Różne projekty ułatwiające życie
Ostatnia zmiana: 2013-11-26 18:43

Często podczas codziennej pracy natykamy się na różne ciekawe projekty, które są dość pożyteczne w pewnych zastosowaniach. Oto niektóre z nich.

Active port forwarder

Program pozwalający na wykonanie tunelu i udostępnienie usług bez zewnętrznego, publicznego adresu IP.

Strona domowa: http://gray-world.net/pr_af.shtml

ajaxterm

Zdalny konsola możliwa do uzyskania przez www - dzięki apache i technologii ajax.
Pakiet znajduje sie w debianie.


btscanner

Skaner Bluetooth. Prosty interfejs ncurses, możliwość wykrywania urządzeń bluetooth w otoczeniu i podgląd ich właściwości .
Pakiet znajduje sie w debianie.

ddrescue

Prosty program do "odzyskiwania" danych w uszkodzonych płyt CD/DVD. Jeżeli płyta jest uszkodzona, nie chce się czytać, to i tak istnieje realna szansa, że część plików zostanie odzyskana. Przykładowe uruchomienie:


    dd_rescue -B 2048 /dev/hdb plik.iso

Dla pewności należy uruchomić kilka razy z tymi samymi parametrami. Całkiem możliwe, że po wykonaniu tego polecenia plik.iso będzie zawierał choć cześć plików z płyty.
Pakiet znajduje się w debianie.

gMUTOO

Graficzny program do zarządzania różnymi usługami. W swoim systemie mam zainstalowanych kilka usług, które normalnie nie są uruchamianie przy starcie systemu - apache2, postgresql, bluez, ale czasami uruchamiam je w miarę potrzeby. Niestety zwykle wymaga to uruchomienia terminala, i przy pomocy sudo lub na koncie root uruchomienie usługi. Programik ten ładnie integruje się z trayem systemowym ("obszar powiadamiania") i pozwala na "one-click" z poziomu użytkownika uruchamianie/wyłączanie/monitorowanie różnych usług.

Strona domowa: http://www.develia.org/projects.php?p=gmutoo
ifplugd

W przypadku linuksa brakowało mi jednej zawsze jednej funkcjonalności - brak automatycznego wykrywania włożenia kabla sieciowego lub renegocjacja połączenia w przypadku jego zerwania. Drażniło mnie także to, ze przy starcie systemu z interfejsem ustawionym na auto należy odczekać kilka sekund, zanim dostanie się adres z dhcp. Dzięki temu programikowi znikają takie problemu - monitoruje on stan interfejsu i w przypadku wykrycia włożenia kabla sieciowego czy utraty połączenia potrafi podnieść samodzielnie interfejs. Bardzo przydatne dla desktopów (wkładamy kabel czy sieciówkę pcmcia i połączenie sieciowe robi się "samo"), ale też ciekawe dla serwerów (zdarza się że pada moja kablówka i tracę połączenie. Przy ponownym podniesieniu się modemu automatycznie zostaje odnowione połączenie lan)
Pakiet znajduje się w debianie.

lanmap

Pozwala na wykrycie i wyrysowanie struktury sieci.

Strona domowa: http://parseerror.com/lanmap/

PingTunnel

Program pozwalający na stworzenie tunelu tcp po icmp. Zastosowanie? Być może jesteśmy za jakimś firewallem, który bloku dostęp do sieci, ale przepuszcza ruch icmp (ping). Można w ten sposób zrobić sobie tunel...

Strona domowa: http://www.cs.uit.no/~daniels/PingTunnel/