1

Temat: temperatura procesora

Jakis czas temu wrocilem do Ubuntu - przesiadlem sie z Windows po tym jak pokazal sie plugin flash 9 i jak pojawily sie doniesienia ze Flash 8 niezle dziala pod wine. Tak czy siak - na poczatku wszystko bylo cacy, a teraz mam problem z procesorem.
Gdy pracuje pod duzym obciazeniem (kompilacja kernela czy cos) grzeje sie niemilosiernie. W tej chwili mam:
Thermal 1: ok, 97.0 degrees C

Kompilacja trwa. Fizycznego ustawienia notebooka nie zmienialem. Stoi jak stal. Teraz nawet go troche przechylilem zeby odblokowac wywietrznik. Chwilowo przesiadlem sie na powersaved zamiast powernowd, chociaz to raczej nie ma znaczenia wiekszego - na tym i na tym sa te same objawy. I pomijajac glosny wiatrak, nie mialbym zadnych zastrzezen. Tyle tylko ze laptop juz mi sie kilka razy samoistnie wylaczyl z tego powodu.

Moj procesor:
model name      : Intel(R) Pentium(R) M processor 1.73GHz
stepping        : 8

Czy mial ktos podobne objawy? Jakie przedzialy temperatur siegacie? U mnie nawet w stanie spoczynku jest 50-60*C, a tutaj widzialem temperature 48*C, czego chyba ani razu nie osiagnalem.

Czy ilosc podlaczonych urzadzen zwieksza temperature? Wydaje mi sie ze tak, bo wieksza ilosc urzadzen = wieksze zapotrzebowanie mocy = podzespoly bardziej sie grzeja, przy okazji i procesor.

2

Odp: temperatura procesora

# acpi -t
     Thermal 1: ok, 53.0 degrees C

Po 5 godzinach pracy. 97st to o wiele za dużo, osiągasz granicę wytrzymałości procka smile. Jeżeli wentylator chodzi Ci głośno, to raczej albo masz bardzo całość zakurzoną, albo wentylator nie nie trzyma się radiatora (nie wiem jak to jest urządzone w Smarcie 400, bo go jeszcze nie rozbierałem). Może zacznij od przedmuchania kratek jakimś sprężonym powietrzem...

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3

Odp: temperatura procesora

w kernelu opcje zwiazane z acpi wlacz je to moze byc to ---posluchaj czy wiatraki pracuja jak nie albo slabo to rekompiluj kernela z opcjami acpi wlaczonymi i powinno byc ok tak bylo u mnie
pozdrawiam