Home Theatre PC (Book PC)

Opis sprzętu do kina domowego

Nie jest to notebook, tylko zwykły komputer, ale cała maszyna mieści się w obudowie 30x30x8 cm (jest więc niewiele większy od starych notebooków) i myślę, że warto ją opisać. Całość jest sprzedawana bez CPU, HDD i RAM. Jest za to sieć, modem, USB, dzwięk, grafika, obudowa, wentylator i DVD lub CDROM.


 • Chipset*: i810, zintegrowane wszystko co możliwe, dodatowo w środku prosty watchdog (oczywiście wspierany przez linuxa), oraz "generator liczb losowych" (do /dev/random - krzemowy, a nie programowy). Wspierany przez aktualne kernele.
 • Procesor*: Da się włożyć procka w obudowie FCPGA, dodawany jest specjalny niskoprofilowany wentylator. Płyta wspiera PIII lub Celerony od 300 do 800MHz. Istnieją także takie płyty przeznaczone dla AMD.
 • Pamięć*: Dwa wolne sloty DIMM na max 512MB. Należy podać w lilo linię append="mem=63M" dla 64M, czyli o jeden megabajt mniej, niż jest faktycznie. Związane jest to z wbudowaną grafiką, która na dzień dobry wymaga 1M ramu. Update: jakoś ostatnio zapomniałem dodać tą opcję i wszystko działa. Więc może wcale nie jest potrzebna...
 • HDD*: wolne miejsce na jeden dysk, UDMA33. Z moim starym SAMSUNGiem 4GB transfer na poziomie 9 MB/s. Po włożeniu nowego IBM'a transfer wzrósł do 19.5 MB/s
 • FDD*: na pokładzie, 1.44M
 • CDROM/DVD*: w zależności od typu 52x CDROM lub 6xDVD, ale na tym samym kablu co dysk. Nie ma z tym problemów, płynie odtwarzają się z płyt filmy DVD czy DivX. Za to niemiłosiernie długo przegrywają się pliki z cd na hdd.
 • Video*: i810 zintegrowane z płytą, pamięć przydzielana dynamicznie. Z X'ami 4.1 ładna akceleracja GL (da się grać w Quake III czy tuxracer'a), działa DRI. Maksymalnie da się wyciągnąć 1600x1200x8bit przy 85 Hz odświeżania. Ilość ramu przeznaczonego na grafikę definiuje się w pliku konfiguracyjnym X'ów. DRI i AGP standardowo w jądrze.
 • Audio*: C-Media CMPCI 8738, zintegrowane z płytą, AC3 (czyli bodajże digital dolby) w standardzie 5.1. Wszystkie potrzebne złącza + game port. Do tego oczywiście MUSISZ dokupić jakiś zestaw głośnikowy 5.1. Sterowniki w jądrze.
 • Komunikacja*:
                - USB 2 złącza (uwaga - czasami można się naciąć, bo nie działają złącza)
                - równoległy 1x standardowy Bi, SPP, ECP
                - modem PCTel HSP56 Micromodem, 56k, programowy, ale są strowniki http://www.medres.ch/~jstifter/linux/pctel.html (UWAGA: Modem widoczy jest pod /dev/ttyS15). Update: w debianie jest już w pakietach...
                - sieć zintegrowana z płytą SIS 900 (10/100), sterowniki w jądrze. Z kenelami 2.4 nie ma problemów; są prawdopodobnie problemy dla 2.2 (ale nie wiem, bo nie używam).

 • BIOS*: Flash AWARD, możliwość upgrade.
 • APM*: Oczywiście sprzęt jest green i na 100% wspiera APM oraz ACPI.
 • Inne*:
                - Wyjście TV, zarówno SVideo jak i AV. Automatycznie rozpoznaje co jest podłączone i przełącza się na to urządzenie (TV lub monitor). Możliwość zdefiniowania standardu sygnału (PAL/NTSC) w biosie. Jeżeli na TV masz czasami niebieski pasek z boku - to winny jest temu encoder TV umieszczony na płycie. Jak na razie nie ma rozwiązania tego problemu.
                - Audio S/PDIF lub małe jacki (2)
                - Oczywiście wyjście ma klawiaturę i mysz PS2
                - Wsparcie dla lm_sensors. (modprobe it87)

Dodatkowe ustawienia

 • XF86Config-4
 • Konfiguracja lilo

W sieci

W sumie nic nie ma. Kiedyś były tu linki do modemu (są powyżej) oraz do dzwięki (najnowsze są w jądrze).

(20.07.2002) Podsumowanie

Jeżeli masz dobry zestaw głośnikowy 5.1, to dzwięk jest piękny. Mały, zgraby, ładnie komponuje się jako element kina domowego, ale też oczywiście jako zwykły komputer. Zaleta - wszystko co potrzebne do życia na miejscu (grafika, dzwięk, modem, sieć, USB). Wada - zerowa możliwość rozbudowy (brak slotów PCI czy ISA ma płycie - no chyba, że przez USB) i max 2 urządzenia IDE (jest tylko jeden kanał ide0, ale to nie jest problem - kupujesz HDD 60G, powinno starczyć Ci miejsca, do tego kombo DVD/CDRW i masz wszystko czego Ci trzeba). Cena też jest niczego sobie. Jeżeli chcesz komputer, który możesz schować w szufladzie a upgrade robisz przez kupienie nowego, to ten sprzęt jest właśnie dla Ciebie.