lewej stronie urządzenia: czterokierunkowy pad w centralnym przyciskiem wyboru, przycisk ESC (powrotu), przycisk menu oraz home.
Szeroko pojęta komunikacja
Dostępne metody połączenia to karta pamięci, WLAN, bluetooth lub USB
Karta pamięci to karta RS MMC (wielkości połowy zwykłej karty SD/MMC), spotykana w niektórych telefonach firmy Nokia. Standardowo obsługiwane są karty do 1GiB, dostępne są odpowiednie łatki umożliwiające działanie kart o pojemności 2GiB. Aby karta była widoczna w systemie, musi być zamknięty zatrzask a slocie karty, więc niemożliwe jest korzystane z normalnych kart MMC wystających z obudowy.
Moduł WLAN dostępny jest w wersji b/g, standardowo wspiera kodowanie WEP/WPA. Działa bardzo sprawnie, chipset jest dość czuły i z łatwością wychwytuje nawet słabe sygnały odległych sieci. Możliwość ustawienia mocy sygnału wyjściowego (10mW lub 100mW). Dostępny jest także tryb monitora, co oznacza że dają się uruchomić takie programy jak aircrack, dsniff czy kismet (po ostatnich poprawkach nawet działający poprawnie).
Dostępny jest także bluetooth w wersji 1.2. Możliwość komunikacji z drugim urządzeniem, chociaż standardowo w oprogramowaniu przewidziano możliwość komunikacji tylko z telefonem komórkowym (dostęp do zasobów lub połączenie PPP). Istnieje także możliwość podłączenia zewnętrznej klawiatury na bluetooth, gps czy słuchawek stereo. Ponieważ jest to "zwykły" chip obsługiwany przez bluez, działają również inne programy typu btscanner czy openobex. Niestety, w obecnej wersji występują błędy w firmware chipa BT, objawiające się zanikaniem transmisji pomiędzy urządzeniami. Rozwiązaniem jest restart modułu BT (czyli konsolowe hcitool hci0 reset), przejście w tryb offline lub restart urządzenia.
Złącze mini USB pracuje standardowo tryb klienta. Po podłączeniu do komputera tablet widoczny jako standardowy USB STORAGE udostępniając kartę RS MMC. USB służy także do wykonywania aktualizacji firmware. Po drobnej sztuczce programowej (odpowiedni wpis w /proc) lub na stałe przez użycie opcji programu do aktualizacji możliwe jest włączenie trybu hosta. Dzięki temu istnieje możliwość podłączenia wszelkich urządzeń przez USB (o ile oczywiście dostępne będą sterowniki) - klawiatury, myszy, karty sieciowe czy dyski przenośnie. Niestety kolejna wada - aby tryb hosta działał poprawnie wymagane jest zewnętrzne zasilanie +5V - więc urządzenie musi mieć własne zasilanie i wyprowadzać je na złącze USB, użyć odpowiednio przygotowanego huba USB lub wykonać własnoręcznie odpowiednie zasilanie.
Zasilanie
Wbudowana bateria (BP-5L, wykorzystywana również przez niektóre telefony nokia) o pojemności 1500mAh zapewnia ok. 3 - 4 godzin ciągłego działania urządzenia przy aktywnym module wlan. Urządzenia umożliwia także wejście w tryb uśpienia (m.in. wygaszenie ekranu, możliwe jest zerwanie wszystkich aktywnych połączeń) - w tym trybie bateria starcza na ok 7 dni czuwania.
Ładowanie urządzenia odbywa się standardową ładowarką do nowszych telefonów nokii (AC-4), niestety wyposażoną w mały 2mm wtyk. Istnieje także specjalna przejściówka z ładowarek z "normalnym" wtykiem na 2mm.
Zalety
+ Mały, łatwo mieści się w kieszeni.
+ W przypadku braku oprogramowania istnieje możliwość skorzystania z rozwijającej się bazy gotowych pakietów lub samodzielnie skompilować (zostało udostępnione odpowiednie SDK i odpowiednia dokumentacja).
Wady
- Wbudowana bateria mogła by wytrzymać trochę dłużej (być może w przyszłości będą dostępne ogniwa o większej pojemności).
- Problemy z nieoczekiwanym zawieszaniem się modułu BT.
- Kilka udokumentowanych przypadków fizycznego uszkodzenia urządzenia (a raczej ekranu - cały staje się biały) po włączeniu/wyłączeniu trybu R&D
Niewielkie rozmiary powodują że świetnie sprawuje się jako urządzenia do czytania książek czy do nawigacji gps (a taki moduł gps LD-3W świetnie uzupełnia tablet). Natychmiastowy dostęp do WLAN oraz ekran o dużej rozdzielczości umożliwia przyjemne korzystanie z internetu w każdym miejscu (o ile jest tam hotspot lub przez gprs z telefonem). A i opera okazała się całkiem dobrą przeglądarką. Po podłączeniu słuchawek może spełnić rolę odtwarzacza mp3 lub do oglądania filmów w podróży.
Czasami brakuje normalnej klawiatury (zwłaszcza do ssh), ale zawsze można nosić ze sobą małą składaną klawiaturę BT...
Polonizacja
Zerowa. Mimo że sprzęt sprzedawany jest w europie, posiada małe wsparcie dla języka polskiego: brak jest polskich tłumaczeń programów, brak jest polskich ustawień systemowych. Można wybrać strefę czasową Europa/Warszawa. Można wprowadzać z klawiatury polskie znaki narodowe.
Strefa czasowa (tylko dla IT2005)
W firmware IT2005 (Nokia_770_SE2005_5_2006_13_7.bin) można doświadczyć dziwnego przesunięcia czasu. Wynika to z zainstalowanej w N770 tylko jednej strefy czasowej Europe/Helsinki. Naprawa jest stosunkowo prosta (ale wymaga dostępu do konta root):
- ścigamy plik Warsaw (plik dostępny jest także w każdym linuksie właśnie w tym katalogu)
- zapisujemy go w N770 w katalogu /usr/share/zoneinfo/Europe pod nazwą Warsaw
- uruchamiamy z konta root program tzconfig, wybieramy Europe/Warsaw
Musisz to mieć
Dla zwykłego użytkownika tablet jest raczej ubogo wyposażony w aplikacje. Istnieje możliwość samodzielnej kompilacji programów (dla zaawansowanych - zostało udostępnione całe środowisko programistyczne
Maemo ) lub instalacji gotowych
pakietówCo działa na tym tablecie? Ponieważ to jest linux (arm), to odpowiedz brzmi: prawie wszystko! Oto wybrany przegląd aplikacji dostępnych na stronie
Maemo- PIM (kalendarze, notatki, lista todo, kontakty) zwykłe aplikacje do zarządzania informacjami osobistymi
- gry (nethack!, sokoban, doom)
- pakiety biurowe (openoffice jeszcze nikt nie skompilował, ale dostępny jest abiword i gnumeric, czytniki ebooków)
- narzędzia systemowe (konsolowe - vi, xterm, dnsutils, iputils, wirelesstools itp)
- dodatkowe aplety (mierniki systemowe, wtyczki bluetooth)
- aplikacje GPS (GPSdrive, maemo-mapper - do współpracy z odbiornikiem GPS bluetooth)
- sieć - komunikatory internetowe, przeglądarki www (minimo - uproszczona wersja firefoxa, links)
- inne narzędzia (skanery bluetooth, kismet, aircrack-ng)
Tablet oparty jest na zwykłym, debianowo-podobnym linuksie, na którym można skompilować i używać swoje ulubione aplikacje. Może służyć zarówno jako tablet do internetu (pierwotne przeznaczenie, z dostępem do sieci przez usb/wifi/bluetootha - gprs), jak również jako normalna "maszynka" linuksowa z aplikacjami. Dostępne są także języki programowania (python, lua, port perla), można uruchomić serwery ssh/http/obex.
Warto doinstalować parę programów - xterm (terminal), fbreader/plucker (czytniki ebooków), gpe-suite (kalendarz, kontakty, todo), gaim (uniwersalny komunikator), openssh (klient/serwer ssh), dzięki temu dość znacznie rozszerzą się możliwości N770.
Akcesoria
Ponieważ producentem tabletu jest Nokia, dostępna jest cała gama dodatkowych akcesorii.
- bateria: standardowa BP-5L spotykana w niektórych telefonach Nokii
- ładowarki: AC-4/DC-4, też standardowe ładowarki Nokii, z małym, 2mm złączem
- USB: pasuje standardowy kabel miniUSB/USB
- karty pamięci: RS MMC, spotykane w nowszych telefonach, dość łatwo dostępne
- słuchawki: standardowe, z małym jackiem (3,5mm)
- folia ochronna: ze względu na niestandardowych wymiarów wyświetlacz (93x55mm) trzeba docinać. Gotową produkuje też Brando.
Linki
O Nokii 770 napisano już wiele wiadomości i HOWTO, więc zawarte tu będą tylko niezbędne odnośniki.
Różne "zdebowane" programy na platformę maemo mojej produkcjihttp://planet.maemo.org/http://www.maemo.org/http://maemo.org/maemowiki/ApplicationCatalog2006http://pl.wikipedia.org/wiki/Nokia_770http://en.wikipedia.org/wiki/Nokia_770http://www.internettablettalk.com/forums/