Temat: ZBT WE-826 (openWRT_Cezary) + LROEY HSDPA Modem USB 3G

Generalnie to nie wiem od czego zacząć,bo problem przekracza moje możliwości percepcji. Zacznę wiec od w miarę dokładnego opisania "sprzętu" którym dysponuje:

Router:
802.11b/g/n 300Mbps MT7620A OpenWrt WiFi Wireless Router and pci-e slot with sim card wifi (model ZBT WE-826)

PunBB bbcode test

Na pokladzie:
Nazwa hosta    LEDE
Model    ZBT-WE826
Wersja firmware    LEDE Reboot 17.01-SNAPSHOT r3825-28483d4 / LuCI lede-17.01 branch (git-18.039.58469-1c94003)
Wersja jądra    4.4.112

Do tego:

LROEY HSDPA USB STICK SIM Modem 7.2MBPS 3G Wireless USB dongle EDGE/ GSM 850/900/1800/1900MHz HSDPA/ UMTS (2100MHz)

PunBB bbcode test

Na laptopie mam postawione Hotspota przy użyciu Connectify, a później z gniazda LAN tego lapa  połączony jestem poprzez WAN do w/w routera i rozprowadzony na cala siec.Z tego tez powodu mogę pisać na stacjonarnym PC-cie (nawyk z lapa po prostu mi nie pasuje). Chciałbym wiec pozbyć się tej plątaniny,i połączyć na razie modem z karta SIM do routera i zainicjować siec na cały domu. W późniejszym czasie dokupię kartę PCI, i tylko sama karta SIM będzie mi potrzebna do tej operacji (router posiada gniazdo na kartę ale wymagana jest dedykowana karta PCI-e). Moja wiedza jest praktycznie zerowa,a im więcej czytam tym głupszy jestem. Mam pytanie i prośbę przy okazji,czy jest ktoś w stanie poprowadzić mnie krok po kroku w celu w/w ? Za pomoc z góry serdecznie dziękuję.Mam awaryjnie dwa modemy USB oba Huawei E133 i E169,nie zalezy mi na szybkosci ale na stabilnosci.

2

Odp: ZBT WE-826 (openWRT_Cezary) + LROEY HSDPA Modem USB 3G

Czyli do ZBT WE-826 chcesz podłączyć modem USB a komputer po lanie do routera? Bo jeśli tak to wystarczy Ci postępować według tego poradnika https://eko.one.pl/?p=openwrt-3g

3

Odp: ZBT WE-826 (openWRT_Cezary) + LROEY HSDPA Modem USB 3G

Wygląda na to że masz na nim moją kompilację. Podłącz modem, wejdź w gui w network/interfejsu, przy wan masz zmianę protokołu. Zmień na ppp, zatwierdź potem wpisz apn (dla polski jest to internet) oraz pin do karty sim jak masz. Jako urządzenie wybierz /dev/ttyUSB0 (to się może różnić w zależności od modemu i jego konfiguracji). Zapisz i tyle.

W środku jak pisałeś masz slot minipcie. Kupujesz modem ma minipcie, zakładasz go do routera, wyprowadzasz anteny na zewnątrz, kartę sim do slotu. Modem widoczny będzie tak samo po usb jak ten zewnętrzny, konfigurujesz i używasz.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

4 (edytowany przez fullkiller 2018-02-22 00:07:15)

Odp: ZBT WE-826 (openWRT_Cezary) + LROEY HSDPA Modem USB 3G

Dziękuję wszystkim za pomoc,ale...nie mogę wpisać APN (takie pole w ogóle nie istnieje,nie wiem dlaczego).Przeczytałem poradnik  polecony przez kolegę, i oto moje przemyślenia co mogę zrobić, proszę je skorygować:

1. Połączę się prze Putty z moim routerem: 
2. Wydam polecenie :

# opkg update
# opkg install kmod-usb-core kmod-usb2 usb-modeswitch libusb-1.0

3. W celu automatycznego wybór trybu połączenia wklepie dalej:

    # opkg install wwan comgt chat comgt-ncm comgt-directip uqmi umbim usb-modeswitch
    # uci del network.wan
    # uci set network.wan=interface
    # uci set network.wan.proto=wwan
    # uci set network.wan.pincode=1234 (pozostawiam puste jeżeli pin nie istnieje ?)
    # uci set network.wan.apn=internet (moj APN)
    # uci commit network
    # reboot

4. Moze jednak lepiej jest wydać taki ciąg poleceń ?:

    # opkg install chat comgt kmod-usb-serial kmod-usb-serial-option
    # uci del network.wan
    # uci set network.wan=interface
    # uci set network.wan.proto=3g
    # uci set network.wan.device=/dev/ttyUSB0 (moje umiejscowienie modemu USB, jak to sprawdzic ?)
    # uci set network.wan.pincode=1234
    # uci set network.wan.apn=internet
    # uci commit network
    # reboot

A może mam wklepać coś całkiem innego ?

Ps.
Mogę najpierw wykonać cala procedurę, a później wpiąć modem USB ?

5

Odp: ZBT WE-826 (openWRT_Cezary) + LROEY HSDPA Modem USB 3G

Pozostawiasz puste jeżeli pinu nie masz. Albo jedno albo drugie. I nie robisz tego opkg install bo to wszystko już masz jeżeli używasz moich obrazów.  Wpisujesz bez tych #, faq czytałeś, prawda?

Po prostu podłącz modem od razu. Wpisać polecenia możesz wcześniej ale nie kombinuj samodzielnie jeżeli nie wiesz co i jak, po prostu podłącz już teraz.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

6 (edytowany przez fullkiller 2018-02-22 20:00:08)

Odp: ZBT WE-826 (openWRT_Cezary) + LROEY HSDPA Modem USB 3G

Zadziałało wszystko fantastycznie z pierwsza konfiguracja. Co prawda nie mogłem się połączyć po Telnecie ale po SSH poszło od strzału. Oto cały log:

BusyBox v1.25.1 () built-in shell (ash)

     _________
    /        /\      _    ___ ___  ___
   /  LE    /  \    | |  | __|   \| __|
  /    DE  /    \   | |__| _|| |) | _|
 /________/  LE  \  |____|___|___/|___|                      lede-project.org
 \        \   DE /
  \    LE  \    /  -----------------------------------------------------------
   \  DE    \  /    Reboot (17.01-SNAPSHOT, r3825-28483d4)
    \________\/    -----------------------------------------------------------

 -----------------------------------------------------------------------------
 |                                                                           |
 | Build time: 2018-02-10 10:58 CET                                          |
 |                                                                           |
 | Cezary Jackiewicz (obsy), http://eko.one.pl                               |
 |                                                                           |
 -----------------------------------------------------------------------------
 | Machine: ZBT-WE826                                                        |
 | Uptime: 1d, 09:04:44                                                      |
 | Load: 0.10 0.03 0.01                                                      |
 | Flash: total: 9.7MB, free: 9.2MB, used: 6%                                |
 | Memory: total: 122.8MB, free: 105.2MB, used: 14%                          |
 | WAN: 192.168.xx.xxx, proto: ppp                                           |
 | LAN: 192.168.1.1, leases: 1                                               |
 | radio0: mode: ap, ssid: LEDE_fullkiller™, channel: 11, conn: 0          |
 -----------------------------------------------------------------------------
root@LEDE:~# opkg install wwan comgt chat comgt-ncm comgt-directip uqmi umbim us
b-modeswitch
Package wwan (2014-07-17-1) installed in root is up to date.
Package comgt (0.32-29.1) installed in root is up to date.
Package chat (2.4.7-12) installed in root is up to date.
Package comgt-ncm (0.32-29.1) installed in root is up to date.
Package comgt-directip (0.32-29.1) installed in root is up to date.
Package uqmi (2016-12-19-8ceeab69-1.1) installed in root is up to date.
Package umbim (2015-07-04-29aaf43b-1) installed in root is up to date.
Package usb-modeswitch (2017-12-19-f40f84c2-1) installed in root is up to date.
root@LEDE:~# uci del network.wan
root@LEDE:~# uci set network.wan=interface
root@LEDE:~# uci set network.wan.proto=wwan
root@LEDE:~# uci set network.wan.pincode=
root@LEDE:~# uci set network.wan.apn=3ireland.ie
root@LEDE:~# uci commit network
root@LEDE:~# reboot
root@LEDE:~#

Jestem juz mega zadowolony bo pozbyłem się "tunelowania", a przy okazji bo nie będę robił offtopa,zapytam jak wyłączyć (uśpić) te diody np. w godzinach od 22-8.W dzień mi nie przeszkadzaj ale w nocy są lekko wkurzające big_smile

7

Odp: ZBT WE-826 (openWRT_Cezary) + LROEY HSDPA Modem USB 3G

Lede nie ma telnetu. Jest to w faq.

O ledach poczytaj tutaj: http://eko.one.pl/?p=openwrt-leds nie wszystkie da się wyłączyć bo są sterowane sprzętowo. Co się da to się da (echo none > ... trigger; echo 0 > .../brightness)

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

8

Odp: ZBT WE-826 (openWRT_Cezary) + LROEY HSDPA Modem USB 3G

Faktycznie z diodami szalu nie ma sad. Poczytałem trochę i na początek może być, ale chyba długo nie pociągnę na tym sprzęcie. Pytanie co kupic, oczywiscie na linuxie i najlepiej z polskim wsparciem. Warunki:
- LTE
- wbudowany czytnik SIM
- możliwość instalacji i konfiguracji VPN
- możliwość wystawienia portów na zewnątrz w celu streamu TV
To chyba wszystko, jak coś źle sformułowałem proszę poprawić. Budżet, to myślę jakieś 400-500 PLN, ale rozważę każdą możliwość. Ważne jest dla mnie wsparcie techniczne, jak np.tutaj,łatwa konfiguracja i bezawaryjność.

9

Odp: ZBT WE-826 (openWRT_Cezary) + LROEY HSDPA Modem USB 3G

http://eko.one.pl/routerdatabase/

I zobacz co jest dostępne z czytnikiem SIM.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

10 (edytowany przez fullkiller 2018-02-26 23:18:08)

Odp: ZBT WE-826 (openWRT_Cezary) + LROEY HSDPA Modem USB 3G

A co powiesz o tym ?

http://allegro.pl/router-tp-link-tl-mr6400-4g-lte-wifi-sim-300mb-s-i7137951836.html?utm_source=rtbhouse&utm_medium=CPC&utm_campaign=rtbhouse-retargeting

W bazie sa openWRT z wyborem routera v1 i v2 ?

 http://dl.eko.one.pl/firmware/?vendor=TP-Link&model=TL-MR6400&revision=v2&imageType=-1&showFirmwareTable=false

11

Odp: ZBT WE-826 (openWRT_Cezary) + LROEY HSDPA Modem USB 3G

Zwykły wspierany  tplink.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

12 (edytowany przez fullkiller 2018-03-07 11:56:11)

Odp: ZBT WE-826 (openWRT_Cezary) + LROEY HSDPA Modem USB 3G

Nie wiem co się dzieje, ale od początku nie mam internetu po WLAN. Pokazuje mi niby w telefonie ze się połączył, ale bez dostępu do internetu. To po pierwsze, po drugie nie mogę się zalogować poprzez 192.168.1.1 choć nic nie zmieniałem a router jest wykrywalny w sieci. Po sieci LAN nie ma problemu (dlatego pisze własnie ze stacjonarnego PC). Mam zresetować całość przyciskiem na obudowie ? Kusi mnie żeby wgrać przynajmniej na probe Gargoyle PL, wiec pytanie czy będę mógł w razie "W" wrócić do LEDE ?

13

Odp: ZBT WE-826 (openWRT_Cezary) + LROEY HSDPA Modem USB 3G

Zawsze możesz wrócić.

Jeżeli działa po kablu a nie działa wifi to może znaczyć że po prostu... padło wifi. I w takim przypadku po prostu restart radia lub całego routera jest wymagany.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

14

Odp: ZBT WE-826 (openWRT_Cezary) + LROEY HSDPA Modem USB 3G

Nie będę robił of-topa ale kłopotów ciąg dalszy. Specjalnie nie miałem czasu, ale teraz juz czas najwyższy żeby sie tym zając. Było to dość dawno (pare miesięcy temu), wgrałem w w/w routera oprogramowanie z waszego downloadu (nie pamiętam jakie ale jak będzie potrzeba to poszukam). Rotere sie najpierw zawiesił później zresetował, ale generalnie już nie wstał. Swieca wszystkie diody ale nie mam do niego dostępu choćby po http. Gwarancja już wyszła wiec mogę go spokojnie rozkręcić, jakby zaszła taka potrzeba. Przycisk resetu tez nie działa wiec nie wiem co mam zrobić żeby przywrócić go do życia . Jestem otwarty na każda propozycje...

15

Odp: ZBT WE-826 (openWRT_Cezary) + LROEY HSDPA Modem USB 3G

Kup sobie konwerter szeregowy na allegro (szukaj cp2102), rozbierz router, w środku masz uart ( https://wikidevi.com/wiki/File:826_board_top.jpeg ) - to złącze na prawo/górze. Wlutujesz się konwerterem (tylko tx,rx,gnd), uruchamiasz np. putty wybierając interfejs szeregowy i patrzysz co się dzieje.

Jesteś pewien że on nie ma jakieś trybu awaryjnego w uboocie?
Jesteś pewien że wgrałeś soft z gui? A może on działa tylko miałeś soft bez interfejsu graficznego i przez ssh możesz sie dostać.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

16

Odp: ZBT WE-826 (openWRT_Cezary) + LROEY HSDPA Modem USB 3G

Niczego nie jestem pewien ,bo... najzwyczajniej w świecie sie na tym nie znam big_smile
Znalazłem cos takiego na Allegro, wiec pytanie pod katem wlutowania goldpinow do routera, wtedy komunikacja będzie dostępna non-stop ( w razie czego skoryguj mój tok myślowy, wlutowane goldpiny powodują ze mogę w każdej chwil podpiąć pod nie ten konwerter). Każda sugestia i podpowiedz będzie przeze mnie sprawdzona, z gory dziękuję za pomoc.

I to chyba to był ten soft:

luci-17.01-snapshot-r3862-60f8d38-ramips-mt7620-zbt-we826-squashfs-sysupgrade

17 (edytowany przez Cezary 2018-11-14 14:54:02)

Odp: ZBT WE-826 (openWRT_Cezary) + LROEY HSDPA Modem USB 3G

Jeżeli tylko działa tam bootloader - to zobaczysz komunikaty startowe na konsoli
Jeżeli tylko zacznie tam się uruchamiać openwrt - to zobaczysz komunikaty. Jeżeli się uruchomi do końca to przez interfejs szeregowy będziesz mógł się dostać do systemu i zobaczyć co jest nie tak. Jeżeli się wywali podczas uruchamiania - też to zobaczysz.
Jeżeli ubiłeś też bootloader - będzie cisza na konsoli i bez wylutowania flash nic więcej się nie zrobić.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

18

Odp: ZBT WE-826 (openWRT_Cezary) + LROEY HSDPA Modem USB 3G

Ok, do tej pory wszystko jasne. Możesz tylko looknać na ten link czy to jest odpowiedni konwerter i czy na ta moja płytę można wlutować goldpiny :

https://allegro.pl/cp2102-konwerter-usb … d00be2ff62

19 (edytowany przez Cezary 2018-11-14 15:28:56)

Odp: ZBT WE-826 (openWRT_Cezary) + LROEY HSDPA Modem USB 3G

Wg opisu tak.  Tylko trochę drogi jest.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

20

Odp: ZBT WE-826 (openWRT_Cezary) + LROEY HSDPA Modem USB 3G

Sorki, ale nic tańszego z okablowaniem na allegro nie znalazłem. I przy płatnościach w euro, 50 centów w ta czy w ta nie gra roli. Pewnie przesyłka na wyspy będzie równie droga jak ten konwerter. Chyba ze masz jakaś alternatywę, chętnie ja rozpatrzę.

21

Odp: ZBT WE-826 (openWRT_Cezary) + LROEY HSDPA Modem USB 3G

Mieszkasz na wyspach i kupujesz na allegro? Idź do sklepu i skup sobie. Albo użyj innego routera, rpi. esp8266 itd. Pomysłów znajdziesz pełno w googlach. Potrzebna jest tylko konsola szeregowa pracująca na napięciu 0 - 3.3V.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

22 (edytowany przez fullkiller 2018-11-14 16:54:02)

Odp: ZBT WE-826 (openWRT_Cezary) + LROEY HSDPA Modem USB 3G

Chyba nie znasz cen na wyspach big_smile. Nawet po wysyłce to jest 1/3 ceny w Pl. Na razie staram sie uratować to co jest (pieniądze niestety tu nie rosną na drzewach sad jak wielu myśli). Ciśnienia specjalnego nie mam wiec zacznę od prostych rzeczy jakie mi poleciłeś, później będę myślał dalej. Na razie dziękuję za wskazówki zamawiam ten konwerter i odezwę sie jak dotrze.

23 (edytowany przez fullkiller 2018-12-14 12:42:36)

Odp: ZBT WE-826 (openWRT_Cezary) + LROEY HSDPA Modem USB 3G

Cezary napisał/a:

Kup sobie konwerter szeregowy na allegro (szukaj cp2102), rozbierz router, w środku masz uart ( https://wikidevi.com/wiki/File:826_board_top.jpeg ) - to złącze na prawo/górze. Wlutujesz się konwerterem (tylko tx,rx,gnd), uruchamiasz np. putty wybierając interfejs szeregowy i patrzysz co się dzieje.

Jesteś pewien że on nie ma jakieś trybu awaryjnego w uboocie?
Jesteś pewien że wgrałeś soft z gui? A może on działa tylko miałeś soft bez interfejsu graficznego i przez ssh możesz sie dostać.

Przyszedł juz od naszych żółtych braci konwerter i to nawet bardzo szybko za psie pieniądze. Zrobiłem fotę i opis bo mi sie ręce trzęsą i jest niewyraźna sad

http://s10.ifotos.pl/mini/ttljpg_qwxesrr.jpg

I jak z twojej podpowiedzi wynika mam spiąć tylko

3.TDX
2.RXD
6.GND

Na załączony poniżej obrazku widać juz wlutowane goldpiny w płycie routera, ale nie znalazłem opisu. Może znasz opis poczynając np. od lewej strony ?

http://s2.ifotos.pl/mini/routerjpg_qwxesnp.jpg

24

Odp: ZBT WE-826 (openWRT_Cezary) + LROEY HSDPA Modem USB 3G

Masz przecież opisany serial: https://openwrt.org/toh/zbt/we-826#serial

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

25 (edytowany przez fullkiller 2018-12-17 16:15:58)

Odp: ZBT WE-826 (openWRT_Cezary) + LROEY HSDPA Modem USB 3G

Nie rozumiem wszystkiego ale:
1.Windows 10 poprawnie rozpoznał konwerter cp2102 (doinstalował stery)
2. Wlutowałem goldpiny ale nie mam pewności ze poprawnie,bo
- pod podłączeniu do PUTTY i wybraniu Seriala konsolo nic nie wypluwa
- jednak po podłączeniu pod LAN i wyborze w PUTTY, SSH uzyskałem taki obraz

http://s2.ifotos.pl/img/Puttysshp_qwxseww.png

Niestety po HTTP nie mogę sie połączyć, ale wydaje mi sie ze router nie jest całkiem martwy.Co mogę zrobić z tej pozycji ?

Ps.
Dostrzegłem ze password nie jest root wiec juz go zmieniłem, ale odczyt jest podobny po SSH jak na załączonej focie