1 (edytowany przez geos 2018-01-07 00:47:26)

Temat: hardcorowy sposób na weryfikację działania ECC?

wybaczcie, że temat mocno off-topicowy, ale wiem, że na tym forum jest sporo łebskich ludzi mających do czynienia z elektroniką. będę wdzięczny jeśli ktoś się pochyli nad tematem.

przekopałem internety w poszukiwaniu sposobów na weryfikację, czy pamięć pracuje z korekcją błędów. z lektury wynika, że nie jest to takie proste i jednoznaczne. próbowałem już kilku sposobów i nie dają odpowiedzi chociaż mam płytę i procesor wspierający ECC a pamięci z listy QVL producenta płyty. dmidecode raportuje szerokość szyny/danych jako 64/64 bity. nie mogę wymusić też "ECC error injection" (np. przy użyciu memtest86) bo (prawdopodobnie) BIOS blokuje odpowiednie rejestry to umożliwiające.

pytanie mam następujące: w specyfikacji pamięci DDR3, 240 pin, są piny oznaczone jako:

"DQ0–DQ63 DIMM memory data bus"

według mojego rozumienia są to 64 bity szyny danych. czy jeśli zaizoluję jeden z takich pinów w module pamięci i moduł taki wsadzę do płyty to powinienem widzieć działanie ECC jeśli faktycznie kombinacja płyta/procesor/pamięć to umożliwia? czy taki sposób teoretycznie powinien zadziałać?

pozdrawiam
geos