1

Temat: Instalacja Lede na Xiaomi Router 3G

Zostawię wpis, może kiedyś ktoś się na niego natknie i rozwiąże swój problem.

Instalacja wg https://forum.lede-project.org/t/xiaomi … er-3g/5377 pierwszy post.

W punkcie 10 trzeba pobrać miwifi_ssh.bin.
Próbując pobrać obraz prawdopodobnie przeglądarka powie "unable to connect".

Rozwiązanie problemu: konsekwentnie dopisywać https:// w pasku adresu. Są 2 albo 3 przekierowania w których przenosi na stronę bez https i nie działa.

Niektóre instrukcje proponowały wgranie tego obrazu przez interfejs WWW - u mnie pojawiało się "Verification Failed" (wg google translate). Wgranie z pendrive bez problemu.

2

Odp: Instalacja Lede na Xiaomi Router 3G

Dzięki za podpowiedź. Jak oceniasz WiFi (oba pasma) po wgraniu OpenWrt fw?

3

Odp: Instalacja Lede na Xiaomi Router 3G

Oryginalnego FW nie używałem.

Po 24h:
na 5GHz: 2x laptop, 2x telefon, tablet bez problemu, wyciągam 100/100 Mbit/s czyli 100% łącza. Testów wewnątrz sieci nie robiłem.
na 2.4GHz: inny telefon bez problemu. Wczoraj wieczorem Chromecast robił problemy: był połączony z WiFi, ale nie mógł uzyskać dostępu do Internetu. Dzisiaj opamiętał się i Spotify leci bez problemu.

Trochę obawiam się 2.4 GHz po na forum Lede opinie są mieszane. Co prawda tylko Chromecast od czasu do czasu z niego korzysta, ale jak już używa to wszelkie disconnecty są niedopuszalne.
Zmieniłem z Archera C7 v2.

4

Odp: Instalacja Lede na Xiaomi Router 3G

Mam Xiaomi 3g od grudnia.
2.4GHz było OK. Zasięg podobny do WRT160nl.
Coś mnie podkusiło na aktualizację. Po aktualizacji (05.02) na 2 z 3 laptopów wi-fi się wiesza.
Niby link jest, ale gubi pakiety i nic nie dochodzi. On/off karty wi-fi pomaga na 1-5min.

5

Odp: Instalacja Lede na Xiaomi Router 3G

Ja mam soft: z wersją jądra 4.9.76,
Zdarzało się że połączenie się wieszało, wydaje mi się że pomogło wyłączenie trybu WMM w ustawieniach sieci bezprzewodowej.

Gorzej że nie mam pewności co do dysku twardego, dziś mi zniknął, reset oczywiście pomógł.
W ogóle to wyglądało jakbym wyciągnął i ponownie podłączył przewód USB, bo dysk przeskoczył z /dev/sda na sdb.
Chciałem trzymać na tym dysku moje kopie danych i robić stale te kopie na dysk podłączony do routera.
Dysk w EXT4, a na forum develop. ktoś pisał ze właśnie problem jest przy EXT4.

Gdzie szukać softu z kernelem 4.4? lub 4.9.57 o którym tam piszą że jest stabilny?
Czy jeśli chcę starszy soft to muszę sam sobie kompilować, czy może Cezary kompilował i jest to gdzieś dostępne.

@Cezary, czy downgrade robi się tak samo jak upgrade? czyli tak jak wczoraj pytałem, np
sysupgrade -n luci-snapshot-r6007-e7469d5-ramips-mt7621-mir3g-squashfs-sysupgrade.tar
Czy jak wgram Lede i żeby potem mieć Luci to wystarczy doinstalować Luci jako pakiet?

6

Odp: Instalacja Lede na Xiaomi Router 3G

Tak, tak samo. Dziś wyszły nowe poprawki dla mt76.

PS - wyłączenie WMM powoduje że wyłączasz N, zostaje samo b/g, wiesz o tym?

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

7

Odp: Instalacja Lede na Xiaomi Router 3G

No, nie wiedziałem, teraz już wiem, przynajmniej działało lepiej.

3413961 mt7603: avoid reordering qos-null data packets
c60e6db mt76: toggle driver station powersave bit before notifying mac80211
246d548 mt76: stop tx queues from the driver callback instead of common code

Czyli naprawa dotyczy Wifi, nic nie widzę nt dysków twardych.
Czy wiadomo żeby kiedykolwiek obsługa dysku twardego działała stabilnie, po USB3.0/USB2.0?
Na forum develop. tylko wzmiankę znalazłem i nie wiem czy faktycznie kombinować i próbować
ze starymi wersjami softu.

8

Odp: Instalacja Lede na Xiaomi Router 3G

Ja bym kombinował z tym kernelem 4.4.112. Jest opisane jak to skompilować. Jak nie pomoże to cóż. Nie wiem co chcesz robić na routerze ale jeśli zależy Ci na WiFi i obsłudze dysków po USB3.0 to rozwojowe LEDE tego nie zapewnia jak widać. Do tej pory sprowadziłem trzy takie routery dla znajomych i nikomu do użytkowania 24/7 nie wgrałem LEDE. Dla siebie do zabawy kupiłem teraz drugi router i tam się będę bawił LEDE bo tylko do zabawy to się teraz nadaje. Moim skromnym zdaniem.

9 (edytowany przez george2002 2018-02-13 00:52:36)

Odp: Instalacja Lede na Xiaomi Router 3G

Kurczę ja tam nie rozumiem że coś na tym routerze nie działa, co prawda dysku USB 3.0 nie podłączałem ale wifi 2.4 i 5 Ghz działa od kiedy go mam bdb smile w razie pytań wersja oprogramowania Lede jaka mam to:
Firmware Version: LEDE Reboot SNAPSHOT r5169-f4d4a3c / LuCI Master (git-18.039.58622-76f9f5e)
Kernel Version:4.9.58
A internet cały czas ciągnę przez modem E3372 pod USB podpiety i spokojnie 135-145Mbit down i 30-45Mbit Uploady mam cały czas smile

10

Odp: Instalacja Lede na Xiaomi Router 3G

@george2002 nikt nie twierdzi, że nie działa - kwestia jak kiepsko działa...hehe.

11

Odp: Instalacja Lede na Xiaomi Router 3G

Qgeorge2002,
Jeśli możesz podziel się wspomnianym firmware.
Np w tym najnowszym skompilowanym przez Cezarego nie umiem uzyskać połączenia LTE przez mój modem,
na poprzednim firmware działało bez problemu.

12

Odp: Instalacja Lede na Xiaomi Router 3G

Uszanowanie smile
Panowie macie może jakąś bezpieczną instrukcję jak wgrać/przygotować obraz .bin z Luci od Cezarego do wgrania przez Breed'a lub Padavan'a?

Router: ZBT Z8102AX + Quectel RM520N-GL + YEMX425J1A + 512GB SanDisk & OpenWrt (Main) SNAPSHOT by IceG
https://github.com/4IceG

13

Odp: Instalacja Lede na Xiaomi Router 3G

Odświerzam temat.

skąd mam wziąć pliki
lede-ramips-mt7621-mir3g-squashfs-kernel1.bin
lede-ramips-mt7621-mir3g-squashfs-rootfs0.bin
??

I czy to są najświeższe wersje?

14

Odp: Instalacja Lede na Xiaomi Router 3G

Pobrać po prostu? I nie lede tylko openwrt:

https://downloads.openwrt.org/releases/ … ps/mt7621/
https://dl.eko.one.pl/luci/openwrt-18.06/ramips/mt7621/

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

15

Odp: Instalacja Lede na Xiaomi Router 3G

Przepraszam że zadaje takie proste pytania ale moje wiedza z linuksa ogranicza się do instalacji "step by step" i muszę mieć wszystko ładnie rozpisane bo jestem trochę noga w te klocki.

Czyli postępuje zgodnie z instrukcją
https://forum.lede-project.org/t/xiaomi … er-3g/5377
(no chyba że na naszym forum jest lepsza instrukcjia)

sciągam pliki
luci-18.06-snapshot-r7355-47f68ca586-ramips-mt7621-mir3g-squashfs-kernel1.bin
luci-18.06-snapshot-r7355-47f68ca586-ramips-mt7621-mir3g-squashfs-rootfs0.bin

i postępować krok po kroku?

Jakieś inne wskazówki?

16

Odp: Instalacja Lede na Xiaomi Router 3G

Robisz wg tego co było na forum openwrt, tak.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

17 (edytowany przez Jarni 2018-11-22 14:37:03)

Odp: Instalacja Lede na Xiaomi Router 3G

Szanowni!
Mój MIR3G dotarł do mnie wczoraj i od razu został wyposażony w:

Wersja firmware: OpenWrt 18.06-SNAPSHOT r7355-47f68ca586 / LuCI openwrt-18.06 branch (git-18.284.42397-55ebe88)
| Wersja jądra: 4.14.77.

Jak na razie jest lepiej niż dobrze, szczególnie dla AC, mój laptop po WIFI wysyca 150 Mbit łącze od UPC. Łączność z moim domowym serwerkiem jest ograniczona bardziej możliwościami płyty głównej i USB 2.0 niż WIFI.

Dziękuję Cezaremu za kompilacje i jego poradnik z weekendu z MIR3G - był inspiracją do zakupu.
Dziękuję społeczności zgromadzonej w okół OpenWrt za jej pracę.

Pozdrawiam.

Ps. Router zgłosił już nawet swoją pierwszą statystykę.

18 (edytowany przez 8850 2021-01-16 08:10:30)

Odp: Instalacja Lede na Xiaomi Router 3G

Cześć, w obecnej chwili chciałbym porzucić Padavana którego mam od nowości (takiego kupiłem) na rzecz LEDE. Łączę się z moim operatorem przez światłowód przez jak pamiętam poprzez PPPoE jak pamiętam lub jakis inny mechanizm gdzie mam login i  hasło.
Ponieważ potrzebuję tez interfejs graficzny to czy LEDE lub gargolye będzie na tym działać bo widzę że są stare wersje na mój router.
Który poradnik zastosować w moim przypadku?

19

Odp: Instalacja Lede na Xiaomi Router 3G

Czemu chcesz wgrać lede, soft który jest martwy i nie rozwijany od 3 lat?

Najpierw dowiedź się co to za mechanizm masz. Jak zwykłe pppoe to tak.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

20 (edytowany przez 8850 2021-01-16 08:22:08)

Odp: Instalacja Lede na Xiaomi Router 3G

Jak bedę w domu to sprawdzę ale najprawdopodobniej to autentyfikacja PPPOE.
OK, doczytałem ze interfesjsem graficznym dla openwrt jest LuCI skoro LEDE czy gargoyle jest nierozwijane. Dobra potrzebuję kilka godzin aby przeczytać Twoje poradniki Cezary jak to powgrywać aby w jeden dzień przejść z padavana na Twoje LuCI.

21

Odp: Instalacja Lede na Xiaomi Router 3G

Uwierzytelnianie nie "autentyfikacja".

Gargoyle też jest cały czas rozwijane. Skąd wziąłeś tezę że nie jest?

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

22

Odp: Instalacja Lede na Xiaomi Router 3G

Cezary napisał/a:

Uwierzytelnianie nie "autentyfikacja".

Gargoyle też jest cały czas rozwijane. Skąd wziąłeś tezę że nie jest?

Cezary wgrałem padavana do MIR3G, niestety chyba z błędem się wgrał bo mam wszystko nieaktywne - nic nie mogę kliknąć.
Jak go uratować, bo putty mi się nie kontaktuje ?

PS nie wiem jak dodać zdjęcie to screena bym wstawił

23

Odp: Instalacja Lede na Xiaomi Router 3G

Tak, wiem że wgrałeś, ale chyba nie wiesz że to nie jest forum o Padawnie tylko o openwrt.

Naciśnij reset na 20s niech zresetuje wszystko, może ożyje. Jeżeli to nie będziesz musiał go rozbierać i wgrać system przez bootloader.

Czy wgrałeś może breeda jako bootloader? Jezlei tak to masz w nim tryb awaryjny i możesz wgrac system jeszcze raz przez niego.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

24

Odp: Instalacja Lede na Xiaomi Router 3G

Cezary napisał/a:

Tak, wiem że wgrałeś, ale chyba nie wiesz że to nie jest forum o Padawnie tylko o openwrt.

Naciśnij reset na 20s niech zresetuje wszystko, może ożyje. Jeżeli to nie będziesz musiał go rozbierać i wgrać system przez bootloader.

Czy wgrałeś może breeda jako bootloader? Jezlei tak to masz w nim tryb awaryjny i możesz wgrac system jeszcze raz przez niego.

Tak wiem, że to nie forum o padavanie, ale ogólnie chciałem tylko uruchomić DLNA na tym ruterze, a padavan mi pierwszy podszedł pod rękę smile
nie wgrałem breda sad - wiem moja wina

25

Odp: Instalacja Lede na Xiaomi Router 3G

Akurat nie wgranie breeda to dobry pomysł, bo breed powoduje jakieś problemy z openwrt.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.