Temat: Problem z usuwaniem pakietów na 1043

Witam

Ostatni zainstalowałem sobie najnowsze kompilacje Gorgoyla na 1043. Wszystko poszło jak zwykle szybko i sprawnie. Jednakże chciałem sobie doinstalować parę pakietów, w trakcie instalacji pojawiła się informacja że brakuje już miejsca na routerze. Nic trudno nie mam na chwilę obecną ani czasu ani ochoty robić ex-root'a więc odinstalowałem wszystko, nie pojawiła się żadna informacja o problemach. Przy kolejnej próbie instalacji (dowolnego pakietu) wyskakuje mi informacja że nie mam już miejsca na routerze i że pozostało tylko xxkB miejsca - tyle samo jak przed odinstalowaniem zainstalowanych poprzednio pakietów. Sprawdziłem instalacje tego samego pakiety na "świeżej instalacji" gorgoyla (bez mieszania, instalowania/odinstalowania) poszło bez problemu...

Wygląda mi na to że jak przy instalacji (opkg install ) ściąga jakąś paczkę i ją instaluje a potem ją usuwam (opkg remove) to ona gdzieś fizycznie pozostaje na routerze... Niestety nie udało mi się znaleźć gdzie to może być.

Prosiłbym o pomoc
Pozdrawiam
Misiek

2

Odp: Problem z usuwaniem pakietów na 1043

W /overlay. Wszystko co zainstalowałeś tam jest.

Jak instalujesz paczkę, a on krzyknie że nie ma miejsca - część plików może wejść już do systemu, a na samym końcu wpisywana jest lista plików które zostały zainstalowane. Jeżeli krzyczy o braku miejsca to część plików może się zapisać, ale nie ma nigdzie informacji o nich, że zostały zainstalowane. Więc zajmują miejsce.

Jak już to by pomogło ponowne instalowanie tego pakietu i odinstalowane.

Masz niepotrzebny ruter, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3

Dzięki za odpowiedź zobaczę może pomoże.   Problem był w tym że nawet po usunięciu poprawnie zainstalowanego programu nie zwalniało miejsca. Np instalowałem na nowej instalacji np: MC instalował się bez problemu potem doinstalowywałem kolejne pakiety i w pewnym momencie wyskakiwało brak miejsca .... Zdecydowałem się wtedy odinstalować mc aby dopełnić instalację pakietu na który zabrakło miejsca. Niestety pomimo odinstalowania go nadal było brak tej samej ilości miejsca.....

Nic zobaczymy sprawdzę Overlay... Jeszcze raz dziękuje

4 (edytowany przez namado 2012-04-22 20:01:50)

Ja u siebie sprawdziłem i 'opkg remove' usuwa pliki (zwalnia miejsce).

Po zainstalowaniu mc:
Filesystem           1K-blocks      Used Available Use% Mounted on
/dev/root                 2560      2560         0 100% /rom
tmpfs                    14796      2112     12684  14% /tmp
tmpfs                      512         0       512   0% /dev
/dev/sda1               123555     18647    104908  15% /overlay
mini_fo:/overlay          2560      2560         0 100% /

Po  'opkg remove'
Filesystem           1K-blocks      Used Available Use% Mounted on
/dev/root                 2560      2560         0 100% /rom
tmpfs                    14796      2112     12684  14% /tmp
tmpfs                      512         0       512   0% /dev
/dev/sda1               123555     17819    105736  14% /overlay
mini_fo:/overlay          2560      2560         0 100% /

'opkg remove mc' zostawił jednak pliki w katalogu domowym:
./.mc
./.mc/history
./.mc/Tree
./.mc/panels.ini
./.mc/ini
w sumie 8.0K    .mc

Więc wydaję mi się, że problem leży gdzieś indziej.
Po za tym zerknij do '/etc/opkg.conf'
u mnie jest:
dest root /
dest ram /tmp

mc nie  instaluję się  wraz z zależnymi pakietami, więc ten wątek odpada.
Najważniejsze dla Ciebie, u mnie opkg remove zwalnia miejsce!

WR1043ND, TL-MR3020 --> [Gargoyle PL -> dziękuję]

5

Nie zrozumiałeś przesłania. opkg remove zwalnia miejsce. Jednakże jeżeli podczas instalacji pakietu wyłożył się z powodu braku miejsca, to część plików została dodana do systemu, ale nie zapisała się nigdzie informacja o tym! Więc opkg remove nie usunie ich bo po prostu nic o nich nie wie. Ponowna - poprawna - instalacja pakietu będzie widziała co usunąć.

6 (edytowany przez ngz 2012-04-24 16:13:40)

Mam ten sam problem zainstalowalem sobie screen, wget'a i  midnight commander ale pozniej odinstalowalem pakiet mc, poniewaz chcialem zainstalowac aria2. Mc zniknal z systemu ale miejsca jakos nie przybylo. Przy instalacji aria2 wyskoczyl komunikat o braku wolnego miejsca i pakiet sie nie zainstalowal. Przez to mam teraz 80 kb wolnego miejsca i nie wiem co z tym zrobic. Co usunac aby zrobic troche miejsca pod przyszle pakiety i gdzie w openwrt znajduja sie pliki ktore mozna usunac gdy nie powiedzie sie instalacja.  Router TP-Link 1043ND. Z gory dzieki.

TP-Link 1043ND.  Gargoyle PL 1.6.1.2

7

W /overlay

8 (edytowany przez ngz 2012-04-24 16:23:23)

Cezary napisał/a:

W /overlay

Do tego juz doszedlem. Tylko co i jak dalej? Pare osob juz na tym forum pisalo na ten temat.

root@Router:~$ cd /overlay
root@Router:/overlay$ ls
etc   lib   mnt   sbin  usr   www
root@Router:/overlay$

Ewentualnie jakie inne pakiety mozna usunac z openwrt aby wydobyc jak najwiecej miejsca. Router sluzy mi jako downloader plikow na /mnt/sda1 i nie potrzebuje go do innych rzeczy. Na samym poczatku gdy tak zapchalem pamiec, to przywrocilem pierwotne ustawienia poprzez firstboot ale teraz nie chce tego robic bo nie mam czasu wszystkiego od nowa konfigurowac. Chodzi mi tylko o zwolnienie miejsca po zle zainstalowanych/odinstalowanych pakietach.

9

Skoro coś zostało to to wywal. aria2 ma tylko jeden plik, powinien on być w /overlay/usr/bin/aria2c. Jeżeli go tam nie ma to nie ma pozostałości po tym pakiecie i czymś innym flash zawaliłeś. TY wiesz co instalowałeś i co możesz odinstalować.

10

OK juz sobie z tym poradzilem. Ale nadal mam za malo miejsca zeby zainstalowac aria2. Gdzie i co jeszcze mozna usunac z routera aby zwolnic wiecej miejsca? Na usuniecie LUCI raczej sie nie zdobede bo czasem sie przydaje.

11

Czasami wydaje mi się że w ogóle nie czytacie tego co się pisze smile Jeżeli coś zainstalowałeś to możesz to usunąć. I tyle. Jeżeli nie chcesz usuwać programu bo Ci się przyda to nie masz miejsca na instalację innego i go po prostu nie zainstalujesz.

Zrób extroot lub coś usuń. Coś, co sam zainstalowałeś.

12

Jest dokładnie tak jak piszę Cezary.
Ja z kolei mam chwilę czasu więc pozwolę sobie coś dodać i uporządkować.

1. Jeśli chcesz sprawdzić czy dany pakiet się całkowicie odinstaluję (chodzi o miejsce) to przed instalacją wykonaj polecania:
df -h - pokaże Ci wolne/zajęte miejsce
ewentualnie find / |wc (policzy ile masz plików/katalogów)
i zrób to samo po instalacji - wyniki (wyjście) możesz przekierować z konsoli do pliku lub skopiować sobie do jakiegoś notatniki w zależności jakiego systemu używasz.

2. Informacja o zainstalowanych pakiet jest w katalogu:
/usr/lib/opkg/info
masz tam wszystko ładnie opisane jak przystało na linuksa
listę plików z lokalizacją znajdziesz w plikach *.list smile oczywiście! w *.control znajdziesz opis pakietu.
opkg odinstaluję tylko to co ma tam zapisane, jeśli stworzyłeś pliki konfiguracyjne, lub program po uruchomieni je stworzył (np. pliki do profilu lub logi) to te pliki nie zostaną usunięte.

3. Jeśli nie masz zaufania to tego co powyżej wink to możesz uruchomić instalację pakietu z opcją V1 (i np. zapisać do pliku) wtedy będziesz miał szczegółowe informacje co robi pakiet instalacyjny i między innymi info gdzie zapisuje jakie pliki.

4. opkg - to co pobiera zapisuje tylko w /tmp (z tego co przeanalizowałem) i po udanej instalacji usuwa to! (ale tu nie mam 100% pewności bo nie zaglądałem do dokumentacji opkg).

Mam nadzieję, że niektórym rozjaśnił co nie co mój post. Pozdrawiam.

WR1043ND, TL-MR3020 --> [Gargoyle PL -> dziękuję]

13

Trzeba też pamiętać że instalacja jednego pakietu powoduje też instalację przy okazji innych potrzebnych do spełnienia zależności a jak odinstalowujesz to ta cała reszta zostaje. Jak instalujesz na czystym systemie np mc to patrz co się instaluje dodatkowo i usuń potem również tamte pakiety bo nieraz zajmują więcej niż sam główny pakiet.