1 (edytowany przez Cezary 2021-03-11 22:31:43)

Temat: Statystyki wykorzystania routerów

Gargoyle od wydania 1.5.11.7 zostało wzbogacone o moduł statystyczny:

https://lh5.googleusercontent.com/-Y2T8r33rWP4/Uspv3KLatTI/AAAAAAAABrs/yWjWCY_FzBU/w754-h263-no/Gargoyle+Router+Management+Utility%25281%2529.png

Po zaznaczeniu i zapisaniu zmian, losowana jest godzina/minuta i wpisywane jest polecenie wywołania skryptu do crona.

Jego zadaniem będzie zebranie kilku informacji i wysłanie ich (kilkadziesiąt bajtów) raz dziennie na dl.eko.one.pl w celu zebrania statystyk. Wysyłanie jest zrobione jawnie przez jeden ze skryptów, więc będzie można zobaczyć co on faktycznie robi. Wysyłane będą następujące informacje:
* unikalny identyfikator urządzenia, generowany jako suma md5 z mac adresu interfejsu br-lan (jeszcze raz - wysyłany jest nie mac adres, a wyliczona z niego suma kontrolna) - np. b1c82f91c9996547aac853776643b0c8
* uptime systemu w sekundach - np. 1199
* model routera - np. TL-WR1043ND v1
* protokół wan - np. dhcp, static, 3g, ndis czy pppoe (odczytywane jest network.wan.proto)
* wersja gargoyle lub openwrt - np. 1.5.11.7 (r39154)

Należy pamiętać że serwer zbierający dane posiada także adres IP z którego przyszło połączenie. Wykorzystywany jest on do zrobienia mapy zgłoszeń oraz wyświetlania nazwy operatora. Wspomniane dane pobierane są z bazy GeoIP.

Informacje będą później wykorzystywane do zrobienia statystyk typu: najpopularniejszy router na przestrzeni miesiąca, najpopularniejszy router który jest używany do połączeń komórkowych itd.

Opcja wysyłanie statystyk jest domyślnie WYŁĄCZONA i nie jest w żaden sposób obowiązkowe używanie tego. Jednak namawiam do włączenia tej opcji bo dzięki temu będzie można się zorientować co faktycznie jest używane i w jakiej konfiguracji.

Obecna wersja skryptu dostępna jest w moim gicie: https://raw.githubusercontent.com/obsy/ … in/stat.sh
Jeżeli ktoś ma starszą wersję Gargoyle lub czyste OpenWrt wystarczy jak pobierze ten skrypt do systemu i uruchomi w cronie. Np. dla gargoyle będzie to wyglądało tak:

ewget https://raw.githubusercontent.com/obsy/packages/master/ekooneplstat/files/sbin/stat.sh -O /sbin/stat.sh
chmod 755 /sbin/stat.sh

Jeżeli ktoś chce użyć skryptu dla zwykłego OpenWrt to należy wykonać:

opkg update
opkg install libustream-mbedtls # lub opkg install libustream-openssl
wget https://raw.githubusercontent.com/obsy/packages/master/ekooneplstat/files/sbin/stat.sh -O /sbin/stat.sh
chmod 755 /sbin/stat.sh

Następnie należy to uruchomić w cronie raz dziennie (np. o 21:42):

echo "37 12 * * * /sbin/stat.sh" >> /etc/crontabs/root
/etc/init.d/cron restart

Należy wybrać losową godzinę i minutę żeby skrypty nie wykonywały się wszystkie w tym samym czasie. Aktualizacja częściej niż raz na dobę nie ma sensu, do statystyk i tak brane jest jedno ostatnie zgłoszenie w ciągu dnia.


Skrypt można także uruchomić ręcznie.

Do skryptu można dodać parametry:
- debug (wywołanie: /sbin/stat.sh debug) wyświetli polecenie które zostanie wykonane aby wysłać statystyki
- token (wywołanie: /sbin/stat.sh token) podaje token którym będzie identyfikowane urządzenie w statystykach. Można go wykorzystać do wyświetlenia statystyk dla tego konkretnego routera


Statystyki dostępne są pod adresem http://dl.eko.one.pl/stat.html
Mapa zgłoszeń do statystyk dostępna jest pod adresem http://dl.eko.one.pl/maps.html

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

2

Odp: Statystyki wykorzystania routerów

Jeśli jawnie i tylko takie statystyki to ja to włączę.
Podstawowe pytanie: kiedy możemy się spodziewać 1.5.11.7?

Gargoyle fanatic user
WR1043ND v2 16MB / WR902AC v3 / MR3020 16MB+64MB / WR703N / WT3020 / E3372

3

Odp: Statystyki wykorzystania routerów

Wstępnie na przyszłą sobotę. Zmian jest trochę więcej i czekam jeszcze na zatwierdzenie pewnych commitów w oryginalnym repo.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

4

Odp: Statystyki wykorzystania routerów

Okej smile Jak wyjdzie to zaktualizuje.

TL-WDR3600
TL-WR1043ND
TL-WR842ND

5 (edytowany przez build000 2014-01-06 13:31:01)

Odp: Statystyki wykorzystania routerów

Czy mechanizm sumy kontrolnej MAC-ów będzie generowany w oparciu o /dev/urandom(random), czy jednak jest szansa na jakiś bezpieczniejszy i zmienny w czasie i tylko dostępny dla wiedzy Cezarego mechanizm (jakieś aktualizacje tego mile widziane - chyba jako plugin byłby bardziej elastyczny dla ewentualnych modernizacji i z powodu by np....coś go nie włączyło bez naszej wiedzy/wysył) ?

6

Odp: Statystyki wykorzystania routerów

Eee, suma kontrolna jest z mac adresu, więc co to wspólnego ma z /dev/urandom? Potrzebuję coś co jednoznacznie identyfikuje dany router, a ponieważ z jakiegoś powodu użytkownicy mają problemy z wysyłaniem czystego mac adresu, więc zastąpiłem go md5 z niego liczonym. Czyli nie wiem jaki był pierwotny mac adres.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

7

Odp: Statystyki wykorzystania routerów

I nie włączy sie całkiem przypadkowo bez naszej wiedzy oraz czy bezpiecznie te dane będziesz przechowywał,i.t.d. ?

8

Odp: Statystyki wykorzystania routerów

Cezary napisał/a:

Czyli nie wiem jaki był pierwotny mac adres.

NSA wie... oni potrafią odwrócić dowolny md5 big_smile

9

Odp: Statystyki wykorzystania routerów

pepe2k napisał/a:
Cezary napisał/a:

Czyli nie wiem jaki był pierwotny mac adres.

NSA wie... oni potrafią odwrócić dowolny md5 big_smile

"no such agency" wie bo ma do tego odpowiednie komputery, ja nie mam takiego budżetu smile

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

10

Odp: Statystyki wykorzystania routerów

build000 napisał/a:

I nie włączy sie całkiem przypadkowo bez naszej wiedzy oraz czy bezpiecznie te dane będziesz przechowywał,i.t.d. ?

Nie ma żadnych w tym danych pozwalających na identyfikowanie kogokolwiek.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

11

Odp: Statystyki wykorzystania routerów

obsy napisał/a:

...Czyli nie wiem jaki był pierwotny mac adres.

Czezary - że Ty nawet byś to wiedział, to nie widzę ewentualnie większego problemu - mogą jednakże dowiedzieć się inni...

12

Odp: Statystyki wykorzystania routerów

A potem do takiego delikwenta przyjdą panowie ubrani na czarno i... zabiorą Internety! True, true.

13

Odp: Statystyki wykorzystania routerów

O akurat najmniejszy problem. Wiele użytkowników ma włączone backupowanie danych na adroidzie, więc jeżeli kiedykolwiek podłączyłeś sie z androidem do swojej sieci lub ktoś z przyjaciół się podłączyć to google WIE jakie masz adresy,hasła do sieci wifi itd. Czystym tekstem smile

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

14 (edytowany przez build000 2014-01-06 13:36:05)

Odp: Statystyki wykorzystania routerów

No dobra - zapytam więc od razu - jak to skutecznie wyłączyć ?
Np. w jakim pliku/plikach usunąć/zmienić odpowiednie linie kodu, i.t.d....i czy czasem nie trzeba będzie kompilować wszystkiego na nowo ?

15

Odp: Statystyki wykorzystania routerów

A to Android czasem nie korzysta też z nazw sieci (SSID) przy geolokalizacji?

16 (edytowany przez build000 2014-01-06 13:40:15)

Odp: Statystyki wykorzystania routerów

Może jakieś 2-ie wersje obrazów ?...dla zainteresowanych i przeczulonych...takie uszczęśliwianie w ten sposób to b. zły pomysł...Jakoś mnie Cezary nie przekonujesz, że tego mechanizmu nie da sie na tyle skutecznie "skombinować" by to włączyć bez wiedzy usera...i nie twierdzę, że Ty...

17

Odp: Statystyki wykorzystania routerów

PS. Edytowałem pierwszy post, dodałem link do skryptu który to robi oraz sposób jak można to już obecnie zrobić. A dla tych  niezainteresowanych - wystarczy wyłączyć opcję lub wręcz usunąć skrypt /sbin/stat.sh...

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

18

Odp: Statystyki wykorzystania routerów

Cezary... czas najwyższy też na HTTPS z jakimś porządnym certyfikatem, bo przecież każdy kto pobiera od Ciebie obrazy jest narażony na ataki MITM. Ja nie wiem, czy pobierając obrazy od Ciebie nie ściągam jakiejś wschodniej przeróbki z licznymi backdoorami! big_smile

19

Odp: Statystyki wykorzystania routerów

pepe2k napisał/a:

Cezary... czas najwyższy też na HTTPS z jakimś porządnym certyfikatem, bo przecież każdy kto pobiera od Ciebie obrazy jest narażony na ataki MITM. Ja nie wiem, czy pobierając obrazy od Ciebie nie ściągam jakiejś wschodniej przeróbki z licznymi backdoorami! big_smile

Dlatego pamiętajcie - jeżeli ktoś chce bezpiecznie to mogę mu przekazać obrazy osobiście na pendrive który dostarczy po wcześniejszym  umówieniu się w sekretnym miejscu (zawsze losowym) i ustaleniu odpowiedniego hasła smile

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

20

Odp: Statystyki wykorzystania routerów

Czesc,

Czy przygotujesz tez patcha dla kompilujacych sobie samemu zeby zrobic update do aktualnej wersji GG z gita, ostatni zrobiles 28.12.13 - mysle ze dobra praktyka by bylo po kazdej aktualizacji wersji dodac patcha ze zmianami - to bardzo pomaga, szczegolnie jak sie ma swoje dodatki i zmiany w zrodlach GG. Chodzi o to zeby ciagle nie sciagac zrodel z gita.

21

Odp: Statystyki wykorzystania routerów

Cezary napisał/a:

[...] ustaleniu odpowiedniego hasła smile

Podaję hasło: okoń.

22

Odp: Statystyki wykorzystania routerów

roblad napisał/a:

Czesc,

Czy przygotujesz tez patcha dla kompilujacych sobie samemu zeby zrobic update do aktualnej wersji GG z gita, ostatni zrobiles 28.12.13 - mysle ze dobra praktyka by bylo po kazdej aktualizacji wersji dodac patcha ze zmianami - to bardzo pomaga, szczegolnie jak sie ma swoje dodatki i zmiany w zrodlach GG. Chodzi o to zeby ciagle nie sciagac zrodel z gita.

Na razie jeszcze innej zmiany nie ma bo jest dopiero w produkcji smile

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

23

Odp: Statystyki wykorzystania routerów

PS. Brawa dla pierwszego użytkownika!

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

24

Odp: Statystyki wykorzystania routerów

Cezary zmien pobieranie ewget na


ewget https://raw.github.com/obsy/packages/ma … at/stat.sh -O stat.sh


PS
co to za haslo okon ? do czego ? to to samo co "najlepsze kasztany..."

25

Odp: Statystyki wykorzystania routerów

Czyzbym to byl ja 1 ?