Temat: 2 podsieci Wi-Fi i router jako AP

Cześć,
Mam taki problem. 2 routery. Pierwszy(DrayTek ze stokowym FW) łączy się z internetem przez WAN i rozsyła sygnał po lanie do komputerów. Ma postawiony serwer DHCP, NATa i wszystko działa. Problem jest z drugim routerem. TP-Link z OpenWRT CC + luci. Ma on działać jako AP i tworzyć 2 sieci Wi-Fi.
Pierwsza sieć ma być zabezpieczona hasłem i umożliwiać łączenie się z komputerami w lanie(przez pierwszy router). Druga sieć Wi-Fi ma być odizolowana od całej reszty, być otwarta, pozwalać tylko na dostęp do internetu i najlepiej przydzielać IP z innej klasy niż pierwszy router.
Jak to zrobić? Nie pokarzę co teraz mam bo próbowałem różnych rzeczy i ostatecznie mam ustawienia fabryczne na drugim routerze.

2

Odp: 2 podsieci Wi-Fi i router jako AP

Może coś na wzór sieci gościnnej ?
Poradnik Cezarego: https://eko.one.pl/?p=openwrt-guestnetwork

3 (edytowany przez alien125 2018-02-13 15:39:42)

Odp: 2 podsieci Wi-Fi i router jako AP

Tak, próbowałem. Problem się pojawia w konfiguracji firewalla. Przy konfiguracji routera jako AP nie mam strefy wan. Routery mam spięte LAN - LAN.

4

Odp: 2 podsieci Wi-Fi i router jako AP

http://eko.one.pl/?p=openwrt-vlan#siewi … ednymkablu ?

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

5 (edytowany przez alien125 2018-02-13 16:38:15)

Odp: 2 podsieci Wi-Fi i router jako AP

Czyli proponujesz, żeby obok fizycznego lana puścić Vlana a izolację zrobić już na routerze głównym, tego jeszcze nie próbowałem. Da się w takim przypadku zrobić osobną pulę adresów dla obu sieci? Powinno się dać.

Jak to skonfigurować w DryTeku? Mam tam coś takiego:
VLAN DRYTEK
i nie bardzo mogę wrzucić inny FW.

6

Odp: 2 podsieci Wi-Fi i router jako AP

No tak, zgodnie z poradnikiem...

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

7

Odp: 2 podsieci Wi-Fi i router jako AP

W draytek masz w ogóle coś na temat tagowania tych vlanów? Czy one są domyślnie tagowane?

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

8 (edytowany przez alien125 2018-02-13 17:09:01)

Odp: 2 podsieci Wi-Fi i router jako AP

Mogę zrobić 7 VLANów, wybrać jakie porty lan(P1 P2 P3) mają być w danym VLANie i do jakiej podsieci mają należeć(LAN1 LAN2) dalej dla każdej podsieci LAN ma osobną konfigurację w ustawieniach głównych.
DTVLAN
DTLAN2
W zasadzie to tyle. Nie za bardzo wiem czego tyczą się  porty P1 - P3.

9

Odp: 2 podsieci Wi-Fi i router jako AP

A nie fizycznych portów ethernet?  Tak czy siak - po stronie openwrt wiesz co ustawić. Po eksperymentuj po stronie drayteka i zobacz czy będzie działać.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

10

Odp: 2 podsieci Wi-Fi i router jako AP

Tak, porty P odpowiadają fizycznym. Są 3 bo na P4 ma WAN.
Nie chce współpracować mi ten DryTek. Ustawiam VLAN0 z portami P1, P2, P3 dla sieci LAN1 oraz VLAN7 z portem P2 dla sieci LAN2. IP LAN1 172.168.1.1, LAN2 172.168.2.1. Jak się podepnę pod P2 to mogę uzyskać IP z obu klas jednak w sieci LAN2 nie mam dostępu do internetu, za to bez problemy komputery z sieci LAN1 i LAN2 się widzą. Zupełnie odwrotnie niż oczekiwałem.
Da się jakoś inaczej to zrobić? Bez gmerania w DryTeku?

11

Odp: 2 podsieci Wi-Fi i router jako AP

Switchem zarządzalnym.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.