Temat: OpenWrt+HDD

Obecnie bawie sie na Kamikaze, ale za Chiny ludowe nie potrafie ustawic, aby HDD startowalo wraz z wlaczeniem router - mimo ze mam skrypty porobione wg Rc5/Rc6 whiterussian. Zakladajac, ze zgodnosc w tyl powinna byc xD to mam proble - hdd owszem i chodzi, ale zawsze musze robic to z reki.
Jest to o tyle meczace, ze jak wytnie prad to musze sie tym zajac

2

Odp: OpenWrt+HDD

A co robiłeś dotychczas w tym kierunku? Co konkretnie nie działa? Wykrywanie, montowanie?

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3 (edytowany przez zwitter 2007-07-15 18:26:27)

Odp: OpenWrt+HDD

Ma na 100% ten sam problem mam z white russian0.9[ zaimplementowany xwrt rc1 - tam jeszcz siec cos krzaczylo, ale dziala juz]
Wg opisu z openwrt.pl - niby nic trudnego. Ale sprawa pewnie wyglada tak jak nizej, hdd widac, montuje sie domyslnie /mnt/disc0_x i dupa nie idzie go zmusic do montowania sie w innej lokalizacji. Skrypty porobione wg opisu, ale hdd i tak sie montuje tam gdzie chcial i tak, pozatym swapon /dev/disc/..... tez nie chce sie montac.
Wszystko trzeba robic z palca - troche przesrane.

Swapa 0

root@OpenWrt:~$ free
total         used         free       shared      buffers
Mem:       30516      16000   14516            0         1084
Swap:      0                0            0
Total:      30516        16000        14516

Jak z reki go dodam to jest i praci ale po reboocie dzieuje za wspol prace
Sciezki do instalcji pakietow na hdd przerobilem:
/etc/ipkg.conf
/etc/ipkg/ipkg.defs <---- tego wogole nie ma wiec nie moge go przeedytowac chyba ze mam cos takiego stworzyc.

Pierwszy skrypt wyglada tak zeby odalac paczki z nowej lokalizacji : /etc/init.d/S98hdd
i=0
while [ $i -le 30 ]
do
if [ -d /hdd/etc/init.d ]
then
for i in /hdd/etc/init.d/S*; do
$i start 2>&1
done | logger -s -p 6 -t ' ' &
break
fi

sleep 1
i='expr $i + 1'
done

Drugi na mount hdd: /etc/init.d/S11mount
umount /mnt/disc0_1
umount /mnt/disc0_2
swapon /dev/discs/disc0/part1
mount -t ext3 /dev/discs/disc0/part2 /hdd
mount -t ext3 /dev/discs/disc0/part3 /hdd2

Zastanawiam sie czy zamiast unmountow nie wstawic tam unmout -a i po sprawie. Probowalem wrzucic, swapona do juz insteniejacego skryptu, ale tez nie bardzo lyka. Hdd jest ale trzeba to z reki dodawac. Poracha po maxie.
Exportu bibliotek i tak nie sprawdze jak mi nie chce podmonotwac partycja takl jak trzeba.
Partycji nie robilem na nowo tylko skorzystalem z instejacych 2 wyczyscilem jedna zostawilem bo mam tam za duzo dokow, zeby wipenac all

4

Odp: OpenWrt+HDD

Moduły od dysku ładowane są S10 i może minąć kilka sekund zanim poleci to po USB. Albo na początku swojego S11 daj np. sleep 10 albo przesuń go na koniec. A tak swoją drogą to dyski montowane są w /etc/hotplug.d/usb/01-mount wiec tam możesz zmienić ścieżkę i tyle.

Podaj pełną ścieżkę do swapon, bo może po prostu nie znajduje polecenia.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

5 (edytowany przez zwitter 2007-07-15 23:01:36)

Odp: OpenWrt+HDD

Cezary napisał/a:

Moduły od dysku ładowane są S10 i może minąć kilka sekund zanim poleci to po USB. Albo na początku swojego S11 daj np. sleep 10 albo przesuń go na koniec. A tak swoją drogą to dyski montowane są w /etc/hotplug.d/usb/01-mount wiec tam możesz zmienić ścieżkę i tyle.

Podaj pełną ścieżkę do swapon, bo może po prostu nie znajduje polecenia.

Dalem mu sleepa20 dla pewnnosci i tez nie pomoglo, wiec podmontuje wszystko w tym /etc/hotpub.d/usb/ i zobacze co sie stanie. Zrobie to jeszcze dzis wieczorem i rano bedziesz znal rezultat - mimo wszystko S10 odpadlo odrazu, wiedzialem ze gdzies indziej robi wpisy tylko dokladnie nie wiedzialem gdzie. Bo caly czas uparcie odpalal hdd usb z jedna i zawsze ta sama sciezka. To sobie to przerobie.

EDIT1:
Rozwiazaniem jest wbiciem zanim sie cokolwiek mountnie :
ln -s /proc/mounts /etc/mtab
On ma 2 zrodla z ktorych zasysa zrodla montowania symbolicznego yikes
Na pewno bedzie problem jakis jeszcze. Jak przemagluje to bankowo napisze turtoriala z prawdziwego zdarzenia

EDIT2:
Nie wiem dalej co z  /etc/ipkg/ipkg.defs Ogolnie czegos takiego wogole nie mam. Nie wiem co o tym wszystkim myslec
Gdzie dalej mam miec sciezki dla blibliotek wbite:
dest usb /hdd
dest root /
dest ram /tmp


Postawienie tego samego na olegu to byl pikus bajtus w porownaniu co sie dzieje na openwrt
Na dd-wrt za to wogole caly czas przy formacie dostawalem msg fstat64 cos tam [niby lib byly zjebane po podmianie tez to samo wiec ogolnie co moge powiedziec to gg]

6

Odp: OpenWrt+HDD

w /etc/ipkg.conf  jest
dest root /
dest ram /tmp


I jak już to tam to dodaj.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

7 (edytowany przez zwitter 2007-07-19 17:33:13)

Odp: OpenWrt+HDD

Ok tak u mnie poszla instalacja [dziala na kamikaze 7.06 i whiterussian0.9]:
#Najpierw zarzucilem paczkami do obslugi usb, tutaj tez mozna rzucic do obsugi drukary
ipkg install kmod-usb-core kmod-usb-ohci kmod-usb-uhci kmod-usb2
#Potem modulami do obslugi hdd, podziekowalem za vfata bo czasem sa z tym problemy
ipkg install kmod-usb-storage kmod-ext2 kmod-ext3
#Nastepnie reboocik albo z reki instalujemy moduly dla hdd insmod <nazwa> [ofc bez znakow <>] nastepnie progi do pracy na hdd
ipkg install fdisk swap-utils e2fsprogs
#Potem poszla partcja pod mlotek, pisalo ze mam uzywana partcje wiec musialem uzyc umount /dev/discs/disc0/part2 [ opt z olega mi tam zostal
fdisk /dev/discs/disc0/disc
#Na part1 zrobilem sobie swapa 300MB na part2 postawilem os'a [1,5GB] na na part3 trzymam all doki, sformatowalem 1,2 nie pamietam czy sie plul ze jest partcja uzywana to puscilem umounta:
mke2fs -j /dev/discs/disc0/part1
mke2fs -j /dev/discs/disc0/part2
mkswap /dev/discs/disc0/part1
#Usunalem powiazania:
ln -s /proc/mounts /etc/mtab
#Probilem katalogi dla montowania, dalem full access dla nich
mkdir /hdd
mkdir /hdd2
chmod 0777 /hdd
chmod 0777 /hdd
swapon /dev/discs/disc0/part1
mount -t ext3 /dev/discs/disc0/part2 /hdd
mount -t ext3 /dev/discs/disc0/part2 /hdd2
#Jak widac wszystko lyknelo sie dobrze:

root@OpenWrt:~$ free
              total         used         free       shared      buffers
Mem:     30516        17420      13096     0              1492
Swap:    297160      0             297160
Total:     327676      17420      310256

root@OpenWrt:~$ df
Filesystem                    1k-blocks      Used       Available     Use%   Mounted on
none                            15256           40           15216         0%      /tmp
/dev/mtdblock/4           5888             2528        3360          43%    /jffs
/jffs                             1472             1472        0               100%  /
/dev/discs/disc0/part2   1161068        36568      1065464     3%    /hdd
/dev/discs/disc0/part3   306208468    54650520 236003416  19%  /hdd2

#Potem mala zmiana w /etc/ipkg.conf [za pomoca nano]

src 0.9-backports http://downloads.openwrt.org/backports/0.9
src whiterussian http://downloads.openwrt.org/whiterussian/packages
src non-free http://downloads.openwrt.org/whiterussi … s/non-free
src X-Wrt http://download2.berlios.de/pub/xwrt/packages
dest usb /hdd
dest root /
dest ram /tmp

#Przedytowalem /etc/profile i wygladal po tym jakos tak:

#!/bin/sh
[ -f /etc/banner ] && cat /etc/banner

export PATH=/bin:/sbin:/usr/bin:/usr/sbin:/hdd/bin:/hdd/sbin:/hdd/usr/bin:/hdd/usr/sbin
export LD_LIBRARY_PATH=/lib:/usr/lib:/opt/usr/lib:/opt/lib
export PS1='\u@\h:\w\$ '

alias less=more
alias vim=vi

arp() { cat /proc/net/arp; }
ldd() { LD_TRACE_LOADED_OBJECTS=1 $*; }
reboot() { ifdown wan 2>&1 >/dev/null ; /sbin/reboot; }

#Stworzylem za pomoca nano plik do odpalania skyptow z nowej lokalizacji: nano /etc/init.d/S98hdd
#!/bin/sh
#
# /hdd/etc/init.d/
#

i=0
while [ $i -le 30 ]
do
if [ -d /hdd/etc/init.d ]
then
for i in /hdd/etc/init.d/S*; do
$i start 2>&1
done | logger -s -p 6 -t ' ' &
break
fi

sleep 1
i='expr $i + 1'
done

#Trzeba go na wykonywalny przerobic wiec chmod +x /etc/init.d/S98hdd
#Potem zrobilem plik do montowania partcji tak jak chce, a nie hjak hotplug za kazdym razem do /mnt/disc0_x zarzuca
#Edycja nano /etc/init.d/S11mount
#!/bin/sh
#
# mount script
#
Sleep 10
umount /mnt/disc0_2
umount /mnt/disc0_3
swapon /dev/discs/disc0/part1
mount -t ext3 /dev/discs/disc0/part2 /hdd
mount -t ext3 /dev/discs/disc0/part2 /hdd2

#Ja dalem sleepa, bo czasami skypt moze nie luknac hdd [jakos wolno sie laduja], reboot i sprawdzic df i free czy wszystko jest ok, mi to pomoglo Przy partycji swapa nie nalezy dawac umount bo sie skrypt wysypie

To taki mini guide dla ludzi ktorzy czytaja ten topic i szukaja pomocy z hdd

A teraz chcialem postawic smb do udostepniania plikow, ale na stronie openwrt.pl jest drobny bug:
Pisze tam ze cfg jest dostepny w:
/etc/samba/smb.conf za to tak defacto jest w /hdd/etc/samba/smb.conf
Pozatym nie ma tam opisane jak auto odpalac sambe na reboocie routera:
Pozatym skypt startowy nie jest dodany w /etc/init.d/samba tylko w /hdd/etc/init.d/samba gdzie teoretycznie powinien juz byc od poaczatku skoro pchamy all na hdd [ w zaleznosci od wersji samby, moze ona miec nawet 5-7MB]

Teraz moje pytanie jest nastepujace:
Jak odpalic sambe na autostarcie
Myslalem zeby w /etc/init.d/ zrobic plik S80samba i w nim wklupac sciezke do skyptu co wygladalo by jakos tak:
hdd /hdd/etc/init.d/samba start
Ale cos nie chodzi z tego co widze [ nie widzi asusa w otoczeniu od tego trzeba zaczac ] na ps zima w top'ie tez nie ma smb procsesu [tu na pewno przekrecilem nazwe]
Mozesz mnie przepachac przez ten kawalek procesu to z reszta analogicznie sobie poradze.
Nie wiem tez czy on sprawdza init.d zarowno na hdd jaki i flahu  czy tylko jedno.
Thx

Edit:
Co to za paczki i czy mozna tego uzyc do udostepniaia zasobow jest z samba sa jakies problemy: nfs-server, portmap[to zgaduje do czego sluzy]

Edit2:
root@OpenWrt:~$ ps | grep smbd
6573 root        280 S   grep smbd

Cos tu niby chodzi ale servera ani widu ani slychu smb cfg:
File: /hdd/etc/samba/smb.conf

[global]
workgroup = LAN
server string = SambaServer
interfaces = 192.168.1.0/24 127.0.0.1
bind interfaces only = yes
security = share
encrypt passwords = yes
guest account = nobody
local master = no
dns proxy = no
create mask = 0777
directory mask = 0777
host allow = 192.168.1.0/24 127.0.0.1

[install]
comment = InstallationFiles
path = /hdd2/share/install/
browseable = yes
public = yes
writeable = yes
guest ok = yes

8

Odp: OpenWrt+HDD

Pierwsza sprawa, to w /etc/hosts musisz miesz ip swoje routera czy coś postaci

192.168.1.1 ruterek

Skoro instalowałeś to na /hdd, to prawie na pewno samba szuka pliku konfiguracyjnego na /etc/samba/smb.conf
a nie /hdd/etc/samba/smb.conf, wiec zrób linka symbolicznego. Odpal później z palca i upewnij się że nie chce też jakiś bibliotek z /lib które masz a /hdd/lib. Aplikacje kompilowane są tak, żeby swoich plików szukały w określonych lokalizacjach (np. /etc/samba/smb.conf). Jeżeli zainstalujesz ją gdzieś inndziej niż w / (tak jak zrobiłeś w /hdd/) to program nadal będzie szukał konfigów i innych potrzebych mu plików w /.. a nie na /hdd/...

A autostart - po prostu odpowiedni plik z odpaleniem demonów.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

9

Odp: OpenWrt+HDD

portmap sam w sobie do niczego Ci sie nie przyda, natomiast nfs-server jak najbardziej - system NFS jest dość rozpowszechniony w świecie unixów, znajdziesz też klienta pod windowsa (ale nie pamiętam nazwy). I tak, służy do udostępnienia katalogów z innej maszyny.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

10

Odp: OpenWrt+HDD

Cezary napisał/a:

Pierwsza sprawa, to w /etc/hosts musisz miesz ip swoje routera czy coś postaci

192.168.1.1 ruterek

Skoro instalowałeś to na /hdd, to prawie na pewno samba szuka pliku konfiguracyjnego na /etc/samba/smb.conf
a nie /hdd/etc/samba/smb.conf, wiec zrób linka symbolicznego. Odpal później z palca i upewnij się że nie chce też jakiś bibliotek z /lib które masz a /hdd/lib. Aplikacje kompilowane są tak, żeby swoich plików szukały w określonych lokalizacjach (np. /etc/samba/smb.conf). Jeżeli zainstalujesz ją gdzieś inndziej niż w / (tak jak zrobiłeś w /hdd/) to program nadal będzie szukał konfigów i innych potrzebych mu plików w /.. a nie na /hdd/...

A autostart - po prostu odpowiedni plik z odpaleniem demonów.

Etc hosts bylo zrobione na samym poczatku, bo do filtracji sieci uzywam adresow mac, wiec nie tutaj problem lezy.
Wiem, ze na stale idzie zmienic miejsca gdzie dane aplikacje szukaja bibliotek, niestety w wiekszosci  - znajomy mi cos o tym wspominal, ale nie pamietal dokladnie x[
Moze ty bedziesz wiedziec cos tan ten temat

11

Odp: OpenWrt+HDD

Musiał byś przekompilować aplikacje. No i, jeżeli nie masz w /etc/profile:

export PATH=/bin:/sbin:/usr/bin:/usr/sbin:/hdd/bin:/hdd/sbin:/hdd/usr/bin:/hdd/usr/sbin
export LD_LIBRARY_PATH=/lib:/usr/lib:/hdd/lib:/hdd/usr/lib

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

12 (edytowany przez zwitter 2007-07-19 14:50:15)

Odp: OpenWrt+HDD

Cezary napisał/a:

Musiał byś przekompilować aplikacje. No i, jeżeli nie masz w /etc/profile:

export PATH=/bin:/sbin:/usr/bin:/usr/sbin:/hdd/bin:/hdd/sbin:/hdd/usr/bin:/hdd/usr/sbin
export LD_LIBRARY_PATH=/lib:/usr/lib:/hdd/lib:/hdd/usr/lib

To jest wlasnie dodane wiec nie wiem gdzie lezy problem hmm
Moze musze za kazdym razem wrzucac komende dowiazania symbolicznego:
ln -s /hdd/lib /lib
ln -s /hdd/usr/lib /lib
Ale z tego co mi wiadomo to bylo istotne w momencie kiedy dociagala instalka jakies lib'y

13

Odp: OpenWrt+HDD

A zrobiłeś linka do konfiguracji samby /hdd do /?

Odpal demony z palca i zobacz po logach co się dzieje, bo może coś jeszcze nie może załadować.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

14

Odp: OpenWrt+HDD

Wiem, gdzie jest juz problem i dlaczego - jak tylko bede miec odrobine wolnego czasu napisze mini guide jak to zrobic z wyjasnieniami co i dlaczego, poniewaz wiekszosc tego co jest po sieci zawiera sporo ilosci bugow.

15

Odp: OpenWrt+HDD

Jak napiszesz włóż to od razu/popraw do wiki na openwrt.pl - niech dla innych będzie.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

16 (edytowany przez zwitter 2007-08-11 00:30:49)

Odp: OpenWrt+HDD

Ja w/w krok z hdd nie pomoze to mozna wywalic skypt dla hotpluga w /etc/hotplug.d/usb/    01-mount czy jakos tak
A skrypt S11 o ktorym pisalem zrobilem tak:
#!/bin/sh

ACTIVATE_SWAP=/dev/discs/disc0/part1
MOUNT_HDD=/dev/discs/disc0/part2
MOUNT_HDD2=/dev/discs/disc0/part3


i=0
while [ $i -le 15 ]
do

if [ -e $ACTIVATE_SWAP ]
then
swapon $ACTIVATE_SWAP
echo "Success activating swap $ACTIVATE_SWAP"

if [ -e $MOUNT_HDD ]
then
mount $MOUNT_HDD /hdd/
echo "Success: $MOUNT_HDD"

if [ -e $MOUNT_HDD2 ]
then
mount $MOUNT_HDD2 /hdd2/
echo "Success: $MOUNT_HDD2"
exit 0
fi
fi
fi

sleep 1
i=`expr $i + 1`
done



W sumie nie wiem czemu 2/3 razy metoda ktora opisywalem wczesniej dziala a pozniej juz nie chciala :x
Ofc odpowiednio trzeba go sobie przerobic na 1/2/3 partycje jak kto woli